Poslední dobou se z řad mladé generace stále častěji ozývá termín gap year. Česky bychom řekli, že jde zkrátka o rok volna od školy, v angličtině se někdy také používá výraz year off. Tento čas studenti nejčastěji využívají pro cestování, vydělávání peněz a rozšiřování obzorů. Přečtěte si, jaké jsou možnosti pro gap year v Kanadě.
Co to je gap year?
Jedná se o časový úsek, po který si student „odpočine“ od školy. Termín gap year se používá například když na rok přerušíte studium, dáte si pauzu mezi střední a vysokou nebo odložíte poslední zkoušku těsně před ukončením studia, abyste si studentská léta ještě trochu protáhli a využili čas k cestování a sbírání zkušeností. Zní to fajn, tak se pojďme podívat, jak můžete využít gap year v Kanadě.
Víza Working Holiday
Pro dlouhodobé pobyty v Kanadě je ideální zkusit zažádat o Working Holiday víza. O možnostech programu Zažijte Kanadu a Working holiday vízech vás pravidelně informujeme na našich stránkách.
Ve zkratce si připomeňme, že program Zažijte Kanadu je rozdělen na tři kategorie:
- Working Holiday – pracovní povolení na dobu jednoho roku. Podmínkou je věk 18 – 35 let.
- Young Professionals – pracovní povolení na 12 měsíců, ke kterému potřebujete dopis s příslibem v Kanadě nebo podepsanou smlouvu s kanadským zaměstnavatelem.
- International Co-op – program, který umožňuje studentům absolvovat roční pracovní stáž v Kanadě. Program Co-op tedy kombinuje práci i studium a podmínkou je, že musíte být registrováni jako studenti v České republice po celou dobu pobytu v Kanadě.
Více informací najdete v samostatných článcích věnovaných jednotlivým kategoriím IEC neboli Zažijte Kanadu.
Studium v Kanadě
Gap year se dá strávit také studiem v zahraničí. Zájemci o studentská víza do Kanady se mohou přihlásit ke studiu pouze na školách, které jsou na seznamu Designed Learning Institution (DLI) a škol, které mají příslušné povolení.
Pokud chcete ke studentskému vízu získat i pracovní povolení (20 hodin týdně), musíte se přihlásit na odbornou školu, která figuruje na seznamu DLI.
Výbornou zkušeností jsou jazykové pobyty. Jazykové školy v Kanadě nabízí kurzy angličtiny i francouzštiny pro různé znalostní úrovně. Existují také specificky zaměřené jazykové kurzy, které připravují studenty na zkoušky FCE, CEA či TOEFL.
Ale pozor! Při studiu jazykového kurzu nemůžete dostat pracovní povolení.
Měsíc studia na jazykové škole se pohybuje okolo 15 tisíc korun. Do nákladů ale musíte kromě školného započítat také letenku do Kanady, poplatek za víza, cestovní pojištění a životní náklady v Kanadě.
Chcete-li absolvovat studium, které bude kratší než 6 měsíců, pak vám bude stačit turistické vízum. Při studiu delším než 6 měsíců budete potřebovat studenské vízum. Pokud získáte víza Working Holiday, můžete v Kanadě také studovat a nepotřebujete speciální studentská víza.
Podmínky pro studentská víza do Kanady
- Kopie cestovního pasu.
- Životopis a motivační dopis.
- Fotografie pasového formátu.
- Vyplněný vízový formulář.
- Zdravotní potvrzení.
- Zaplacení poplatku 150 CAD za žádost o víza.
- Výpis z rejstříku trestů.
- Finanční krytí po dobu pobytu.
- Potvrzení o zajištěném ubytování.
- Osoby mladší 18 let, které cestují samy, musí předložit notářsky ověřený souhlas rodiče s cestou do Kanady a kopii rodného listu.
Jednou z podmínek při získání studentských víz je aktivní docházka ve škole (80% přítomnost ve škole a samozřejmě také studijní výsledky, které škola určí). Studium v Kanadě musí být zakončeno certifikátem nebo diplomem. Další podrobnosti o možnostech studování najdete v článku Studium v Kanadě.
Dobrovolničení v Kanadě
Jednou z možností, jak vycestovat do Kanady i bez WH víz, je volunteering neboli dobrovolničení. Volunteering spočívá v tom, že pracujete za ubytování a stravu, případně za náklady na dopravu. Zpravidla nabízí tento typ práce různé farmy, kde například za sběr ovoce, sekání trávy nebo krmení zvířat dostáváte jídlo a střechu nad hlavou. Pracuje se obvykle v průměru 4-5 hodin denně.
Kde hledat info o dobrovolnické práci?
Housesitting
Na podobném principu jako dobrovolnictví funguje housesitting, což by se dalo ve zkratce popsat jako hlídání domu a/nebo domácích mazlíčku výměnou za ubytování zdarma. Pokud například majitelé domu odjedou na delší dobu pryč a chtějí, aby se jim někdo postaral o dům, nakrmil rybičky a zalil zahradu, pak se o to jako „housesitter“ můžete postarat a zároveň vyřešíte otázku střechy nad hlavou.
Existují různé stránky, kde se můžete zaregistrovat jako housesitter například:
Cestování po Kanadě
Z našetřených peněz si můžete užívat cestování v Kanadě, protože tahle země rozhodně stojí za prozkoumání. Peníze se dají spořit i během cest – například pokud si uděláte týdenní pauzu v podobě dobrovolničení na farmě. Pokud chcete ušetřit za dopravu, vyzkoušejte stopování nebo spolujízdu. Levnou variantu ubytování představuje kempování nebo Couchsurfing. Pro další inspiraci mrkněte na náš článek Možnosti cestování v Kanadě.
Výhody gap year v Kanadě
- Zlepšení cizího jazyka.
- Pracovní zkušenost.
- Osamostatnění.
- Nadhled.
Další nápady pro gap year pro Čechy
Možnosti pro gap year nepředstavuje jenom Kanada. Oblíbenými destinacemi pro Čechy jsou také Nový Zéland či Austrálie (program Working Holiday) nebo program Work and Travel USA.
V Evropě jsou populární zejména Anglie, Německo či Francie. Čím dál větší popularitu získává také Island. Dívky v (nejen) evropských zemích často zkoušejí job au-pair.
Na internetu můžete zapátrat po nejrůznějších agenturách, které zprostředkovávají práci, a dobrým zdrojem jsou také Facebook skupiny nebo blogy, kde lidé sdílí své zkušenosti.
Gap year je trend, který mladá generace stále častěji využívá. A proč ne? Pomůže vám to osamostatnit se, získat praxi, vylepšit jazykové znalosti a získat rozhled. Možností je spousta – od Working Holiday víz, přes dobrovolničení až po studijní pobyt nebo jazykový kurz.