Studium v Kanadě je další zajímavou možností pro vycestování do zahraničí. Proto vám přinášíme první ze série rozhovorů týkajících se osobních zkušeností se studiem v Kanadě. Matěj už za sebou má spoustu studijních zkušeností ze zahraničí a v Kanadě si vybral Toronto. Jak se tu studuje? S čím vším mu pomohla agentura? Jaký je život v Kanadě pro pracujícího studenta? Dá se to finančně a časově utáhnout? Rozhovor nadupaný spoustou užitečných informací je tu…
Můžeš se prosím ve zkratce představit? Kdo jsi a jak si se do Kanady dostal?
Jmenuji se Matěj, pocházím z Trutnova, nedávno mi bylo 27 let a do Kanady jsem odjel studovat a pracovat.
Proč sis vybral právě studijní program v rámci IEC? Účastnil ses už jiného podobného programu?
Už od mala jsem byl živen výlety a různými studijními programy v zahraničí. Jak to jednou člověk okusí a má z toho krásné zážitky, tak to k němu tak zvláštně přiroste. Stane se to jeho součástí a aktivně to vyhledává, a že jsem si vybral IEC nebylo nijak záměrné.
Měl jsem vybraných několik zemí, kde jsem ještě nebyl a kam bych se chtěl jet podívat a kde bych mohl i pracovat. Šlo především o anglicky mluvící země. Do Velké Británie jsem zavítal několikrát po sobě na léto studovat angličtinu když jsem byl ještě na základní škole. V USA jsem zase studoval střední školu a v Holandsku jsem potom studoval vysokou. Takže mi potom z hlavních kandidátů zbyla pouze Kanada a Austrálie a i když jsem původně hleděl spíše k Austrálii, tak nakonec vyhrála Kanada. Austrálii mi zatrhla maminka, že to je moc daleko a už se prý nikdy nevrátím.
Jak probíhal přihlašovací proces? V čem bys vyzvihl pomoc agentury?
Information Planet mi byla doporučena od mé dlouholeté kamarádky, která v agentuře též pracuje. Práci agentury, hlavně potom konkrétní pracovnice, která mě měla na starosti, musím jenom vyzdvihnout. Míša mi byla nápomocna v podání přihlášky na školu, v komunikaci se školou, v zařízení víz a v jakékoliv jiné související záležitosti. Proces začínal od výběru školy, pokračoval přes splnění podmínek přijetí na školu, podání žádosti o víza a končil nákupem letenky a pojištění.
Pro jaký typ studia jsi se rozhodl? V jaké oblasti? Na jak dlouho?
Jelikož jsem si své na škole již odchodil, tak jsem si zvolil volnější variantu a to part-time studium na malé private college, kde studuji programming and analysis. Celý program má dvě části. Ta akademická trvá osm měsíců, kdy každý den máme čtyři hodiny školy. Po těch osmi měsících je čtyřměsíční fáze stáže, kde je smyslem získat praktické zkušenosti v oboru.
Pokud by Ti nevadilo pobavit se trochu na téma financování – jaká byla Tvoje finanční rezerva před výjezdem do Kanady? Vzhledem k tomu, že jedeš do Kanady s tím, že budeš moci pracovat omezeně, tedy pouze 20 h/týdně.
Aby člověk mohl dostat tento typ víz, tak musí kanadské ambasádě dokázat, že má dostatečnou rezervu na celý pobyt + na letenku zpět, což dělalo 10.000 CAD na pokrytí životních nákladů na rok života v Kanadě + 1.000 CAD na zpáteční letenku. A to de facto byla moje rezerva, která určitě musí každému stačit s tím, že si najde nějaký ten part-time.
Jak bys zhodnotil životní úroveň, pokud můžeš pracovat pouze 20 hodin týdně? Obchází se toto povolení? Je to dostačující množství hodin na to se uživit? Nebo vycházíš z ušetřených peněz?
Toto je výborný dotaz a vědět před odjezdem to, co vím nyní, udělal bych spoustu věcí jinak. Nejlépe to asi vezmu od nákladů, které jsou s životem spojené. Já nyní budu výhradně mluvit o Torontu, kde jsem, ale v ostatních velkých kanadských městech to bude dost podobné.
Nejvýraznější položkou je samozřejmě bydlení. Tím, že Toronto je opravdu velkoměsto, tak to hledání bydlení není úplně stejné jako třeba v Praze. Člověk si při hledání musí zvolit nějaký výchozí bod, ze kterého bude vycházet, ať už to je třeba škola, kam bude chodit, či práce (avšak v tomto případě to je spíše naopak, že si poté člověk hledá práci v nějaké rozumné vzdálenosti od svého bydliště). Určitě nechcete bydlet na jedné straně města a pak se přes dvě hodiny dostávat na druhou stranu do školy.
Další kritérium je samozřejmě rozpočet. V tomto směru jsem byl hodně optimistický a myslel jsem si, že se 400 – 500 CAD tady udělám díru do světa. Neudělal jsem samozřejmě. Samostatný pokoj v nějaké rozumné dojezdové vzdálenosti do centra města (do 30 minut) bude v průměru stát 700 CAD (samostatný jednopokojový byt bude potom nejméně 1000 CAD).
To je hodně generalizované, protože jako v každém velkoměstě, i tady se nacházejí čtvrti, které jsou vyhledávané a čtvrti, které úplně tolik ne. Potom zde platí, že všichni chtějí bydlet kolem stanic metra, takže v těchto oblastech bude to hledaní největší boj.
Každému, kdo se sem chystá, radím, aby se připravil na to, že hromadná doprava tady není na úrovni, na kterou jsme zvyklý v ČR a někteří Češi to tady těžce rozdýchávají.
O bydlení by se toho dalo napsat spoustu, doporučuji řádný research před odjezdem nebo kontaktovat někoho, kdo tady bydlí.
Další položkou je lítačka na metro, ca. 120 dolarů. Dá se to obcházet, ale jeden nikdy neví. Pak samozřejmě nesmí chybět paušál na telefon. Ty nejlevnější tarify, se kterými si v Torontu bohatě vystačíte, stojí okolo 40 – 50 CAD. Pokud chcete pokrytí po celé Kanadě, tak si připlatíte.
Dále to je jídlo a to je strašně variabilní. Pokud si vaříte doma, tak hádám 200 – 300 dolarů za měsíc, pokud chodíte ven, tak si opět připlatíte. Pak nějaká ta zábava, což je z mé strany výdaj, který musím krotit, a tam hádám 100 – 200 dolarů za měsíc.
Když to vše sečtu, tak jsme na nějakých ca. 1200 CAD za měsíc. Většina prací na part-time je zde za minimální mzdu a ta bude od října (rok 2017) 11.60 dolarů za hodinu hrubého. Což nestačí na pokrytí nákladů, pokud tady bude chtít člověk normálně žít.
Obcházet se to dá prací u menších živnostníků, v oblastech jako třeba construction, malování a další manuální práce. Potom určitě dobrou variantou je práce v hospitality jako server (číšník), cook (kuchař), apod., kde k minimální mzdě dostáváte ještě dýška, které jsou typické pro Severní Ameriku. Pokud děláte jako server v dobré restauraci v centru města, tak si za večer na dýškách odnesete více, než kolik je vaše mzda za ten večer. V silných dnech i několikrát více. A to se potom dýchá trochu jinak 🙂
Považuješ financování studia – kombinaci práce a studia za náročnou?
Náročné to je, ale dá se to zvládnout. Samozřejmě záleží na tom, co studujete za program. Pokud někdo studuje bakaláře nebo master’s, tak to asi bude vypadat úplně jinak, než když se člověk vydá studovat nějaký kurz, jako jsem to udělal já.
Stíháš také objevovat krásy Kanady?
Ano, stíhám. V tomto směru je důležité se hned s někým seznámit, jelikož se na výlety jezdí zásadně ve skupinkách, které si půjčí auto nebo mají to štěstí a někdo z cestujících auto vlastní. Potom jsou tu i organizované zájezdy od různých studentských agentur. Já jsem takto například procestoval Montreal, Ottawu a Quebec City a bylo to skvělé. Hlavní je si uvědomit, že Kanada je opravdu velká, takže než se někam dostanete, tak to trvá několik hodin, obzvláště pro Toronto. Za nějakými nejbližšími přírodními krásami to je čtyři hodiny autem, pokud nebereme to, co můžu vidět zde ve městě.
Jak bys popsal svůj běžný všední den?
Můj pracovní den obvykle začíná pořádnou snídání, potom prací a večer školou. Mezitím si jdu občas zaběhat nebo večer si sednout s přáteli, do kina, apod. Víkendy jsou pracovní s tím, že se občas povede udělat nějaký menší výlet, grilovačku, či nějakou jinou relaxační aktivitu.
Jaká je úroveň studia/přístup profesorů v porovnání s ČR či jinou zemí?
Na to nemohu odpovědět, jelikož jak jsem psal, studuji zde roční kurz, takže nejde o klasický univerzitní cyklus, který je zakončený titulem. Ale jak jsem zaslechl a pozoroval, tak univerzity jsou zde na úrovni, takže kvalita chybět nebude. A co se týká rozdílu oproti ČR, tak na to odpovím jediné, kdo nezažije, tak o hodně přichází! A to se týká i jiných zemí, ne jenom Kanady.
Jaký máš dojem z kanadských studentů/profesorů? Jak reagují na cizince coby studenty?
U mě ve škole jsou všichni studenti mezinárodní, ale v práci se setkávám s kanadskými studenty a reagují naprosto normálně. Vůbec si zde nepřipadám jako cizinec. Je to dle mého hodně dáno tím, že Kanada, a hlavně potom Toronto, je vskutku mezinárodní společenství. Ta rozličnost kultur a národností je zde neuvěřitelná. Polovina lidí v Torontu se nenarodila v Kanadě. Dokonce jsem někde četl, že Kanaďané, jako ethnic origin, jsou zde v menšině. Toronto je skutečné světové město a to je asi věc, která se mi na něm nejvíce líbí. A co by člověk na první pohled neřekl, úroveň kriminality je zde jedna z nejnižších v městech Severní Ameriky.
Co bys poradil po své zkušenosti ostatním, kteří se rozhodnou vyrazit do Kanady za studiem?
- Alkohol se zde převážně dá koupit pouze ve specializovaných státem regulovaných prodejnách, které zavírají hodně brzo a na svátky nemusí být otevřeny vůbec. Takže pokud si někdo rád dopřeje večer sklenku toho nebo tupláček toho, tak radím se zásobovat. Jelikož až si budete chtít něco dát a nebudete mít nic doma, tak prostě nenajdete obchod, kde by se něco dalo koupit 🙂
- Valná většina hospod, barů, klubů, atd. zavírá ve dvě hodiny ráno. Je to dáno opět regulací alkoholu, které je v Ontariu zakázané servírovat po druhé hodině ráno. Takže když jste v té nejlepší náladě, tak vám najednou vše zavřou a na to je třeba se připravit. A ještě k tomu důležitá poznámka, ve většině těchto míst musíte zaplatit tzv. cover, neboli vstupné, aby Vás pustili dovnitř a to klidně je i 20 dolarů. Noc ve městě se zkrátka může řádně prodražit, pokud si nevyberete předem nějaké dobré místo.
- Připravte se na to, že public transporation je zde oproti evropskému standardu bídný. Nějaké jízdní řády zde vůbec nemají smysl, takže se podle nich ani neřiďte. Různé části metra jsou každý víkend zavřené kvůli údržbě. Ta síť metra na takto velké město je také sranda, takže budete muset využívat tramvaje a autobusy.
- Shánět bydlení před odjezdem je dost náročné. Budete na tom lépe, když přijedete, na pár dní si dáte airbnb a během toho si něco seženete. Přece jenom chcete vidět, kde budete bydlet a věřte mi, že to, co se tady pronajímá, je někdy hodně zajímavé.
- Určitě si co nejdříve založte kanadské bankovní konto. Pro studenty jsou nabízené různé balíčky zdarma. A co je nejdůležitější, určitě si s klasickým běžným účtem (checking account) nechte udělat i kreditní kartu. Od té doby zde budete mít credit history, což se Vám bude hodit, například při hledání bydlení, jelikož to spousta pronajímatelů chce vidět.
- Pokud zde plánujete zůstat delší dobu, udělejte si co nejdříve kanadský řidičský průkaz, jelikož čím déle ho budete mít, tím méně vás potom bude stát pojištění na auto. To je zde enormně drahé, pro začínající řidiče v Kanadě klidně i 400, 500 CAD měsíčně.
- Je tu početná československá komunita lidí, takže radím se s nimi hned zkontaktovat na fb a zajít někam s nimi na pivo. Je to jedinečná šance zeptat se jich na cokoliv, co vám vrtá hlavou.
- Jo a nainstalujte si Uber, to je základ.
Moc děkujeme Matějovi za rozhovor a přejeme spoustu studijních i životních úspěchů!
Mel bych dotaz!
1. Pres jaky program presne Matej jel do Kanady studovat? Slo o Work and Study nebo normalni studijni pobyt, pro ktery je potreba study permit?
2. Pokud jde o normalni studijni pobyt, doopravdy studuje jen part-time, jak je zduranzeno vyse?
3. Je Matejova skola na seznamu tzv. „Designated Learning Institution (DLI)?
Ahoj Dane,
máme odpověď na první část dotazu od Matěje:
„Opravdu studuji jen part-time, 20 hodin tydne, na zbylych 20 hodin mam pracovni vizum.
Je pravda, ze v tom tady nemaji uplny poradek. Jako priklad uvedu litacku na metro, tu mam normalne studentskou, protoze jsem povazovany za full-time studenta. Ale tady asi vyhody konci“ Na zbylou čás ještě odpověď zjišťujeme 😉