Marek Rybář je fotograf, cestovatel, dobrodruh, který si s přítelkyní Barčou zažil krásný rok života v Kanadě v rámci Working holiday víz. Přečti si, jaké vidí rozdíly mezi životem v Kanadě a na Novém Zélandu? Jakou práci, mzdu i pracovní benefity měli v práci v Banffu? Jaká byla Marka cesta k fotografii i kam ho v tomto směru posunula právě Kanada? Mrkni na rozhovor plný skvělých informací a také nádherných fotek!
Ahoj Máro, zdravíme na Island. Už je to nějaký měsíc, co jste se z Kanady vrátili, přesto věřím, že ty zážitky jsou pořád čerstvé. Nebudeme tedy chodit kolem horké kaše. Jaká byla Tvoje cesta do Kanady? Co Tě přivedlo na myšlenku vyrazit právě tam?
Ahoj Jančo! Obecně mám velmi rád liduprázdné země s dechberoucí přírodou. Kanada tohle nabízí a navíc byla vždy mým velkým snem. Díky WHáčkům má člověk možnost Kanadu poznat hlouběji než jen jako běžný turista a tak nebylo co řešit.
Kdy jste vlastně o víza žádali a kdy jste do Kanady vyrazili? Překvapilo Tě něco během vízového procesu o WH?
O víza jsme žádali koncem roku 2018 na Novém Zélandu a začátkem 2019 jsme byli s přítelkyní Barčou oba v poolu. Měli jsme jako pár docela štěstí a hned v prvním kole jsme to oba dostali.
Nicméně mě překvapilo, že moje žádost byla podstatně komplikovanější i přesto, že jsme je měli jak přes kopírák. Musel jsem dokládat cestovní historii a víza jsem dostal o pár týdnů později. V případě, že by vybrali pouze jednoho z nás, jsme byli i přesto připraveni vyrazit společně a zbytek vyřešit až na místě.
V Calgary jsme přistáli začátkem června 2019, kde jsme měli Airbnb na první týden, abychom si vyřešili všechny potřebné dokumenty.
Lidé se často rozhodují mezi tím, jestli vyrazí na WH do Kanady nebo na Nový Zéland. Jestli se nepletu, tak máte za sebou oba programy. Dokázal bys dát dohromady nějaké srovnání – komu bys doporučil kterou destinaci? (Např. klidně jako první takovou větší cestu do zahraničí?)
Rozhodně doporučuji obě možnosti a neomezoval bych se pouze jednou z nich. Ale pokud bych si měl vybrat pouze jednu destinaci tak bych se rozhodoval na základě preferencí.
Zéland je teplejší, exotičtější, má velice kvalitní potraviny, lidé jsou až neuvěřitelně přátelští a celkově je tam život pomalejší, až možná trochu hippie. Příroda je tam úžasná a možností outdoorových aktivit nekonečně mnoho podobně jako v Kanadě. Navíc je to fakt kousek od pacifických ostrovů, nebo třeba JV Asie kde si člověk se zélandskou výplatou dopřeje skutečný blahobyt.
Kanada byla v porovnání s pohodovým Zélandem adrenalinovou záležitostí. Divoká zvěř může být skutečné nebezpečí a tak se člověk musí mít často na pozoru. Ale není to nic, na co bych si stěžoval. Ba naopak! Tohle mě fakt bavilo. Procházet se parkem plným pasoucích se jelenů, vítat srnky u dveří při ranní cestě do práce, nebo pozorovat medvědy ze staženého okýnka přímo u cesty jen tak někde nezažijete.
Navíc ty hory, ledovcová jezera a trekování je v Kanadě něco bezkonkurenčního. Milovníci zimy a zimních sportů tady o zábavu nebudou mít určitě nouzi a lidé se stejným zápalem do krajinářské fotografie jako já tuplem ne.
Další a velmi pozitivní skutečností jsou ceny letů. Kanada je výrazně dostupnější. Na závěr musím zmínit i „vanlife”, ke kterému jsem si vybudoval vztah už na Zélandu, nicméně v Kanadě a státech mě bavil díky svým širokým možnostem podstatně více. Kempování u ohně s partou skvělých lidí s rozzářenou polární záři nad hlavami jen tak něco netrumfne 🙂
V Kanadě jste si pro život vybrali Banff, kde jsi pracoval v hotelnictví v jednom z rezortů. Hledal jsi práci předem nebo až na místě? Pokud jste pracovali s Barčou pro stejného zaměstnavatele, bylo obtížné takto práci najít pro vás oba?
V Banffu jsme skončili docela neplánovaně. Ze začátku jsme ho vlastně ani neměli vůbec rádi. Co se týká práce tak právě v Banffu je to zejména v turismu hodně jednoduché a to po celý rok. Spousta zaměstnavatelů nabízí i ubytování a z osobní zkušenosti mám pocit, že kdekoliv ve světě vítají páry velmi rádi. Práci jsme našli až na místě.
Jaký byl tedy vlastně váš plán? Proč jste Banff ze začátku neměli rádi? – Pokud jsi zodpověděl v té části, kde píšeš o rozmýšlení nad Jasperem a Whistlerem, tak klidně vynech, ale pokud by tě tu napadlo něco special, bylo by to super
Během prvního týdne v Calgary jsme stihli podniknout jednodenní výlet do Banffu. Vlastně jsme zamýšleli, že se tam i usadíme, ale na náš vkus byl až příliš přelidněný a turistický. Za pár hodin ve městě jsme se zklamaní otočili a jeli zpátky. Po cestě jsme si udělali ještě krátkou zastávku v Canmore, který jsme si v zápětí hned zamilovali. Během pár dnů jsme si tam domluvili práci a přestěhovali se.
Nicméně pracovní zkušenost to nebyla příliš pozitivní a tak jsme si pouze vydělali na dodávku a cestu na Aljašku. Při cestě zpátky z Aljašky jsme zkoušeli hledat lepší místo pro život, ale nakonec jsme skončili přece jenom v Banffu, který nám ze všech navštívených připadal nejatraktivnější.
V rezortech bývají typické nejrůznější zaměstnanecké bonusy (ubytování/stravování). Jak jste to konkrétně měli vy? Jak jste vnímali Kanadu po finanční stránce?
Jako houseman a housekeeping supervisor jsme se pohybovali okolo $16/hodinu, měli jsme možnost obědů z restaurace za $5 a na ubytování jsme vydělávali zhruba jeden z pěti pracovních dnů.
Cestování nás naučilo minimalismu a ekologické zodpovědnosti, takže si už dávno nekupujeme věci, ze kterých po třech dnech ztrácíme radost a tímto způsobem si umíme ušetřit kdekoliv na světě. Naše největší výdaje jsou zpravidla za jídlo a dopravu.
V turistických destinacích se může jednat často o sezónní práci. Měnila se vám nějak pracovní náplň či doba v závislosti na letní a zimní sezoně?
Vůbec ne. Stabilně jsme pracovali 5 dní v týdnu 8 hodin denně a přesčasy byly jen zřídka. Oproti Zélandu, kde jsme běžně jeli až 12 hodin denně 6 dní v týdnu, jsme si tuto „jednoduchou“ pracovní dobu docela užívali.
Jaké vidíš dnes hlavní výhody života v Banffu? Nelitoval jsi někdy, že jste se neusadili někde ve městě?
Jak už jsem zmínil dříve. Ze všech navštívených měst nám nakonec Banff připadal jako nejzajímavější. Chvíli jsme zvažovali i Jasper. Je trochu divočejší a v zimě je tam větší šance pro pozorování polární záře. Jednu chvíli jsme také zkoušeli hledat práci v Dawson City na severu Yukonu, kde jsme chtěli zažít skutečnou arktickou zimu, ale nevyšlo to.
Také jsme přemýšleli ještě i o Whistleru a Revelsoku, ale ani jedno nás příliš nezaujalo. Nakonec jsme se vrátili do Banffu a zůstali až do vypršení víz. Kanada jak z pohlednic je v Banffu přímo na dlani, je tam neustále co dělat a taky třeba Calgary po ruce vnímám jako velké plus.
Na masivní turismus si člověk rychle zvykne a nakonec tento pestrý životní styl začne vnímat i pozitivně. Rozhodně vnímám Banff jako velmi zajímavé místo pro život a svého rozhodnutí ani na vteřinu nelituji. Do velkého města mě nejspíš nikdo nikdy neukecá. Mám rád klid a přírodu za barákem.
Myslím, že cestování přímo vybízí k fotografování a ty i Barča jste oba skvělí fotografové. Jaká byla Tvá cesta k fotografii?
Jako malý kluk jsem rád točil a stříhal různá videa, ale časem jsem od tohoto koníčku úplně upustil. S příchodem cestování jsem se k tomu částečně vrátil, a kromě videí jsem začal také i fotit.
Měl jsem pocit, že všechnu tu krásu skrz fotoaparát akorát znehodnocuji. Postupně jsem se učil jak vytáhnout z foťáku maximum a řekl bych, že až Kanada mě posunula na úplně novou úroveň. Stále se učím a ještě hodně dlouho budu 🙂
V současné době se jako fotograf také částečně živíš a před pár měsíci jsi spustil své webové stránky – myslíš, že Tě v tomto směru ovlivnil nebo posunul právě tvůj pobyt či tvorba v Kanadě?
Kromě zanedbatelného pasivního příjmu z fotobank, nebo občasného affiliate na Instagramu/webu nemám z focení žádný jiný příjem. V drtivé většině případů fotím pouze pro sebe a své portfolio, nebo zadarmo, či protislužbu. Každopádně bych se jednou focením určitě rád živil a snažím se tomuto snu pomalu přibližovat. Bohužel si tohle nedokážu představit zatím jinak než se zázemím doma v ČR a z ekonomického hlediska je pro mě stále výhodnější žít v zahraničí a tohle odkládat.
Kanada mě rozhodně posunula a ovlivnila hodně. Především tam jsem pochopil, že nejlepší snímky vznikají v časech a na místech kde normální lidé nejsou zrovna ani myšlenkami. Bohužel si to jednou odneslo i svou daň když jsem při focení metanových bublin na zamrzlém Abraham Lake uklouzl tak, že jsem si přivezl domů natržené vazy a meniskus připravený k operaci.
Auvajs. Rovnou mě tedy napadá otázka ke zdravotnictví v Kanadě a cestovnímu pojištění, které je pro WH víza povinné na celou dobu plánovaného pobytu. Jakou pojišťovnu jste si vybrali a jaké máte zkušenosti s plněním pojišťovny a ošetřením v Kanadě? Operace menisku tedy proběhla až po vašem příletu do ČR?
Cestovní pojištění nám nejvýhodněji vyšlo u naší pojišťovny a také bych to všem doporučil jako první místo, kam se jít informovat. Nicméně provincie Alberta má skvělý zdravotnický systém a každý její rezident je zdarma pojištěn formou Alberta Health Care.
Pozn. redakce: Kanadskému pojištění Alberta Health Care jsme se věnovali také v rozhovoru s Alešem o tom, jak získat kanadské pojištění v Albertě zdarma.
Návštěva nemocnice mě tedy nestála vůbec nic a dokonce i zpoplatněné berle jsem dostal zadarmo, aby se sestřička vyhnula papírování. Tehdy ještě nikdo nevěřil, že bude potřeba zákroku a tak jsem si tuhle situaci dořešil o půl roku později zpátky doma, kdy to bylo už nevyhnutelné. Nemění se na tom nic, že bych měl i tohle v Albertě zadarmo.
Zvládáš si jako fotograf ještě cestování a nejrůznější místa užívat hlavně i bez fotoaparátu? Tedy neustále nepřemýšlet nad tím, kde co jak zachytit, aby to bylo originální a technicky správně?
Krajinky, outdoor a cestování jako takové je téma které fotím nejvíce a tedy pochopitelně mám v těchto situacích techniku vždy po ruce. Ovšem základem každé dobré fotografie je i dobré světlo a tak je tato moje závislost omezená pouze na rána, večery, mlhavé dny a noc. Kdykoliv jindy to zvládám i bez toho. Ale nepopírám, že by se to nestalo mou závislostí všedního života. Své veškeré cesty plánuji tak, abych mohl fotit.
Máš nějaká srdcová “tajná” místa v Kanadě, která bys rozhodně doporučil k návštěvě? Ať už z fotografického tak i turistického hlediska?
Dává to vlastně i smysl, že ty nejprofláknutější místa jsou ty nejkrásnější. Asi tam nemám nic tajného, ba naopak třeba takové velmi známé Vermilion Lakes jsou v dosahu chůze z Banffu a strávil jsem tam hodně krásného času. Jedním takovým nesplněným snem a důvodem se vrátit je trek k Mt. Assiniboine.
Žil jsi v Banffu a dle fotografií jsi procestoval především západní část Kanady. Nelákalo tě navštívit třeba i jiná zákoutí či východní pobřeží? Plánuješ se ještě někdy do Kanady vrátit?
Z geografického hlediska se to stále zdá jako strašně málo, ale celý západ od Aljašky až po mexické hranice toho nabízí opravdu spoustu a tak jsem maximálně spokojený s tím vším, co jsme během jednoho roku stihli navštívit.
Musím říct, že toho o východu vím velmi málo a zatím jsem nad jeho návštěnou ani nepřemýšlel. Jestli se mám do Kanady vrátit, tak to bude opět západ, protože je tam toho strašně hodně a ani zdaleka jsem nebyl všude, kde bych si přál. Poté se možná dostane na východ, ale kdo ví… Plány se v mém případě mění hodně spontánně 🙂
Předtím než jsi Kanadu navštívil, řadil jsi ji mezi nejkrásnější místa na světě. Máš to tak i poté, co jsi zde zažil celý rok života? Co Ti Kanada dala do života?
I přesto, že jsem obletěl celou zeměkouli dokola, je stále většina destinací z mého bucket listu nedosažena. Nicméně si troufám umístit Kanadu na samotný vrchol dle mého názoru nejkrásnějších zemí a to zcela oprávněně.
Miluji hluboké lesy, dominantní hory, průzračná jezera, rozbouřené řeky, divokou zvěř, čtyři roční období a také polární záři. Tohle dokáže trumfnout snad už jedině Skandinávie, nebo třeba Kamčatka a to jenom možná.
A jestli mi Kanada něco dala, tak při nejmenším velice kvalitně zainvestovaný rok mého života.
Děkuji 🙂
Marku, moc děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu úspěchů a splněných snů jak v cestování, tak i ve fotografii.
Marka další cestovatelské dobrodružství a také krásné fotografie nejen z cest můžete vidět na jeho webových stránkách www.marekrybar.cz nebo také sledovat na jeho instagramu a facebooku.