Studium v Kanadě a COVID-19

Dobrá zpráva pro zájemce o studium v Kanadě přišla 20. října 2020, kdy se Kanada opětovně otevřela pro vstup mezinárodním studentům. V roce 2022 je možné v Kanadě studovat angličtinu i odborné předměty. V Kanadě stále platí některá koronavirová opatření, avšak již je možné odletět do Kanady na studentská víza. Veškeré aktuální podmínky pro vstup na kanadské území najdete v článku Omezení cestování do Kanady pro občany ČR z důvodu koronaviru.

Pozor, škola a program musí být schváleny na tzv. seznamu DLI (oficiální zdroj).

Chcete studovat v Kanadě? Odborné školy vám umožňují současně pracovat na poloviční úvazek (20 hodin týdně).

Kontaktujte nás, rádi vám poradíme a zodpovíme otázky. Pomůžeme vám s výběrem školy, studijního programu, celé organizace a zajištění studijních víz do Kanady.

Zahraniční studium v Kanadě

Zahraniční studium obecně patří dlouhodobě k vyhledávaným formám vzdělání. Studium v Kanadě nabízí nejen unikátní možnost zlepšení jazykové vybavenosti, ale především potenciál profesního a osobního růstu jednotlivce. Studium v zahraničí je samozřejmě obohacené o nezapomenutelné zážitky a právě Kanada nabízí českým studentum netradiční severskou exotiku.

Výhody zahraničního studia v Kanadě:

 • Získáte kvalitní úroveň vzdělání.
 • Máte možnost (omezenou) pracovat během studia.
 • Osobně vyrostete a rozvinete řadu svých schopností.
 • Poznáte kus světa.
 • Zdokonalíte se v angličtině nebo francouzštině.
 • Najdete si spoustu nových přátel.
 • Těšte se na bohatý studentský život (řada mimoškolských aktivit).

studium-quebec-kanada

Studium v Kanadě pro české občany

Jazykové školy a kurzy

Jazykový pobyt v cizí zemi je tím nejintenzivnějším možným způsobem, jak se naučit nejen cizí jazyk, ale dobře poznat kulturu země a zvyky místních lidí. Jazykové školy v Kanadě nabízí možnost výuky angličtiny a francouzštiny, ať už pro začátečníky či pokročilé. Můžete volit také specifické jazykové kurzy zaměřené na přípravu na zkoušky FCE, CAE, TOEFL a další.

Univerzity

Univerzity v Kanadě jsou na výborné úrovni a poskytují vysoké kvality v oblasti vzdělání, výzkumu i osobnostního rozvoje. Nejžádanější univerzity jsou ve větších městech v provinciích Britská Kolumbie, Alberta a Ontario. Každý rok univerzity v Kanadě připraví na skutečný život více jak 1,5 milionu studentů.

Study & Work programy

Nejlepší kombinace pro práci a studium. Díky Study and Work programu můžete vybalancovat své výdaje a příjmy. Zaručeně se zlepšíte v angličtině, získáte nové poznatky a pracovní zkušenosti. Tento program vám umožní pracovat během studia až 20 hodin týdně, o prázdninách můžete pracovat dokonce neomezeně. Délka studia závisí na vás - může trvat od pár měsíců až po několik let.

Odborné školy

Studium se specifickým zaměřením je v Kanadě velmi populární. Prohlubte si své schopnosti a dovednosti v jedné z odborných škol, které se nachází v různých kanadských městech. Praktické zaměření v těchto školách vás připraví na budoucí pracovní život i na aktuální trh práce. Kvalifikačně jsou kanadské odborné školy srovnatelné s vyššími odbornými školami v Čechách, v Kanadě mají však vyšší prestiž.

Požadavky pro studium

Vízové požadavky pro studenty

Pro studium v Kanadě, které je delší jak 6 měsíců jsou vyžadována studentská víza. Pokud chcete studovat v Kanadě kratší dobu než 6 měsíců, nemusíte žádat o studentská víza a lze do Kanady vycestovat na turistická víza, resp. eTA povolení.

Jazykové požadavky uchazečů

Studium na vyšších odborných školách a vysokých školách (univerzitách) v Kanadě vyžaduje umět alespoň jeden ze dvou oficiálních kanadských jazyků (angličtinu nebo francouzštinu). Konkrétní jazykové požadavky jsou určeny každou školou individuálně.

V případě angličtiny se uchazeči často setkávají s požadavkem kanadských škol k doložení znalosti jazyka dokladem z testu TOEFL s výsledkem 550 - 600 bodů.

Zdravotní pojištění pro studium

Ačkoli některé provincie v Kanadě poskytují zahraničním studentům zdravotní pojištění v rámci svého území, je důrazně doporučováno, aby studenti měli uzavřené vlastní soukromé cestovní zdravotní pojištění platné po celou dobu plánovaného pobytu. Pro české občany se jedná rovněž o jeden z požadavků vstupu do Kanady v rámci jakéhokoli víza.

Poskytnutí údajů přes aplikaci ArriveCan

Z důvodu zamezení šíření nákazy koronavirem COVID-19 je aktuálně vyžadováno před vstupem do Kanady poskytnout osobní a cestovatelské údaje skrze aplikaci ArriveCan.

Proč studovat v Kanadě

Kanada je skutečně zajímavou volbou pro jazykový pobyt v zahraničí. Kanadské školy patří dlouhodobě mezi světovou špičku v oblasti vzdělávání a předávání informací. Náklady na život a školu jsou přitom stále přiměřené. Navíc vzhledem k možnosti pracovat během studií zde mají zahraniční studentni ideální prostředí.

Největší skupina těch, kteří volí Kanadu za svoji destinaci pro studium angličtiny, jsou studenti, jež si chtějí co nejvíce prodloužit pobyt v Kanadě. Cítí, že Kanada je skvělou příležitostí, a to jak po stránce práce tak životního stylu.

Pokud porovnáme obecně studium angličtiny v zahraničí se studiem angličtiny v Kanadě, pak nutno přiznat, že Kanada není pro studentský život nejlevnější. Mezi nejdostupnější zahraniční studium angličtiny patří země v Evropské unii, jako je Anglie, Dánsko a podobně. Oblíbená země pro studium angličtiny je také Austrálie, protože u protinožců máte skvělý životní styl se sluníčkem po celý rok.

Výhody studia v Kanadě

 • Cenově dostupné profesionální vzdělání.
 • Vysoce kvalitní a moderní školy.
 • Multikulturní prostředí.
 • Otevřený přístup.
 • Neobvyklý a vzrušující studenský život.
 • Možnost získání pracovního povolení.

Nevýhody studia v Kanadě

 • Evropská unie nabízí levnější programy.
 • Cenová nákladnost zejména krátkodobých pobytů.
 • Nutnost stěhovat se za oceán.
 • Odtržení od rodiny, známých a přátel.
 • Obecně chladnější počasí přes celý rok.

Studium a práce

Jedny z nejčastějších dotazů padají na téma studium a práce v Kanadě. Ptáte se na možnosti a zkušenosti s kombinací studia a práce. Důležité je, rozhodnout se, proč do Kanady jedu. Jaký cíl má moje cesta do Kanady?

Je to studium angličtiny, jazykový kurz? Chci prostě jen studovat v zahraničí? Chci získat pracovní zkušenosti? Anebo chci jen vypadnout z České republiky a poznat jiný kraj? Žádná možnost není lepší než ta druhá, potřebujeme si ale uvědomit na plné čáře, přoč do Kanady jedeme.

Podle vytyčeného cíle můžeme dál pracovat, volit možnost studia jazykových kurzů, angličtiny, odoborných kurzů, či college nebo univerzity. Nabízí se také working holiday program. O studiu někteří uvažují jako alternativě k Working Holiday, protože se nevešli do kvóty. Ale pozor, pracovní povolení je v případě studentských víz velmi omezené.

Jak jsme již zmínili, obecně platí, že při studiu angličtiny nezískáváte pracovní povolení, proto kombinace studia a práce v tomto programu neočekávejte. Chcete-li pracovat v Kanadě a zároveň studovat, je třeba vybrat si některý z odborných kurzů, college nebo univerzity.

Zajímavosti o studiu

Vzdělávací systém v Kanadě

V Kanadě neexstuje žádný centrální vzdělávací systém. Každá provincie je zodpovědná za svůj systém vzdělávání. Ministerstvo školství jen dohlíží na jejich fungování.

Kanada nabízí svým i zahraničním studentům velmi bohaté portfolio vzdělávacích programů, středoškolských i vysokoškolských.

Povinná školní docházka je v Kanadě od 6 nebo 7 let do věku přibližně 15 - 16 let studenta. Od šesti do dvanácti let děti navštěvují základní školu a poté přecházejí na střední školu prvního stupně. Školní rok trvá od září do června.

Nejvýraznější rozdíly oproti českému přístupu

 • Student si své studium přizpůsobuje dle svých přání a požadavků. Škola nabízí de facto jen možnosti, student si vybírá, co chce využít a kdy.
 • Odpovědnost je přenesena na dílčí články, a proto systém funguje velmi kvalitně a zodpovědně.
 • Studentni jsou vedeni k prezentaci vlastního názoru. Střídání samostatnosti s týmovou prací podporuje osobní růst.
 • Teoretické vědomosti jsou testovány v praxi.

Stipendium při studiu v Kanadě

Hledáte možnost, jak získat stipendium v Kanadě? Přijde vám studování v Kanadě drahé? Kanada nabízí různá stipendia pro zahraniční studenty, níže uvádíme stipendia pro České občany.

Velvyslanectví Kanady informovalo naše Ministerstvo školství o následujících možnostech získání stipendia ke studijním a výzkumným programům v Kanadě.

Kompletní seznam najdete na stránkách Ministerstva školství, konkrétně Stipendijní pobyty v Kanadě.

Pokud vás stipendia v Kanadě zajímají, neváhejte navštívit stránku středoevropské asociace kanadských studií: www.cecanstud.cz.

Pomůžeme vám

Přemýšlíte o studiu jazykové školy, college anebo univerzity v Kanadě? Nejste si jistí, jaký program by pro vás byl nejlepší?

Dejte nám vědět, rádi vám poradíme a zodpovíme vaše otázky.

TOP