Někdo má rád všechno předem připravené a chce vědět, co ho po příletu do Kanady čeká, jiní dávají přednost tzv. cestě na blind, kdy nechávají věcem volný průběh a práci řeší až na místě. A neříkáme, že ani jedna cesta je nebo není správná. Zkrátka každý cestovatel zvolí „svůj styl.“ Pojďme se nyní podívat na tipy pro ty, kteří by rádi našli práci v Kanadě už z domu ještě před odletem.
Hledání práce před odletem
Jak tedy lidé mohou hledat práci v Kanadě už z domu nebo odjinud ze zahraničí? Možnost je několik. Kanada je velkou a vyspělou zemí se spoustou spoustu možností a pracovní nabídka v Kanadě je poměrně široká. Možnosti získání práce v Kanadě se odvíjí úrovně anglického jazyka. Čím lepší úroveň angličtiny, tím větší máte šanci, že získáte zajímavější a platově lepší práci.
Ujasnit si oblast, ve které chcete v Kanadě pracovat, je krok číslo jedna. Pokud máte jasno, do jaké pracovní sféry směřujete, můžete se pustit do hledání práce na internetu. Kritéria záleží na vás, kromě pracovní pozice to nepochybně bude také lokalita, kam se chystáte, a finanční ohodnocení.
Podívejte se, kam se kanadský trh pohnul od koronovirové krize. Shrnujeme v článku Trh práce v Kanadě se po Covid-19 mění. Kam směřuje?
Příprava a možnosti oslovování
Existuje nekonečně mnoho způsobů, jak se dostat před oči zaměstnavatele, přestože nejste ještě v Kanadě. Ano, má to své nevýhody, protože v CV např. nemůžete uvést kanadskou adresu, kanadský telefon, není možné s vámi udělat osobní pohovor. Na druhou stranu je skvělé si udělat minimálně malý průzkum pracovního trhu v Kanadě před svým příletem.
Job Bank
Doporučujeme projít si Job bank, kde je velké množství inzerátů s možností filtrování, kde si zvolíte lokalitu, druh práce nebo typ pracovního poměru. Například zadáte „Bookkeeper“ – „Vancouver“ – „part-time“ a prohledáváte pro vás nejzajímavější nabídku. Filtrovat můžete také podle aktuálnosti inzerátu. Pokud vás nabídka zaujme, kliknete na tlačítko Show how to apply a zpravidla se vám ukáže e-mailový kontakt, na který můžete poslat životopis.
Pokud vaše CV zaměstnavatele zaujme, druhým krokem bývá zpravidla krátký pohovor před Skype.
Vyzkoušejte také profesní sociální síť LinkedIn, kterou využívají zaměstnavatelé a náboráři, vč. headhunterů.
Naším tipem je jít ještě nad rámec veřejných pracovních nabídek. Naučte se, jak zacílit své žádosti o zaměstnání a upoutat pozornost klíčových osob s rozhodovací pravomocí v místě, kde chcete pracovat. Vylepšit svůj LinkedIn profil by měli nejen ti, kteří chtějí pracovat v IT. Podívejte se na Google a dohledejte si, jak vylepšit LinkedIn profil, dejte tomu klidně 5 hodin.
Na LinkedIn můžete i sami oslovovat společnosti, v řadě případů to je lepší než jim posílat e-mailem svůj životopis.
Podívejte se, kde a jak hledat práci v IT v zahraničí.
Inzertní portály
Nejvyhledávanější možností jsou inzertní portály:
Využít můžete také weby pro konkrétní místa v Kanadě:
- www.workbc.ca/
- www.alberta.ca/find-a-job
- www.bcjobs.ca/vancouver-jobs
- www.canadavisa.com
- www.montreal.ca/en/jobs
Sociální sítě
Nepodceňujte také různé facebookové skupiny, kde se můžete poptat se, zda zrovna někdo nějakou práci nenabízí nebo o nějaké neví. Existují skupiny zaměřené na sdílení pracovních nabídek i skupiny sdružující Čechy a Slováky v zahraničí, kde často najdete dobré tipy nejen na práci, ale třeba i na ubytování. Sociální sítě jsou skvělou příležitostí, jak networkovat online. Práci zde můžete najít všeho druhu. Nejčastěji ale bude potřeba nastoupit poměrně rychle, tj. do pár dnů/týdnů nebo měsíce.
Životopis
Součástí přípravy je samozřejmě vypracovaný životopis. Jaký je nejlepší formát životopisu pro kanadský trh práce? Mrkněte na náš článek Jak vylepšit životopis.
V Kanadě není neobvyklé, že při žádosti o práci procházíte několika přijímacími koly. Po úspěšném první kole (zřejmě na základě životopisu a Cover Letteru) vás zřejmě bude čekat online pohovor. Jak se připravit na kanadský pohovor?
Pomoc IRCC
Kanadské imigrační oddělení, známé jako IRCC, pomáhá nově příchozím vybudovat si vlastní „tým pomocníků“. IRCC financuje řadu neziskových organizací kariérových služeb, které slouží držitelům pracovních víz ještě před příjezdem na území Kanady. Mohou vám pomoci například:
- hledat a najít zaměstnání
- vytvořit svůj životopis v kanadském stylu
- dozvědět se o kanadské kultuře na pracovišti
- najít mentora se zkušenostmi
Většina držitelů COPR (Confirmation of Permanent Residence) však tuto bezplatnou a úžasnou pomoc ve skutečnosti nevyužívá, buď proto, že o ní nevědí, nebo protože si myslí, že ji ani nepotřebují. Nováčci před příjezdem, kteří se spoléhají na tuto bezplatnou odbornou pomoc, mohou být však v Kanadě přijati rychleji a ve více výdělečných rolích v souladu s jejich kariérou. I když nenajdete práci v Kanadě před příjezdem, využití některého z níže uvedených programů vám poskytne lepší podmínky při hledání práce i po příjezdu.
Mezi organizace, které držitelé pracovních víz do Kanady mají možnost využít, patří například:
- Active Engagement and Integration Project (AEIP)
- Canada InfoNet
- Settlement Online Pre-Arrival (SOPA)
- Connexions Francophones
- BCCA Integrating Newcomers
- Global Onboarding of Talent Initiative (GO Talent)
- Integrating Newcomers
- Pre-Arrival Supports and Services Program (PASS)
- BuildON
Kompletní seznam najdete na www.canada.ca.
Alternativa dobrovolníků
Získat kanadskou pracovní zkušenost můžete také stáží, brigádou nebo v rámci dobrovolnického programu.