
Pokud plánujete svoji cestu do Kanady, možná už teď přemýšlíte o tom, zda bude lepší zařídit si místní kanadskou SIM kartu. V tomto článku chceme shrnout to nejdůležitější, co byste měli vědět před nákupem SIMky, jak mobilní operátoři v Kanadě fungují a jaké předplacené balíčky, paušály či kredit nabízí.
Zařízení kanadského telefonního čísla se rozhodně vyplatí pro ty, kteří jedou na Working Holiday víza, studentská víza, případně další cestovatele, kteří chtějí v Kanadě zůstat delší dobu. Pokud plánujete pouze krátký turistický výlet do Kanady, pravděpodobně si vystačíte s českou SIM kartou a aktivovaným roamingem. Případně můžete využít aplikace pro VOIP hovory, o kterých píšeme na konci článku.
Před cestou do Kanady každému doporučujeme aktivaci roamingu na české SIM kartě. Přestože je volání z Kanady do Čech přes české mobilní operátory velmi drahé, v případě nouze je dobré mít záložní plán.
Kanadskou SIM kartu využijete především pro:
- Hledání bydlení (rezervaci, komunikace s couchsurfing či AirBnB hostiteli,…)
- Hledání práce (uvedení v životopise, domlouvání pohovorů)
- Sociální život (komunikace s přáteli, organizace výletů,..)
- Dohledávání informací na internetu (mapy, otevírací doby,…)
Předplacená SIM karta nebo smlouva?
Existují v zásadě 2 možnosti, které mobilní operátoři v Kanadě uživatelům nabízí. Každý z nich je určen pro uživatele s odlišnými zájmy. Věnujte pozornost rozdílům jednotlivých variant.
Prepaid SIM
Můžete si vybrat přeplacenou SIM kartu bez smlouvy – tzv. prepaid card. Zde je výhodou, že se nemusíte ničemu vázat a můžete kdykoliv skončit jednoduše tím, že si přestanete dobíjet kredit.
Seženete ji například v obchodních centrech u pokladen. Každým voláním či smskováním se vám z ní budou strhávat peníze a až je vyčerpáte, dobijete si požadovanou částku znovu. Nenechte se překvapit tím, že v Kanadě platíte nejen za odchozí hovory, ale i za ty příchozí.
Paušál se smlouvou
Další možností je zřídit si paušál a podepsat smlouvu. Smlouvou jste vázáni většinou na 1 až 3 roky s tím, že měsíčně platíte vámi zvolený paušál.
Mobilní operátoři a jejich pokrytí signálu
Počítejte s tím, že v Kanadě není takové pokrytí signálu jako v České republice. Když budete kupovat SIM kartu v obchodě, prodavač se vás zeptá, v jakém městě či v jaké provincii ji chcete používat. Ty levnější předplacené karty například fungují pouze v jednom městě, případně přilehlém okolí. Dražší pak lze používat v rámci jedné provincie a ty ještě dražší jsou pak neomezené na celém území Kanady (případně USA).
Každý poskytovatel má jiné podmínky, čili nelze jednoznačně říct, který je nejlepší. Záleží také na tom, jaké jsou vaše konkrétní požadavky. Mrkněte na srovnání ve vyhledávači, kde si můžete nastavit, jaké máte nároky, zda chcete v Kanadě mobilní data, preferujete volné minuty nebo neomezené sms či kolik chcete měsíčně platit. S jakými mobilními frekvencemi je váš telefon kompatibilní, můžete zjistit na www.gsmarena.com.
Jakého operátora vybrat?
Pojďme se nyní podívat na detailnější nabídky několika mobilních operátorů v Kanadě. Níže uvádíme přímé odkazy na nejvýznamnější operátory a doporučujeme vždy ověřovat informace přímo na webových stránkách – nabídky se mohou v průběhu času měnit. Zároveň chceme upozornit, že čas od času někteří mobilní operátoři ohlašují zvýhodněné akční ceny pro určité balíčky, vyplatí se tedy udělat menší průzkum ve chvíli, kdy budete v Kanadě SIM kartu pořizovat.
Koodoo
Oblíbeným poskytovatelem je Koodoo. Levnější pre-paid SIM stojí 25 CAD za 30 dní a zahrnuje:
- Neomezené volání napříč Kanadou
- Neomezené sms a mms v Kanadě
O něco dražší je varianta Koodoo za 40 CAD za 30 dní, která zahrnuje:
- 2,5 GB dat
- Neomezené volání napříč Kanadou
- Neomezené sms a mms v Kanadě
Rogers
Rogers má nabídku „pay as you go“. Nejlevnější předplacená karta Rogers je za 15 CAD. Je vhodná, pokud jste v Kanadě kratší dobu a plánujete pouze psát zprávy. Zahrnuje:
- 75 sms po Kanadě
- 75 minut volání po Kanadě
Dražší variantou s daty může být například plán za 45 CAD, který zahrnuje:
- Neomezené sms a mms v rámci Kanady, Spojených států amerických
- Neomezené volání o večerech a víkendech
- 500 minut volání v denním čase a poté s příplatkem
Nejznámější mobilní operátoři v Kanadě
Osobní zkušenosti s nákupem SIM karty
V roce 2017 nám bylo prodavačem v London Drugs v Calgary doporučeno zakoupení předplacené karty od společnosti Chatr, kterou nám vychválil jako nejlepší pro nově příchozí do Kanady.
V té době měl Chatr nabídku speciálně pro cestovatele (jejich heslem je The perfect solution when visiting Canada). Můžete si vybrat unlimited province-wide calling, což znamená, že máte výhodné volání v rámci určité provincie. Nebo je zde Canada-wide calling plans za 25 CAD, kde máte možnost volání po celé Kanadě, balíček 100 SMS v rámci Kanady, USA i na mezinárodní čísla plus možnost připlatit si data Data Plus (5 CAD/ 200 MB). Zaplatíte kredit plus částku za SIM kartu (cca 10 CAD). Dobíjet pak můžete každý měsíc v obchodě nebo jednoduše online.
Z naší zkušenosti v roce 2021 jsme se osobně vydali do jednotlivých sítí mobilních operátorů s tužkou a perem a zapisovali si informace, které nám byly poskytnuty. Informace na internetu se mnohdy lišily tím, co nám bylo řečeno na prodejně (skryté hvězdičky v textech). Po obejití pěti poskytovatelů jsme si vybrali tarif, který nám nejvíce seděl a byl pro nás finančně dostupný. Připravte se na přemlouvání ze strany prodejců a nenechte se obalamutit. Raději si vyhraďte čas na návštěvu co nejvíce operátorů tak, abyste mohli vše porovnat a vybrat si tu správnou variantu pro vás!
Připravte se na to, že tarify v Kanadě jsou daleko dražší než ty v Česku, abyste nebyli tak překvapeni jako my.
SIM karta nemusí fungovat ve všech telefonech
Překvapilo nás, že proces koupě karty trval více než půl hodiny. Museli jsme vyplnit jméno, adresu, datum narození, kontakt a zvolit si heslo. Po odchodu jsem si všimla, že nová SIM karta v mém mobilu (Prestigio Multiphone PSP8400 DUO) vůbec nikde nechytá signál. Rozhodla jsem se, že ji půjdu reklamovat, ale pak jsme zjistili, že do manželova telefonu pasuje a bez problémů funguje.
Zkusila jsem pak ještě další poskytovatele: Rogers, Koodoo a Telus. Neúspěšně, ačkoli se pracovníci opravdu snažili a různě zkoušeli můj telefon přenastavit. Výsledek: budu si muset opatřit kanadský „unlocked phone.“
Ujistěte se, že váš telefon je „unlocked“ – tedy nezablokovaný pro zahraniční SIM karty.
VOIP hovory
Pokud máte v plánu se v Kanadě pohybovat spíše ve větších městech, můžete využít alternativního řešení, které spočívá ve VOIP hovorech. K hovoru lze využít aplikace typu WhatsApp, Viber či Fongo a být připojený k internetu. Můžete využít WiFi připojení anebo si koupit SIM kartu, která poskytuje data. Nejoblíbenější datové balíčky k SIM kartě jsou od mobilních operátorů Telus nebo 7Eleven (SpeakOut 7Eleven).
Ahoj, díky za super článek o telefonování v Kanadě, dcerka tam zrovna letí, tak jsou ní poslal odkaz 🙂
Skvělé Romane, to jsme rádi, že to přišlo včas! 🙂
Zdravím, díky za super informace, jen mám ještě dotaz: jaký telefon doporučujete koupit, aby mě kanadská simka fungovala ? Díky:)