Studentská víza do Kanady
Studentská víza do Kanady jsou potřebná, pokud jedete studovat do Kanady na více jak 6 měsíců. Získání studentského víza není podmíněno věkovým limitem, může vám být tedy více než 35 let. V případě, že se účastníte programu Work&Study, můžete pracovat až 20 hodin týdně. Kvóta neexistuje, tedy množství přihlášených Čechů je de facto neomezené.
Studentská víza patří mezi velmi oblíbený a žádaný způsob vycestování do Kanady. Připravili jsme pro vás průvodce, který vám ukáže možnosti a postup, jak získat studijní víza do Kanady a současně nabídne užitečné informace včetně výhod a nevýhod tohoto typu víz.
O studentská víza žádají občané České republiky online na oficálním webu CIC.
Chcete si zlepšit angličtinu ještě než odjedete do Kanady? Zkuste jazykové kurzy online.
Postup žádosti o studentská víza do Kanady
O studentská víza můžete žádat až poté, co jste byli přijati ke studiu na kanadskou školu (základní, střední, vysoké, jazykové, odborné college). V procesu žádosti o víza budete dokládat dokument potvrzující vaše přijetí na školu v Kanadě.
Celá žádost o studentská víza do Kanady probíhá online. Veškeré dokumenty je tedy potřeba mít připravené v elektronické podobě.
- O studentská víza požádáte online na webu kanadského imigračního úřadu
- K žádosti o víza přiložíte veškeré potřebné podklady
- Rozhodnutí o přidělení či zamítnutí víz obdržíte během 2 – 4 týdnů od podání.
Součástí studentských víz jsou také eTA víza (resp. eTA cestovní registrace) a není třeba, abyste si o eTA zvlášť žádali.
Studium a práce v Kanadě
Vycestovat do Kanady a dlouhodobě zde žít není pro České občany jednoduché. Studentská víza do Kanady jsou velmi oblíbená, protože jsou alternativní metodou, jak se dostat do Kanady a dlouhodobě zde žít. Můžete studovat a pracovat v Kanadě zároveň.
Pracovní víza je velmi obtížné získat a nejoblíbenější program Working holiday v programu Zažijte Kanadu je omezen roční kvótou pro 1000 jednotlivců z České republiky. Studentská víza v programu Work&Study umožňují nakombinovat studium a práci v Kanadě. Nejen, že se tedy naučíte anglicky (nebo francouzsky) či vybraný kvalifikační obor, ale máte možnost současně pracovat a vydělávat kanadské dolary.
Co nabízí studentská víza?
- Studium angličtiny či francouzštiny anebo odborných předmětů.
- Získáte kvalifikaci, která je uznávaná v Kanadě (přečtěte si článek o uznávání evropských a dalších kvalifikací a certifikátů).
- Studentská víza otevírají cestu k získání Graduate víz.
- Víza otevírájí také cestu k získání trvalého pobytu v Kanadě.
Studentská víza jsou využívány také jako alternativa, pokud jste se nevešly do kvóty pro Working Holiday a nechcete čekat na další rok. Ke studijním vízům přistoupují i páry, kdy jeden získal WH víza a druhý nebyl vylosován – pár nechce anebo nemůže dále čekat a chtějí odjet do Kanady. V takových případech doporučujeme přečíst článek se všemi alternativami k Working Holiday, pokud jste se nevešli do kvóty.
Pracovní povolení při studiu v Kanadě
Zahraniční studenti mohou získat ke svému studentskému vízu také pracovní povolení.
Dle aktuálních podmínek není pracovní povolení vydáváno těm studentům, kteří se rozhodnou pro studium jazykové školy. Pokud chcete získat pracovní povolení, musíte se přihlásit na odbornou školu (např. soukromou college).
Jak mohu získat pracovní povolení při studiu?
Pro získání pracovního povolení musíte být zapsaní na školu, která má příslušnou akreditaci (tzv. EQA) a patří k DLI školám.
Práce v Kanadě 20 hodin týdně při studiu
Pracovní povolení, které získáváte ke studentskému vízu je vždy pouze na 20 hodin týdně během programu školy, o prázdninách není práce časově omezena.
Jinými slovy, během období, kdy chodíte do školy můžete legálně pracovat v Kanadě pouze 20 hodin týdně (poloviční úvazek). V období, kdy nemáte školu, resp. máte prázdniny, můžete pracovat 40 i více hodin.
Podmínky studentských víz do Kanady
Od 1. června 2014 jsou v platnosti nové podmínky studentských víz do Kanady.Velmi často totiž docházelo k porušování vízových pravidel zahraničními studenty. Nové podmínky tak mají nastavit lepší režim.
Žadatelé o studentská víza jsou nyní limitování k přihlášení pouze a jen ke studiu na školách, které jsou v seznamu DLI (Designed Learning Institution), včetně škol majících příslušné povolení. Prohlédněte si jaké školy jsou v seznamu DLI.
Docházka studentů je monitorována imigračním úřadem. Pokud bude zjištěno, že student nedochází do školy či nebude mít požadované výsledky, hrozí, že mu víza odeberou. Aktivní docházkou se rozumí 80% přítomnost ve škole s výsledky, které určí škola.
Studium na škole musí být minimálně v délce 6 měsíců a musí být zakončeno certifikátem nebo diplomem.
Další novinkou bylo zastavení vydávání pracovních povolení studentům, kteří se rozhodnou pro studium jazykové školy v Kanadě. Pracovní povolení získají tedy aktuálně pouze studenti při studiu odborné školy (nikoli jazykové).
Upozorňujeme, že ke studiu odborné školy je nutné prokázat požadovanou úroveň anglického jazyka (viz stránka Studium v Kanadě). Pokud nemáte dostatečnou úroveň anglického jazyka, je zde možnost ve studentských vízech nakombinovat kurz angličtiny a odborného kurzu včetně získání pracovního povolení.
Co je Postgraduate Work Permit
Postgraduate Work Permit je zajímavou možností, jak zůstat v Kanadě o trochu déle.
Určitá kategorie škol umožňuje požádat o Postgraduate Work Permit na stejnou dobu, jako byla doba vašeho studia. Pokud tedy studujete 10 měsíců, máte možnost získat pracovní povolení na dalších 10 měsíců.
Jedná se většinou o státní školy, kde se školné pohybuje okolo 12 000 CAD ročně.
Na škole však musíte studovat minimálně 9 měsíců.
Proč využít Postgraduate Work Permit?
- Po studiu získáte neomezené pracovní povolení.
- Možnost získání otevřeného pracovního povolení pro vašeho partnera/parnerku. Stačí aby pouze jeden z páru studoval.
- Možnost získání praxe v oboru, která následně pomůže pro získání trvalého pobytu v Kanadě.
Podklady k žádosti o studentská víza do Kanady
- Kopie cestovního pasu.
- CV (životopis).
- Motivační dopis.
- Fotografie pasového formátu.
- Vyplněný vízový formulář.
- Doklad o zaplacení poplatku 150 CAD za posouzení vaší žádosti o víza.
- Výpis z rejstříku trestů.
- Finanční krytí na celý studentský pobyt.
- Zdravotní potvrzení.
- Biometrické údaje (85 CAD)
- Potvrzení o vybaveném ubytování.
- Osoba mladší 18 let, která cestuje sama, musí předložit notářsky ověřený souhlas rodiče s cestou do Kanady a kopii rodného listu (měli byste mít u sebe následně po celou dobu pobytu).
Doporučujeme také k přečtení rozcestník Studium v Kanadě.
Nezapomeňte, že pro vstup do Kanady je aktuálně z důvodu zamezení šíření nákazy koronavirem COVID-19 vyžadováno poskytnutí osobních a cestovatelských údajů přes aplikaci ArriveCan.
Finanční krytí pro studentská víza
Finanční krytí na studentský pobyt v Kanadě se dokládá výpisem z běžného účtu dodaném od banky. Jeho smyslem je dokázat disponibilitu k finančním prostředkům na životní náklady, školné, případně zpáteční letenku.
Finanční krytí pro studentská víza do Kanady se počítá 1000 CAD na každý měsíc.
Pokud nemáte zaplacenou zpáteční letenku, pak se doporučuje prokázat dalších 2000 CAD.
Finanční krytí lze prokázat také s pomocí vaší blízké rodiny. K účtu s finančními prostředky byste měli mít dispoziční právo. Takové případy však doporučujeme konzultovat a vízovou dokumentaci velmi pečlivě připravit.
Pojďme si ukázat některé příklady finančního krytí. Pokud budete žádat o studentská víza do Kanady, dobře si předem rozpočítejte svoji finanční rezervu (tu ovlivňují např. faktory níže uvedené).
1. příklad, Petr
Petr se rozhodl vycestovat do Kanady na studentská víza. Bude 4 měsíce studovat angličtinu a 3 měsíce bude mít prázdiny (plánuje pracovat v hospitalitách). Koupil si zpáteční letenku. Finanční krytí se pro Petra počítá na 7 měsíční pobyt. Petr bude muset prokázat finanční krytí ve výši 7000 CAD.
2. příklad, Katka
Katka chce studovat v Kanadě 9 měsíců. Rozhodla se zkombinovat studium o 6 měsících a prázdin 3 měsíce, kdy si chce něco vydělat. Katka chce poté cestovat do USA, koupila si tedy zatím pouze jednosměrnou letenku z Čech do Kanady. Finanční krytí se pro Katku počítá na 9 měsíční pobyt. Katka bude muset prokázat finanční krytí ve výši 9000 CAD + 2000 CAD za letenku. Celkem tedy 11 000 CAD.
3. příklad, Alena
Alena má roční gap v Čechách, a tak se rozhodla vycestovat do Kanady na 12 měsíců. Chce co nejlépe optimalizovat své finanční náklady, a proto se rozhodla studovat 6 měsíců a získat 6 měsíců prázdnin. Letenku si plánuje koupit zpáteční. Finanční krytí se pro Alenu počítá pro 12 měsíční pobyt. Alena bude muse prokázat finanční krytí ve výši 12 000 CAD.
Zkušenosti českých studentů v Kanadě
- Rozhovor s Hankou, která se vydala do Kanady za bakalářským studiem
- Rozhovor s Anetou o její cestě studenta v Kanadě až po status trvalého pobytu
- Rozhovor s Matějem o studiu odborné školy v Torontu (obor programování)
- Rozhovor s Martinem, který studoval ve Vancouveru vysokou školu BCIT obor marketing
- Rozhovor s Tomášem, který studoval ve Whistleru na horského vůdce
- Rozhovor s Markem o studiu ve Vancouveru na škole SELC Career College obor business
Pomáháme s výběrem
Přemýšlíte o studiu jazykové školy, college anebo univerzity v Kanadě? Nejste si jistí, jaký program by pro vás byl nejlepší? Dejte nám vědět, rádi vám poradíme a zodpovíme vaše otázky. Můžeme si také zavolat a podrobněji představit jednotlivé programy škol.