Kanada patří k nejrozvinutějším zemím světa a každému je zřejmé, že život v Kanadě bude mnohem dražší než v České republice. Ale o kolik dražší? Jaké jsou životní náklady v Kanadě, kolik peněz vás bude stát měsíční nebo roční pobyt ve Vancouveru, Torontu nebo Calgary? Kolik peněz si nachystat před cestou do Kanady? Jaké jsou ceny potravin, bydlení a jaká je životní úroveň v Kanadě?
Životní náklady ale nejsou to jediné, čím se Kanada liší od poměrů v České republice. Mzdy a výše platu jsou v Kanadě také rapidně vyšší, naštěstí. Sepsali jsme proto článek, který by vám měl pomoct ujasnit si, kolik peněz budete potřebovat pro život v Kanadě a zároveň kolik peněz si dokážete v Kanadě vydělat.
Článek jsem popsala na základě vlastních zkušeností ze života v Canmore v Albertě a uvědomuju si, že v jiných provinciích či větších městech se ceny liší. Berte tedy, prosím, uvedené částky vždy s rezervou. Částky jsou uváděné v kanadských dolarech (CAD) – kurz v prosinci 2024: 1 CAD = 16,8 CZK.
Platy vs. životní náklady v Kanadě
Výše minimální mzdy (anglicky hourly wage) v Kanadě se liší v jednotlivých provinciích – minimální plat se pohybuje mezi 15 a 19 CAD na hodinu. Více informací včetně přehledné mapy o minimálních mzdách v Kanadě naleznete na webu RetailCouncil.org.
Průměrné roční platy (anglicky Salary) v Kanadě se pohybují okolo 65 000 CAD ročně, ale opět záleží na provincii. Podívejte se na statistické údaje z roku 2023/2024.
- Alberta: $73,612
- Britská Kolumbie: $70,847
- Manitoba: $59,391
- Nový Brunšvik $59,151
- Nové Skotsko: $57,378
- Ontario: $70,160
- Ostrov Prince Edwarda: $55,358
- Quebec: $66,218
- Saskatchewan: $63,359
- Yukon: $66,605
- Severozápadní teritoria: $79,446
- Nunavut: $79,881
Pokud odjíždíte do Kanady za prací, neváhejte navštívit rozcestník Práce v Kanadě, kde zjistíte všechny potřebné informace, jak získat dobře placenou práci.
Pro přibližný přehled cen a životních nákladů v různých oblastech Kanady určitě doporučujeme stránku numbeo.com, kde si můžete udělat dobrý a aktuální obrázek o cenách.
Počáteční výdaje
Počítejte s tím, že při příletu budete muset kanadskému imigračnímu úředníkovi prokázat, že máte dostatečné finanční prostředky při vstupu do země. To znamená mít připravený například výpis z bankovního účtu (ideálně oficiální dokument v anglické verzi). Obecně je doporučováno mít při vstupu do Kanady k dispozici zhruba 2 500 CAD (nebo ekvivalent v jiné měně). Počáteční náklady zahrnují zejména letenku a zdravotní pojištění, dále ubytování a stravování po příjezdu.
Zpočátku uhradit životní náklady trochu zabolí, ale jakmile si začnete vydělávat v kanadských dolarech, nebude to tak strašné. Pokud opravdu chcete, zaměstnání si najdete velice rychle. Mzda se v Kanadě zpravidla dostává jednou za dva týdny, ale nemusí to být ve všech zaměstnáních stejné. Zajímavé je, že přesčasy bývají proplácené v hodnotě 1,5krát vaše hodinová mzda.
Cena nájmu a bydlení
V Kanadě je poměrně běžné sdílené bydlení. Kanadská rodina, která žije ve větším rodinném domku, zpravidla pronajímá jednu či dvě místnosti studentům nebo cestovatelům. Existují facebookové skupiny, kde si můžete najít spolubydlení. Pokud hledáte například ubytování v Calgary, můžete vyzkoušet skupinu CALGARY – Housing, Apartments, Rooms, Flatmates, Sublets.
Cena nájmu se liší dle města, lokace ve městě (downtown versus kraj města), velikosti pokoje, případně podlaží/bytu/domu. Nájem se zpravidla platí na měsíc dopředu plus musíte uhradit vratnou kauci (většinou ve výši jednoho měsíčního nájmu.)
Například za jeden pokoj se sdílenou koupelnou a kuchyní v Calgary zaplatíte od 750 CAD měsíčně. Ve Vancouveru se ceny pohybují okolo 900 CAD za pokoj a v Montrealu okolo 750 CAD. Pro srovnání cen podnájmů se mrkněte třeba na web kijiji.ca.
Cena za noc v levnějším hostelu se pohybuje okolo 45 kanadských dolarů. Pro levné krátkodobé ubytování na cestách doporučujeme Couchsurfing nebo čím dál populárnější AirBnB.
Cena noclehu v kempu se pohybuje kolem 20 – 50 CAD, záleží na konkrétní destinaci a také na vybavení konkrétního kempu. Opět je třeba zdůraznit, že záleží na lokalitě a také dané provincii.
Potraviny a stravování
Ceny potravin – to je poměrně tvrdý oříšek obecně popsat, protože opravdu záleží v jaké provincii a v jakém obchodě nakupujete. A také samozřejmě na tom, co házíte do nákupního košíku. Ve větších obchodních řetězcích jsou ceny potravin většinou nižší, zároveň vás ale občas nutí kupovat velké rodinné balení, aby se to vaší peněžence opravdu vyplatilo.
Nejoblíbenější kanadské supermarkety
- Walmart
- Real Canadian Superstore
- No Frills
- IGA
- Safeway
- Coop
- Save-on-Foods
- Costco
Zpravidla vás v obchodě budou lákat, ať si zdarma zařídíte věrnostní kartičku, díky které získáte slevy a různé výhody. Některé kartičky se opravdu vyplatí. Například v Real Canadian Superstore a No Frills získáte za každých nasbíraných 10 000 bodů 10 dolarů z nákupu dolů stejně tak, jako zvýhodněn ceny některých produktů. Během roku můžete sbírat také samolepky, za které můžete později získat hrnce, dětské hračky, atd.
Orientační ceny běžných potravin v Kanadě (listopad 2024)
- Mléko (2 litry): 5.29 CAD
- Rýže (2 kg): 9.11 CAD
- Chléb: 3.45 CAD
- Vejce (12 ks): 4.66 CAD
- Máslo: 5.71 CAD
- Mleté hovězí maso (1 kg): 13.46 CAD
- Kuřecí maso (1 kg): 13.29 CAD
- Brambory (1 kg): 4.92 CAD
- Banány (1 kg): 1,63 CAD
- Instantní káva 200g: 7 CAD
Mrkněte se na průměrné kanadské ceny potravin na stránku Statistics Canada. Pro aktuální ceny v konkrétních městech, navštivte stránku Numbeo.com. Co se týče stravování v kanadských hospodách, počítejte s tím, že jídlo v restauraci vás vyjde průměrně okolo 20 CAD. Oblíbené kanadské poutine (hranolky se sýrem, omáčkou a masem) stojí zhruba 11 kanadských dolarů, záleží ale na velikosti porce a dané restauraci.
Zajímavostí je, že ceny v Kanadě se v obchodech zpravidla uvádějí bez daně. Výsledná cena u pokladny tedy bude nepatrně vyšší, než jakou vidíte napsanou u výrobku v regále.
Životní úroveň v Kanadě
Možná vás teď napadá, jak je stravování i ubytování v porovnání s Českou republikou drahé, ale nezapomínejte, že kanadské platy jsou mnohem vyšší než běžná mzda v Čechách. Pokud utrácíte s rozumem a pracujete pravidelně, pak není problém si v Kanadě našetřit. V porovnání s českou mzdou si v Kanadě vyděláte mnohem více a rychleji.
Uvedeme příklad z roku 2017 na základě zkušenosti Čechů.
Za čtrnáct dní práce v kavárně (v roce 2017 s minimálkou 13 CAD) jsem si bez problémů mohla koupit zpáteční letenku do ČR. Nemůžu říct, že bych si ve srovnání v Čechách při své kancelářské práci s tabulkovým platem za dva týdny mohla dovolit kupovat let do Kanady. Výdaje na život v Kanadě, pokud pracujete, jsou tím pádem vlastně nižší než u nás doma.
Noční život aneb cena piva
Do životních nákladů musíme samozřejmě započítat i zábavu. Pokud si rádi zajdete posedět na šálek kávy či sklenici piva (tip na článek: Jaká je spotřeba piva v Kanadě), dobrá zpráva je, že v Kanadě najdete spoustu útulných kaváren, barů a restaurací.
Klasická filtrovaná káva stojí okolo 4 CAD, kávičky jako capuccino, latté či mocha už stojí okolo 6 CAD a více.
Dvojka vína v restauraci vyjde zhruba na 9-12 dolarů, v obchodě se vám může podařit sehnat celou lahev 0,75 litru za stejnou cenu.
Za točené pivo zaplatíte cca 7 CAD, celý džbánek koupíte plus minus za 25 dolarů.
Na míchané koktejly budete potřebovat kolem 10 dolarů. Opět je ale třeba zdůraznit, že ceny se liší podle typu lokálu a také podle jednotlivých kanadských provincií.
Doprava
Auto z druhé ruky se dá přes inzerát sehnat poměrně levně… otázkou je, kolik do něj následně budete muset investovat v opravách. My jsme si v roce 2017 pořídili Dodge Caravan 2002 z druhé ruky za 2 000 CAD, poté v roce 2021 MiniCooper 2006 z druhé roky (najeto pouhých 100 tisíc km) za 2 500 CAD. Někteří cestovatelé, kteří již opouštějí Kanadu, často prodávají své vozidlo pod cenou, protože se ho potřebují před odjezdem rychle zbavit. Někdy navíc nechávají jako součást vybavení zabudovanou postel, kempingové náčiní či náhradní pneumatiky. Prodej aut je populární na Kijiji.ca a Facebook Marketplace.
Pokud jedete do Kanady na kratší čas, můžete uvažovat o pronájmu auta.
Co se týče hromadné dopravy, orientační ceny autobusů jsou k dohledání na internetových stránkách přepravních společností. Cena jízdenky pochopitelně závisí na tom, odkud, kam a kdy jedete. Příhodné informace včetně odkazů na dopravní společnosti můžete najít v článku Možnosti cestování v Kanadě.
Když už jsme u aut, určitě vás potěší informace, že ceny benzínu jsou mnohem levnější než v Evropě! Průměrné ceny pohonných hmot se v Kanadě dlouhodobě pohybují průměrně okolo 2 dolarů za litr. Ceny benzínu a nafty se v zásadě významně neodlišují. Během roku může ale v cenách docházet ke krátkodobým skokovým výkyvům.
Ceny za dopravu se mohou velmi lišit jak v jednotlivých provinciích Kanady, tak i v jednotlivých částech provincií. Z naší zkušenosti jsou trvale nadprůměrně vysoké ceny například v severní části BC či Okanagan Valley. Ve stejnou dobu, kdy jsme v Canmore v roce 2018 tankovali za méně než dolar za litr pohonných hmot, na severu BC byla cena zhruba kolem 1,25 dolaru za litr benzínu.
Ceny benzínu se liší doslova ze dne na den, kdy se ceny zvednou či klesnou až o 0.10 CAD za litr. Průměrné ceny benzínu v prosinci 2024:
- Alberta: 1.44 CAD/litr
- British Columbia: 2.00 CAD/litr
- Quebec: 1.88CAD/litr
- Ontario: 1.73CAD/litr
Výdaje za mobil – paušál či kredit
Do životních nákladů bychom měli započítat i mobil, jeden z nejčastějších komunikačních prostředků dnešní doby. V tomto případě závisí na typu vašeho mobilního operátora a měsíčního tarifu. Počítejte zhruba s cca 40 – 60 dolary měsíčně. Víceméně záleží na vás, jaké máte nároky, zda chcete hlavně data, preferujete volné minuty nebo neomezené volání. Více o tomto tématu se dočtete v článku SIM karta a mobilní operátoři v Kanadě.
Kanada je drahá jen když utrácíte české koruny
Kanadská města jsou obecně mnohem dražší než města v České republice. Obecně doporučujeme kurzy v hlavě při nákupech nepřepočítávat, protože by vám to zbytečně mohlo navodit horší náladu. Jako cestovatel, který odjíždí do Kanady na dovolenou musíte mít našetřené peníze a předem mít ujasněno, že pobyt bude zkrátka dražší.
Pokud odjíždíte do Kanady pracovat, důležité je, najít si co nejdříve dobře placenou práci. V ten okamžitě začínáte vydělávat kanadské dolary a veškeré životní náklady jsou rázem cenově naprosto v pořádku. Životní úroveň je zde velmi dobrá a i jako zahraniční student či cestovatel s WH vízem si zde můžete žít ve skvělých podmínkách. Mnozí Češi si dokáží i našetřit tisíce kanadských dolarů, které buď procestují na konci svého pobytu anebo si dovezou část domů jako úspory.
Pojištění do Kanady
Před odletem do Kanady si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Léčebné výlohy na ošetření a zdravotní péči jsou mnohem vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Doporučujeme také sjednání úrazového pojištění. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do Kanady a vyberte si variantu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.
V případě, že rádi sportujete, doporučujeme přečíst shrnující článek Pojištění sportů do zahraničí: Rekreační, rizikové, nepojistitelné.
Pokud odjíždíte na Working Holiday do Kanady, podívejte se na recenze pojištění True Traveller, které je velmi oblíbené a nabízí extra vysoké limity.