Dobrovolnictví v Kanadě neboli volunteering je jednou z možností, jak vycestovat do Kanady, pokud jste nedostali Working Holiday či jiná pracovní víza. Za střechu nad hlavou a stravu můžete zkusit práci v cizí zemi, odměnou vám budou neopakovatelné zážitky, rozšíření obzorů, zlepšení jazyka a navázání nových přátelství. A organizace takového dobrodružství není nijak zvlášť složitá.
Jak na dobrovolnictví v Kanadě?
Nejjednodušší a zároveň i nejdobrodružnější variantou je, že zkrátka dojedete do cílové destinace a snažíte se dobrovolnickou práci hledat až na místě. Dobrovolnictví v zahraničí ale můžete zkusit i díky webům, které sdružují dobrovolníky a hostitele.
Nejznámější dobrovolnické weby jsou:
Registrujete se na webu, kde se můžete spojit s hostiteli, kteří aktuálně hledají dobrovolníky. Funguje to na podobném principu jako třeba Couchsurfing.
Pro větší důvěryhodnost je třeba vyplnit svůj profil a zaplatit členský poplatek. Následně můžete prohlížet profily a hodnocení ostatních, hledat vhodného hostitele. Zároveň zde můžete i vy získávat reference od hostitelů, což může být velkým plusem do budoucna, pokud budete v dobrovolnictví v zahraničí chtít pokračovat.
Registrace na dobrovolnické weby
- HelpX – 20 euro na 2 roky.
- Workaway – 36 euro na rok, jako pár 48 euro za rok.
- WWOOF – cena se liší podle dané země. Pro Kanadu například zaplatíte za registraci 50$ (single) a 75$ za společnou (pár, dva kamarádi atd.). Registrace platí na dva roky.
Při vyplňování profilu zadáte veškeré důležité údaje o své osobě a jaké činnosti jste ochotní jako dobrovolníci dělat. Doporučuji opět uvádět vše pravdivě – pokud se bojíte pracovat se zvířaty nebo máte alergii na některé ovoce, raději vše zmiňte. S hostitelem si můžete přes server vyměnit několik zpráv, přečíst hodnocení, domluvit Skype a podobně.
Nemusíte vzít hned první práci, která vás zaujme – prohlédněte si více nabídek, zkuste oslovit někoho, kdo na vámi vytipovaném místě již pracoval jako dobrovolník.
Registrace na webu ale pochopitelně není jedinou možností. Řada cestovatelů jednoduše přijde na farmu a zeptá se, zda tam nepotřebují dobrovolníka. Pro povahy, které mají rády všechno přesně naplánované a jisté, to není, ale ti dobrodružnější z vás to určitě vyzkouší.
Jaká víza budu potřebovat k dobrovolnictví v Kanadě?
Za účelem dobrovolnictví v Kanadě nebudete pracovní víza potřebovat. Nebudete mít pracovní smlouvu, nebudete dostávat klasický plat, nebudete odvádět daně a podobně. Stačí vám pouze povolení eTA, které lze vyřídit online a stojí 7 CAD.
Nezapomeňte si však zařídit zdravotní pojištění. Vedou se rozsáhlé diskuze, zda stačí pouze cestovní pojištění anebo je vhodné pracovní pojištění. True Traveller pojištění to vyřešil a má ve formuláři speciální kolonku pro ty, kteří jedou dobrovolničit do světa.
Jak a kde budu jako dobrovolník pracovat?
Během dobrovolnictví v zahraničí máte zpravidla ubytování a stravu zdarma. Práce, které dobrovolníci nejčastěji vykonávají, zahrnují:
- zahradničení,
- krmení zvěře,
- sběr ovoce či jiných plodin,
- sekání trávy,
- práce na farmě.
Zpravidla práce trvá okolo 3-5 hodin za den, dobrovolničení by nemělo přesáhnout 5 hodin. Jak dlouho u hostitele zůstanete, je především na domluvě. Někdo se rozhoduje podle toho, jak dlouho chce cestovat, někdo chce měnit působiště častěji a zkusit si více prací. Zpravidla trvá dobrovolnictví na jednom místě okolo 1 až 2 týdnů, ale je to individuální. Můžete po dohodě zůstat na místě i několik měsíců, pokud spolupráce funguje dobře.
Dobrovolná práce pro neziskové organizace
Dobrovolná práce může být ve formě spolupráce s neziskovými organizacemi. Jednou z nich je třeba OSN. Na oficiálních stránkách Organizace spojených národů najdete informace i možnosti dobrovolné práce v zahraničí.
Studenti mají dále možnost vycestovat přes AISEC, což je mezinárodní studentská nepolitická nezisková organizace. Hlavní snahou této neziskovky je zapojení studentů a absolventů do mezinárodního výměnného programu a pracovních stáží.
Dále provozují dobrovolnou práci v zahraničí například spolky ochránců přírody, neziskové organizace působící v oblasti sociálních či zdravotnických služeb a podobně.
Výhody dobrovolnictví v Kanadě
- Pracovní zkušenost a praxe,
- osamostatnění a nadhled,
- procvičení cizích jazyků
- noví známí,
- práce v Kanadě jako dobrovolník vás může dovést k pracovním vízům – získáte kontakty a zkušenosti.
V Britské Kolumbii jsme potkali Čecha, který dobrovolničil v ovocných sadech, protože nedostal Working holiday víza. S hostitelem si padli do oka a domluvili se, že by mu mohl pomoci s vízy Young professionals v rámci programu Zažijte Kanadu. Bohužel na něj nemáme kontakt, tak nevíme, jak to všechno nakonec dopadlo. Pokud si článek náhodou přečte, budeme rádi, když se nám ozve 🙂
Nevýhody dobrovolnictví v Kanadě
Každá práce má své plusy a minusy, a to i ta dobrovolnická. S tím je potřeba počítat. Ne vždy práce splní naše očekávání. Dobrovolnická práce je z velké části v zemědělství, může tedy zahrnovat i fyzicky náročnější úkony, zvedání těžších břemen, práci v nepříznivém počasí nebo aktivitu, při které se umažete od hlavy až k patě.
Berte to ale tak, že nejste otrok, snažte s hostitelem už dopředu domluvit na typu práce a rovnou si ujasněte, jaké aktivity vám nevadí a jaké naopak rozhodně dělat nechcete. Pokud se bojíte koní, asi těžko půjdete dobrovolničit na koňskou farmu.
V dnešní době lidé často nejsou spokojeni se svou stávající životní situací, mohou trpět syndromem vyhoření, cítit touho po dobrodružství a chtějí zkusit, jaké je to vystoupit z komfortní zóny, neboť právě ono opuštění pohodlí je dnes často citovaným výrokem (nejen) mladé generace.
Proto mezi školou a prací nebo mezi různými stupni vzdělávání zvolí tzv. gap year, tedy rok volna od školy. Jedním ze způsobů takto stráveného roku může být cestování a dobrovolnictví. Přečtete si pro inspiraci, jak si dobrovolnictví v Kanadě užila Kristýna.
Housesitting – další alternativa dobrovolničení
Housesitting představuje jednoduše řečeno bydlení zdarma výměnou za pohlídání domu, bytu, zahrady a případně domácích mazlíčků. Přes specializované portály se obdobně jako v případě dobrovolné práce zaregistrujete a hledáte hostitele, který by potřeboval na pár dní pohlídat svůj dům. Nejznámější weby pro housesittery jsou:
- Housecarers.com,
- TrustedHousesitters.com,
- MindMyHouse,
- Nomador.
Dobrovolnictví v zahraničí v sobě spojuje altruismus a turismus. Dobrovolníci jsou v dnešním nomádském světě vidět hodně často, od roku 1986 se dokonce slaví Mezinárodní den dobrovolníků, který vyhlásila Organizace spojených národů na 5. prosince. Láká vás to také vyzkoušet? Dobrovolnictví v Kanadě může být zajímavou alternativou, pokud nezískáte pracovní víza.