Emigrace do Kanady
Přemýšlíte o emigraci do Kanady? Napadá vás spousta otázek a hledáte odpovědi? Na této stránce jsme pro vás připravili souhrn toho nejdůležitějšího, co se týká emigrace do Kanady (správně však imigrace do Kanady).
Proč emigrovat a imigrovat do Kanady
Imigrace do Kanady není jednoduchá, ale na druhou stranu ani nemožná. Po několik let je Kanada hodnocena orgranizací OSN jako jedna z nejlepších zemí pro život (patří jí 8.místo dle Lists of Human Development). Politická situace je dlouhodobě stabilní, ekonomika prosperuje a životní úroveň je velmi kvalitní. Není divu, že je imigrace do Kanady tolik hledaným tématem 🙂
Je důležité si projít všechny možnosti a vše pečlivě zvlážit. Kanada totiž nabízí celou řadu imigračních programů. Jinými slovy, pokud chcete imigrovat do Kanady (někdy chybně označováno jako emigrace do Kanady), vaším cílem je získat trvalý pobyt v Kanadě, tzv. Permanent Residency, známé jako Permanent Residency Visa.
Existuje více jak 60 různých druhů imigračních programů. Nejvíce využívanými imigračními programy z řad Českých občanů jsou:
- Skilled Workers and Professionals
- Canadian Experience Class
Mezi další imigrační programy patří:
- Provincial nominees
- Family class
- Business Immigration Program
Emigrace do Kanady pomocí programu Skilled Workers and Professionals
Skilled Workers and Professionals patří k nejrozšířenějším způsobům, jak získat v Kanadě trvalý pobyt.
Žadatelé jsou do programu Skilled Workers and Professionals vybráni na základě schopnosti stát se v Kanadě ekonomicky aktivními.
Základní kritéria pro program Skilled Workers and Professionals
Každý žadatel by měl splňovat následující kritéria:
- Mít nabídku na konkrétní pracovní pozici,
- nebo alespoň 1 rok práce jako temporary foreign worker anebo mezinárodní student,
- nebo mít pracovní zkušenost z některé z vybraných pracovních pozic.
Všichni žadatelé musí mít minimálně 1 roční pracovní zkušenost za posledních 10 let.
Další informace najdete na oficiálních stránkách, konkrétně Imigrujte jako Skilled Workers a Professionals.
Emigrace pomocí programu Canadian Experience Class
Program Canadian Experience Class je určený pro:
- dočasné zahraniční pracovníky,
- anebo zahraniční studenty, kteří ukončili post-sekundární vzdělání.
Jak získat kanadské občanství
Kanadský Zákon o občanství (Citizenship Act) v roce 2015 zásadně zpřísnil podmínky pro získání kanadského občanství.
Níže najdete výčet nejdůležitějších změn, které nový zákon o občanství přináší:
- Žadatel musí nyní žít v Kanadě alespoň 4 roky za posledních 6 let (1460 dní) místo dosavadních 3 let za poslední 4 roky (1095 dní);
- Doba strávená v Kanadě před získáním PR se již nebude počítat do požadované residence, výše zmíněné 4 roky tedy začnou běžet až po získání PR;
- Žadatel bude muset strávit v Kanadě minimálně 183 dní v roce, aby se mu tento rok započítal;
- Žadatel bude muset nově prokazat úmysl žit v Kanadě i po získání kanadského občanství;
- Podmínkou získání kanadského občanství bude podávání daňového přiznání.
Výše zmíněné změny se týkají všech žádostí, které CIC obdrží po 10.6.2015.
Zkušenosti s emigrací a imigrací do Kanady
Mára využil nejprve Working Holiday víza v programu Zažijte Kanadu a poté přešel na program Young Professional.
Podle Máry je v případě řemeslných schopností získání trvalého pobytu v Kanadě obecně snadnější. Poměrně dostupné je to také v oblasti IT. Zkrátka musíte umět něco, co ostatní neumí.
Mára jako udržbáž v hotelu žádal v kategorii Semi-skilled Worker. Celkově ho vízové poplatky a zařizování přišlo na cca 2115 CAD. Celý jeho příběh najdete na jeho stránkách zde.
Žádost o azyl do Kanady – Změna
Kanada byla v minulosti velmi otevřenou zemí a přijímala cizince do své země. Řada lidí začala žádat o azyl do Kanady. V roce 2010 však Kanada přijala nový zákon, který změnil azylovou politiku.
Průměrná čekací doba byla totiž 19 měsíců a žádost o azyl čekalo na vyřízení na 60 tisíc uprchlíků. Nyní jsou žadatelé rozděleni do dvou kategorií (země bezpečné, které dodržují lidská práva a země, která obecně nedodržují lidská práva).
V roce 2009 podalo žádost o azyl více jak 2000 Romů. Kanadské úřady vyhověly přibližně 10% z těchto žádostí.
Zavedením vízové povinnosti prakticky ustal příliv žadatelů o azyl z České republiky do Kanady. Podobně tomu bylo v případě Mexika, pro které Kanada zavedla rovněž vízovou povinnost.
Kanada v součastnosti odmítá na 58% žadatelů o azyl.
Kam dál? Odkazy a zdroje
Pokud zatím jenom tak koketujete s myšlenkou emigrace, vřele vám doporučujeme následující postup.
Otevřete si Excel a zapište si.
- Kolik vás bude stát letenka do Kanady.
- V první fázi budete stále občanem ČR, budete tedy muset platit pojištění do Kanady.
- Udělejte si reálný obrázek o práci v Kanadě.
- Možná se vám hodí také nějaké užitečné vybavení do Kanady.
Sepište si, co všechno musíte zařídit před odjezdem a na kolik vás emigrace do Kanady vyjde. Uděláte si obrázek a budete mít černé na bílém, co všechno minimálně budete muset podstoupit. Samozřejmě dále přicházejí požadavky, které na vás budou kladeny v rámci vízového procesu, resp. emigračního procesu.
Pokud jste silně přesvědčeni, že do Kanady chcete imigrovat, pak doporučujeme načerpat, co nejvíce informací z Googlu a kontaktovat ty, kteří už si imigrací do Kanady prošly.
Kontaktovat můžete také některého ze specialistů – kanadských imigračních právníků, kteří vám pomohou s celým procesem imigrace.
Zhlédněte video, jak pravděpodobně budou vypadat vaše první dva týdny v Kanadě.
Zprávy o emigraci do Kanady
Na závěr jsme pro vás připravili několik odkazů, které vás snad ještě povzbudí k emigraci do Kanady 🙂
Tisíce Čechů imigrovalo do Kanady
Čeští přistěhovalci čítají v Kanadě několik tisíc. Jsou sice rozptýleni přes řadu měst jak na východním, tak západním pobřeží, avšak velmi často drží jako komunita při sobě.
Češi zároveň dokáží velmi dobře integrovat s kanadskou společností. Je o nás známo, že jsme velmi pracovití a práce samotné se nebojíme. Nejsme leniví a dosahujeme požadovaných výsledků.
Velká komunita Čechů je dnes v Torontu, které často přitahuje také mladé rodiny.
Celou zprávu z října 2014 si můžete přečíst zde.
Rada, jak emigrovat do Kanady
Článek z roku 2000, takže bychom hned na úvod chtěli upozornit, že se nejedná o aktuální informace. Je v platnosti nový imigrační zákon, který tento článek nezohledňuje! Přesto pro zájemce, kteří chtějí emigrovat dáváme k náhledu a rozšíření obzoru o imigraci do Kanady a životu v Kanadě. Článek najdete zde.
Získání kanadského občanství je od června 2017 snazší
Novinka, která platí od 19. června 2017 pro všechny zájemce, kteří uvažují o emigraci a získání občanství v Kanadě. Ti, kteří mají status trvalého pobytu a chtějí získat kanadské občanství, musí pobývat na území Kanady po dobu 1095 dní anebo 3 roky v průběhu 5 let. Jedná se o úpravu doby, resp. její zkrácení, protože doposud byla povinnost pobývat v Kanadě 1460 dní během 6 let (právní úprava z roku 2014).
Jedná se o nový zákon Bill C-6, který upravuje také další vízové a občanské záležitosti.
- Děti pod 18 let budou moci nově také žádat o občanství bez nutnosti souhlasu rodičů.
- Občané s trvalým pobytem, kteří stráví studiem či prací na temporary víza v Kanadě určité období, si budou moci započítat tento čas (max 365 dní) do doby, která se počítá jako požadavek pro získání občanství.
Zkušenosti Čechů, se kterými jsme se dostali do kontaktu
Rádi sdílíme nejen naše vlastní zkušenosti s dlouhodobým pobytem v Kanadě, ale chceme šířit i zkušenosti dalších Čechů, kteří vyrazili do Kanady a svůj život si zařídili tak, aby svůj pobyt co nejvíce prodloužili. Nechte se tak inspirovat celou řadou rozhovorů, kde se dozvíte více o tom, jak kdo zápasil s vízy a žádostmi o trvalý pobyt či dalšími alternativami.
Lucka a Kryštof
Jak vyrazit do Kanady na Common-law partner víza? Výbroná možnost pro páry, které žijí ve společné domácnosti (či manžele). Lucka a Kryštof sdílí své zkušenosti, jak postupovali, když jeden z nich nemohl dostat Working Holiday víza. Celý rozhovor: Do Kanady přes Common-law partner víza.
Vojta a Kiki
Kiki s Vojtou vyrazili do Kanady v roce 2015 v rámci Working holiday programu a dnes už si Kanadu užívají v rámci trvalého pobytu. Jaká byla jejich cesta za získáním Express Entry víz a jaké překážky jim přišly do cesty? Dozvíte se také kolik vlastně stojí získání trvalého pobytu v Kanadě. Více v rozhovoru: Z Working holiday až k trvalému pobytu v Kanadě.
Petr
Petr vyrazil do Kanady na stáž a svůj roční pobyt v rámci Young Professional a poté nakonec zažádal o permanent residency. Kanada je pro něj v současné době už třetím rokem domovem. Více v rozhovoru: Přes víza Young Professional až k trvalému pobytu v Kanadě.
Petra
Třicetiletá Petra ze severních Čech měla v plánu strávit v Kanadě jeden rok. Nakonec zůstala o tři roky déle a stále je tu spokojená. Zaměstnavatel se za ní tzv. zaručil, což jí umožnilo získat potřebná víza. Více v rozhovoru: Přijela jsem do Kanady na rok. A už tu jsem čtyři.
Máte zájem o imigraci do Kanady?
Pokud vás Kanada opravdu láká, máte přečtené informace na našich webových stránkách a na stránkách CIC.ca a myslíte to s imigrací opravdu vážně, rádi vám pomůžeme. Upozorňujeme předem, že proces emigrace je náročný a většinou vyžaduje, abyste nějakou dobu v Kanadě studovali či pracovali. Prvním krokem, jak zjistit své šance emigrace do Kanady je vyplnění formuláře a zjištění výsledků na CanadaVisa.
Spolupracujeme s českými agenturami, které konzultují možnosti emigrace pro české občany. Konkrétního zaměstnavatele v Kanadě vám nejsme schopni zorganizovat. V případě zájmu o doporučení na agenturu a možnost konzultace nás kontaktujte.
Dobrý den, je prosím reálná možnost emigrovat do Kanady s rodinou ? Žiju společně s přítelkyní a máme 2 děti ( 6 a 12 let).
Pracovní zkušenosti z Kanady nemám. Pracoval jsem 18 měsíců ve Švýcarsku. Nyní jsem 4 roky OSVČ v ČR, mám firmu na prodej a montáž oken a mám 4 zaměstnance.
Děkuji za odpověď.
Zdeněk Zbořil
Dobrý den Zdeňku,
omlouváme se za opožděnou odpověď. Bohužel s emigrací jako takovou zkušenost nemáme, takže si v tomto směru netroufáme příliš radit. Určitě se ale dozvíte spoustu informací především na oficiálních stránkách kanadské vlády http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/index.asp
Přejeme celé Vaší rodině hodně štěstí!
Dobry den,
Jsem matka 5ti leteho syna a vazne uvazujeme o prestehovani se do Kanady. V Kanade mam rodinu – tetu, strejdu a bratrance. Jaka je moznost o prijeti do tohoto statu? Mam vetsi moznost o dostani patricnych povoleni?
Predem moc dekuji,
Katerina
Dobrý den Katko,
bohužel s emigrací nemáme žádné zkušenosti, doporučujeme se obrátit na oficiální stránky kanadské vlády http://www.cic.gc.ca/english/residents/new_immigrants.asp
Přejeme vám hodně štěstí!
Zdravím,
chtěl bych se zeptat jak to je s pracovním povolením v Kanadě, zda je to tak složité jako v USA..
Děkují za odpověď
Martin
Ahoj Martine, díky za Tvůj komentář. Mrkni na stránku Víza do Kanady, kde najdeš rozcestník a související informace, co vše je potřeba udělat pro získání pracovního povolení do Kanady 🙂
Zdravím, chtěli bychom s přítelkyní emigrovat do Kanady.
Mám v Kanadě tetu, nevíte jak je to s tím emigrováním za rodinou ?
Předem děkuji za odpověď
Ahoj Davide, bohužel s emigrací nejsme schopni poradit. Nemáme zkušenosti. Zkus navštívit oficiální stránky https://www.canada.ca/en.html
Ahoj, dají se prodloužit eta víza přímo z Kanady?
Ahoj Pepo,
mělo by to být možné – mrkni zde http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/answer.asp?qnum=1015&top=16 🙂