UBYTOVÁNÍ V KANADĚ

Ať už jedete do Kanady na pár dní nebo na celý rok, hledání ubytování vás nemine. Ceny ubytovacích služeb se vyšplhaly za poslední roky poměrně vysoko, a tak se vyplatí věnovat ubytování pár desítek minut a najít si dobré bydlení.

Neexistuje obecná ideální varianta ubytování, pro každého cestovatele je něco jiného vhodné a přínosné. Připravili jsme proto rozcestník, který obsahuje vše nejdůležitější o ubytování v Kanadě, co byste měli před odjezdem vědět. Najdete zde nejen obecné doporučení, jak hledat ubytování, ale i konkrétní srovnání jednotlivých typů ubytovacích zařízení, jejich ceny, výhody a nevýhody.

Co byste měli vědět před samotným hledáním ubytování v Kanadě

Typ ubytování

Lokace

Sezóna

Délka pobytu

Ubytování v Kanadě patří mezi největší výdaje, které v souvislosti se svým pobytem budete mít. Mnoho lidí směřuje největší pozornost k ceně letenek, avšak správným výběrem ubytování dokážete ušetřit více. Zejména je důležité vybírat si ubytování s ohledem na délku pobytu v Kanadě.

Sezóny jsou v Kanadě časově obdobné jako v Evropě s tím rozdílem, že na zimu přijíždí hodně turistů kvůli zimním radovánkám. Sezóny jsou tedy dvě, letní a zimní. Ubytování je lepší řešit s dostatečným předstihem, zejména v období svátků a velkých prázdnin (červenec a srpen).

Pamatujte, že lokace dokáže s cenou pořádně zahýbat. Čím více v centru chcete bydlet, tím budou nabídky ubytování dražší. Ve velkých městech je nejdůležitější, abyste bydleli blízko spojů hromadné dopravy.

Hotely, hostely a apartmány

Cena: od 30 CAD/noc

Nejvyhledávanější formou ubytování pro cestovatele jsou hotely a hostely. Nabízejí šíroké možnosti a v závislosti na vašem rozpočtu si můžete vybrat tu nejvhodnější variantu. Jsou vhodné pro krátkodobé ubytování, tedy pro jednu noc anebo třeba 2 týdny.

Hotely v Kanadě nabízí moderní a bezpečné zázemí. Zakládají si na profesionalitě služeb a jejich kvalita skutečně patří k nejlepším na světě.

Hostely jsou na rozdíl od hotelů postavené na přátelské atmosféře a oblíbili si je především cestovatelé backpackeři. Nabízí nízkorozpočtové ubytování ve sdílených pokojích, ale vznikají i moderní hostely, které konkurují tříhvězdičkovým hotelům. Řada hostelů disponuje sdílenou kuchyňkou, takže můžete vařit a šetříte za stravování v restauracích.

Alternativou pak jsou apartmány, které si však zachovávají větší prvek soukromí. Volí je často rodiny, páry či cestovatelské skupinky, které nutně nehledají další cestovatele pro sdílení výletů. Apartmány většinou disponují kuchyňkou.

Rezervace ubytování

Nejrozšířenějším a největším portálem, kde si můžete zarezervovat ubytování v hotelu, hostelu nebo apartmánu je srovnávací portál Booking. Obsahuje stovky možností, kde se ubytovat v centru či na okraji města. Výborné je filtrování od nejlevnějšího a především doporučujeme číst reference od ostatních cestovatelů.

Oblíbenou alternativou je portál AirBnB, který nabízí ubytování od místních obyvatel. Ti pronajímají pokoj či celý byt a vy tak získáváte nevšední zkušenost bydlení. Cenově se jedná o levnější variantu než hotely, avšak většinou dražší než hostely.

Výhody portálu Booking

Největší nabídka ubytování

Velké množství referencí

Nabídka luxusních hotelů

Nabídka levných hostelů

Výhody portálu AirBnB

Bydlíte u místního

Cítíte se více jako doma

Dostupné ceny

Slevy při rezervaci na více dnů

Dlouhodobý pronájem a podnájem

Cena: smluvní

Pokud plánujete pobyt v Kanadě na několik týdnů či měsíců, rozhodně se vyplatí hledat pronájem/podnájem. Zejména studenti a cestovatelé na working holiday víza si oblíbili tuto variantu ubytování (share accomodation), protože je finančně výhodnější.

V závislosti na budgetu můžete zvolit buď pronájem celého bytu, pokoje, či můžete pokoj sdílet s někým dalším. Kuchyň, obývací pokoj, sociální zařízení a další společné prostory sdílíte. Celkové nájemné se poměrně rozdělí mezi počet ubytovaných a vaše náklady se tak výrazně sníží.

Nevýhodou může být, že ve většině případů je vyžadována záloha (např. 2 měsíce nájmu), takže vám ihned v prvních dnech vzniknou nadbytečné náklady.

Kde hledat pronájem pokoje nebo bytu?

Doporučujeme také hledat na Facebook skupinách. Zde můžete najít ještě výhodnější, jinak neveřejné nabídky.

Couchsurfing

Cena: zdarma

Couchsurfing je oblíbená forma ubytování pro dobrodružné povahy cestovatelů. Jak už název napovídá, spíte často na gauči či provizorně vytvořené posteli s minimálním soukromím. Toto ubytování je zcela zdarma, nic za něj neplatíte.

Couchsurfovat byste se však měli vydat nikoli pro bezplatné ubytování, ale kvůli touze poznat, jak skutečně žijí místní Kanaďané, poznat blíže jejich kulturu, zvyky a denní chod domácnosti. Je přátelským zvykem, když s hostitelem strávíte společný čas, někteří cestovatelé naoplátku rádi uvaří večeři.

Výhodou couchsurfingu je především navázání vztahu s místňákem a získání nových přátel. Rychleji se zorientujete v novém městě a dostanete řadu tipů a doporučení, kam se další dny podívat, kde se levně najíst, atp.

Pokud vás couchsurfing zaujal, můžete se zaregistrovat na těchto portálech:

Poté si nastavíte profil, zvolíte konkrétní město a termín pro ubytování a můžete začít obepisovat vyfiltrované místní hostitele s žádostí o přenocování na pár dnů.

Homestay - bydlení u rodiny

Cena: od 220 CAD/týden

Homestay je forma ubytování přímo u kanadské rodiny. Jedná se o variantu pro zahraniční studenty, kteří chtějí svůj pobyt spojit s nejintenzivnějším zážitkem a zkušenostmi.

Po výběru školy získává student přehled ubytovacích možností homestay a spolu s oddělením Homestay Department konkrétní školy či agenturou si vybírá rodinu, u které bude bydlet. Pokud by si student s kanadskou rodinou nerozuměl, změna je bezproblémová.

Student má obvykle k dispozici vlastní pokoj a společné prostory sdílí spolu s rodinou. Dle požadavku je zvolena buď polopenze nebo plná penze stravy.

Alternativy a zajímavé možnosti ubytování

Cena: obtížně vyčíslitelná

HouseSitting

Zajímavá forma ubytování především pro milovníky domácích mazlíčků. HouseSitting nabízí bydlení zdarma výměnou za hlídání domu, domácích mazlíčků a občasné domácí práce. Obvykle se jedná o několik týdnů či měsíců bydlení, které však ale není v centru měst. Tuto variantu bydlení využívají nejčastěji dlouhodobí cestovatelé.

Vytvořte si svůj profil na HouseSittingCanada, TrustedHouseSitters nebo HouseCarers. Registrace je mírně zpoplatněná.

Obytná auta, RV, karavany a kempování

Dobrodružní cestovatelé zajisté zvolí maximální flexibilitu a přenocování v kanadské přírodě. Pro přesuny je nejlepší obytné auto, karavan nebo tzv. campervan (auto samostavba - postel na čtyřech kolech). Pokud jste v Kanadě delší dobu, auto si můžete koupit či postavit (přestavit dodávku) a před odjezdem prodat anebo si lze obytné vozy také pronajmout.

Jenom pozor, kempování v některých oblastech Kanady je pouze s povolením (registrací), jinde je zakázané úplně.

 

 

TOP