Asi už tušíte, jak chladná dokáže být Kanada v zimě. Představte si, že i přesto si můžete prohřát své tělo v příjemně horké vodě, a to ne doma ve vaně, ale přímo uprostřed kanadské přírody. Ptáte se kde? V termálních pramenech, které kromě relaxace a uvolnění přináší i léčivé účinky. Přečtěte si, kde najít nejlepší termální prameny v Kanadě, jak se k nim dostat a kolik vás to bude stát.
Termální prameny v Kanadě
Přírodní horké prameny neboli hot springs využívali v minulosti zejména původní obyvatelé. Prvním národům sloužily k regeneraci, odpočinku, k hledání harmonie těla a mysli i k uzdravení. Postupně ale nacházely tyto prameny komerční využití a byly upravovány do podoby lázní či bazénů. Některé termální prameny v Kanadě si ponechaly svůj přírodní ráz, jiné jsou součástí bazénového zařízení a platí se za ně vstupné.
Nejlepší termální prameny v Kanadě
Miette Hot Springs, Alberta
Horké prameny a gejzíry ukrývají zejména národní parky v Kanadě. Například v národním parku Jasper v kanadské provincii Alberta najdete Miette Hot Springs, které nabízí dechberoucí výhledy na Rocky Mountains. Údajně se jedná o nejžhavější prameny v kanadských Skalnatých horách. Voda zde proudí z hory při teplotě 54 °C a postupně se ochlazuje. Obsahuje zejména síran, vápník, bikarbonát, hořčík a sodík.
Ceny za vstup do bazénu u Miette Hot Springs se pohybují okolo 7 CAD pro dospělé a 5 CAD pro děti.
Liard River Hot Springs, Britská Kolumbie
Liard River Hot Springs pramení ve stejnojmenném provinčním parku v Britské Kolumbii. Patří k největším přírodním horkým pramenům v Kanadě. První bazénové zařízení zde bylo postavené armádou Spojených států v roce 1942 a původně neslo název Theresa Hot Springs.
Proudí zde dva horké prameny s teplotou vody okolo 42 do 52 °C. K bazénům vede od parkoviště dřevěná lávka, která nabízí překrásnou podívanou na přírodní krásy parku, a když budete mít štěstí, tak i na divokou zvěř. Poblíž je také celoročně otevřený kemp, kde můžete přenocovat nebo si připravit piknik.
Vstup je pouhých 5 CAD za osobu. Vřele doporučujeme návštěvu Liard Hot Springs na podzim, kdy je okolní příroda krásně zbarvená a ponoření do horkého přírodního bazénku obzvlášť příjemné.
Takhini Hot Springs, Yukon
Přírodní horké prameny Takhini se nachází zhruba 30 kilometrů od Whitehorse, hlavního města teritoria Yukon. Výhodou Takhini Hot Springs je, že neobsahují sirný zápach jako většina ostatních termálních pramenů, takže po jejich opuštění nepáchnete jako vařená vajíčka. Vstupné do bazénu činí 12,50 CAD.
Hot Springs Cove, Britská Kolumbie
Unikátní horké prameny se nachází v horách provinčního parku Maquinna uprostřed nedotčené kanadské přírody. Prameny vyvěrají ve vzdálenosti zhruba 50 kilometrů od přístavního města Tofino na ostrově Vancouver, kde se také dají sehnat organizované tours k pramenům spojené s pozorováním velryb. K Hot Springs Cove se totiž dá dostat jedině lodí anebo letadlem.
Banff Upper Hot Springs, Alberta
Také národní park Banff ukrývá bohatství v podobě horkých pramenů. Bazén s termálními prameny je otevřený celoročně a patří k velice oblíbeným relaxačním destinacím ve Skalistých horách. Banff Upper Hot Springs jsou nejvýše položenými termálními prameny v Kanadě.
Vstup do hot springs pro dospělého stojí 8,30 CAD a jsou zde k dispozici sprchy, převlékárny a toalety. Díky okolním hotelům, poloze ve Skalistých horách a sportovnímu vyžití jsou Banff Upper Hot Springs ideálním místem pro dovolenou.
Radium Hot Springs, Britská Kolumbie
Jeden z nejlepších přírodních horkých pramenů v Britské Kolumbii se nachází v národním parku Kootenay. Komplex zdejších horkých pramenů se skládá se dvou velkých bazénů, z nichž jeden má teplou vodu okolo 39 °C a druhý obvykle kolem 29 °C. Za vstup zaplatíte 7,30 CAD.
Další tipy na termální lázně v Kanadě najdete na www.hotspringsguide.net.
Léčivé účinky termálních pramenů
- Slouží k regeneraci po operaci,
- pomáhají při léčbě kožních problémů (ekzémy, vyrážky, akné atp.),
- podporují krevní oběh,
- uvolňují svalové napětí,
- pomáhají uvolnit stres,
- posilují imunitní systém,
- uvolňují toxiny z těla
- slouží i jako prevence civilizačních chorob.
Termální voda obsahuje pro lidský organismus velice prospěšné látky. Její ložiska jsou uložená velice hluboko v zemi a voda je ohřívána zemským jádrem. Díky průchodu vrstvami zemské kůry je obohacována minerálnímu látkami. Horká voda pak na zemský povrch vyvěrá v podobě pramenů či gejzírů.
Samozřejmě v některých případech je nutné konzultovat koupání v horkých pramenech s lékařem, například pokud máte problémy se srdcem, vysoký krevní tlak, užíváte dlouhodobě určité léky, čekáte miminko a podobně.
Co s sebou do hot springs?
Nezapomeňte na plavky, ručník a žabky či jinou obuv vhodnou k vodě. Bazény jsou zpravidla vybavené převlékárnami, případně sprchami, toaletami či dokonce půjčovnami ručníků a plavek. Doporučuje se vzít s sebou dostatek tekutin, vyvarujte se ale alkoholickým nápojům.
Nej termální lázně ve světě
Termální lázně se nacházejí na různých místech po celém světě a mezi nejznámější patří:
- Blue Lagoon Geothermal Spa, Island,
- Banjar, Bali,
- Pammukale, Turecko,
- Kusatsu Onsen, Japonsko,
- Sawtooth National Forest, Idaho,
- La Gruta Hot Springs, Mexico,
- Champagne Pool, Nový Zéland.
Jak jsme na tom s termálními prameny v České republice?
V České republice jsou asi nejznámější lázně v Karlových Varech, kde voda vyvěrá z 12 termálních pramenů, z nichž největší nese název Vřídlo. Oblíbené jsou také Termály Losiny ve Velkých Losinách, Lázně Teplice nebo Lázně Libverda v Jizerských horách. Na Slovensku jsou hojně navštěvované například lázně Podhajská, Bešeňová nebo Aquacity v Popradu
Termální prameny v Kanadě jsou vyhledávanou destinací místními i turisty. Cesta po Kanadě by se neměla obejít bez alespoň jedné návštěvy horkých pramenů. Kdo by si nechtěl užít relax jako ve wellness a obdivovat přitom nespoutanou kanadskou přírodu?