Jasper, národní park a okolí

Město Jasper

Město Jasper leží v srdci stejnojmenného národního parku. Městečko je známé svou přátelskou atmosférou a díky své poloze uprostřed Skalnatých hor je také proslulé bohatým outdoorovým vyžitím. Jasper je zhruba 90 kilometrů vzdálený od Národního parku Banff. Dalšími nejbližšími městy jsou Edmonton a Calgary.

Národní park Jasper

V Národním parku Jasper najdete to nejlepší z kanadské přírody a skutečně zajímavá místa - krásné hory, ledovcové oblasti, průzračná jezera, vodopády nebo horké prameny. Žije zde například medvěd grizzly, medvěd baribal, los, sob, kamzík či různé druhy jelenů. Jasper je domovem až 69 druhů savců.

Národní park Jasper se rozprostírá v provincii Alberta ve Skalnatých horách a díky ploše cca 11 000 km2 představuje největší park v této oblasti. Nejvyšší horou parku i celé Alberty je Mt. Columbia (3 782 m. n. m.)

Park byl původně založen jako lesní park v září roku 1907 a byl pojmenován po obchodníkovi Jasperu Hawesovi. Později byl vyhlášen národním parkem a následně zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Vstupné do parku

Národní park Jasper je otevřený po celý rok.

Discovery Pass poskytuje vstup do více než 100 národních parků, National Marine Conservation a historických míst po celé Kanadě a platí běžně po celý rok. Pro dospělého stojí 69,19 CAD. Skupinový discovery pass (až pro 7 osob v 1 autě) stojí 139,40 CAD.

Ceny a cenové balíčky se mohou v průběhu času lišit, proto sledujte oficiální webové stránky národních parků Kanady.

Ubytování v Jasperu

Zajímavá místa v okolí Jasperu

 • Columbia Icefield - leží v jižní čísti národního parku a zasahuje také do severozápadního cípu Národního parku Banff. Jedná se o nejpřístupnější ledovcovou oblast ve Skalistých horách. Rozloha ledovců dosahuje 325 kilometrů čtverečných. Ke Columbia Icefield se můžete dostat pěšky nebo polárním vozidlem, které vás za poplatek doveze na ledové pole a zpět.
 • Maligne Canyon - kaňon hluboký 50 metrů je vzdálený asi 5 km od města Jasper
 • jezero Maligne Lake
 • Two Brothers Totem Pole - tento totem z roku 2009 nahradil původní  Jasper Raven Totem Pole, který stál v národním parku Jasper celých 94 let
 • Jasper Yellowhead museum
 • Whistler's Mountain s lanovkou
 • hora Mt. Edith Cavell (3369 m. n. m.)
 • Skyline Trail - populární trek kanadskou divokou přírodou dlouhý 44 km.

Národní park Banff

Nedaleko Jasperu leží Národní park Banff, který je nejstarším v Kanadě. Byl založen už roku 1885. Na jeho dnešním území byly objeveny termální prameny,  a tak zde bylo vyhlášeno chráněné území, které se postupně rozrůstalo a dnes park dosahuje rozlohy 6 000 km2.

Denní vstupné pro dospělého stojí 9,80 CAD za osobu a dá se zaplatit ubrány do parku nebo on-line na webových stránkách. Platí zde samozřejmě i výše zmiňovaný Discover Pass.

V severním cípu parku se nachází vápencová jeskyně Castleguard Cave, která představuje nejdelší jeskynní systém v Kanadě. Za nejvyšší horu byl dlouho považován Mt. Forbes, ale podle nejnovějších informací by to správně měla být hora Mt. Assiniboine (3 618 m. n. m.).

Díky překrásným scenériím Skalnatých hor, jezerům, početným ledovcům i bohaté fauně patří Banff mezi nejnavštěvovanější národní parky v Kanadě. Národním parkem Banff vede dálnice Trans-Canada Highway a pokud po ní projedete bez přestávky, vyhnete se poplatku. V opačném případě se u vstupní brány parku platí poplatek. Od východu na západ parkem prochází tzv. Yellowhead Highway, ze které můžete vidět až na Mt. Robson, nejvyšší horu Skalistých hor (3 950 m. n. m.)

Banff a Jasper spojuje silnice Icefields Parkway, která nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny. Na cestě po silnici zhruba 30 km od města Japer narazíte na vodopády Athabasca Falls. Dalšími překrásnými vodopády jsou 18,5 metrů vysoké Sunwapta Falls, ke kterým se dostanete se k nim také ze silnice Icefields Parkway, ale spadají na území Národního parku Jasper.

Tipy na výlety v národní parku Banff

 • vodopády Bow Falls
 • historická památka Cave and Basin
 • Banff park museum
 • jezero Minnewanka
 • Howse Pass
 • Banff Upper Hot springs
 • Lake Louise
 • Moraine Lake

Národní park Glacier

Národní park Glacier bývá označován jako „celoroční ráj“. Najdete ho v Britské Kolumbii v pohoří Selkirk Mountains na hranici Kanady a USA. Na jeho území se nachází více než 400 ledovců, díky kterým získal park své jméno. Švýcarští horolezci zde kdysi objevili stezky a cesty na místní vrcholy, po kterých se chodí dodnes. Nejvyšším vrcholem parku je Mount Cleveland (3 190 m.n.m.) Překrásný pohled na Skalisté hory nabízí vyhlídka Sperry Glacier.

Za vidění stojí také vysoký  horský průsmyk Rogers Pass, který se nachází v srdci národního parku Glacier v nadmořské výšce 1300 m. Prochází zde také Trans Canadian Highway i železnice Canadian Pacific Railway. Zároveň je toto místo obávané kvůli lavinovému nebezpečí.

Krásy parku můžete prozkoumávat pěšky, autem nebo červenými autobusy „Red Jammers“. Cena jednodenní vstupenky se mění v závislosti na ročním období. Mrkněte pro jistotu vždy před cestou na oficiální stránky Parks Canada.

Waterton Lakes National Park

Národní park Waterton Lakes leží v jihozápadní částí provincie Alberta. Sousedí s národním parkem Glacier v Montaně a je otevřený po celý rok.  Nejvyšším místem parku je Mt. Blakiston (2 910 m.n.m.)

Za navštívení rozhodně stojí fantastický Red Rock Canyon. Jeho červené zbarvení má na svědomí zvýšený obsah trojmocného železa. Odtud si můžete udělat vycházku k vodopádům Blakiston Falls. Podívejte se pro inspiraci na stránky Waterton Lakes National Park, ať můžete naplánovat další výpravy.

Jezero Waterton zabírá 10,1 km2 plochy a je hluboké 149 m. Jezero i park jsou pojmenovány po anglickém přírodovědci Charlesi Watertonovi.

Krásný pohled poskytuje historický hotel Prince of Wales, který byl vystavěn v nápadité poloze přímo nad jezery v letech 1926 – 1927 a později byl vyhlášen národní kulturní památkou.

TOP
Send this to a friend