PRŮVODCE WORKING HOLIDAY VÍZ PRO OBČANY ČR

Kompletní průvodce pro zájemce o Working Holiday víza do Kanady v programu Zažijte Kanadu. Připravili jsme pro vás návod krok za krokem. Postup, jak se na celý proces žádosti o WH víza připravit.

Program working holiday nabízí jedinečnou možnost získat pracovní víza a strávit delší časové období v zahraničí. Zájem o pobyt v Kanadě v posledních letech velmi stoupá. Na této stránce najdete to nejdůležitější, tedy jak zažádat o WH víza do Kanady, úspěšně projít procesem, zorganizovat svůj odlet a na nic nezapomenout.

Snažili jsme se sestavit přehledně celý proces žádosti o Working Holiday víza. Jedná se o poměrně komplikovanou záležitost. Upozorňujeme, že se můžeme mýlit anebo udělat nějakou chybičku, dokonce oficiální zdroje mění čas od času své podmínky či postupy. Nezastupujeme oficiální zdroj CIC ani nejsme agentura. Jsme Martin a Janča a každému doporučujeme projít si oficiální zdroje.

Working holiday do Kanady v roce 2020

Pool pro Working holiday víza pro rok 2020 byl otevřen 9. prosince 2019. První kolo pozvánek bylo rozesláno 6. ledna 2020. 

Aktuální změny týkající se WH víz z důvodu COVID-19 (aktualizováno k 11. 9. 2020):

 • Pozvánky z poolu (Invitation to Apply) a procesy vízových žádostí jsou pozastaveny.
 • Uchazeči, kteří obdrželi svůj POE a končí jim platnost tohoto dopisu mohou požádat o prodloužení platnosti POE až o 12 měsíců, pokud nemohou do Kanady vycestovat včas v důsledku opatření proti šíření koronaviru.
 • Do Kanady lze vycestovate pouze v určitých případech, nikoliv za turismem.
 • Pro vstup do Kanady na Working holiday víza je potřeba mít předem domluvenou práci a povinným dokumentem je také Job offer, tedy nabídka práce.
 • Po vstupu do Kanady na WH je potřeba absolvovat 14denní karanténu a při vstupu prokázat svůj karanténní plán na tuto dobu.

Více o omezení cestování občanů ČR do Kanady z důvodu koronaviru:

Working holiday do Kanady v roce 2021

Working holiday víza do Kanady se otevírají posledních pár let na přelomu roku. Pokud by se současná situace způsobená koronavirem COVID-19 zlepšila a vízové procesy opět spustily, lze tedy očekávat, že by tomu tak mohlo být i pro WH kvótu na rok 2021.

Po otevření poolu mohou žadatelé odesílat první část své přihlášky do poolu, odkud jsou následně náhodně vybíráni uchazeči po otevření kvóty - jsou jim rozesílány pozvánky k další části procesu. Mezi otevřením poolu a otevřením kvóty bývá vždy časová prodleva a oba termíny jsou kanadskou vládou zveřejněny s časovým předstihem na oficiálních stránkách kanadské vlády.

Uchazeči, kteří žádali již v předchozí sezoně, budou před otevřením nového ročníku odstraněni z poolu, který se bude uzavírat. Po otevření poolu pro rok 2021 budou moci vytvořit nový profil skrze stejné přihlašovací údaje. Není tedy třeba vytvářet si nový účet a GC key.

Nechte si zasílat tipy a doporučení přímo od Janči a Martina

Pokud se chcete účastnit vízového procesu, vřele doporučujeme se přihlásit do našeho zpravodaje, ve kterém posíláme tipy a doporučení pro přihlašovací proces working holiday. Předáváme naše zkušenosti, jak se nejlépe připravit na odlet a život v Kanadě.

Po přihlášení vám přijde potvrzovací e-mail. Ten je nutné potvrdit. Jako bonus získáte navíc PDF, kde se dozvíte více o našem kanadském dobrodružství.

Working Holiday víza v roce 2020

Pool pro rok 2020 se otevřel 9. listopadu 2019 a do programu Working holiday Kanada se od tohoto termínu je možné začít hlásit. 

 • Registrace do Poolu: otevřena od 9. prosince 2019
 • První kolo pozvánek: 6. ledna 2020
 • Poslední kolo pozvánek: zatím není oznámeno
 • Kvóta: 1000
 • Počet přihlášených v poolu: 1171
 • Počet volných míst: 241
 • Počet rozeslaných pozvánek: 1125

Aktualizováno 16. září 2020. Postup rozesílání pozvánek můžete sledovat zde.

Pozvánky v současné době nejsou rozesílány z důvodu koronavirové pandemie. 

Jak vypadala WH víza v minulém roce 2019

 • Registrace do Poolu: otevřena od 4. prosince 2018
 • První kolo pozvánek: 21. ledna 2019
 • Poslední kolo pozvánek: 4. října 2019
 • Kvóta: 1000
 • Počet přihlášených v poolu: 1274 (po ukončení ročníku)
 • Počet volných míst: 0
 • Počet rozeslaných pozvánek: 1894

Průvodce Working holiday víz

Vzhledem k velkému rozsahu průvodce working holiday víz do Kanady, jsme vytvořili rychlé záložky :-) Neváhejte proto kliknout na jakoukoli kategorii, o které se chcete dozvědět více.

Working holiday víza do Kanady

První dobrá zpráva je, že občané České republiky mají stále možnost vycestovat do Kanady a získat pracovní víza Working Holiday v rámci programu Zažijte Kanadu na 1 rok také v roce 2020.

Stále nám však zůstává přidělena kvóta pro zájemce, kterým budou working holiday víza udělena. Tedy je omezen počet lidí, kterým bude uděleno vízum.

Zažijte Kanadu je program (IEC)

Program Zažijte Kanadu je odvozen od anglického oficiálního názvu International Experience Canada (zkratka IEC). Umožňuje vycestování do Kanady za prací a je rozdělen do 3 kategorií:

Tyto kategorie mohou mít rozdílné podmínky pro udělení pracovního povolení. Na této stránce se zaměřujeme na Working Holiday víza. S těmi máme také největší osobní zkušenosti.

Pro více informací o jednotlivých programech se prosím podívejte na oficiální stránky IEC.

IEC Canada

WH víza jsou pouze jedním z typů pracovních víz, spadajících do programu Zažijte Kanadu (IEC).

Program Zažijte Kanadu je nadřazený Working Holiday vízům

Budete tedy žádat o Working holiday víza do Kanady v programu Zažijte Kanadu. V rámci udělení těchto víz získáte pracovní povolení.

Working holiday víza (označovaná také jako WH víza) jsou nejčastěji překládána jako víza na pracovní prázdniny (work - práce, holiday - prázdniny).

Working holiday víza obsahují pracovní povolení

Abychom to uvedli co nejjednodušeji, prostě stačí, když budete vědět, že jakmile získáte working holiday víza do Kanady, můžete v Kanadě legálně pracovat. Znamená to tedy, že projdete celým legislativním procesem od vyplňování formulářů online až po udělení razítka na imigračním oddělení při vstupu do Kanady, kde dostanete do svého pasu také pracovní povolení.

Ve skutečnosti pracovní víza dostáváte až od imigračního úředníka většinou rovnou na letišti. Fakt, že jste se dostali do kvóty a získali zvací dopis ještě neznamená, že můžete legálně pracovat v Kanadě. Pro to potřebujete pracovní povolení, které získáte do svého pasu na imigračním.

Seznámení s procesem žádosti o WH 2020

V procesu žádosti o Working holiday víza do Kanady v rámci programu Zažijte Kanadu došlo během posledních pár let hned k několika změnám a ty zůstávají i pro další ročníky.

Ke všem informacím zde poskytujeme odkazy a tak si vše můžete sami ověřit a pečlivě nastudovat. My se vám to snažíme pouze usnadnit.

V rámci procesu žádosti o vízum Working holiday 2020 jsou pojmy, které je dobré si vysvětlit ještě předtím než se pustíme do procesu:

 • Pools = Žadatelé odesílají první část své přihlášky IEC do tzv. "poolu" - místa, kde se sdružují přihlášky žadatelů.
 • Invitation to Apply = Z poolu budou po otevření kvóty během roku náhodně vybíráni žadatelé, kterým bude odeslána pozvánka k žádosti o pracovní povolení.
 • Rounds of Invitation = Výběr žadatelů, kteří jsou vyzváni k podání žádosti o pracovní povolení, by měl probíhat náhodně a v různých intervalech během roku, dokud nebude kvóta vyčerpána.

Vložit žádost do Poolu můžete od prosince 2019

Proces žádosti o Working holiday víza do Kanady pro rok 2020, tedy vložení vaší žádosti do Poolu, můžete začít od 9. prosince 2019! To, že jste v poolu, poznáte díky potvrzovací zprávě ve vašem IEC účtu a také statusu, kdy se vám po rozkliknutí zobrazí, že jste kandidát.

Otevření kvóty Working Holiday 2020

Kdy dojde k otevření kvóty pro Working Holiday víza v programu Zažijte Kanadu 2020?

Otevření kvóty a první kolo náhodného výběru uchazečů z Poolu probíhá vždy v termínu, který předem ohlásí kanadská vláda na svých oficiálních stránkách. Pro nastávající sezonu je první kolo pozvánek rozesíláno 6. ledna 2020. 

Otevření poolu pro rok 2020 proběhlo již 9. prosince 2019 - od tohoto dne je možné vyplňovat první část přihlášek a odeslat ji do poolu. Následně pak je oznámen termín otevření kvóty na 6. ledna 2020. V tento den bude rozesláno první kolo pozvánek Invitation to Apply (pozvánek k žádosti o pracovní povolení). Další kola výběru z poolu pak probíhají během celého roku, dokud nebude naplněna kvóta pro Českou republiku 1000 účastníků. 

WH víza Kanada 2020

Další postup rozesílání pozvánek můžete sledovat zde.

Proces získání WH víz v programu Zažijte Kanadu 2020

Stejně jako v předchozích ročnících musíte splňovat pro získání víz Working holiday do Kanady určité podmínky.

Podmínky pro získání working holiday víz

 • Být občanem ČR
 • Věk mezi 18 - 35 let (včetně - v momentě, kdy odesíláte přihlášku do poolu).
 • Musíte poskytnout adresu trvalého bydliště v ČR.
 • Musíte disponovat ekvivalentem 2500 CAD.
 • Musíte mít platný pas po celou dobu vašeho plánovaného pobytu v Kanadě (pokud tak nebude, vízum vám bude uděleno maximálně na dobu platnosti vašeho pasu).
 • Musíte být schopni zřídit si cestovní pojištění na celou dobu vašeho plánovaného pobytu v Kanadě.
 • Musíte mít zpáteční letenku, nebo prokázat, že máte dostatek finančních prostředků na její uhrazení.
 • Musíte uhradit poplatky ve výši 338 CAD.
 • Programu Working holiday v Kanadě jste se nikdy neúčastnili.
 • Pozor, některým zájemcům v roce 2017 i 2018 byla žádost zamítnuta z důvodu, že žádali ze zahraničí. Z našeho průzkumu CIC a komunikace s ambasádou jsme dospěli k názoru, že nejdůležitější by mělo být uvést adresu trvalého bydliště (permanent address) v ČR. Více informací k tomuto tématu jsme sepsali v článku o žádosti ze zahraničí
 • Mít v době příletu platnou nabídku práce Job offer a potvrzení od zaměstnavatele, že stále provozuje svou činnost a po povinné popříletové 14denní karanténě vás zaměstná. (Platnost k 10. 6. 2020 z důvodu koronavirové pandemie.)
 • Mít připraven plán pro povinnou 14denní karanténu po vstupu na území Kanady.

Oficiální zdroj IEC -

Proces žádosti o vízum Working Holiday

Celým procesem byste měli být systémově vyzýváni a informováni o dalších krocích, takže se nebojte, že byste nevěděli, co dál dělat.

Postup žádosti working holiday víz do Kanady 2020

Krok 1: Staň se kandidátem v POOLU

1. Vyplň svůj IEC dotazník- dotazník, který ti zabere asi 10 minut a určí, do jaké kategorie programu Zažijte Kanadu se můžeš hlásit.

Dotazník WH Kanada část 1

Dotazník Working holiday Kanada část 2

Zažijte Kanadu WH 2016

Working holiday víza Kanada 2016

Working holiday kanada 2016

Ve výsledku dotazníku vám může vyjít více kategorií, nejen Working Holiday. Vysledné kategorie jsou určovány z vašich odpovědí.

2. Pokud teď stiskneš "Pokračovat", získáš unikátní kód (Personal reference code), který budeš potřebovat pro přihlášení do další části svého profilu. Uvidíš také další instrukce a do kdy je kód platný (cca 2 měsíce). Kód si určitě nezapomeň poznamenat či uložit, budeš ho potřebovat později!

Krok 2: Vytvořte se profil IEC

1. Vytvoř si v rámci systému IEC profil pomocí klíče GC Key

Je na čase si všechno psát! Bude se Ti to hodit.

 • Klikni na možnosti "Sign in with GC Key", poté v pravé části na "Sign Up" (pokud žádáš poprvé)
 • Urči si přihlašovací údaje.
 • Urči si odpovědi na 3 určené kontrolní otázky
 • Akceptuj pravidla a podmínky používání

2. Vytváříte si IEC profil

 • Vyplň své osobní údaje
 • Vymysli si 4 kontrolní otázky a odpovědi (bez diakritiky)

3. Po přihlášení si můžeš vybrat, co chceš dělat dál...

4. Po výběru možnosti IEC budete vyzváni k vložení kódu z kroku 1 = Personal Reference Code.

Alternativní možností může být také varianta "I do not have Personal Reference Code", kdy po zvolení kategorie International Experience Canada budeš napřímo přesměrován na dotazník a údaje se propíší rovnou do tvého profilu. Personal Reference Code v této variantě tedy již nebudeš potřebovat.

4. Po zadání kódu do systému budeš moct vyplňovat jednotlivé části profilu IEC.

Vyplnění přihlášky do Poolu

5. Po zadání všech potřebných údajů, odešli svou přihlášku do Poolu. Od založení svého IEC profilu musíš přihlášku odeslat do poolu do 60 dní, jinak budeš muset začít od začátku.

Odeslání přihlášky do Poolu

Krok 3: Po odeslání přihlášky do POOLU

1. Do IEC profilu dostaneš zprávu, že je tvá přihláška v Poolu.

2. Hlídej si MyCIC, protože můžeš dostat Pozvánku k žádosti o pracovní povolení (Invitation to Apply). Většinou přijde upozornění také na email. Proces pozvánek pro Working Holiday můžeš sledovat zde.

3. Pokud dostaneš pozvánku, musíš ji do 10 dní přijmout nebo odmítnout. Po přijetí budeš nasměrován/aná k dalšímu kroku.

 • Přijmutí pozvánky: profil IEC-> Continute my profile/application-> Work permit -> Start Application
 • Pokud tak neuděláš, tvá pozvánka propadá a ty musíš celý proces začít znovu.
 • Pokud pozvánku odmítneš (Decline invitation), tvá přihláška zůstává v poolu.
 • V poolu budet uchazeč registrován nejdéle po dobu 1 roku ode dne kdy byl do poolu přijat.

Krok 4: Vyplň žádost o pracovní povolení

1. Vyplň online formulář.

 • Po přijetí pozvánky (Invitation to Apply) máš 20 dní na schválení tvé přihlášky, poskytnutí všech potřebných dokumentů a zaplacení poplatků.
 • Do IEC profilu ti přijde zpráva s přesným termínem, do kterého musíš svou žádost odeslat.

2. Po vyplnění a schválení všech potřebných polí ti systém vygeneruje Checklist potřebných dokumentů, které musíš nahrát. Může se jednat o:

 • Výpis z rejstříku trestů a jeho úředně ověřený překlad
 • Sken pasu, který musí být platný před plánovaným příjezdem i po plánovaném odjezdu z Kanady.
 • Sken občanského průkazu.
 • Životopis v anglickém nebo francouzském jazyce - obsahující vzdělání, kvalifikace, pracovní zkušenosti...
 • Výpis z rejstříku trestů z jiné země, kde jsi žil/a po dobu 6 a více měsíců.
 • Zdravotní výpis (Medical exam) - v závislosti na tom, jaké povolání chceš vykonávat v Kanadě.
 • Pasová fotografie v digitální podobě v rozměrech 35 x 45 mm.
 • Vyplněný formulář Family information 5707 nebo 5645.
 • Potvrzení od agentury, pokud využíváš její služby k výjezdu do Kanady.

3. Zaplať poplatky ve výši 338 CAD pro working holiday.

 • Účastnický poplatek programu IEC 153 CAD - platí všichni účastníci programu Zažijte Kanadu.
 • Poplatek pro Working holiday pracovní povolení 100 CAD.
 • Poplatek za vyřízení biometrických údajů 85 CAD.
 • Poplatky musí být hrazeny online skrz účet IEC kartou VISA, MasterCard, AmericanExpress nebo CanadaAMEX.

4. Zkontroluj si, že máš vyplněna všechna pole v přihlášce a přiloženy čitelné a barevné skeny veškerých potřebných dokumentů.

5. Svou přihlášku elektronicky podepiš a odešli. Elektronický podpis probíhá pomocí vyplnění osobních údajů a některé z kontrolních otázek.

6. Kontroluj svůj účet a schránku ve svém profilu, pokud budeš vybrán/a,  popř. imigrační oddělení bude potřebovat nějaké další dokumenty, budou tě kontaktovat skrz tvůj účet a dozvíš se další kroky.

7. Následně budeš vyzván k poskytnutí biometrických údajů - tj. otisků prstů a fotografie. Biometrické údaje lze poskytnout pouze osobně ve vybraných kancelářích v Evropě i po světě a je třeba to stihnout do 30 dní. Podrobné informace a instrukce se dozvíš ve zprávě Biometric Instruction Letter od CIC, která by ti měla přijít do schránky ve tvém IEC účtu do 24 hodin od schválení své žádosti.

8. Do 6 týdnů od poskytnutí biometrických údajů by ti mělo být sděleno rozhodnutí o tvém přijetí/zamítnutí do programu.

9. Pokud bude tvá přihláška přijata, obdržíš dopis Letter of Introduction (LOI) = oficiální název Port of Entry (POE). Dopis může být v profilu nazván také jako Correspondence Letter.

 • Tento dopis budeš potřebovat při vstupu do Kanady na imigračním oddělení k tomu, aby ti bylo uděleno pracovní povolení. LOI není pracovní povolení! Po udělení POE Letter of Introduction máte 1 rok na to do Kanady vstoupit. Datum platnosti budeš mít jasně uvedený v textu. Může být matoucí, že se dopis bude jmenovat jinak, věnuj proto pozornost především informacím, které jsou v tomto dokumentu uvedené. U některých uchazečů byl nazýván jako Correspondence letter.
 • Součástí tohoto dopisu by měla být také informace o povolení eTA, které by mělo být součástí.

Krok 5: Vydej se do Kanady!

1. Nezapomeň si vzít s sebou:

 • Letter of Introduction (LOI). Na základě tohoto dopisu jsi oprávněný/á dostat při tvém příjezdu do Kanady Working holiday víza a pracovní povolení.
 • Platný cestovní pas.
 • Potvrzení o pojištění po celou dobu plánovaného pobytu v Kanadě. Pokud bude vaše cestovní pojištění sjednáno na kratší dobu, může vám být uděleno pracovní povolení pouze do konce trvání vašeho pojištění.
 • Potvrzení o dostatku finančních prostředků na bankovním účtu, které by nemělo být starší než týden před odletem do Kanady.
 • Zpáteční letenku, nebo navýšené finanční prostředky o tuto částku.
 • Kopie dokumentů, které jsi dokládal v průběhu žádosti o WH víza.
 • Nabídku práce (Job offer) a potvrzení od zaměstnavatele o tom, že stále provozuje svou činnost a po absolvování 14denní karantény vás zaměstná. (Platné k 10. 6. 2020 z důvodu pandemie COVID-19)
 • Prokázat plán pro absolvování 14denní karantény po příletu, který musí zahrnovat adresu místa, kde během karantény budete, jak se do daného místa dostanete, jak budete mít obstarané potraviny, potřebné služby a případnou zdravotní péči. (Platné z důvodu pandemie COVID-19)

Kompletní průvodce: E-book Jak do Kanady

Sepsali jsme kompletního průvodce zaměřeného na Pracovní prázdniny Working holiday do Kanady. Jedná se o více jak 140 stránkovou elektronickou knihu v PDF, která nabízí ucelený návod, jak získat WH víza, jak najít nejlevnější letenky, jak si najít bydlení, píšeme o práci, jak sestavit životopis a samozřejmě porovnáváme jednotlivé destinace v Kanadě.

Členská sekce pro uchazače o WH

Pro všechny cestovatele, kteří chtějí získat informační náskok a příležitosti k získání práce v Kanadě. Vytvořili jsme katalog zaměstnavatelů pro sezónní práce, horské resorty a farmy. Získáte také přístup k unikátní odkazové ploše užitečných stránek, kalendářI sklizní, checklistům pro odletovou přípravu, PDF ebook i video a audio záznam z festivalu.

Kdo jsme a proč píšeme?

Jsme Martin a Janča - strávili jsme v Kanadě rok 2014/2015 právě na Working holiday víza Zažijte kanadu. Proces žádosti byl pro nás šílený, a proto jsme se rozhodli, že dáme naše zkušenosti na web k přečtení dalším zájemcům o Kanadu. My bychom je tenkrát totiž skutečně ocenili. Bohužel jsme byli prvním ročníkem, který prošel online procesem v ČR.

Postupně jsme postavili celý web JakDoKanady.cz, kde najdete celou řadu informací o tom, jak vycestovat do Kanady, získat víza i práci. Pokud jste na webu v jednotlivých podstránkách nenašli odpověď na svoji otázku, můžete nás kontaktovat pomocí kontaktního formuláře.

Dříve než nám napíšete, prosím přečtěte si stránky uvedené níže.

TOP
Send this to a friend