Hanka se vydala do Kanady za bakalářským studiem hned po střední škole a je krásným důkazem toho, že když o něco stojíte, jde to. Vybrala si Cape Breton University v Novém Skotsku, kde se věnuje oboru Bachalor of Arts and Community Studies. V rozhovoru s námi sdílela, co vše obnášely přijímací zkoušky, jak se na ně připravovala, jak jí s celým vízovým procesem pomohla agentura Information Planet, ale také, jak vnímá rozdíly ve studiu nebo co jí v Kanadě chybí.
Ahoj Hani, moc děkujeme za možnost rozhovoru a sdílení Tvých osobních zkušeností. Kdy jsi se do Kanady vydala a co Tě k tomu vedlo? Měla jsi už předchozí zkušenosti se životem v zahraničí?
V Kanadě studuji od září letošního roku. Nápad vydat se na studia do Kanady se rodil dlouho a inspirovaly mne osobní zkušenosti mých přátel a nejbližších. Dříve jsem jezdila pouze na krátkodobé zahraniční jazykové pobyty a příležitostně jsem cestovala, ale život v zahraničí jako takový jsem si vyzkoušela teprve teď.
Do Kanady jsi vycestovala za bakalářským studiem na Cape Breton University. Troufám si říct, že takových lidí z Čech není mnoho. Co jsou podle Tebe hlavní výhody bakalářského studia v Kanadě? Máš třeba i nějaké porovnání se studiem z Čech?
Hlavní výhodou je variabilnost jednotlivých studijních programů. Každý student si sestavuje svůj vlastní individuální rozvrh, tudíž může při jeho tvorbě zohlednit své preference i konkrétní časové možnosti.
Další výhoda spočívá ve velice vstřícném a přátelském přístupu všech profesorů, s čímž jsem se na českých (středních) školách setkala jen zřídka. Na CBU se rovněž hodně dbá na využití vědomostí v praxi, např. prací na zajímavých projektech nebo formou stáží v různých firmách.
Jaký obor jsi se rozhodla v Kanadě studovat? Jak jsi se připravovala na přijímací řízení?
Studuji obor Bachalor of Arts and Community Studies s hlavním zaměřením na marketing.
Na přijímací řízení bylo potřeba úspěšně složit zkoušky z anglického jazyka (TOEFL), napsat motivační dopis a připojit jedno doporučení. Co se samotné přípravy týče, intenzivně jsem se připravovala na zkoušky z angličtiny a dala jsem si velmi záležet na motivačním dopisu.
S vyřízením studentských víz Ti pomáhala agentura Information Planet. Jak vnímáš vaši spolupráci? S čím vším Ti agentura byla nápomocná?
Information Planet mi velice pomohla především v samotném začátku, kdy bylo potřeba se zorientovat ve všech náležitostech a požadavcích týkajících se studia v zahraničí. V agentuře mi všechno vysvětlili a řekli mi jasné kroky, co musím udělat. Pomohli mi také s vyřízením studentského víza a překladem veškerých dokumentů.
Kdy jsi svou cestu do Kanady začala řešit a jak dlouho to celé zprocesování trvalo?
Cestu do Kanady jsem začala řešit více než rok dopředu. Jelikož jsem se na univerzitu hlásila během svého maturitního ročníku, chtěla jsem si zkoušky z angličtiny udělat již během letních prázdnin 2018.
V té době jsem si také začala připravovat motivační dopis. Finální přihlášku na univerzitu bylo potřeba odeslat v říjnu 2018. V lednu následujícího roku jsem obdržela vyrozumění o přijetí a následovalo vyřizování studentského víza.
S pomocí agentury Information Planet jsem vyplnila všechny potřebné dokumenty a hned další víkend se vydala na kanadský konzulát do Berlína poskytnout své biometrické údaje. Studentské vízum jsem obdržela, tuším, na začátku března 2019.
Bylo něco, co Tě během vízového procesu nebo i přijímacího řízení na univerzitu překvapilo? S čím by sis nevěděla bez agentury rady?
Ne. Celý proces mi usnadnila spolupráce s Information Planet, která mi objasnila vše kolem vízového procesu i přijímacího řízení a vše mi pomohla řešit postupně krok za krokem.
Ušetřilo mi to spoustu času i energie, kterou jsem mohla věnovat samotné přípravě na jazykové zkoušky a vypracování podkladů pro přihlášku na školu.
Myslím, že mít někoho, na koho se můžeš v Kanadě obrátit v případě otázek, je fajn pocit. Pokračuje vaše spolupráce s IP i poté, co jsi odcestovala do Kanady? Jste stále v kontaktu?
Převážnou většinu věcí týkajících se studia i života v Kanadě si nyní již řeším sama.
Jak jsem se již zmínila, vyučující na univerzitě jsou velice vstřícní a nápomocní. S agenturou udržuji nepravidelný kontakt především prostřednictvím e-mailu, je dobré vzájemně o sobě vědět a mít se v případě potřeby kam obrátit.
Studium v Kanadě se může zdát na první pohled opravdu finančně náročné. Jak to vnímáš ze své zkušenosti?
Placení školného je nemalá finanční zátěž a také životní náklady jsou v Kanadě vyšší než v ČR. Je ale potřeba dodat, že celý systém vzdělávání je v Kanadě jinak nastavený a podporuje pracovní praxi během studia – lze si tak tedy zajistit prostředky alespoň na část školného.
Student si také může studium i školné rozložit do více let. Existuje i možnost studentských půjček.
Z vlastní zkušenosti doporučuji myslet na finanční zajištění studia a pobytu v zahraničí dopředu a postupně si spořit alespoň na první měsíce pobytu, které jsou finančně náročné.
Našla sis jako studentka práci snadno? Dá se život v Kanadě ufinancovat i z pohledu pracujícího studenta? Nebo bys doporučovala spíše si více našetřit dopředu?
Práci jsem si našla hned, bez velkých obtíží. Život ufinancovat lze, je však třeba počítat s tím, že jako zahraniční student můžete pracovat během studia jen 20 hodin týdně. Více můžete pracovat a tudíž i vydělávat jen během prázdnin.
Je třeba si výdaje plánovat a mít našetřeno něco dopředu. Také samotné poplatky za zkoušky z angličtiny, překlady dokumentů, poplatek za podání přihlášky, vízové poplatky apod. představují výdaje v řádech několika tisíc korun.
K tomu je potřeba myslet také na letenky a úhradu prvního školného bezprostředně po nástupu do školy. V mém případě to byla dále i koupě auta, bez kterého bych se tam jen těžko někam dostala.
Jedním z důvodů, proč jsi se vydala právě do Kanady je i Tvůj přítel. Je Tvůj přítel Kanaďan nebo Čech žijící v Kanadě? Prozradila bys nám trochu váš příběh?
Ano, svému příteli vděčím za nápad jít studovat do ciziny. Nemyslím, že je v tom náš příběh nějak výjimečný.
Co se Ti zatím na Tvém dosavadním životě v Kanadě nejvíce líbí a co Ti chybí z Čech?
Nejvíce se mi líbí samotné studium na CBU. Líbí se mi a oceňuji především možnosti vlastního nastavení a rozvržení studia a pak individuální přístup a podpora, která je vám zde poskytována.
Také objevuji a obdivuji krásy místní přírody, ta je opravdu pozoruhodná.
Na druhou stranu jsou věci, které mi v Kanadě schází. Třeba specifický český humor. Ale i české potraviny jako obyčejná krupicová kaše nebo náš tvaroh.
Hani, moc děkujeme za zodpovězení otázek a přejeme jen samé úspěchy během studia!