Během procesu žádosti o Working Holiday víza v rámci programu Zažijte Kanadu budete potřebovat mimo jiné také Výpis trestního rejstříku. Protože žádáte o vízum do anglicky/francouzsky mluvící země, také k němu budete potřebovat úředně ověřený překlad. Pokud jste žili v zahraničí po dobu alespoň 6 měsíců, bude pak vyžadován také výpis trestního rejstříku také z těchto zemí.
Výpis z rejstříku trestů v ČR
Výpis trestního rejstříku z ČR získáte na jakékoliv pobočce Czech point na počkání.
Musíte si ho však vyžádat osobně a předložit občanský průkaz. Za vystavení trestního rejstříku se platí správní poplatek ve výši 100 Kč. Dle informací Czech pointu lze také na vyžádání do výpisu zahrnout také výpis Rejstříku trestů z jiného členského státu EU, kde žadatel pobýval.
Pokud jste v zahraničí:
- může o výpis z rejstříku trestů požádat zmocněná osoba na základě úředně ověřené plné moci nebo
- požádejte na vám nejbližší České ambasádě či konsulátu.
„Na pracovištích Czech POINT lze vydávat výpisy i zplnomocněncům, kteří žádají o výpis z Rejstříku trestů na základě úředně ověřené plné moci.“
Zdroj: Czech Point
Výpis z rejstříku trestů ze zahraničí
Pokud jste žili v jiné zemi déle než 6 měsíců v kuse, od věku 18 let, bude po vás vyžadován také trestní rejstřík (Police certificate nebo Criminal record) z této země. Imigrační úředník, který zpracovává vaši žádost o pracovní povolení může vyžadovat více výpisů z TR.
Tento trestní rejstřík musí být vydán po posledním období, kdy jste v dané zemi žili nebo cestovali.
Pokud nemáte k dispozici výpis z rejstříku trestů z jiné země v momentě, kdy si ho úředník vyžádá, je považováno za dostačující zaslat sken/screen dopisu či emailu nebo potvrzení, že jste si o doklad zažádali. Tento dokument nahrajte do jednoho PDF spolu s dalšími výpisy TR do příslušného pole v rámci vízové žádosti. To vám posune deadline dodání tohoto dokumentu k žádosti. Nezapomeňte dodržovat termíny v rámci vašeho procesu, jinak vaše žádost může být zamítnuta.
Jak získat výpis z rejstříku trestů z cizí země?
Informace o tom, jak získat výpis z rejstříku trestů z cizí země, najdete také na oficiálních stránkách kanadské vlády.
Pokud se jedná o výpis TR z členských států EU, v současné době lze také dle informací Czech pointu požádat o zahrnutí výpisu Rejstříku trestů z jiného členského státu EU, kde žadatel pobýval v rámci výpisu TR z ČR.
Výpis z rejstříku trestů z Velké Británie (po Brexitu není součástí EU)
Žádost o výpis z rejstříku trestů z Velké Británie podávejte skrze tento odkaz. Poplatek ze začátku roku 2022 byl dle zkušeností 55 liber.
Výpis z rejstříku trestů z Nového Zélandu
David M.: „Pro Nový Zéland se musí vyplnit Criminal Record History na Ministry of Justice stránkách. Přidat kopii pasu a poslat. Do 20 dnů to je hotový, posláno na mail.“
Výpis z rejstříku trestů z Německa
Lucka K.: „Bohužel, na časové omezení 6 měsíců v zahraničí se nedá úplně spoléhat. Byla jsem 3x po sobě v Německu na brigádě vždy na měsíc – což CIC věděli díky životopisu a Výpis z Německa po mě doložit chtěli. Měla jsem na to zhruba měsíc. Hned poté, co jsem výpis nahrála, jsem ale byla schválená a vízum mi bylo uděleno.“
Výpis z rejstříku trestů z Austrálie
Žádost o výpis z rejstříku trestů z Austrálie můžete podat online po vyplnění příslušeného formuláře. Cena se v roce 2020 pohybovala na 42 AUD. Počítejte s dobou vyřízení 10-20 pracovních dnů, kdy jej obdržíte poštou na zadanou adresu. Více informací najdete v detailním článku Jak získat výpis z rejstříku trestů z Austrálie.
Výpis z rejstříku trestů z Korei
Jana B.: „Řešili jsme rejstřík z německa a z Korei (navíc jsme v té době byly v Bulharsku). Na ambasádu, ověřit podpis, poslat poštou žádost a oni poslali zpět poštou výpis z rejstříku. V Korei je to ještě komplikovanější protože s tou žádosti a s plnou mocí někdo osobně musí na policejní stanici, přítel požádal kamaráda, ale existují i agentury na takové úkony.“
Výpis z rejstříku trestů z Kanady
Pokud potřebujete výpis z rejstříku trestů z Kanady, hledejte informace na oficiálních CIC stránkách pod názvem „Police certificate“ a „Criminal record check“. Rozcestník najdete zde: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/medical-police/police-certificates/about.html
Časové omezení a platnost výpisu z rejstříku trestů
Výpis trestního rejstříku ze země, ve které aktuálně žijete v době podání žádosti o Working Holiday vízum, by měl být co nejaktuálnější a nesmí být starší 6 měsíců ode dne žádosti.
Výpis trestního rejstříku z jiné země, kde jste pobývali 6 a více měsíců v kuse musí být vystaven poté, co jste danou zemi opustili naposledy. Jeho platnost pak trvá do doby než do dané země opět vstoupíte.
Úředně ověřený překlad trestního rejstříku
Protože žádáte o pracovní povolení v Kanadě, nezapomeňte si pořídit také úředně ověřený překlad do anglického nebo francouzského jazyka. Ten pak dokládáte společně s originálem – oskenujte do jednoho souboru PDF.
Úředně ověřený překlad výpisu z rejstříku trestů obdržíte na základě originálu za poplatek u jakéhokoliv certifikovaného překladatele.
Stačí do Googlu zadat „úředně ověřené překlady“ a vyfiltrujte si několik agentur. Porovnejte ceny. Někteří účtují dle počtu znaků, jiné dle počtu stránek (stránka je definovaná jako 1 stránka ve chvíli, když přesáhne určitý počet znaků). Pokud objednáváte online, nezapomeňte do ceny započítat poštovné 🙂
Jak doložit výpis z rejstříku trestů v žádosti?
Ať už dokládáte jeden či více výpisů z trestního rejstříku – např. z jiných zemí, kde jste žili, všechny tyto dokumenty skenujte do jednoho souboru PDF. Stejně tak skenujte vždy originály i úředně ověřené překlady do jednoho PDF. Při dokládání dokumentů v rámci žádosti o pracovní povolení je pro Výpis trestního rejstříku pouze jedno nahrávací pole, proto tedy je potřeba vše dodat v rámci jednoho dokumentu – vícestránkového PDF.
Veškeré oficiální informace ze strany Kanady k trestním rejstříkům naleznete zde.
Co se stane, pokud mám záznam v trestním rejstříku?
Výpis trestního rejstříku je vyžadován z důvodu bezpečnosti Kanady. V případě, že v něm máte záznam, může to být důvodem k zamítnutí vaší žádosti. Pravděpodobně bude záležet na přestupku a posouzení imigračním pracovníkem. Nemáme s touto variantou žádné zkušenosti. V jakém případě můžete být považování za inadmissible – tedy mohl by vám být přístup do Kanady odepřen, najdete na oficiálních stránkách kanadské vlády.
Naše zkušenosti s výpisem z rejstříku trestů
Výpis z rejstříku trestů z cizí země
V roce 2011 jsem strávil v Austrálii více jak půl roku a když jsem v roce 2013 žádal o Working Holiday víza do Kanady, výpis z rejstříku trestů z Austrálie jsem neměl. Nikdo ho naštěstí po mě nechtěl.
Jak se můžete dočíst na oficiálních stránkách, vízový úředník má právo ho po vás vyžadovat. Může výpis z rejstříku trestů chtít doložit, ale také nemusí.
Tento web je o sdílení zkušeností 🙂 Nikoho nechceme nabádat, aby se na vyřízení výpisu z rejstříku trestů z jiné země vykašlal. Naopak vřele doporučujeme být 100% připraveni na otevření kvóty a nic nepodcenit.
Z některých zemí je to prostě vopruz získávat (např. Austrálie), je třeba počítat s poplatky a vyřízení žádosti může trval několik týdnů či měsíců dokonce!
Nepřeložený výpis z rejstříku trestů v ČR
Při žádostech o víza z roku 2013 máme také zprávy, že řada uchazečů neměla úředně přeložený výpis z rejstříku trestů ČR a přesto dostali WH víza a následně pracovní povolení. Pozor ale, doba se posunula a tušíme, že přísnost imigračních úředníků také!
Opět zde doporučujeme být připravený a investovat pár stovek do úředně přeloženého výpisu, abyste zbytečně neriskovali své místo v kvótě.
Dobrý den, co se počítá do toho půlroku stráveného v zahraničí? I cestování na turistické vízum? A 6 měsíci se myslí 180 dní? Vycházelo by mi to opravdu těsně 🙂 díky za odpověď
Zdravíme, Jakube! Ano, počítá se i cestovní turistické pobyty. S přesným počítáním dnů zkušenosti nemáme, ale pokud máš skutečně rozdíl jednoho dne (kvůli 30/31 dnů v měsíci), pak racionálně zvaž, zda se vyplatí risk anebo kolik práce budeš mít se zařizováním výpisu z rejstříku 😉
Přidal bych ještě další možnost jak získat výpis z rejstříku trestu v ČR případně i z EU. V případě českého je to zdarma, v případě EU si nejsme jist zdali tam jsou nějaké poplatky. Pokud si člověk zřídí datovou schránku, což je zdarma, může si zde také zdarma zažádat a výpis z rejstříku trestu a obdrží jej obratem.
Ahoj Pavle, díky moc za tip, určitě časem zapracujeme i získání výpisu z rejstříku trestů ze zemí EU. 😉
Ahoj, je potreba mit vypis z rejstriku trestu prelozen? (V pozadavcich vidim jen CV anglicky)
Ahoj Michale,
ano Výpis z trestního rejstříku a všechny ostatní dokumenty je třeba mít v anglickém nebo francouzském jazyce. U Výpisu trestního rejstříku je třeba doložit originál i s úředně ověřeným překladem. 🙂
Hodně štěstí!
Ahoj Jani,
dovolím si oponovat, přímo v nápovědě pro nahrávání výpisu je uvedeno, že chtějí originál trestní rejstřík, nic jiného neakceptují. V loňském březnu jsem žádal o WH, nahrál český výpis z rejstříku a žádný problém. Po mně navíc chtěli zdravotní prohlídku, kterou jsem jim odmítl absolvovat (nahrál jsem jim vysvětlení v pdf), přesto mi vydali LOI. Tolik k té přísnosti. Nyní v březnu tam letím, tak mám z toho trochu šoufky, jestli mi kvůli té prohlídce nezarazí vstup do Kanady, uvidím 🙂
Ahoj Romane,
díky za oponování, je super vycházet ze zkušeností dalších uchazečů a my si toho feedbacku moc vážíme. 🙂 My tu vycházíme z oficiálních stránek https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/medical-police/police-certificates/about.html kde je napsáno, že pokud je výpis v jiném jazyce než ENG nebo FR, tak máš originál zaslat spolu s certifikovaným překladem.
Jasně, že žádosti vyřizují lidi a nejspíš je to člověk od člověka, nebudeme házet všechny do jednoho pytle, že jsou super přísní. My jsme jen toho názoru, že je lepší být připraven a mít vše tak jak má být nežli to riskovat. Jasně, že je to vždy na uchazečích, jak se rozhodnou a jak procesem projdou. Jen když nás někdo žádá o radu, snažíme se odpovědět, jak si myslíme, že je to správně. Na oficiální stránky má samozřejmě přístup každý 😉 Za tu informaci ohledně LOI jsme rádi, že to takhle stačilo 🙂 Občas to evidentně vyžadují pro nic za nic… Tak to je suuper, že jim takto stačí vysvětlení! Věříme, že když by to pro ně bylo tak důležitý, tak by ti LOI neudělili, takže teď už by to snad problém být neměl 🙂
Tak si Kanadu užij naplno! A ještě jednou moc díky za reakci 🙂
Ahoj,
děkuji za odpověď. Musím se přiznat, že jsem ty stránky tolik neprocházel a řídil jsem se instrukcemi, co byly uvedeny při nahrávání, kdybych to tehdy věděl, také jsem to tak udělal.
Nakonec letím 11.4., tak přemýšlím, že bych to nechal ještě přeložit, protože si tyto dokumenty mohou po příletu vyžádat. S čím váhám je výpis z rejstříku trestů z Malty. V době žádosti jsem pobýval ještě v ČR, v době schválení jsem byl 2 měsíce na Maltě. Celkově jsem na Maltě strávil 7 měsíců. Není nějaká zkušenost, jak se na toto tváří? Pro mě bude velice složité nyní sehnat maltský výpis, jelikož v ČR žádné zastupitelství..
Hezký večer.
Dobrý den,
Nám teda bylo řečeno ze si ten výpis z trestního rejstříku musíme nechat udělat na nejvyšším soudu v Praze a na ministerstvu zahraničí nechat ověřit Pravost razítka. Kanada si to prý muže vyžádat, stojí to jen 100,- ale pozor na ministerstvu se platí jen kolkama. Je to hotové na počkání ? chtěla bych se zeptat? Musela jste si nechat udělat medical Exam? A případně kolik stojí? Dekuju ?
Ahoj Markét,
děkujeme za info a doplnění! 🙂 Nejspíše záleží na úředníkovi, který žádost vyplňuje, nám stačil klasický úředně ověřený překlad TR. Stejně tak nemáme info od nikoho z uchazečů, že by vyžadovali nějak speciálně ověřovaný, ale už se k nám toto doporučení také dostalo a někomu to bylo na czechpointu nebo nějakém úřadu řečeno s rozsáhlým ověřováním ověřování právě na ministerstvu. Určitě jste neudělali nic špatně 😉
Po nás Medical Exam vyžadováno nebylo, vyžadují ho většinou ve specifických případech viz. oficiální stránky CIC https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/medical-police/medical-exams/requirements-temporary-residents.html
Bohužel ho nemůže udělat klasický obvodní lékař, ale pouze nasmlouvaný kanadou a vyšetření stojí myslím kolem 5000 Kč.
Přejeme hodně štěstí! 🙂
Dobrý den,
Jak je to s výpisem z rejstříku trestů pokud jsem se dvakrát zúčastnil programu Work and Travel USA vždy na 4 měsíce. Ptám se proto, že získat ho z ČR není uplně jednoduché, je potřeba zaslat otisky prstů a celé se to řeší přes FBI a upozorňují že celá událost může trvat déle než 2 měsíce.
Ahoj Vojto,
pokud jsi byl v USA dohromady po dobu alespoň 6 měsíců, pak po tobě ten výpis budou nejspíše vyžadovat a doporučujeme o něj zažádat s předstihem. V případě, že bys ho nestíhal sehnat, je možné dočasně doložit doklad, že o něj máš zažádáno a s vysvětlením odeslat v poli Letter of Explanation ve svém IEC profilu, abys stihl tu lhůtu, kterou na doložení dokumentů původně uchazeči mají (20 dní).
Hodně štěstí 🙂
Ahoj Pekný článek a celkově web, zjistil jsem zde mnoho informací. Měl bych však dotaz ohledně situace kterou teď řeším. Žiji ve Skotsku a zažádal jsem si tudíž o výpis z rejstříku trestu v Edinburghu na ambasádě která to ale posílá do Londýna proto je to dost zdlouhavý proces. A jelikož byli svátky tak stejně tak čekám i na Skotský rejstřík trestů. V aplikaci mi dnes zbývají poslední 2 dny ale rejstřík trestů stále nemám. Vyčetl jsem zde že když jim pošlu potvrzení že jsem o to zažádal tak mi bude prodloužená lhůta k vyřízení. Platí to i v tomhle případě? Napsal jsem jim Letter of Explanation kde jsem odůvodnil chybějící dokumenty. Mám teda normálně zaplatit poplatek a dokončit aplikaci? Budu moct ty rejstříky pak nějak poslat?
Ahoj Jirko,
ano je to tak jak píšeš. Pokud vyřizování nějakého dokumentu trvá déle, pak se do Letter of Explanation napíše odůvodnění chybějícího dokumentu a přiloží potvrzení o jeho vyžádání. To by mělo být dostačující. Pak bys měl snad klasicky přejít k zaplacení poplatků a odeslání té části přihlášky. 🙂
Hodně štěstí!
Díky za odpověď Jančo, vše posláno tak teď už jen čekat 🙂
Ahoj, už jsem v Kanadě byl, chystám se znova, je nějaká šance že by si výpis z TR z Kanady sehnali sami? 🙂 To asi ne, co 🙂 V tom případě, existuje jiná možnost než Fingerscan.ca? u nich je to za 150 CAD…
Ahoj Jirko,
nemyslíme si, že by si získali sami. Osobní zkušenost nemáme, ale mrkni na stránky https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/medical-police/police-certificates/how/canada.html, kde najdeš jak o TR z Kanady zažádat i mimo Kanadu 😉