Young Professionals, Odborný rozvoj v programu Zažijte Kanadu
Program Zažijte Kanadu nabízí v kategorii Young Professionals (Odborný rozvoj) příležitost pro všechny mladé lidi, kteří si chtějí zvýšit svoji pracovní kvalifikaci v Kanadě.
Kategorie Odborný rozvoj je určena především pro uchazeče, kteří mají nabídku práce v Kanadě spadající do úrovně pracovních dovedností NOC (National Occupation Classification) 0, A nebo B. Možností je také úroveň pracovních dovedností NOC C, kdy musí mít uchazeč dokončenou vysokou nebo vyšší odbornou školou.
Pro přihlášení o tento typ víz je zapotřebí mít podepsanou pracovní smlouvu s kanadským zaměstnavatelem nebo alespoň dopis s příslibem práce v Kanadě ještě předtím než odešlete svou přihlášku.
Kategorie programu Zažijte Kanadu
Program Zažijte Kanadu, neboli International Experience Canada (IEC) se skládá ze 3 kategorií:
- Young Professionals
- Working Holiday
- International Co-op
Chápete tedy správně, že víza Young Professional spadají do programu Zažijte Kanadu (IEC).
Víza pro Odborný rozvoj (Young Professionals) jsou udělována na 12 měsíců. Pracovní povolení v této kategorii nelze prodloužit, lze však získat pracovní povolení skrze jinou kategorii v rámci Zažijte Kanadu (celkem pouze dvakrát).
Rozdíly mezi YP, WH a International Co-op
Pokud bychom se tedy zaměřili na nejvýraznější rozdíly mezi kategoriemi Young professional, Working holiday a International Co-op, půjde především o to, zda musíte mít domluveného zaměstnavatele předem.
- Working holiday má nejjednodušší podmínky účasti v programu. Účastníci získají otevřené pracovní povolení a zaměstnavatele si mohou hledat až na místě a libovolně ho měnit.
- Young professional je pracovní vízum, u kterého je potřeba mít domluvenou pracovní pozici předem ještě než odesíláte svou žádost do Poolu. Účastníci pak v Kanadě mohou pracovat pouze pro tohoto zaměstnavatele. Pracovní pozice musí spadat do NOC 0, A nebo B. Případně je možností také NOC C, kdy je potřeba zároveň mít postsekundární vzdělání.
- International Co-op Internship je program, který umožňuje studentům účastnit se zahraniční stáže v Kanadě. Tato stáž musí být potřebná pro úspěšné ukončení vašeho studia. Podmínkou je tedy status postsekundárního studenta (VŠ nebo VOŠ) a také mít domluvenou pracovní pozici předem. V Kanadě není možné měnit zaměstnavatele.
Kvóta pro Young Professionals
Kvóta pro občany České republiky byla v rámci Zažijte Kanadu Odborný rozvoj (YP) určena na 145 uchazečů ročně.
- První kolo pozvánek: 17. ledna 2022
- Poslední kolo pozvánek: bude oznámeno
- Kvóta: 145
- Počet kandidátů v poolu: 12
- Počet volných míst: 122
- Počet rozeslaných pozvánek: 38
Aktuální informace o zaslaných pozvánkách můžete sledovat zde.
Víza pro Young professionals jsou stejně jako u Working Holiday na 1 rok a přestavují ideální variantu, pokud nedostanete Working Holiday víza, anebo chcete pracovní pobyt v Kanadě o rok prodloužit. Samozřejmě díky tomuto programu získáte také pracovní zkušenosti a praxi v oboru.
Podmínky pro Odborný rozvoj (YP)
- Občan České republiky (v době podání žádosti).
- Věk 18 – 35 let (včetně) v den podání žádosti.
- Platný pas po celou dobu plánovaného pobytu v Kanadě.
- Mít 2500 CAD (nebo ekvivalent) na prokázání pokrytí počátečních nákladů (doporučujeme oficiální výpis z běžného bankovníh účtu).
- Doložit osobní údaje.
- Zdravotní pojištění, které bude krýt případné zákroky po celou dobu vašeho plánovaného pobytu v Kanadě. Doporučujeme sjednání pracovního pojištění min. na dobu, kdy budete pracovat.
- Mít zpáteční letenku či prokázat dostatečné množství financí na opuštění země (za dostatečné množství peněz se považuje ekvivalent ceny jednosměrné letenky do Kanady).
- Zaplacení poplatku žádosti – 153 CAD.
- Dopis s příslibem práce anebo smlouva s kanadským zaměstnavatelem. Práce musí být v oblasti tvé expertízy (studium, předchozí práce) či musí naplňovat znaky pracovního odborného rozvoje – jinými slovy musí být klasifikována jako National Occupation Code (NOC) Skill Type Level 0, A, or B .
- Váš zaměstnavatel je povinen zaplatit poplatek 230CAD ještě před vaším odesláním přihlášky o pracovní povolení.
- Musíte být tzv. „přípustnou“ (admissible) osobou.
- V žádosti není možné zahrnout partnera, manžela/ku ani děti. (Resp. každý musí mít svou žádost o možnost pobytu nebo pracovní povolení.)
Pro práci v Kanadě musíte navíc splňovat všechny kanadské pracovní požadavky. Jedná se např. o certifikáty a licence v rámci stavebnictví, výškových prací, zdravotnictví, atd. Z našich zkušeností nejsou české obdobné certifikáty uznávány.
Žádost a formuláře o Young professionals
Začátek postupu žádosti o Young professionals je podobný jako u Working Holiday. Budete potřebovat i stejné dokumenty plus navíc smlouvu s kanadským zaměstnavatelem.
Nejprve musíte počkat, než se otevře tzv. pool. Přehledné grafické znázornění procesu žádosti najdete na oficiálních stránkách.
1. Založení IEC profilu (MyCIC)
Potřebujete přihlášení do profilu IEC přes MyCIC účet. Můžete použít profil, který jste zakládali pro Working Holiday. Pokud profil nemáte, mrkněte se, jak si ho založit.
Ve vašem MyCIC účtu vyplníte krátký dotazník a vyberete, pro jakou kategorii programu IEC neboli Zažijte Kanadu se chcete přihlásit – v našem případě tedy volíte možnost Young professionals.
2. Odeslání přihlášky do Poolu
Po přihlášení budete podobně jako u WH „plavat“ s ostatními žadateli v poolu.
3. Získání pozvánky Invitation to Apply k žádosti o pracovní povolení
Následně musíte čekat na pozvánku neboli Invitation to Apply.
Pokud budete vybráni, dostanete upozornění a následně máte 10 dní na to, abyste se rozhodli, zda pozvání přijmete.
4. Vyplnění žádosti o pracovní povolení (Work permit application)
Poté co přijmete pozvánku, běží vám 20 dní na podání žádosti – Apply for a work permit. Jednoduše najdete ve vašem profilu políčko Work permit a kliknete na Start application.
5. Dodání všech potřebných dokumentů a zaplacení poplatků
V následujících krocích budete muset poskytnout další informace o sobě a vašem záměru v Kanadě a samozřejmě musíte doplnit náležité dokumenty a zaplatit poplatek za žádost (153 CAD).
Pravděpodobně v této části platíte také poplatek za vyřízení biometrických údajů, tj. otisků prstů a fotografie (85 CAD)
Během těchto 20 dní musí také váš kanadský zaměstnavatel zaplatit poplatek 230 CAD skrze Employer portal a zaslat vám číslo (Offer of employment number), které budete potřebovat během vyplnění formulářů.
Základní dokumenty:
- Výpis z rejstříku trestů a jeho úředně ověřený překlad.
- Výpis z rejstříku trestů z jiné země, kde jste žili 6 a více měsíců.
- Sken pasu.
- Životopis v anglickém (popř. francouzském) jazyce.
- Pasová fotografie o rozměrech 35 x 45 mm.
- Vyplněný formulář Family information.
- Podle typu pracovní náplně a předchozího cestování je možné, že bude vyžádán také Medical Exam.
6. Poskytnutí otisků prstů a fotografie, tzv. biometrických údajů
Po odeslání vaší přihlášky je možné, že budete vyžádáni (pravděpodobně do 24 hodin) o poskytnutí biometrických údajů, tedy otisků prstů a fotografie. To lze vyřídit pouze osobně ve vybraných kancelářích v Evropě či jinde ve světě a je třeba stihnout do 30 dní. Podrobné informace najdete ve zprávě, kterou vám CIC pošle do vašeho účtu.
7. Splnění všech podmínek a získání POE
Je třeba sledovat zprávy ve svém MyCIC účtu, kde s vámi CIC komunikuje a může si vyžádat ještě nějaké další dokumenty.
Pokud splníte veškeré podmínky a dodáte dokumenty, dostanete tzv. POE letter (Port of Entry) a máte ve většině případů 1 rok na vycestování do Kanady.
Prosíme, vždy si zkontrolujte termín na svém POE, do kdy musíte do Kanady vycestovat, aby vám bylo uděleno pracovní povolení – existují i výjimky, kdy doba expirace byla kratší!
8. Získání pracovního povolení
Pracovní povolení dostáváte až na imigračním oddělení při vstupu do Kanady razítkem do pasu. Během této kontroly budete potřebovat některé dokumenty:
- POE (Port of Entry) – poslední dokument z online procesu,
- platný cestovní pas,
- potvrzení o dostatku finančních prostředků (finanční krytí 2500 CAD),
- potvrzení o zřízení zdravotního pojištění na celou dobu plánovaného pobytu (pojištění musí krýt zdravotní péči, hospitalizaci a repatriaci),
- zpáteční letenku nebo navýšené finanční prostředky,
- kopie dokumentů, které jste zadávali během procesu získávání YP víza.
Zájemci o Zažijte Kanadu Odborný rozvoj najdou konkrétní kroky a postup k žádosti na oficiálních stránkách CIC.
Jak dlouho trvá zpracování žádosti?
Žádosti pro Young Professionals jsou vyřízeny obvykle do 4 týdnů. V této době není zahrnuta doba na vyřízení biometrických údajů. Doba se může lišit v závislosti na další komunikaci, kdy po vás CIC může vyžadovat další dokumenty a ověření informací.
Young professionals a váš zaměstnavatel
Při Young professionals vízech jste po dobu jednoho roku vázání na zaměstnavatele. Ten za vás při podání přihlášky musí zaplatit poplatek 230 CAD, přihlásit se na portál pro zaměstnavatele a zaslat tzv. offer of employment na imigrační oddělení (Immigration, Refugees and Citizenship Canada). Nezapomeňte, že vaše práce musí být klasifikována jako National Occupation Code Skill Type Level 0, A nebo B.
Změnit zaměstnavatele můžete, pokud k tomu máte oprávněný důvod – například pokud hrozí propuštění pro nadbytečnost, firma zaniká, nedostáváte požadovaný plat nebo nejsou pracovní podmínky dostatečně bezpečné apod. O změnu zaměstnavatele musíte formálně zažádat.
Young Professionals je cesta k trvalému pobytu v Kanadě
Odborný rozvoj je tedy jednou z možností, jak strávit celý rok prací i cestováním po Kanadě. Hlavní je mít nabídku práce spadající do NOC a notnou dávku štěstí při losování z poolu.
Pro inspiraci si přečtěte si Rozhovor o vízech Young professionals s Petrem, který se od YP dopracoval až k trvalému pobytu v Kanadě.
Užitečné odkazy pro zájemce o Odborný rozvoj
- Oficiální informace pro Young Professionals
- Studium v Kanadě
- Letenky do Kanady
- Pojištění do Kanady
- SIN číslo, číslo sociálního pojištění
Zájemci o odborný rozvoj
Chcete studovat a pracovat v Kanadě? Nevíte si rady nebo máte konkrétní otázky?
Kontaktujte nás, rádi vám poradíme s výběrem a zodpovíme vaše dotazy.