Navštívit divokou Aljašku a teritorium Yukon je pravděpodobně na to-do-listu mnoha z nás, kdo jsme se vypravili do Kanady. Kolik vyžaduje takový výlet času? Opravdu potřebujete terénní auto s pohonem 4×4, jak mnozí straší? Vážně je tam zima a nebezpečno?
Nevěřte zlým jazykům a přečtěte si, jak projet sever za tři týdny, s minimálními náklady a parádními zážitky. My jsme tento výlet podnikli na jaře a naším dopravním prostředkem i domovem byl minivan, jaký v Kanadě koupíte za pár babek.
Na sever BC je cesta dlouhá
Cesta na sever, kde obyvatelstvo řídne a lesy a divočina získávají nadvládu, je rovná a dlouhá. My jsme vyrazili z Vancouveru a pohled do mapy a rychlý propočet kilometrů nás donutil naplánovat si pěkné zastávky. Nejvýraznější z nich bylo městečko Barkerville, které je skvělou historickou připomínkou Zlaté horečky z 18. století. V letní sezóně vás tam provedou průvodci v dobových kostýmech a na vlastní kůži poznáte dřívější život.
Kolem silnice se střídají husté lesy, velké prérie, šumící řeky a nespočet jezer. Nicméně čas od času narazíte i na civilizaci, kterou nejčastěji tvoří motel a jakási benzínka s obchůdkem. Cestou tedy natankujete bez problému, nicméně doporučujeme tankovat ve větších městech, ceny jsou tam nižší.
Po dalších stovkách kilometrů, kdy už potkáváte i medvědy v příkopech u silnice, se dostanete k termálům u Liard River, které jsou zaslouženým odpočinkem po dnech strávených v autě. Kousek za nimi už čekají jen hranice s Yukonem, vítejte na severu!
Yukon – nadvláda přírody a Zlatá horečka
První naší zastávkou na Yukonu bylo jeho hlavní město Whitehorse. Na jaře, před začátkem turistické sezóny, bylo však poměrně prázdné, proto jsme mu věnovali jedno odpoledne, za které stihnete procházku kolem řeky, prohlídku města, výborný oběd i pivo v místní hospodě, a vydali se dál na sever.
Při plánování cesty pravděpodobně zaslechnete jméno silnice Dempster Highway a s ním spojené historky o špatném stavu vozovky a rozbitých pneumatikách. Věřte, že není čeho se děsit. Silnice sice není asfaltová, ale štěrkový povrch je stabilní a rovný a i našemu minivanu umožnil pádit rychlostí 70 km/h. A vydat se po ní stojí za to, neboť vás dovede k čarokrásnému Tombstone Territorial Park.
Po návštěvě parku se vrátíte zpátky na asfaltovou highway a po chvíli dorazíte do kouzelného Dawson City. V dávných dobách bylo toto městečko centrem Zlaté horečky na Klondiku a Kanada se rozhodla zachovat jeho svéráznou atmosféru. Prašné ulice i domky z filmu o divokém západu toho výborně dosáhly, stejně jako prázdnota města. Už jsme čekali jen toho osamoceného kovboje s kolty proklatě nízko. Živo bylo naštěstí v tamním saloonu, jehož návštěvu a kabaretní vystoupení kankánových tanečnic vřele doporučujeme. Pánové, sedejte si do předních řad. 🙂
Aljaška – hory, kam se podíváš
O cestě z Dawson City na Aljašku jste už určitě také slyšeli, protože Top Of the World Highway opět není ve zrovna top stavu. Vlastně je nezpevněná a plná výmolů, pokud zrovna prší, tak i hodně blátivá. Nicméně i tento zapeklitý úsek minivan hravě překoná.
Cestou do Fairbanks se rozhodně nezapomeňte stavit v North Pole v domě Santy Clause, když budete mít štěstí na úřední hodiny, můžete se s ním i vyfotit. Fairbanks samotné jsme pouze projeli, protože jsme uháněli do Denali parku, kde se nachází i Mt. Denali, nejvyšší hora celé Severní Ameriky. Tam určitě můžete strávit několik dní, pokud jste fanoušci hor a turistiky, je opravdu nádherný a ohromí svou rozlohou.
Jestliže preferujete spíše města, projděte si Anchorage, největší město Aljašky. My jsme se raději prošli po pobřeží a nejvíce nás zaujalo parkoviště hydroplánů a malých letadýlek. Atrakcí, kterou jsme nemohli vynechat, byl však největší čokoládový vodopád na světě. Bohužel nelze ochutnat…
Další zastávkou bylo městečko Homer jižně od Anchorage. Leží zcela u moře a na druhé straně zátoky se vypínají hory s ledovci. Nezapomenutelný pohled, který jen tak nevidíte. Na stejném poloostrově se nachází i park Kenai Peninsula, opět ráj trekařů. V době naší návštěvy opět hodně pod sněhem, proto jsme se na větší výšlapy nepouštěli.
Turistickou atrakcí je jistě městečko Seward, na stejném poloostrově. Máte-li peníze, určitě neváhejte a vyrazte na moře, ať už v see kajaku nebo turistickou lodí. Můžete vidět ledovce padající do vody nebo hravé tuleně. Když ne, projděte se alespoň kolem pobřeží, vedou tam pěkné stezky.
Do posledního bodu aljašského roadtripu jsme museli projet opět Kanadou a znovu překročit hranice, abychom se dostali do Skagway. Jedná se o městečko, kam kdysi připlouvali prospektoři, kteří chtěli nalézt zlato a zbohatnout. Většinou se jim to nepovedlo. Nejlepší byla ovšem cesta tam, protože kromě výhledů a hor okolo nám nabídla také několik medvědů v bezprostřední blízkosti v příkopech u silnice. No řekněte, už se vám někdy opřel medvěd o kapotu?
Jak se bydlí v minivanu
Chcete-li ušetřit za ubytování, je minivan s campingovou výbavou ideální volbou. Navíc nemusíte řešit, za jak dlouho kam dojedete a kde máte nejbližší kemp či motel. Auto zkrátka zaparkujete na kdejakém odpočívadle u silnice, kde často bývají i suché záchody a stolečky, u kterých si můžete uvařit a posedět. Za celou dobu jsme neměli s přenocováním problém a kemp jsme využili pouze jednou. Kempování nadivoko má své výhody. Nezapomeňte pouze auto vybavit velkým kanystrem na vodu a plynovým vařičem.
Jde to low cost?
Samozřejmě. Je to sice daleko, najedete kolem 9 tisíc kilometrů, ale benzín je vlastně jediný velký výdaj, který platíte. Celkově nás ty tři týdny vyšly na cca 1 400 CAD za benzín. Potraviny i restaurace jsou všude stejně drahé, takže už záleží jen na vás, kde si vyhodíte z kopýtka, či jak moc jste závislí na čerstvé kávě.
My jsme tento nádherný okruh projeli za tři týdny, ale na cestě je samozřejmě spousta míst, kde můžete strávit třeba i týden a výlet si tak výrazně prodloužit. Pokud však nemáte času nazbyt, jde to stihnout i takto a ani se nemusíte moc honit. Určitě to však chce dva řidiče, co se vystřídají za volantem, protože vzdálenosti jsou zde velké a rovné táhlé silnice poněkud únavné.