
Kvůli výskytu koronaviru COVID-19 vláda České republiky zakázala vycestování občanů ČR do zahraničí, což způsobilo také komplikace s plněním termínů pro vyřizování vízových žádostí.
Dne 16. 3. 2020 oznámil také kanadský premiér, že budou uzavřeny kanadské hranice před občany cizích států s výjimkou nezbytných cest. Tyto výjimky jsou specifikované na stránkách canada.ca.
Jak z médií pravděpodobně víte, v posledních měsících dochází k navýšení nemocných v ČR, v Kanadě i různých částech Evropy. Dochází tak k řadě vládních opatření, k uzavíraní hranic, silnic, železnic a rušení letů.
Informace v tomto článku se snažíme průběžně aktualizovat, ale vždy kontrolujte příslušné oficiální informace a zdroje.
Doporučujeme zhlédnout výstižné video o koronaviru COVID-19 vytvořené Světovou zdravotní organizací (WHO). Dozvíte se důležité a praktické informace a navíc procvičíte angličtinu.
Aktuální situace v Kanadě
- Kanadský premiér Trudeau 17. 3. 2020 oznámil, že budou uzavřeny kanadské hranice všem cizincům s výjimkou občanů USA. K uzavření Kanady cizincům došlo 18. 3. 2020 s určitými výjimkami. V současné době je Kanada stále uzavřena s postupně uvolňovanými výjimkami pro vstup do země.
- Od 18. 3. 2020 jsou povoleny mezinárodní lety pouze na letiště v Calgary, Torontu, Vancouveru a Montrealu z důvodu zpřísnění kontroly cestujících.
- V Kanadě je potvrzeno přes 114 tisíc nakažených koronavirem COVID-19 a již více jak 8000 obětí. (Aktualizováno 28. 7. 2020)
- Cestujícím s příznaky nákazy bude odepřen vstup na palubu letadla do Kanady nebo na území Kanady.
- Při příletu do Kanady na letištích očekávejte zvýšené kontroly s pozorností na zdravotní stav cestujících a také zvýšenou pozornost na informovanost o tom, co dělat při případné nákaze.
- Pro cestovatele v Kanadě a také směřujících do Kanady platí povinné restrikce, které se mohou měnit. (Jako např. nutnost použití roušky v dopravních prostředcích a povinná karanténa po vstupu do země.)
- Z důvodu zamezení případné nákazy musí cestovatelé přijíždějící do Kanady po dobu 14 dní povinně do karantény a pozorovat, zda se neobjeví symptomy nákazy (zvýšená teplota, kašel, dýchací potíže). Pokud se tak stane, kontaktujte příslušný Úřad veřejného zdraví (Public health Authority).
- Dne 20. 10. 2020 otevřela Kanada vstup pro mezinárodní studenty.
- Pozvánky z poolu a žádosti o pracovní povolení v rámci Working holiday a dalších IEC programů a jsou v současné době pozastavené.
- Cestovatelé, kteří obdrželi POE mohou vycestovat do Kanady, pokud budou mít předem Job offer a jejich zaměstnavatel bude počítat se 14denní karanténou po příletu.
- Dne 12. 11. 2020 bude uzavřen pool pro programy IEC 2020 bez rozesílání posledních kol pozvánek této sezony (Invitation to Apply).
- Od 21. 11. 2020 je povinné pro všechny cestovatele do Kanady poskytnout své kontaktní, cestovatelské a karanténní údaje. Pokud jde o vstup do Kanady letecky, je povinné využít aplikaci ArriveCAN.
- Od 7. 1. 2021 je povinné pro všechny cestující starší 5 let prokázat se před vstupem na palubu letadla do Kanady negativním testem na COVID-19 (PCR nebo LAMP), který není proveden déle než 72 hodin před plánovaným odletem.
- Je možné prodloužit platnost POE (Letter of introduction) o dobu až 12 měsíců.
- Výjimky pro možnost vstupu mezinárodních cestovatelů, studentů a pracovníků do Kanady jsou dostupné na této stránce IRCC.
- Doporučení pro cestovatele přicestovávající do Kanady se mohou v průběhu dní lišit. Sledujte proto informace na oficiálních stránkách kanadské vlády.
- Českým občanům v Kanadě je doporučeno registrovat se na Velvyslanectví nebo v systému DROZD – a to právě z důvodu šíření nákazy COVID-19.
- Čeští občané, kteří se repatriují do ČR, mají povinnost oznámit odjezd zpět do ČR příslušnému zastupitelskému úřadu.
- Přečtěte si také nejčastěji kladené dotazy, týkající se IEC a současné situace.
- Stáhněte si před cestou do Kanady mobilní aplikaci ArriveCAN za účelem aktuálnosti informací v Kanadě a snížení možného rizika nákazy.
Shrnutí: komplikace při cestě do Kanady
Kde dále sledovat informace týkající se situace v Kanadě?
- Veškeré informace týkající se koronaviru v Kanadě, naleznete na oficiálních stránkách kanadské vlády.
- Twitter IRCC (Immigration, Refugees and Citizenship Canada)
- Twitter CBSA (Canada Border Services Agency)
- Twitter IEC (International Experience Canada)
- Twitter velvyslance ČR v Kanadě (Velvyslanec České republiky v Kanadě Bořek Lizec)
- Aktuální informace můžete sledovat také na stránkách českého velvyslanectví v Kanadě.
Jak zobrazuje přehledná animace Světové zdravotní organizace, momentálně je na kanadském území potvrzeno více než 26 tisíc případů nákazy koronavirem COVID-19 a více jak 800 obětí (30 případů ke dni 5. 3. 2020, 324 případů k 16.3.2020, 4018 případů k 26.3.2020, 26146 případů a 823 obětí ke dni 15.4.2020).
Registrace českých cestovatelů v Kanadě
Velvyslanectví České republiky v Kanadě vyzývá občany ČR pobývající v Kanadě k možnosti registrovat se na Velvyslanectví v souvislosti s šířením nákazy COVID-19.
Můžete tak udělat zasláním Vašeho jména a příjmení, současné adresy vašeho pobytu v Kanadě, emailové adresy a telefonního čísla. Kontaktovat velvyslanectví můžete na e-mailové adrese [email protected], případně na telefonním čísle +1 613 862 3875, lince 11 (v pracovní době), případně na nouzové lince +1 613 794 2277 (mimo pracovní dobu).
Zároveň je doporučeno se registrovat v aplikaci DROZD.
Zdroj: https://www.mzv.cz/ottawa/cz/aktuality/vyzva_k_registraci_na_velvyslanectvi_pro.html
Povinnost poskytnutí informací před a po vstupu do Kanady
Od 21. listopadu 2020 vzniká všem cestovatelům do Kanady povinnost poskytnout své kontaktní, cestovatelské a karanténní údaje, a to před vycestováním a po vstupu na kanadské území. Pokud do Kanady přicestováváte letecky, je povinné využít applikaci ArriveCAN.
Povinnost oznámení příjezdu z Kanady do ČR platné od 9. 11. 2020
Od 9. listopadu 2020 vzniká povinnost cestovatelů z Kanady (i občanů ČR) před cestou vyplnit Příjezdový formulář a následně do 5 dnů od příjezdu do ČR podstoupit na vlastní náklady test RT-PCR na přítomnost viru a oznámit výsledek testu krajské Hygienické stanici.
Vyplněný příjezdový formulář se automaticky odesílá na krajskou Hygienickou stanici a cestovatel obdrží potvrzení o odeslání dokumentu – toto potvrzení si uložte a vytiskněte, může být vyžadováno k předložení při hraniční kontrole.
Po dobu 10 dní od příletu nebo do oznámení negativního výsledku testu je cestovatel povinnen dodržovat omezení volného pohybu.
Zdroj: https://www.mzv.cz/ottawa/cz/aktuality/nova_zprisnena_opatreni_pri_prijezdu_z.html
Informace pro žadatele o Working holiday do Kanady
Pokud v současné době žádáte o Working holiday víza nebo končí platnost vašeho POE, je možné, že vám kvůli opatřením ČR proti šíření koronaviru nebude umožněno plnit potřebné termíny a deadliny.
V případě, že máte aktuální osobní zkušenost s řešením těchto problémů, budeme moc rádi, pokud ji budeme moci sdílet s dalšími cestovateli.
Stále se snažíme ověřit informace týkající se žádostí o WH víza s příslušnými úřady. Naše doporučení jsou prozatím následovná:
Prodloužení termínu pro vyřízení biometrických údajů
Pokud se vám blíží termín platnosti vašeho Biometric Instruction letter a kvůli uzavření hranic ČR tento termín nemůžete splnit, bylo nám pozvrzeno, že Biometric instruction letter je automaticky prodloužen na 90 dní (namísto původních 30 dní).
Není potřeba žádat o prodloužení termínu dodání biometrických údajů ani nový biometric instruction letter. Pro vyřízení biometrických údajů je potřeba si předem ověřit možnost vstupu na území Německa či Rakouska.
Aktualizace 10. 6. 2020: VAC centra jsou postupně otevírána a je tak možné si opět domluvit termín na vyřízení biometrických údajů potřebných pro vízové žádosti v rámci IEC.
Pokud je stále vám nejbližší VAC centrum zavřené, můžete nadále vyčkat. Po otevření vám nejbližšího VAC centra je potřeba biometrické údaje vyřídit co nejdříve to bude možné.
- VAC Vídeň otevřeno od 4. 6. 2020
- VAC Berlín bude otevřeno od 15. 6. 2020
- VAC Düsseldorf otevřeno od 4. 6. 2020
Přečtěte si i další informace o biometrických údajích.
Prodloužení platnosti POE
Pokud se blíží termín platnosti vašeho POE (Port of Entry letter of Introduction) a nestihnete kvůli uzavření hranic či jiným důvodům způsobených COVID-19 do Kanady včas vycestovat, zažádejte skrze webový formulář o prodloužení platnosti POE.
O prodloužení POE žádejte pouze v případě, že jeho platnost končí během následujících 30 dní. Prodloužení platnosti POE je možné až o 12 měsíců v závislosti na tom, zda jste již o prodloužení žádali nebo ne. (Původně bylo prodloužení možné dvakrát o 90 dní.)
- U webového formuláře nezapomeňte vybrat hned u první otázky možnost “International Experience Canada”
- K žádosti přiložte vysvětlení aktuální situace a proč nemůžete do Kanady vycestovat.
- Rozhodnutí o prodloužení bude posuzováno úředníky a proto sledujte svůj IEC účet.
Aktualizace 10. 6. 2020: Kanadská vláda vyzývá, aby žadatelé odesílali svou žádost o prodloužení POE až v momentě, kdy jejich současné POE vyprší platnost během následujících 30 dní. Pokud váš POE vyprší během 60 či 90 dní, vyčkejte a sledujte aktualizace situace v Kanadě.
Aktualizace 10. 9. 2020: POE je možné prodloužit o dobu až 12 měsíců od doby vydání dokumentu. Délka prodloužení se posuzuje individuálně a je závislá na tom, zda jste už o prodloužení POE žádali a zda je možné prodloužit také váš Medical Exam (pokud se vás to týká).
Osobní zkušenost s prodloužením POE z důvodu uzavření hranic
Magdaléna nám dala vědět, že se jí podařilo prodloužit POE o 3 měsíce a souhlasila se sdílením její zkušenosti. Věříme, že to může pomoci i dalším účastníkům Working holiday či Young professionals víz a dodá naději, že vše půjde řešit. Samozřejmě se nedá spolehnout nebo předpokládat, že takto to bude u všech žádostí, ale kdo se nezeptá, nic se nedozví.
Majda žádalo o WH spolu s přítelem a její vstup do Kanady byl omezen datem 15. dubna 2020, odlétat do Kanady měla 7. dubna 2020. Protože v březnu došlo k uzavření hranic ČR a následně i kanadských, rozhodla se pro kontaktování kanadské vlády skrze webový formulář a celý svůj postup s námi sdílela. Je potřeba kliknout v sekci “What would you like to do?” na ” Tell us more”.
Zodpovězení základních otázek a žádost o prodloužení POE:
Na otázku: Is your application being processed by an office OUTSIDE Canada je v současné době správná odpověď No. Poté jsem se proklikla dále přes Go to Web form a vyplňovala následovně:
- Type of application: International Experience Canada
- Your enquiry: Zde jsem napsala celkem podrobně celý svůj příběh. Ve zkratce to byl důvod, proč jsem nemohla přiletět dříve.
Protože jsem čekala na svého přítele až dostane svůj PoE (uvedla jsem tam i info o něm – jméno, datum narození a application number), dále že jsem musela nejdříve dostudovat a hlavně ušetřit peníze na naše společné dobrodružství. Jako další důvod jsem uvedla restrikce v cestování z důvodu koronaviru (v té době ještě Kanada neměla zavřené hranice, v ČR byl vyhlášen nouzový stav a mělo následovat zavření hranic), a že je tedy prakticky nemožné do Kanady v této době odcestovat (přidala jsem i pár detailů ohledně aktuální situace v ČR). Poté jsem napsala důvod vyplnění tohoto online formuláře a to, že prosím o prodloužení platnosti mého PoE. Na závěr nechyběly děkovačky atd. - Dále jsem do formuláře vyplnila své údaje: jméno, datum narození, email, client ID number, application number atd.
(Client ID number a application number jsem nalezla ve svém CIC profilu.) - Relationship to applicant: Applicant
- Další kolonky (znovu jméno, email, application number atd.) se mi samy vyplnily (propsaly).
- Po zadání tohoto formuláře se mi nabídlo přiložit jakýkoli soubor – přidala jsem screenshot našich letenek a Webform jsem odeslala. Obrazovka se poté zazelenala a objevil se nápis Confirmed s poznámkou, že na vyřízení formulářů má kanadská vláda až 28 dní.
Odpověď od CIC:
Další den mi do emailu přistála nová zpráva od CIC s textem: A message about your application is waiting for you. Po přihlášení do mého CIC účtu jsem spatřila 3 nové dokumenty:
- dokument s názvem client info obsahoval tento text:
- Dále jsem dostala nový PoE s novým číslem a prodlouženou platností (o 3 měsíce).
- Dalším dokumentem byl nový biometrics letter, kde bylo znovu uvedeno dokdy mají platnost mé biometrické údaje.
Osobně jsem odpověď od kanadské vlády tedy dostala cca do 24 hodin po odeslání online formuláře.
Někteří cestovatelé už mě oslovili s tím, že jim zatím žádné prodloužení nepřišlo – vlastně ani já nevím, co jsem udělala jinak než ostatní, jestli jsem stihla poslat webform včas (než je zavalilo tisíce žádostí) nebo jestli se někdo slitoval nad mým příběhem. Určitě to ale zkoušejte dál!
Pozn. redakce: Nezapomeňte, že CIC má na reakci 28 dní a v současné době pravděpodobně zpracovávají spoustu žádostí, takže buďte trpěliví.
Doufám, že mým příběhem dodám všem aplikantům o prodloužení PoE alespoň malou naději. I když vlastně nevím, jestli to vůbec o ty 3 měsíce bude stačit, protože to, co se teď děje, nikdo nečekal a nikdo na to nebyl připravený. Říkám si ale, že jsem získala 3 měsíce navíc než třeba kanadská vláda vydá nová rozhodnutí ohledně WH víz.
Žádost o druhé prodloužení POE
Protože některým uchazečům o WH již vypršelo nebo se jim blíží termín pro vypršení prvního prodloužení POE, je možné zažádat o prodloužení platnosti POE podruhé. Opět ne dříve než 30 dní před lhůtou platnosti.
Postup je stejný jako při první žádosti a je třeba o prodloužení zažádat skrze webový formulář na stránkách kanadské vlády. Magdaléna s námi sdílela, že vše proběhlo stejně, pouze ji tentokrát nepřišel dokument do CIC účtu, ale přímo v příloze emailu. Je tedy potřeba kontrolovat pro jistotu jak svůj účet, tak emaily.
Osobní zkušenost s prodloužením POE o 12 měsíců
Michal s námi sdílel svou zkušenost, aby další cestovatelé neztráceli naději: “Dostal jsem 2x prodloužení o 90 dní a včera mi přišlo konečně prodloužení o další půlrok. Takže dohromady jsem vlastně dostal rok navíc. Původní POE mělo platnost do 5. 3. 2020 a to poslední co mi přišlo mám až do 31. 3. 2021.”
Vycestování do Kanady na WH v situaci pandemie COVID-19
Dočasní pracovníci (temporary foreign workers) patří ze strany Kanady mezi výjimky, kterým by měl být dle oficiálních informací umožněn vstup do Kanady, pokud je jejich cesta nezbytná (essential travel) a pokud splňují i další podmínky pro vstup do země.
Aktualizace 10. 6. 2020:
Vycestování do Kanady je umožněno pro dočasné pracovníky, pokud se jedná o vycestování za nezbytným účelem (Essential travel).
Pokud chcete vycestovat do Kanady v rámci jakékoliv kategorie vízového programu IEC (WH, YP, Co-op), je potřeba splňovat podmínky:
- Mít potvrzení o aktuální nabídce práce od zaměstnavatele (Job offer), která bude potvrzovat, že zaměstnavatel stále provozuje svou činnost a že pro něho začnete pracovat po ukončení povinné 14denní karantény.
- Mít zvací dopis POE (Port of Entry letter of introduction).
- Mít potvrzení o vhodném zdravotním pojištění.
Zdroj: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/coronavirus-covid19/iec.html#s1
Před vstupem do letadla cestující prochází zdravotní kontrolou aerolinky, aby se zamezilo přenosu nákazy. Cestujícím se symptomy koronavirového onemocnění není umožněn vstup na palubu letadla. Cestující jsou povinni mít roušku či masku pro zakrytí úst a nosu.
I přes tato uvolnění doporučujeme vzít v potaz řadu faktorů, které mohou ovlivnit váš život na Working holiday v Kanadě a na které je dobré myslet ještě před odletem:
- Protože některé podniky v Kanadě i dobrovolně omezily či zavřely provoz, je pravděpodobné, že bude obtížné najít si v současné situaci práci. Stejně tak je to s prací v oblastech turistického ruchu. Lze předpokládat, že přednost také dostanou Kanaďané, kteří o práci v krizi přišli.
- Uzavření a omezení provozu řady míst může mít samozřejmě vliv i na kvalitu vašeho života, sociální život a možnosti seznamování v Kanadě a celkovou zkušenost z programu IEC.
- Je třeba počítat také s vyšší finanční rezervou pro první týdny či měsíce v Kanadě.
Mobilní aplikace ArriveCAN
Pokud vycestováváte do Kanady, můžete si stáhnout mobilní aplikaci ArriveCAN, která vám pomůže zůstat informovaní o aktuálním stavu pandemie v Kanadě. snížit čekací prodlevy na imigračním oddělení a snížit tak možné riziko přenosu viru.
Studium v Kanadě
20. října 2020 se Kanada otevřela pro vstup mezinárodním studentům. V Kanadě stále platí určitá koronavirové opatření (14 denní karanténa po příletu, atp.), avšak již je možné odletět do Kanady na studentská víza. Škola musí být schválena v programu DLI (oficiální zdroj).
Bližší informace najdete na stránce Studium v Kanadě.
Letenky, ubytování a zájezdy
Jestliže už máte zakoupené letenky do Kanady, kontaktujte aerolinku či společnost, kde jste letenku zakoupili.
Aerolinka Air Transat v případě nemožnosti odletět z “důvodu koronaviru” nabízí kredit v původní hodnotě ceny letenky s platností 24 měsíců. Současně tato aerolinka pozastavila lety do Kanady do 31. května 2020. Obdobně mají nastavená pravidla i jiné letecké společnosti (WestJet pravidla zde, Air Canada,…), je však třeba ověřit stav u vaší konkrétní letecké společnosti.
Pokud budete hledat letenky do Kanady, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám poradíme a ověříme spoje.
Jestliže máte objednaný zájezd do Kanady a cestujete s cestovní kanceláří přes letiště, která jsou v současné době nedoporučovaná či zakázaná, můžete odstoupit bez storno poplatků. Pro více informací týkající se cestovních zájezdů kontaktujte Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.
V případě rezervace ubytování a nemožnosti odecestování kontaktujte co nejdříve ubytovatele napřímo či skrze web anebo platformu. Např. Airbnb pro rezervace učiněné před 14. březnem 2020 s nástupním termínem ubytování do 14. dubna 2020 nabízí storno bez jakýchokoli poplatků.
Doporučení
Sledujte aktuální situaci týkající se koronaviru COVID-19. Cestovatelům vždy doporučujeme se před samotnou cestou zaregistrovat na stránkách DROZD, které vám budou zasílat aktuální informace o zemi, ve které se dle vyplněných dat nacházíte či budete nacházet.
Nezapomínejte na dodržování hygieny a při cestě letadlem a dalšími dopravními prostředky dvojnásob. Zhlédněte krátké video, které vysvětluje, jak dochází k přenosu viru a jak lze jeho šíření zamezit.