Pokud plánujete dovolenou v Kanadě v páru, s partou nebo třeba s celou rodinou, nabízí se možnost cestování ve vanu nebo v obytném voze (RV). Jak velké auto se dá půjčit? Dá se v něm opravdu i spát? A kolik to může stát peněz? To jsou otázky, které jsou s tímto tématem nejčastěji spojené. Pojďme se tedy na vanlife dovolenou v Kanadě podívat blíž.
Přípravy na dovolenou v Kanadě
Chystáte se na dovolenou do Kanady? První věc, kterou byste měli po nákupu letenky řešit, je elektronické cestovní povolení eTA. Lze o něj zažádat online prostřednictvím formuláře, zabere to jen pár minut. Za povolení eTA zaplatíte 7 kanadských dolarů a je platné 5 let (anebo do doby, než expiruje cestovní pas, na které je vystavené). Využijte český návod krok za krokem k eTA registraci.
Pokud si chcete užít poznávání Kanady plnými doušky, vřele doporučujeme půjčit si auto. Vzdálenosti jsou v Kanadě opravdu velké, a proto je cestování autem nejlepší volbou, když chcete poznat co nejvíce míst. Obzvlášť pokud cestujete v páru. Autem si můžete zastavit, kde budete chtít a nebudete vázáni na jízdní řády nebo na plánech řidiče při spolujízdě. Narozdíl od spolujízdy, stopování vám zase může zabrat více času, než si představujete.
Pronájem vanu v Kanadě
Pronájem vanu nebo jakéhokoli obdobného vozidla v Kanadě je celkem běžná věc a sehnat vhodné vozítko podle vašich představ a typu vaší dovolené by neměl být problém. Zkuste nejprve omrknout různé internetové srovnávače autopůjčoven. Nezapomeňte také na mezinárodní řidičský průkaz.
Půjčovny zpravidla nabízí k dispozici jak klasická osobní auta, tak i camper vany uzpůsobené na přespávání nebo větší obytné vozy (v angličtině je najdete pod zkratkou RV, což znamená recreational vehicle).
U těch nejlevnějších nabídek si o to pozorněji přečtěte různé dodatky, podmínky a poznámky pod čarou. Před zaplacením pečlivě prostudujte podmínky půjčování.
Pokud si vozidlo zarezervujete již dopředu online, bývá cena levnější, než při dojednávání až na místě na letišti nebo v půjčovně. Většinou platí, že čím delší je výpůjční doba, tím je nižší denní sazba za auto.
Co se týče konečné ceny, překontrolujte si, co vše v částce je a není zahrnuto: například pojištění, druhý řidič, omezení na ujeté kilometry, palivo. U obytných vozidel se může připlácet za používání generátoru, vybavení na vaření a podobně.
Rady a tipy o pronájmu auta v Kanadě obecně najdete v samostatném článku k pronájmu auta a zkušeností.
Na čem závisí cena pronájmu auta?
- Místo a doba vypůjčení (cena se může také lišit v jednotlivých provinciích Kanady).
- Velikost a vybavení vozidla.
- Počet pasažérů.
- Podmínky placení paliva.
- Délka pronájmu.
Svou roli v otázce ceny hraje samozřejmě také to, v jaké sezóně auto půjčujete, jak velký typ vanu nebo RV zvolíte.
Příklad: Například ve Vancouveru v červnu byste při třítýdenním vypůjčení menšího camper vanu pro dva zaplatili denní sazbu cca 85 CAD (camper van obsahuje dvě místa na spaní, kempingové vybavení a vybavení na vaření, úložný prostor).
Řidičům před prvním usednutím za volant doporučujeme přečíst 13 zajímavostí pro české řidiče a řidičky v Kanadě.
Zajímavá místa v Kanadě pro dovolenou
Kanadské národní parky
Národní parky v Kanadě ukrývají a ochraňují ty největší přírodní poklady země: skály, hory, vodopády, ledovcová pole, řeky, prérie, kaňony i průzračná jezera. Jaké jsou ty nejoblíbenější a nejnavštěvovanější z národních parků v Kanadě jsme sepsali v článku Národní parky v Kanadě, které vám vyrazí dech.
Jestliže plánujete cestovat po kanadských národních parcích více než 7 dní a vyrážíte autem ve více lidech, nejlepší variantou pro vás bude Family/Group Discovery Pass. Platí až pro 7 osob v jednom vozidle na 12 měsíců a na více než 80 míst pod správou Parks Canada.
Podrobnější informací o tom, na co se připravit před cestou do národních parků v Kanadě, najdete v článku Co zařídit před cestou do národních parků.
Na oficiálních stránkách Parks Canada je zveřejněna spousta zajímavostí, tipy na výlety, mapky i informace o tom, jak se připravit na setkání s medvědem. Další rady a tipy o pohybu v kanadské přírodě najdete v článku Jak se chovat v kanadské divočině.
Kanadská města
Pokud nejste milovníci přírody, ale lákají vás spíše města, navštivte nejvýznačnější kanadské metropole, jako je třeba Toronto, Montreal, Calgary, Vancouver, Kelowna nebo Whitehorse.
Pro další tipy na výlety mrkněte na interaktivní mapu Kanady a zjistěte, jaké výlety můžete podniknout v dané oblasti.
Kempování a spaní v autě
Campervany a obytné vozy mají velkou výhodu v tom, že spaní máte každý den vyřešené. Co se týče přespávání v autě na různých neoficiálních místech, dohledejte si na internetu, jak je to v které lokalitě a provincii legální. Máme několik reakcí od lidí, kteří za spaní ve vanu v Kanadě mimo vyhrazená místa obdrželi pokutu.
Také v případě, že se ve vašem okolí nachází kemp a vy budete přistiženi, že spíte nelegálně mimo jeho území, počítejte s pokutou. Pokud vás situace donutí spát přes noc mimo oficiální místo, neměli by po vás zbýt žádné stopy či odpadky. Kvůli ochraně přírody i kvůli případnému nalákání divoké zvěře.
Pro kempování ve stanu, campervanu či RV v národních parcích doporučujeme kempy dopředu zarezervovat online co nejdříve, především v letní sezóně bývají často plné. Informace o typech kempů v Kanadě najdete na oficiálních stránkách kanadských parků.
V Kanadě najdete celou řada kempů (o které se starají buď soukromníci nebo rangeři národních parků) od těch nejmodernějších s horkou sprchou a wifi, přes průměrné až po ty jednodušší pouze se základním vybavením, ohništěm a suchým záchodem. Láká vás kemping? Přečtěte si další rady a tipy, jak na kempování v Kanadě.
Na free campy mrkněte například na www.campendium.com.
Základní pravidla přespávání v kanadské přírodě
- Neskladujte jídlo pod autem nebo u stanu.
- Nenechávejte jídlo ležet na piknikových stolech nebo u táboráku.
- Nepřipravujte si jídlo v blízkosti místa, kde budete spát, vůně může nalákat divokou zvěř i medvěda grizzlyho.
- Odpadky vyhazujte jen do popelnic, které jsou zabezpečené proti medvědům.
- Nepřespávejte na místech označených NO OVERNIGHT PARKING nebo DAY USE ONLY, na soukromích pozemcích, indiánských rezervacích či mimo vyhrazená místa v národních parcích.
Dovolená ve vanu zní jako prima dobrodružství. My jsme si to zkusili na vlastní kůži a stojí to za to. Pokud vás ale neláká spaní v autě, můžete samozřejmě zkusit jiné typy ubytování. V Kanadě najdete lepší hotely, levnější hostely, AirBnb ubytování i bydlení přes Couchsurfing.