Národní park Banff je nejstarším a nejpopulárnějším národním parkem Kanady. Vrcholy Rocky Mountains (Skalnatých hor), tyrkysová ledovcová jezera, malebné horské městečko, divoká zvěř a turistické stezky, to vše čeká na turisty v národním parku Banff – prvním kanadském národním parku a vlajkové lodi systému národních parků v Kanadě.
Základní informace o NP Banff
Národní park Banff, založený v roce 1885, je prvním kanadským národním parkem a součástí prvního systému národních parků na světě. Se svými stoupajícími vrcholy Skalistých hor, azurovými jezery a bohatou divočinou přitahuje tento park každý rok miliony návštěvníků.
Národní park Banff leží na jihozápadě kanadské provincie Alberta. Zaujímá rozlohu cca 6 640 km². Na severu sousedí s národním parkem Jasper, na jihu s provinčním parkem Kananaskis Country. Banff je součástí kanadských parků Rocky Mountain Park zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO (Canadian Rocky Mountain Parks UNESCO World Heritage Site).
Národní park Banff leží ve vzdálenosti asi 120 km od Calgary. Návštěvníky sem lákají především scenérie Skalnatých hor, divoká příroda, jezera Lake Louise a Moraine Lake a v neposlední řadě i horké prameny.
Turistickým centrem je městečko Banff, kde najdete služby, obchody, návštěvnické centrum, restaurace i ubytování. Město Banff leží přímo v srdci kanadských Skalnatých hor podél známé dálnice Trans-Canada Highway.
Historie národního parku Banff
Když byly v oblasti dnešního národního parku objeveny termální prameny, tehdejší kanadský premiér John A. MacDonald v roce 1885 vyhlásil místo za malou chráněnou rezervaci, která se později rozšířila do rozlohy parku, který známe dnes. V roce 1887 dostala rozšířená chráněná oblast název Rocky Mountains Park. Stala se tak prvním národním parkem v Kanadě.
K dalšímu rozvoji přispěla výstavba železnice Canadian Pacific Railway, která od roku 1875 parkem procházela. Roku 1930 získal park svůj dnešní název „národní park Banff“. Jméno získal podle železniční zastávky v dnešním městě Banff.
Vstupné do národního parku Banff
Pro vstup do národního parku Banff je třeba zakoupit Park Pass na jeden den za 11,00 CAD (rok 2024). Další možností je pořídit si Discovery Pass, který je platný pro více než 100 kanadských národních parků a chráněných území. Přečtěte si návod, co vše je potřeba zařídit před cestou do kanadských národních parků.
Pokud plánujete zůstat v národním parku Banff více než 7 dní, cenově se vám vyplatí i roční vstupenka Discovery Pass (stojí 75,25 CAD).
Nejlepší doba pro návštěvu
Národní park Banff (oficiální stránky v angličtině) je otevřen celoročně. Za nejlepší dobu pro návštěvu považujeme jaro a začátek podzimu. V létě je park pochopitelně překrásný a počasí láká ke kempování, ale zároveň je plný turistů z celého světa a kempy i parkoviště bývají často přeplněné.
Uprostřed léta doporučujeme rezervovat ubytování a kempy s dostatečným předstihem.
Návštěvnická centra nabízejí mapy, brožury, povolení, rezervace do kempů a backcountry povolení, aktuální informace o parku, počasí, zprávy o stezkách, lavinách, stavu silnic a podobně.
Banff Lake Louise Tourism má kancelář v návštěvnickém centru Banff a v návštěvnickém centru Lake Louise.
Na návštěvu parku doporučujeme vyhradit si minimálně týden.
Doprava do Banffu
Přímo z Calgary do Banffu jezdí pravidelně autobus. V Calgary najdete také půjčovny aut, pokud plánujete cestovat po vlastní ose.
Je skvělé, že Roam public transport nabízí možnost veřejné dopravy v Banffu a okolí. Na této stránce se podívejte na aktuální jízdní řády a provoz kyvadlové dopravy v rámci národního parku Banff. Podívat se můžete také na webkamery, jak aktuálně vypadají silnice v Banffu.
Ubytování v Banffu
Přehledný seznam ubytovacích možností v Banffu a okolí najdete na oficiálních stránkách.
V národních parcích Kanady najdete celou řadu levnějších i dražších kempů. V hlavní sezóně (červenec, srpen) určitě neváhejte a rezervujte si v kempu místo s předstihem. Rezervaci můžete provést online na stránkách národních parků.
Aktualizace 2024: Bohužel z důvodu hosing crisis nemusí být snadné v Banffu najít dostupné bydlení. Řada cestovatelů s námi sdílela své zkušenosti právě z Banffu v dotazníku na téma Krize bydlení v Kanadě, z kterého určitě doporučujeme pročíst si výsledky.
Hodit se vám můžou tipy v článku Jak na kempování v Kanadě a Jak se chovat v Kanadské divočině.
Práce v národním parku Banff
Oblast národního parku Banff je častým cílem cestovatelů, kteří vyrazili do Kanady přes Working Holiday. Jedná se o populární turistickou destinaci, proto zde nebývá problém najít práci ve službách či v oblasti cestovního ruchu a outdooru. Nejčastější práce jsou například pokojská či recepční v hotelu, kuchař, umývač nádobí, práce v oblasti landscaping a stavebnicví, prodavač, servírka, ale také třeba masér/ka).
Práce zde bývá dostatek přes letní i zimní sezónu. Je však potřeba hledat zde práci ve vhodný čas před počátkem sezony. Výhodou je, že řada zaměstnavatelů nabízí svým zaměstnancům možnost staff accomodation, tedy ubytování. Výhodou tohoto bydlení je, že je zpravidla levné, na druhou stranu často sdílené s dalšími pracovníky a občas to tam může vypadat jako na vysokoškolských kolejích.
V současné době (rok 2024) však i v Banffu může vzniknout problém, na který nás řada cestovatelů upozornila v dotazníku. V případě, že zaměstnavatel neposkytuje bydlení, může být problém nějaké dostupné v lokalitě sehnat. Může pak vzniknout začarovaný kruh, kdy zaměstnavatel chce vědět, že máte bydlení a pronajímatel chce vědět, že máte práci. Pročtěte si určitě výsledky dotazníku o Housing crisis. Právě Banff zde byl bohužel často jmenován.
Pokud vás láká dobrovolničení, mrkněte na nabídky volunteeringu v Banffu.
Zajímavá místa
Podívat se můžete na 20 nejzajímavějších míst v národním parku Banff. Níže pak najdete k vybraným místům i krátký popis.
Cave and Basin National Historic Site
Za návštěvu stojí národní historické místo Cave and Basin, které je považováno za kolébku kanadských národních parků a přibližuje návštěvníkům přírodní a kulturní historii Skalistých hor. Objevíte zde horkou vodu, která prosakuje ze skal a ucítíte vůni minerálů. Vydat se také můžete na jednu z mnoha prohlídek s průvodcem.
Moraine Lake
Azurově modré ledovcové jezero Moraine Lake leží v údolí Valley of the Ten Peaks. V okolí se nachází řada kratších i delších turistických tras a překrásný pohled na jezero je i v zimě.
Lake Louise
Lake Louise je ledovcové jezero v národním parku Banff, které se nachází asi 5 km západně od stejnojmenného městečka. Fairmont's Chateau Lake Louise, jeden z nejznámějších hotelů v Kanadě, se nachází na východním břehu jezera Lake Louise. Jedná se o luxusní resort postavený na počátku 20. století společností Canadian Pacific Railway. Každoročně se zde v zimě koná festival vyrábění soch z ledu Ice Magic.
Další nádherná tyrkysová jezera jsou Bow Lake a Peyto Lake, najdete je na vyhlídkové silnici Icefields Parkway.
Peyto Lake
Ledovcové jezero Peyto Lake je jmenováno podle Billa Peyta, průvodce, lovce a správce parku. Jezero se nachází v údolí pohoří Waputik Range mezi vrcholy Caldron, Peyto Peak a Mount Jimmy Simpson a leží v nadmořské výšce 1 860 m. Můžete podniknout túru na vyhlídku Bow Summit a Peyto Lake Viewpoint.
Bow Lake
Bow Lake patří mezi nejznámější jezera národního parku Banff. Ledovcové jezero leží v nadmořské výšce 1 920 m. Jezero najdete jižně od Bow Summitu, jehož vrcholek se za klidného dne odráží na hladině průzračného jezera Bow. Bow Lake je skvělé místo pro piknik nebo krátkou procházku a protažení nohou při jízdě po Icefields Parkway.
Johnston Canyon
Asi hodinová procházka kaňonem určitě stojí za návštěvu. Procházet se můžete po stezkách a úzkých mostech se zábradlím, které vás dovedou k vodopádům Lower Falls a Upper Falls. Nezapomeňte si s sebou vzít foťák.
Tunnel Mountain
Výstup na horu Tunnel Mountain vás odmění výhledy na město Banff a okolí, Bow Valley a Mount Rundle. Počítejte asi s dvouhodinovým výletem s převýšením 260 metrů.
Sulphur Mountain
Populárním půldenním výletem je výstup na Sulphur Mountain. Túra je dlouhá 5,5 km na vrchol gondoly a připočítejte plus 0,5 km na vrchol Sanson Peak.
Sunshine Meadows
Túra Sunshine Meadows začíná ze Sunshine village a nabídne vám překrásné výhledy na krásy národního parku Banff. Je to výlet na 4 až 5 hodin.
Výstup na Mt. Temple
Pokud vás láka vysokohorská turistika, přečtete si článek o výstupu na horu Mount Temple (3 544 m.n.m.).
Johnson Lake
Jedním z kratších výletů je třeba Johnson Lake. Procházka u jezera vám zabere zhruba hodinu. Nenáročná túra nabízí výhled na horu Cascade Mountain a Mount Rundle.
Banff Upper Hot Springs
Při návštěvě národního parku Banff nevynechejte relax. Ve velké míře ho nabízí horké prameny Banff Upper Hot springs.
Další tipy na výlety najdete v článku Denní výlety v Banffu do 1,5 hodiny i delší na 5 hodin nebo na oficiálních stránkách parku. Výlety jsou zde rozdělené na easy – lehké, moderate – středně náročné a difficult – náročné.
Aktivity
Více než tři miliony návštěvníků ročně putují do parku Banff za aktivitami, jako je pěší turistika, cykloturistika včetně fat bike, lyžování, kajaky a kempování v jedné z nejúžasnějších horských scenérií na světě.
Nedaleký lyžařský areál Lake Louise nabízí možnosti pro alpské a běžecké lyžování, heli-skiing i snowboarding. Jezero lze v zimě využít k rybaření a bruslení na ledě, zatímco v okolí najdete prostředí pro sněžné skútry, sněžnice, ledolezení a samozřejmě běžky. Neopakovatelným zážitkem je jízda se psím spřežením.
Jízda na kajaku a kanoích jsou v létě oblíbenými aktivitami na jezerech v národním parku Banff. V zimních měsících tato jezera lákají k bruslení a hokeji.
Národní park Banff v srdci kanadských Skalistých hor jeje nejstarším a nejpopulárnějším národním parkem Kanady, proto každoročně láká miliony návštěvníků. Pokud budete cestovat kanadskou provincií Alberta a vynecháte návštěvu Banffu, o hodně se ochudíte.
Máte v plánu navštívit Banff a nevíte, co vše stojí za to vidět? Zřejmě jste viděli mnoho různých průvodců, tipů, až vám z toho jde hlava kolem. Rádi byste viděli všechno, ale možná vás trochu tlačí čas, a tak se nemůžete rozhodnout. Tak přesně pro vás jsme vytvořili našeho turistického průvodce Banffem a jeho okolím.
Pojištění do Kanady
Před odletem do Kanady si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Léčebné výlohy na ošetření a zdravotní péči jsou mnohem vyšší než v České republice, je proto vhodné uzavřít pojištění s vyššími limity. Doporučujeme také sjednání úrazového pojištění. Přečtěte si článek srovnání cestovního pojištění do Kanady a vyberte si variantu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.
V případě, že rádi sportujete, doporučujeme přečíst shrnující článek Pojištění sportů do zahraničí: Rekreační, rizikové, nepojistitelné.
Pokud odjíždíte na Working Holiday do Kanady, podívejte se na recenze pojištění True Traveller, které je velmi oblíbené a nabízí extra vysoké limity.