Calgary je jednou z nejoblíbenějších kanadských destinací, jak pro zájemce o Working holiday, studenty či turisty. Calgary totiž spojuje skvělé ekonomické zázemí, dobrý kulturní život a krásy kanadské přírody v blízkém okolí.
Calgary je jednou z nejoblíbenějších kanadských destinací, jak pro zájemce o Working holiday, studenty či turisty. Calgary totiž spojuje skvělé ekonomické zázemí, dobrý kulturní život a krásy kanadské přírody v blízkém okolí.
Calgary se nachází ve vnitrozemí Kanady, v jihozápadní části provincie Alberta. Calgary je významným centrem zimních sportů a turismu. Velký boom zaznamenalo díky těžbě a zpracování ropy.
Calgary se nachází ve vnitrozemí Kanady, v jihozápadní části provincie Alberta. Calgary je významným centrem zimních sportů a turismu. Velký boom zaznamenalo díky těžbě a zpracování ropy.
Calgary se nachází ve vnitrozemí Kanady, v jihozápadní části provincie Alberta. Calgary je významným centrem zimních sportů a turismu. Velký boom zaznamenalo díky těžbě a zpracování ropy.
Calgary se nachází ve vnitrozemí Kanady, v jihozápadní části provincie Alberta. Calgary je významným centrem zimních sportů a turismu. Velký boom zaznamenalo díky těžbě a zpracování ropy.
Downtown je centrum v Calgary, které je skutečně vytížené. Všechno běží na semafory a doprava tu neutichne ani v noci.
Točí se tu byznys a dost staveb, proto jakmile budete pochůzkovat s životpisem, tuhle oblast byste neměli přeskočit. Je tu navíc dost obchodních center (shopping center), kde nabírají celoročně.
Pokud ale hledáte potraviny, večerku nebo obchoďák s jídlem, to tu opravdu nenajdete.
Downtown je poměrně hustě obsazen asiaty, a tak nebuďte překvapeni, že tu nepotkáte tolik Kanaďanů. Čínských a dalších asijských restaurací tu najdete naopak hodně, proto je tu také čtvrť nazývaná ChinaTown.
Downtown má velkou výhodu lokace, že to máte všude relativně blízko. Na druhou stranu zde bydlet může mít nevýhodu, jak vysoké ceny, ruchu, tak pocitu, že to není ta Kanada, o které jste snili.
Pěší zóna 8th Avenue je dobrá pro městský chill out, nakupování suvenýrů, jedno kafe a nasátí pravé atmosféry downtownu.
Vyhlídková věž Calgary Tower s výškou 191 m. Výhled je z věže perfektní. Calgary je placka, a tak vidíte nejen město, ale celou konglomeraci.
Vstup je za dospělého 18 CAD.
Oficiální web Calgary Tower.
Největší rodeo, výstava a festival, který připomíná divoký západ. Stampede je jednou ročně a akce trvá 10 dní. Je vždy druhý týden v červenci. Celé město tak žije westernem.
Stampede v Calgary je jedna z nejvíce doporučovaných atrakcí, které byste měli navštívit v celé Kanadě.
Loney Planet ji má na seznamu TOP 25 Experiences in Canada. TripAdvisor má festival Stampede na seznamu TOP 10 v Calgary.
Lístek na Stampede stojí 18 CAD. Lístek na rodeo se platí navíc zvlášť.
Výlet do Zoo v Calgary je skvělý. Vyražte z Downtownu C-Trainem, cesta trvá asi půl hodiny. Vstupné za dospělého je 30 CAD.
Natočili jsme krátké video z našeho výletu do Zoo :-)
Olympijský park Calgary je otevřený v zimě i v létě.
V zimě je park snad ještě hezčí. Pro milovníky lyžování a snowboardu je to skvělá příležitost, jak si zalyžovat doslova na skok po práci.
Byli jsme lyžovat ve všední den a super. Pozor jen na to, že sem pravidelně dochází školy a školky. Pokud nemáte vlastní lyžáky, boty, lyže a snowboard, pak vyrazte skutečně na otevíračku, ať si je v půjčovně půjčíte a nečekáte celou frontu, protože zrovna přišlo 30 dětí. :-) Nicméně, my jsme sice čekali, ale frčelo to pěkně rychle i s dětmi.
Součástí Olympijského parku je tzv. Luge - dráha pro jízdu na vozítkách. Natočili jsme také video z jízdy na Luge. Shlédněte ho včetně cen vstupného a dalších obrázků na stránce Luge, jezdící boby v létě.
Běh na 5 km je především o zábavě než fyzickém výkonu. Těšit se můžete na skvělé barvičky v prášku a po běhu následuje menší hudební after party. Startovné bylo cca 30 CAD (barvičky v ceně).
Skvělý park pro jogging, běhání anebo jen chill out. Oba břehy řeky Bow river jsou skvěle upravené pro procházky, běh či jízdu na inlinech.
Můžete tak město vidět z různých úhlů pohledu. V průběhu léta se také na Prince´s Islandu konají různé festivaly a kulturní akce.
Kensington je čtvrť na druhé straně Bow river od Downtownu.
Tahle čtvrť tak trochu dýchá uměleckou atmosférou. I zde si můžete užívat chůze, běhu nebo jízdy na kole či bruslích po břehu řeky. Zároveň na Vás ale čekají menší kavárničky, obchůdky, bary a restaurace, které mají pro nás přátelštější atmosféru než 8th Avenue.
Tuhle část Calgary si rozhodně oblíbí vyznavači undergroundu a umění. Částí Kensingtonu je také park, kde se rozhodně nudit nebudete. Každý den zde můžete potkat spoustu zajímavých lidí.
Nose Hill Park se stal naším oblíbeným. Je obrovský a je situovaný ve skvělém místě. Z kopečků nádherně vidíte všechny ty mrakodrapy. Čas od času vám nad hlavou přeletí letadlo. Spousta lidí tenhle park využívá také pro jogging, jízdu na kole, procházky se psem.Perfektní místo pro relax, odpočinek, provětrání a vypnutí hlavy.
Před odletem do Kanady si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Léčebné výlohy na ošetření a zdravotní péči jsou mnohem vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Doporučujeme také sjednání úrazového pojištění. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do Kanady a vyberte si variantu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.
V případě, že rádi sportujete, doporučujeme přečíst shrnující článek Pojištění sportů do zahraničí: Rekreační, rizikové, nepojistitelné.
Pokud odjíždíte na Working Holiday do Kanady, podívejte se na recenze pojištění True Traveller, které je velmi oblíbené a nabízí extra vysoké limity.
Kanaďani jsou v Calgary zvyklí, že ráno vstanou a podívají se na předpověď počasí. Zjistí, jaké bude počasí a podle toho se obléknou. Věřit předpovědím na několik dní dopředu se v Calgary nedá. Vítr, který se žene od oceánu, se tříští přes hory Banffu a Jasperu (příspěvek Banff národní park a město) a počasí se tu mění z hodiny na hodinu.
Říká se, že v Calgary můžete prožít během jednoho dne všechny roční období.
Na obrázku vidíte krásnou teplotu 20 stupňů. To je začátek května. Dva dny předtím byl sníh a klepali jsme kosu!
Takže, jaké že to bude aktuální počasí? Kanaďani, kteří byli v našem okruhu, používali většinou Yahoo Weather aplikaci.
Letní měsíce v Calgary jsou krásné. Přestože léto netrvá dlouho, všichni jsou jak mávnutím kouzelného proutku ještě více milí a ulice více ožívají. Teploty během června, července a sprna očekávejte mezi 15 - 26 stupni. Teplotně pro nás bylo léto v Calgary velmi obdobné tomu, na co jsme zvyklí doma. :)
Zima v Calgary je také v dubnu!
Zima je v Calgary jedním slovem krutá. Málokdo ji má rád. Vlastně asi nikdo, kdo bydlí ve městě v Calgary. Fungovat v minus 20 nebo minus 30 je téměř nelidské. A tak skáčete z bytu do auta, z auta do práce a z práce do auta a do bytu.
V zimě napadnou vždy hromady sněhu. Silnice jsou zasněžené, že autem jezdíte na sněhu pod kterým je led. To proto mají kanaďané tak robustní auta. Přes léto se divíte a v zimě pochopíte.
Rozhodně potřebujete zimní budnu (nechá se koupit i v tzv. Garage Sales), čepici a rukavice. Pokud jedete do Calgary na zimu, vybavte se teplým oblečením. Podívejte se také na Seznam vybavení do Kanady.
Možná jste o tom nikdy neslyšeli, ale chinook je prérijní vítr, který přináší do Calgary a jeho okolí teplo v průběhu zimních měsíců. Ze dne na den se tak může radikálně oteplit, a to klidně o 20 stupňů. Teplota z minus 20 stoupne na nulu, sníh začne tát, lidé začnou chodit v kraťasech a o ničem jiném se tu nemluví :-)
Chinook je nepravidelný, ale většinou se každou zimu minimálně jednou ukáže.
Další informace jsme sepsali na stránce Počasí v Calgary.
Letenky do Calgary patří k těm dražším pokud mluvíme obecně o letenkách do Kanady, a to především proto, že Calgary leží v západní části Kanady.
Cena letenky do Calgary je samozřejmě ovlivněna řadou faktorů. Předem si tedy ujasněte, kdy a jak chcete do Calgary letět.
Návod, jak najít nejlevnější letenky najdete na stránce Letenky do Kanady.
My jsme letěli do Kanady v dubnu 2013. Z Prahy jsme jeli autobusem Student Agency do Londýna, odkud jsme letěli do Calgary přímým letem od společnosti Air Transat.
Kupovali jsme si jednosměrnou letenku, protože jsme už tehdy uvažovali, že po práci v Kanadě pojedeme cestovat do Jižní Ameriky.
Cena letenky byla okolo 15 tisíc a kupovali jsme ji cca 90 dnů před odletem.
Strávil jsem desítky hodin hledáním ideální varianty letenky. Pokud vás konkrétně letenky do Calgary či letecká společnost Air Transat zajímá blíže, doporučuju článek: Jak jsem hledal letenky do Kanady a co mi špatně doporučovali.
Mezinárodní letiště Calgary se nachází přibližně 17km od centra. Oficiální značka je YYC.
Na letiště se dostanete autobusem Route 300 Airport BRT (jede přímo z Downtownu) a Route 100. Konkrétní časy a spojení najdete na oficiální stránce YYC.com nebo calgarytransit.com.
Další možností je využít taxi služby. Počítejte s cenou okolo 45 CAD letiště - downtown (centrum).
Anebo požádejte někoho ze skupiny Čechů a Slováků v Calgary na Facebooku, jsou tam fajn lidi :-) Při této příležitosti posíláme ještě jednou velké "díky" Ondrovi za svezení ve 3 ráno!
Většina jezdí obrovskýma autama. Čím větší auto máš, tím větší kabrňák jsi :-) Pokud jste zvyklí na evropské měřítko, tak tady se vám obzor jednoznačně rozšíří. Důvod, proč mají všichni tak obří auto je kvůli zimní sezóně, která nedělá kompromisy.
Jízda autobusem stojí 3.70 CAD a lístek platí 90 minut. Podrobnějí a aktuální informace najdete na Calgary Transit.
Jezdit můžete i na kole, ale v zimě kolo musíte vyměnit buď za autobus nebo auto.
Možnosti bydlení v Calgary máte nekonečné. Oblast se stává rok od roku více populární, jak ze strany turistů, tak imigrantů, což tlačí ceny na vyšší úroveň. Není však stále problém najít v Calgary dobré bydlení za velmi příjemnou cenu. V porvnání s Vancouverem zde budete bydlet za hubičku.
Couchsurfing je pravděpodobně nejlevnější způsob bydlení. Skočte na sociální síť couchsurfing.org a rozesílejte žádosti, ideálně 1 měsíc před vaším příletem. V současné době je couchsurfing placenou platformou a tak funguje pravděpodobně trochu jinak, než jak jsme ji zažili my.
Jak jsme trávili první dny v Calgary a naše zkušenosti s couchsurfingem najdete v článku: První dny v Calgary.
Hostelů je v Calgary celá řada a nabízí různé cenové relace. Dejte jen pozor, že se ceny mohou výrazněji zvednout v období Stampede (rodeo festival, viz níže) či dokonce může být dost hostelů a hotelů book out, no vacancy.
Zkusit můžete hostel Hi-Calgary, který patří do sítě Hi-Hostelů. Pokud máte navíc member kartičku, tak máte 10% slevu. Dorm tu najdete od 55 CAD za noc.
Lonely Planet poskytuje dobrý přehled hostelů a hotelů.
AirBnB je skvělé. Primárně pro delší pobyt, ale nechá se najít ubytování také na pár dní.
Ubytování v centru se pohybuje na částce 1100 - 2000,-Kč.
Vyfiltrovali jsme pro vás nejoblíbenějších 120 možností, kde se ubytovat přes Booking.
Nezapomeňte si seznam seřadit následně od nejlevnějšího po nejdražší a poté se dívat na aktuální reference a hodnocení od uživatelů.
Ať už hledáte share room nebo single room v bytě, určitě se na byt koukněte než něco budete podepisovat. Naplánujte si schůzky ideálně na jeden den.
Můžete se zkusit zeptat na Facebook skupině Čechů a Slováků. Pokud se chcete vyhnout Čechům a chcete trávit čas s mezinárodními studenty a pracujícími, pak hledejte na Craiglistu.
Počítejte s tím, že se běžně platí předem vratná kauce na 1-2 měsíců dopředu. Smlouvu většinou podepisujete, nemusí to tak být ale vždycky. Pokud dáváte někomu peníze, vždy si vše nechte potvrdit papírově, ať máte vše oficiálně. V aktuální době je potřeba věnovat zvýšenou pozornost na možnosti podvodů a scamů.
Pokud nebudete bydlet přímo v centru, čeká na vás řada překvapení. My jsme bydleli 3 minuty od Center Street na NorthEast a několikrát nám dával zajíc dobré ráno :-)
Calgary je vyhlášené právě tím, že zde je práce pořád. Boom v ropném průmyslu nastartoval ekonomiku do neuvěřitelné rychlosti, a přestože už je to několik let, Calgary si stále udržuje vysoký progres.
Pokud cestujete do Kanady a rozmýšlíte se, jaké zvolit město a zároveň máte strach, abyste si včas našli práci a byli finančně v pohodě - Calgary je ideální volbou.
Na internetu na řadě českých a zahraničních blogů najdete doporučení pracovat v ropném či příbuzném průmyslu. Bohužel se však většinou jedná o ty, kteří si někde něco přečetli o tom, jak je tahle práce skvěle placená a že na tom zakrátko vyděláte a máte se fanfárově. Skutečnost je však jiná.
Osobně nedoporučuju práci právě v ropném průmyslu, pokud jste již nepracovali v podobné sféře dlouhodobě doma anebo v zahraničí. Peníze totiž nejsou všechno. Negativ, která s prací na ropné plošině přicházejí je celá řada.
Také jsem nejdříve chtěl využít trendu ropných plošin, ale po několika rozhovorech s Kanaďany, kteří tam přímo pracují, či kamarády těch, kteří tam pracují anebo dokonce těch, jejichž děti tam pracují jsem si to rozmyslel.
Celá Alberta se nyní potýká s problémem, kdy mladí Kanaďané odcházejí na ropné plošiny, vydělají si tisíce dolarů, které pak rozhodí během několika večerů za alkohol, drogy a podobnou zábavu. Poměrně rychle vznikne závislost na tomhle lifestylu, koupí si velkou káru a brázdí kanadské silnice. Nic není problém. Skutečnost je ale taková, že problém je hodně rychle, protože tu projedete na červenou, tu vás vyhodí z baru bodyguard, tu potřebujete další pytlíček. Kolektiv téhle práce vás nejspíš změní...
Aktuální stav práce v ropném průmyslu v Albertě není to, co bývalo a co se mnohdy traduje. Řada lidí byla nucena kvůli nedostatku práce odejít a nyní pracují, kde to jen je možné (např. občerstvení, restaurace, part time joby). Nepříjemné je, že jejich plat radikálně klesl a nikde jinde si takové peníze (s tím, co umí) nevydělají. Ropné pole na severu mají z původní 0% neuvěřitelných 8% nezaměstnanost. Dnes už není vůbec lehké zde sehnat práci. Na tento stav nikdo nebyl připraven a jedná se o jednu z největších krizích, podobné té v roce 2008. Díky Oscare za tyto info :-)
Určitě platí rady, které jsme sepsali v článku Práce v Kanadě. Ten si přečtěte jako první. Najdete tam také odkazy, kde hledat práci.
Kluci najdou v Calgary práci na stavbě hodně snadno. Na úplném začátku tu budete vydělávat 12 CAD za hodinu a můžete se posunout až k 20 CAD, kdy skočíte na jakéhosi supervisora.
Hodně nabídek je v pohostinství, v barech, restauracích a kavárnách. Tam se pohybujete platově mezi 10 - 14 CAD. Tipy jsou rozdělovány různě, tahle otázka by rozhodně měla padnout na pohovoru.
Dost práce je také v hotelech, kde buď uklízíte (kluci jsou údržbáři, holky se starají o čistotu hotelu) anebo vítáte hosty (musíte mít hodně dobrou angličtinu) či jste na recepci. Tady CV neposíláte na email, ale hotely mají většinou svůj vlastní sběrný systém. Projděte si na Googlu hotely v oblasti, kde bydlíte nebo downtownu, podívejte se na jejich webové stránky a zde určitě najdete odkaz na Career či podobný.
Najdete také práci jako hlídač (noční hlídač v hostelu nebo hlídač parkoviště). Pozor, pokud jste tuhle práci ještě nedělali, je dost na psychiku a odolnost. Dobře si rozmyslete, jestli vám to za to stojí.
Kluci mají velkou šanci se uchytit jako zahradník (gardener a landscaper). U této práce většinou vyžadují vlastní dopravu, tedy budete muset mít auto. Případně pokud jste dva, stačí jedno auto. Platem jste na 10 - 17 CAD.
Dobrá práce je v obchodě s oblečením. Nic crazy stresového a velmi slušné platové ohodnocení. Navíc většinou získáváte také zaměstnanecké slevy na prodávané zboží. Nechá se zde chytit job s upper-intermediate úrovní angličtiny, hlavně když budete plynule mluvit. Plat je na 15 - 25 CAD. Zajděte do obchodních center (shopping center) a roznášejte životopisy.
Vytiskněte si 40 CV a vydejte se na obchůzku :-) Nechte si zavolat manažera prodejny či obchodu. Vyražte ráno, ať na devátou otevíráte dveře. Pokud nemají busy, povídejte si. Zjistěte, jakou tam mají situaci. Klidně se zeptejte, zda neví o nějakém místě, kde nabírají.
V každém případě platí, pokud nemáte s oborem zkušenosti a věříte si, CV si trochu vymyslete. Zastáváme názor, fake it till you make it. Jediný úkol CV je dostat vás na pohovor. Kvůli velkému přetlaku je důležité se dostat na osobní pohovor a tzv. zkušební den. Tady se ukážete a doufáme, že zaujmete :-)
Doporučení, jak sestavit životopis najdete zde.
Nezapomeňte si vyřídit SIN number (číslo sociální pojištění) než vyrazíte hledat práci.
Přestože práci na černo v Kanadě nedoporučujeme (více o ní jsme psali v článku o Vancouveru), realita je taková, že samozřejmě existuje. Nejpočetnější skupinou pracovníků na černo jsou pomocníci na stavbě.
Calgary je velkoměsto, přesto se zde nemusíte cítit jako v obřím městě. Velmi charakteristické pro Calgary je, že centrum (Downtown) je smrsklé a nahuštěné a pak se Calgary roztahuje neuvěřitelně daleko.
Mrakodrapy a všechny výškové budovy najdete na několika blocích v downtownu a jinde už to jsou prostě jen domečky.
Calgary je ploché. Žádné kopce, hory, údolí, nic. Jen v dálce vidíte hory, ale samotné město je plošina. Díky tomu, jakmile se dostanete do nějakých pater, vidíte dost daleko, pohledy jsou skvělé.
Tím, že je Calgary tak hodně roztahané, tak strávíte pravděpodobně dost času na cestách a přesunech. To je také důvod, proč téměř všichni Kanaďané mají vlastní auto. Čtyřčlenná rodina má tři auta, to je normální!
Pro základní orientaci musíte znát Center Street, která rozděluje Calgary na E (East) a W (West). Řeka Bow river pak dělí Calgary na N (North) a S (South).
Pro řidiče obzlášť pozor - v Kanadě jsou semafory umístěné za křižovatkou. Nikoli před křižovatkou, jako je tomu v Evropě. Počítejte tedy, že vzdálenost od křižovatky, ke které se blížíte, je ve skutečnosti menší než si myslíte :-)
V Calgary je noční život na OK úrovni. V centru na vás čeká řada barů a klubů, mají také speciální programy, jako např. jednou týdně kubánské tance. Některé bary jsou známé páteční živou hudbou. Nejvíce barů je v centru mezi 8th a 11th Avenue, či ve čtvrti Kensington.
Do některých barů a restaurací budete potřebovat průkaz totožnosti. V ideálním případě pas. Skutečně to řeší, nezáleží na tom, jestli slíbíte, že si nebudete dávat alkohol nebo máte zrovna s sebou kanadského kamaráda.
Cenu piva očekávejte mezi 4-8 CAD.
Nevýhoda je, že všichni zavírají nejpozději ve dvě hodiny ráno a pokud nemáte inhouse after párty, zábava končí.
Velmi populární jsou bary na stojáka. Vezmete pivko a jdete před bar na zahrádku, kde jsou kulaté stolečky, stojíte a povídáte s kamarády. Řada z nich je v centru doplněna o horkovzdušné lampy, takže jsou zahrádky plné také v zimě.
Pití na veřejnosti nedoporučujeme, protože je policisty hlídáno. Fakt, že pijete flašku z papírového pytlíku vám nezaručí, že nedostanete pokutu. Pití na veřejnosti je prostě zakázané.
Můžete zajít také do kina. Ty menší jsou nazvaná Theatre, tak se nenechte zmást angličtinou. Mají tu výhodu, že jsou komornější, takže se můžete někdy setkat i přímo s herci. Takto jsme poznali blíže hlavního aktéra filmu Taking My Parents to Burning Man.
Nejbláznivětší festival na světě Burning Man. Vypadá hodně dobře. My jsme si zažili v menším měřítku Shambhala, o které se říká, že je malý Burning Man v Kanadě.
Největší náklady očekávejte za ubytování a jídlo.
Pokud máte práci autobusem dostupnou, nemusíte si kupovat auto, pokud nemáte ovšem vedlejší úmysly. Auta jsou o něco levnější než v Evropě a benzín tu je také levnější. Především Alberta patří k místům, kde jsou jedny z nejlevnějších cen. Pokud budete chtít někam na výlet párkrát do roka, vyplatí se auto pronajmout.
Nezapomeňte, že ceny jsou v obchodech uvedeny bez daně. Zboží tedy stojí vždy o trochu víc, než je uvedeno, protože je připočtena daň. Pro Evropana to je trochu matoucí, ale zvyknete si.
Mezi největší obchodní domy, kde kupovat potraviny a zboží denní spotřeby patří Superstore, Wallmart a SafeWay. Nám se zdál Superstore nejlevnější.
Mrkněte na přehled životních nákladů v Kanadě ať máte porovnání jaké ceny očekávat.
Máte chuť na pizzu a nevíte, kam zajít? Připravili jsme pro vás seznam nejoblíbenějších pizzérií v příspěvku Nejlepší pizza v Calgary.
Calgary je skvělé místo a hodně jsme si ho zamilovali. Není dokonalé, má své mouchy, ale klady, kterými oplývá jsou mnohem silnější. Nebo aspoň pro nás!
Doufám, že vám tento přehled pomohl udělat si představu o městě Calgary. Pokud chcete poznat náš příběh blíže, navštivte stránku Náš příběh anebo si pusťte naše 14 minutové video se zážitky z Calgary a Alberty.