Jakdokanady.cz | Pomáháme Čechům do KanadyJakdokanady.cz | Pomáháme Čechům do Kanady

  • Víza
  • Letenky
  • Pojištění
  • Cestování
  • Studium
  • Práce
  • Blog
  • Podcast
  • Slevy
  • Kontakt
Členská sekce

Rozhovor: Do Kanady na WH v páru s Common-law partner

Autor: Jana Dyškantová / Pondělí, 14 května 2018 / Publikováno: Rady a tipy, Rozhovory, Zažijte Kanadu, Život v Kanadě
Partnerská víza Common-law partner do Kanady
  • Facebook
  • Twitter
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Email
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • WhatsApp
  • Gmail
  • Telegram
  • Messenger
  • Email

Lucka s Kryštofem žádali o Working holiday do Kanady už v roce 2016, kdy z poolu vybrali pouze ji. Problém, se kterým se během žádosti o WH víza setká řada párů právě díky náhodnému výběru z poolu. Čekali na další rok, ale když se blížil termín čerpání víza, nezbývalo než najít jinou cestu, kterou se stala žádost o pracovní povolení coby partneři – tzv. Common-law partner.

Vyrazili tedy společně do Kanady, ona na Working holiday, on jako turista na eTA povolení. Vše potřebné měli s sebou a vízum pro Kryštofa získali za 2 měsíce od příletu do Kanady. O tom, co vás čeká při získávání víza pro partnera se dočtete v rozhovoru.

Ahoj Lucí, o WH jste v páru žádali už během roku 2016, kdy Tebe vlastně vybrali, ale Kryštof se do kvóty nevybral. Co se vám v té době honilo hlavou? Přemýšleli jste už dřív, co dělat, když vás nevyberou oba?

Ahoj, je to přesne jak píšeš. Žádali jsme ihned po otevření kvóty v roce 2016, kdy já víza dostala a musela jsem vycestovat do 1. června 2017. Kryštof v tomto roce vízum nedostal. Naším plánem bylo počkat na další rok (2017) a požádat o vízum pro Kryštofa znovu s tím, že si aspoň ještě něco našetříme a odjedeme do 1. června 2017.

Tušili jsme ale, že tak jednoduché to nebude, a taky nebylo. Můj čas do odjezdu se krátil a proto jsme museli přemýšlet nad tím, co dál. Samozřejmě nás napadalo více možností. Přemýšleli jsme o studiu, turistických vízech anebo právě o “partnerských vízech„. Odjeli jsme 18. května 2017 a do Kanady přiletěli 21. května 2017 (měli jsme zastávku v Londýně).

Pozn.: Common law vízum jako takové vlastně neexistuje. Jedná se o open work permit pro vašeho partnera, se kterým musíte být právě v common-law vztahu nebo v manželství. Na stránkách CIC tedy hledejte Open work permit.

Čekali jste vlastně do poslední chvíle, jestli Kryštof nedostane WH v další sezóně (myslím), ale nakonec jste vyrazili do Kanady každý na jiný typ víza a vše se rozhodli řešit až tam. Bylo to obtížné? Co vás nejvíce děsilo?

Přesně tak. Kryštof odjel na turistu (registraci ETA) a já odjela na klasická Working holiday víza. Letěli jsme spolu, ale rozhodli jsme se, že bude bezpečnější se k sobě na letišti nehlásit.

Kryštofa se zeptali na pár otázek ohledně toho, proč sem jede a co tu plánuje dělat (kamarádi, cestování). A pak také zda má v ČR práci, co dělá za pozici a co je jeho pracovní naplň. Já jen řekla, že jedu na WH a ukázala jsem LoI, pak mě poslali na imigrační, kde mi vystavili work permit.

Kdy vás poprvé napadla možnost žádosti o Common-law partner víza? Kde jste hledali informace na tohle téma? 

V podstatě jsem o téhle možnosti věděla tak nějak od chvíle, kdy se snižovaly šance na získání WH. Více jsme tuhle možnost začali řešit před odjezdem, kdy bylo jasné, že Kryštof víza nedostane. Alespoň ne do našeho odjezdu. Studium se nám tolik nelíbilo, protože to nebylo to, proč jsme sem jeli. Kurzy nás tak nějak nelákají a studium něčeho odbornějšího už bylo mimo náš rozpočet. Tuto možnost jsme viděli spíše jako záložní plán.

Informace jsme pak sháněli především na fb skupinách a taky na stránkách CIC.

Většina lidí ničím nepřispěla. Byly to komentáře typu, že nic takového nejde, že je obtížné sehnat skilled job a nedejbože prokazovat common law. No rovnou zůstaňte doma, nebo jeď sama, že jo. Nenechali jsme se odradit a přeci jen se ozvala jedna dobrá duše, která uklidnila a poradila. Takže za to velký DÍK! Třeba si vzpomeneš Kubo! 🙂

Věděli jste už před odletem, co všechno od vás budou při této žádosti požadovat? Zařizovali jste si něco ještě v ČR? Jak jste se na proces žádosti připravovali?

Myslím, že jsme v podstatě věděli o všem, co bude třeba zařídit. V ČR jsme měli společné bydlení a majetek. Nechali jsme si ještě udělat disponenturu ke svým účtům a tohle všechno vytiskli a měli s sebou už na letiště (pro jistotu).

Myslím, že jsme si ještě vyplnili nějaké podací lístky na poště se stejnou adresou, aby bylo vidět, že bydlíme spolu. To bylo asi vše, co jsme zařizovali v ČR.

Jaké jsou vlastně podmínky pro získání Common-law partner víza, které jste museli splňovat?

Jednou z podmínek pro získáni je mít tzv. Skilled job z kategorie NOC A, B, O . Do této kategorie spadá například i Cleaning supervisor. Já jsem si domluvila práci už z ČR s tím, ze mojí podmínkou bylo mít právě tento skilled job (cleaning supervisor).

Další podmínkou je být tzv. Common law partneři nebo manželé. Za common-law se nepovažuje každý pár, ale jen ti, co spolu žijí ve společné domácnosti po dobu minimálně jednoho roku, sdílí majetek apod. Common law si musíte nechat oficialne overit, dokument se jmenuje Statutory declaration of Common law. To byly asi dvě zásadní věci, které bylo třeba získat.

Co všechno pak obnášel samotný proces? Byla to hromada dokumentů, poplatků, pohovory? A jak celý proces a vyřízení pracovního povolení tímto způsobem pro Kryštofa trvalo?

Určitě to nebyla hromada dokumentů ani pohovorů. V podstatě jsem poprosila svoji šéfku, aby mi napsala na papír, že tedy mám skilled job, v jaké kategorii, jaké jsou mé pracovní povinnosti a že mě plánuje zaměstnávat delší dobu. Též se doporučuje mít výplatní pásky.

Poté jsme zašli k notářce potvrdit common law (my jsme před ní jen vyplnili a podepsali papír a bylo). Zda jsme opravdu common law partneři vůbec nezkoumala.

Pak existují vlastně dvě možnosti. Buď můžete zajet na hranice, kde budete znát rozhodnutí ihned anebo můžete požádat online. My jsme žádali online. Upřímně nám tahle možnost přišla bezpečnější. V případě žádosti online musíte opět vyplnit dotazník jako v případě WH, ve kterém se dozvíte, zda jste či nejste vhodným kandidátem.

Když se tímhle vším proklikáte, zjistíte, co vše je třeba doložit:

  • Declaration of Common-law,
  • Digitální fotografii,
  • Cestovní pas (Tohle vše dokládá ten, co žádá.)
  • Family member proof of status
    (Zde se dokládají víza partnera, v našem případě moje WH. O open work permit můžete žádat i v případě, že jeden z partnerů studuje. Jen se to, pokud se nepletu, nevztahuje na všechny typy škol).
  • Dotazník ohledně vzdělání, bydliště, praxi apod.
  • Explanation letter (nepovinná položka) – Zde jsme přiložili potvrzení z práce o skilled job a vysvětlení, proč by měl přítel dostat víza.
    Pozn. Je zajímavé, že jednou z podmínek je právě skilled job, ale co se týče online žadosti, nikde se povinně nedokládají ani výplatnice ani žádná potvrzení z práce.

Žádost jsme tedy podali cca 20. června a vyrozumění přišlo cca 25. srpna. Víza pak přišla do schránky tady v Kanadě a to cca do týdne.

Doporučili byste tento postup i ostatním párům se stejným problémem? Nebrali jste to jako velké riziko, o Common-law partner víza žádat až v Kanadě, když tam Kryštof byl vlastně na turistu a nemohl pracovat? (Tušíte, jaká je úspěšnost?)

Za sebe, a myslím, že můžu mluvit vlastně za nás oba, bych tento postup určitě doporučila. Nemůžu tvrdit, že je to jistota, ale pokud opravdu chcete do Kanady jet, tak jeďte. Ono to vždycky nějak dopadne.

Kryštof tu mohl zůstat na turistu 6 měsíců. Takže věřte, že už v polovině srpna jsme začli přemýšlet nad tím, co budeme dělat dál a že do konce září musíme případně koupit letenky, aby nestály úplně moc. Netvrdím, že je to jednoduché, ale od začátku žijeme ve Vancouveru a hele, zvládli jsme žít z platu uklízečky a občas vyjeli i na výlet. Nekupovali jsme blbosti, neplýtvali jsme, zvládli jsme to a jsme pořád tady 😊

Setkali jste se v Kanadě také s dalšími Čechy se stejným příběhem? Nebo naopak s těmi, kterým to neprošlo a WP tomu druhému nebylo uděleno?

Ano setkali, jedna moje kamarádka měla stejný problém, vše jsme spolu probraly, oni požádali a jsou tu oba. Nyní mají dokonce situaci otočenou. To už ale jeli vyřídit na hranice a vše dobře dopadlo.

Vím ješte o jednom páru, kterému jsme také radili. Co se týče neúspěšnosti, tak mám povědomí akorát o jednom páru, kterému to nevyšlo. Jejich situace byla trošku odlišná. Jeden z nich studoval, druhý žádal o víza. Bohužel jeho škola nebyla na seznamu těch, které vyhovují podmínkám pro open work permit.

Kde jste se nakonec zabydleli a jak se vám v Kanadě líbí? Jak vypadá váš život tam? Co děláte a jaké máte další plány?

Kdybychom už od začátku měli oba dva vízum, myslím, že bychom jeli někam do hor. Mně bylo jedno kam, Kryštofův sen byl Whistler. Zůstali jsme ale ve Vancouveru. Jsme tu tedy od května 2017, dneska je konec března 2018.

Jelikož Kryštof přijel jako turista, už od začátku jsme věděli, že se jen doma bude hrozně nudit. Kryštof je biker a tak byla jasná věc, že si musí koupit v prvních dnech kolo. To se taky stalo a tak jsme se zabydleli v North Vancouveru.

Ti co to tu znají, tak vědí, že je to tu blízko do přírody a právě taky na spoustu bikerských trailů. Pokud bych si teď znovu vybírala, kde ve Vancouveru žít, určitě by to byl North (druhé asi Kitsilano). Do Kanady jsme jeli s tím, že chceme cestovat. Takže naše plány jsou cestovní. Asi taková klasika jako Amerika, Aljaška, Yukon, Rockies a já bych se teda chtěla podívat na New Foundland & Labrador. Tak uvidíme, kam nás osud zavede.

Mockrát děkujeme Lůce a Kryštofovi za rozhovor nadupaný informacemi pro další cestovatelské páry. Aby vám neutekl ani žádný další rozhovor, nezapomeňte nás sledovat na facebooku. 

4.5/5 (hodnocení 10 čtenářů)
  • Facebook
  • Twitter
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Email
Štítky: common-law partner, open work permit, partnerská víza, vancouver, working holiday, zažijte kanadu

Autor: Jana Dyškantová

Janča je cestovatelka a kreativní osůbka z celého srdce. Má zkušenosti s životem a prací nejen v Kanadě, ale také v USA. Dnes kombinuje práci a cestování po americkém, africkém i evropském kontinentu. Fotí v každé volné chvíli a neustále se směje. Janča píše blog o focení, životě, cestování i práci na dálku .

Související články

pojištění auta v kanadě alberta
Pojištění auta v Kanadě v Albertě
Dovoz věcí do Kanady
Co se nesmí dovážet do Kanady
Jak si vylepšit životopis do Kanady
Jak si vylepšit životopis do Kanady

2 komentářů to “ Rozhovor: Do Kanady na WH v páru s Common-law partner”

  1. Petra says :
    16 května, 2018 at 1:37 pm

    Velice užitečný článek, skvěle napsaný a plný informací. Díky za tyto povzbudivé informace (máme stejnou situaci 🙂 ).

  2. Kuba N. says :
    16 května, 2018 at 8:40 pm

    Jsem rad, ze rady k necemu byly a ze se vam dari dobre 🙂

Pomůžeme Ti do Kanady

Jsme Martin a Janča, provozovatelé webu JakDoKanady.cz, ale především cestovatelé, kteří rádi sdílí své zkušenosti a pomáhají dalším na cestě do Kanady.

Členská sekce Jak do Kanady

Vstup do uzavřené členské sekce pro Working Holiday cestovatele, kteří chtějí získat informační náskok a příležitosti k získání práce v Kanadě.

Podcast Volání Kanady

Podcast Volání Kanady

Kanada nebyla nikdy blíž. Poslechni si rady a inspiraci pro Tvoji cestu do země javorového listu.

Nejnovější články

  • Super cena pro jednosměrné letenky do Vancouveru z Londýna už od 7.079 Kč

  • Zpáteční letenka z Prahy do Calgary za objevováním národních parků v červnu

  • imigrace do Kanady statistiky

    Imigrace do Kanady podle statistik z roku 2022: Nejoblíbenější provincie a města

Rubriky

  • Cestování v Kanadě
  • Členská sekce
  • Letenky do Kanady
  • Podcast
  • Pojištění do Kanady
  • Práce v Kanadě
  • Rady a tipy
  • Rozhovory
  • Studium v Kanadě
  • Videa z Kanady
  • Zažijte Kanadu
  • Život v Kanadě

E-book Jak do Kanady

E-book, který jsme sepsali po naší roční zkušenosti v Kanadě. Praktická brožura s více než 100 stranami obsahuje postup, jak získat víza, jak najít nejlevnější letenky, zorganizovat pojištění, ubytování a spousta dalších rad a tipů nejen pro cestovatele, ale také pro WH zájemce.

Více informací o e-booku

Sleva 60 % na pojištění

Slevové kódy na pojištění do Kanady

Porovnejte cenu cestovního a pracovního pojištění do Kanady. Vyjednali jsme navíc až 60% slevu. Zobrazit kalkulaci

Instagram

Sleduj nás na Instagramu a mrkni na #jakdokanady. Tvoříme komunitu Čechů s láskou ke Kanadě.

Přejít na Instagram

Pojištění se slevou

Výhodné pojištění s bezpečnými léčebnými limity i úrazovým pojištěním. Získejte slevu až 60%.

Sleva na pojištění

Podcast

Poslechni si podcast Volání Kanady. Pravidelné rozhovory s Čechy v Kanadě, kteří sdílí své zkušenosti.

Pustit podcast

Členská sekce

Katalog prací v Kanadě, e-book, video přednášky a checklisty pro Working Holiday uchazeče.

Vstoupit

Nejoblíbenější destinace

  • Vancouver
  • Toronto
  • Calgary
  • Montréal
  • Banff
  • Jasper

Víza do Kanady

  • Vízová povinnost
  • eTa povolení a turistická víza
  • Working holiday víza
  • Studentská víza
  • Pracovní víza a stáž
  • Emigrace do Kanady

Život v Kanadě

  • Půjčení auta v Kanadě
  • Možnosti cestování
  • Ubytování v Kanadě
  • Počasí v Kanadě
  • Práce v Kanadě
  • Vrácení daní z Kanady

Doporučujeme

  • Newsletter zdarma
  • E-book pro Working Holiday
  • Mobilní aplikace
  • Festival o Kanadě
  • E-shop
  • Užitečné nástroje a vybavení

Nejnovější články

  • Super cena pro jednosměrné letenky do Vancouveru z Londýna už od 7.079 Kč

  • Zpáteční letenka z Prahy do Calgary za objevováním národních parků v červnu

  • imigrace do Kanady statistiky

    Imigrace do Kanady podle statistik z roku 2022: Nejoblíbenější provincie a města

O autorech portálu JakDoKanady.cz

Jsme cestovatelé, kteří sdílí své zkušenosti. V Kanadě jsme strávili celý rok na working holiday víza. Dnes pomáháme dalších zájemcům s dlouhodobým i krátkodobým pobytem v Kanadě, na pracovní, studentská i turistická víza.

Janča a Martin
S námi je Kanada o trochu blíž!

Rádi Ti pomůžeme s kanadským dobrodružstvím…

© 2014 - 2023. Všechna práva vyhrazena. Kontakt | Spolupráce | Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

TOP
Souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení soubory cookies. Souhlas s těmito cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Zobrazit nastavení
{title} {title} {title}
Sdílejte tento zajímavý obsah