Co se vám vybaví, když se řekne Kanada? Divoká příroda, nádherná jezera, moderní města, hokejová velmoc? Kanada vám nabízí ještě mnohem více! Historie Kanady ji předurčila jako multikulturní zemi a velmoc s vyspělou ekonomikou. Přijměte pozvánku do obrovské země, která si svou kulturou získá každého návštěvníka.
Jak vznikl název Kanada
Označení Kanada je dílem hezkého omylu, pochází ze setkání Huronů a J. Cartiera. Kanata bylo slovo pro vesnici nebo uskupení vesnic a obyvatelé zvali Cartiera do vesnice. Cartier se domníval, že se jedná o název celé země, a dokonce slovo i zkomolil. Kanada už zemi zůstala, název se objevoval v mapách a původní označení se přestala používat.
Základní informace
- Hlavní město: Ottawa
- Rozloha: 9 985 tis. km2
- Počet obyvatel: 37 mil
- Hustota zalidnění: 3,5 obyvatele na km2
- Měna: kanadský dolar (CAD)
Stručná historie Kanady a zajímavosti
Území severního Yukonu bylo osídleno už před 26 tisící lety. Zemi obývali Inuité a Indiáni. Evropská osídlení se datují k příchodu Vikingů.
Východní pobřeží se začalo více osídlovat až na přelomu 15. a 16. století. Zásluhu na tom má Kryštof Kolumbus a objevení Nového světa. Dlouhodobě místo osídlovali Francouzi. Proto kořeny obyvatel Québecu mohou sahat až do počátku sedmnáctého století.
Britové obsadili území v okolí Newfoundlandu. Osídlování země bylo zkázou pro původní obyvatelstvo Kanady, které nemělo imunitu vůči evropským chorobám. Mezi Francouzi a původními obyvateli probíhalo několik válek, později se rozhořel spor o jednotlivá území i mezi Francouzi a Angličany.
V roce 1763 získávají zemi oficiálně Angličané. Část území se opakovaně pokoušeli obsadit Američané, nebyli však úspěšní. V 19. století dochází k formulování jednotlivých územních celků a vymezuje se hranice se Spojenými státy.
Zákon o Britské Severní Americe byl přijat v roce 1867 a sjednotil anglické kolonie. Kanada se zapojila do první světové války, po roce 1931 získala nezávislost a začíná se psát vlastní historie druhé největší země světa. Kanada uzavřela několik významných smluv o obchodu (FTA, NAFTA, G8, OECD) a stává se velmi silnou a v řadě oblastí soběstačnou ekonomikou.
Kdo stojí v čele Kanady
Zákon o britské Severní Americe je základem pro kanadskou ústavu, která vymezuje právní rámec existence země. Politické uspořádání Kanady je konstituční monarchie. Hlavou monarchie je Karel III., král Velké Británie. Na území Kanady je zastupován generální guvernérkou Mary Simon. Předsedou kanadské vlády je Justin Trudeau.
Vláda Kanady má samostatné kompetence na úrovni federální a provinční vlády. Kanadě prezident nechybí, jeho funkce zastává generální guvernérka Mary Simon.
Politika Kanady je ovlivněna čtyřmi hlavními politickými stranami. Parlament je dvoukomorový, obsazován podle výsledků všeobecných voleb a s funkčním pětiletým obdobím.
Silná ekonomika Kanady
Za prosperitou země stojí velké nerostné bohatství a mezinárodní obchod se Spojenými státy. Kanada má po Saúdské Arábii a Venezuele největší zásoby ropy. Také těží zemní plyn, zinek, uran, zlato a nikl.
Ekonomika země má dostatek energetických zdrojů i díky vodním elektrárnám. Jako jedna z mála zemí si Kanada může dovolit elektrickou energii vyvážet.
Rozloha a podnebí Kanady ji předurčuje k úspěchu v oblasti zemědělství. Kanada je nejdůležitějším světovým dodavatelem zemědělských komodit a v oblasti zemědělství můžeme mluvit o její soběstačnosti.
Kdo jsou Kanaďané
Počet obyvatel Kanady je jen třikrát větší než počet obyvatel naší republiky. Kanaďané se však můžou těšit ze 126x většího území!
Demografie Kanady je různorodá. Rodilí Kanaďané se hlásí k původu z Anglie, Francie, Skotska, Irska, Německa. Počtu většího, než jeden milion dosáhli také Italové, Ukrajinci, Nizozemci a Číňané. Provincie Québec je frankofonní, 80 % obyvatel jsou Francouzi.
Země má dva úřední jazyky. Angličtinu a francouzštinu.
Původní národy jsou spíše integrovány do urbanizované civilizace, jejich počty dosahují 1,4 miliónů. Dále v Kanadě potkáte mnoho Asiatů, černochů, Latinoameričanů. Zkuste si projít Vancouver, uvidíte, že multikulturní město může žít poklidným životem.
Rovněž náboženství je v Kanadě různorodé. Zastoupeni jsou křesťané, katolíci, muslimové i další vyznání. Nesourodá směs různých kultur přináší i nesoulad v tradicích a oslavách. Naleznete tradice, které přinášejí původní obyvatelé i tradice Francouzů, Irů, Skotů, Angličanů. Vliv má i americká kultura. Napříč provinciemi naleznete obrovské kulturní rozdíly a je inspirující pozorovat multikulturu v praxi.
Zajímavé statistické údaje se týkají zejména zalidnění země. Druhá největší země světa by v soutěži o hustotu zalidnění obsadila až 230 pozici.
Navštívit Kanadu? To je prohlédnout si 10 miliónů km2
Po Rusku druhá největší země světa má díky své rozloze i různé přírodní a klimatické podmínky. Převládá subarktické podnebí s tuhou zimou a chladným létem. Příznivější klima je v pobřežních oblastech.
Celá řada míst je díky počasí stále neosídlená a můžete se podívat i do oblastí, kam dosud lidská noha nevkročila.
Západní Kordillery se táhnou celým kontinentem, při hranicích s Aljaškou je nejvyšší hora Mount Logan. Země má obrovské množství jezer, významných řek a se dotýká tří oceánů. Atlantiku, Pacifiku a Severního ledového oceánu.
Území Kanady se rozděluje do tří teritorií a deseti provincií. Největší je Québec, ale nejlidnatější je Ontario s hlavním městem Ottawou. Kanada je nejvíce osídlená podél hranice s USA a u východního pobřeží.
Kanada má více jezer než zbytek světa dohromady, jezera obsahují 20 % světové sladké vody, 10 % světových lesů se nachází na území Kanady.
Zajímavosti o Kanadě
- V Kanadě bydlí Santa Klaus a Kanaďané snědí největší počet sýrů a makarónů na světě.
- Nosit jakoukoliv zbraň nebo prostředek na osobní ochranu je v Kanadě nezákonné.
- Kanada byla třetí zemí ve vesmíru.
- Nejvzdělanější zemí světa je Kanada! Vysokoškolské vzdělání má víc než polovina obyvatel!
- Velká část Kanady má nižší gravitaci, než byla změřeno u zbytku planety. Stále chybí úplné vysvětlení jevu.
- V Kanadě je vězněno asi 40 tisíc lidí. Aktuální počet lidí vězněných v ČR je kolem 21 tisíc.
- V městečku Churchill se nezamykají auta, abyste se měli kam schovat, když utíkáte před medvědem.