Zažádali jste si o Working holiday víza do Kanady a prošli celým procesem? Zcela jistě se dostaví předodjezdová panika a miliony otázek čekajících na uspokojivé odpovědi vedoucí k jasnému plánu. Přinášíme tedy pár tipů, co je potřeba udělat před odjezdem do Kanady hned, co až potom a na co všechno před opuštěním českého života nezapomenout. Rady a tipy pro vás dala dohromady Alena, která se právě do Kanady vydala.
O Working holiday víza jsem si zažádala v náhlém nápadu, že v Kanadě musí být děsně hezky. Nicméně, po neúspěšném žádání o víza na Nový Zéland jsem si nedělala moc naděje, že by to mohlo vyjít. Na e-mail s pozvánkou k žádosti o pracovní povolení (Invitation to Apply) jsem tedy jen nevěřícně zírala a pořád dokola se ujišťovala, že vidím dobře.
Hurá na vyplnění žádosti o pracovní povolení
Viděla jsem dobře. Pozvánka tam fakt byla i druhý den, proto jsem ani nevyužila oněch 10 dní a okamžitě ji přijala. Moje angličtina sice lehce pokulhává, nicméně ze systému se dalo krásně pochopit, co po mně dále chtějí a do kdy to mám splnit.
Následoval tedy několikadenní kolotoč – najít a naskenovat pas, nechat se vyfotit, splácat životopis v angličtině (a radši požádat chytřejšího kamaráda o kontrolu), nechat si udělat výpis z rejstříku trestů a nezapomenout ho nechat úředně přeložit.
Všechno se nahraje do příslušných kolonek a pak už stačí pouze vyplnit pár formulářů, zaplatit účastnický poplatek a kliknout na odeslat. Prý mají několik týdnů na rozhodnutí o přijetí nebo zamítnutí žádosti.
Pozn. redakce: Od 31. července 2018 je nově potřeba také zřízení biometrických údajů. K tomu jste vyzváni dopisem poté, co odešlete všechny formuláře a zaplatíte poplatky. Do 24 hodin by vám v CIC účtu měl přistát dopis s potřebnými informacemi pro doložení biometrických údajů.
Ke mně byl osud milosrdný, protože moje nervózní kontrolování e-mailové schránky netrvalo dlouho a záhy jsem opět nevěřícně pročítala přijetí do programu Working holiday do Kanady. Buch buch, srdíčko se rozbušilo, já fakt poletím za dobrodružstvím!
Kdy a kam? Co Kanada vlastně nabízí?
Pozvánka přišla na jaře, a tak jsem začala přemýšlet, jak svůj odlet načasovat. Plány na léto už jsem měla, přes to nejel vlak. Tak tedy na zimu. Otázka, kam koupit letenku, pro mě těžká nebyla. Miluju hory a mám chuť vyzkoušet vyhlášené skialpové túry v prašanu a prohnat bike na známých trailech ve Whistleru – letím do Vancouveru!
Několik týdnů jsem kontrolovala letenky přes svůj oblíbený Skyscanner.cz a ceny se stále pohybovaly kolem 10 tisíc za jednosměrnou letenku. Volba tedy padla na německé Condor Flugdienst a let do Vancouveru s jedním přestupem ve Frankfurtu, krásná práce.
Ty můžeš sledovat naši rubriku letenky do Kanady, kde pravidelně zveřejňujeme akční nabídky letů.
Ať žijí ty internety, aneb kde hledat bydlení?
Léto uteklo jak voda, a tak přišel čas najít odpověď na omílanou otázku svého nejbližšího okolí: „A co tam budeš dělat?”
Vím já? Odpověď stále hledám. Štěstí, že máme ty internety!
Přidala jsem se na facebooku do všech možných skupin typu “Češi ve Vancouveru” a “Housing rentals”. Z nich jsem se dozvěděla i o existenci Craigslistu a vysledovala, že o každou nabídku bydlení v Kanadě je fakt rvačka. Bude to fuška.
Zatím nemohu potvrdit, ale nejlepším postupem zřejmě bude najít si krátkodobé ubytování pro začátek, ať už přes Couchsurfing, Airbnb nebo u nějaké dobré duše na gauči, a bydlení shánět až na místě. Spousta lidí chce totiž svůj byt/pokoj pronajmout nejlépe hned a navíc chtějí potenciálního nájemníka vidět a pozvou vás hned na prohlídku.
A kde najdu v Kanadě práci?
S prací to bude to samé v bledě modrém. Většina holek začíná na pozicích pokojských v hotelích, umývá se nádobí a uklízí kanceláře i rodinné domy. Určitě je proto dobré sledovat FB skupiny s nabídkami práce i inzertní portály a aktivně odpovídat na inzeráty.
Někde chtějí kandidáty vidět osobně, někde stačí pohovor přes Skype a někde vám třeba rovnou napíšou, že vás moc rádi uvidí, ať přijdete hned, až dorazíte do města. Povedlo se mi tedy takto předběžně domluvit part-time v jednom hotelu. Něco dalšího si seženu až na místě, kdy zkusím s úsměvem a vytištěným životopisem nakráčet do restaurací a kaváren, třeba mě někde budou chtít.
Tak mrkněte na další tipy, jak hledat práci v Kanadě.
Je to tady – pápá, český živote!
Důležité je však vědět, co všechno je potřeba zařídit tady v Čechách. Pokud chodíte do práce a denně řešíte starosti běžného života, doporučuji udělat si seznam a položky odškrtávat, je to přehlednější.
Janča s Martinem už na podobné téma sepsali článek s podrobnými tipy 18 nejdůležitějších věcí, které zařídit před odletem na Working Holiday víza do Kanady. Určitě pročtěte!
Můj seznam vypadal asi takto:
- Dát výpověď v práci – počítejte s výpovědní lhůtou, málokdo může odejít ze dne na den.
- Ukončit nájem bytu – i zde je dobré oznámit odstěhování dopředu.
- Zařídit si cestovní zdravotní pojištění do Kanady a následně se odhlásit od české pojišťovny.
- Založit si účet v bance, kde za vedení účtu nebudou chtít poplatky, pokud tam nebude příjem.
- Zrušit paušál na telefon a přejít zpátky na kredit.
- Vymyslet, co na rok s autem – prodat ho nechci, ale přece nebude rok stát na ulici, že? Pokusím se ho někomu půjčit či pronajmout za náklady na provoz.
- Vyřídit si mezinárodní řidičák – ať už kvůli práci nebo cestování, ten se bude 100% hodit.
- Vyhotovit plnou moc pro někoho z blízkých – nikdy nevíte, co tady bude potřeba vyřídit, až budete pryč.
- Oběhat si doktory – pokud je navštěvujete sporadicky, je dobré se před cestou ujistit, že je všechno OK.
Další položkou je jen koupit průvodce, načíst si všechno možné a uspořádat pořádnou rozlučku se všemi kamarády. A pak už hurá do Kanady!
Napsala a prožívá Alena Šormová