Prodloužení víz v Kanadě se může zdát jako složitá záležitost vzhledem k orientaci v problematice. Možností je totiž více a vždy je důležité řešit vše včas a zjišťovat informace s předstihem. Jste v Kanadě na Working holiday a rádi byste zůstali déle? Chcete prodloužit turistické vízum? Nebo dokonce zůstat v Kanadě pracovat a zažádat o Permanent residency? V článku najdete nejen hromadu informací, ale také odkazy na oficiální vyjádření a postupy dle kanadské vlády.
Kdy řešit prodloužení víza?
Prodloužení víza či změnu vízového statusu je dle oficiálních stránek kanadské vlády potřeba řešit alespoň 30 dní před vypršením platného víza stávajícího. Ale např. v případě žádosti o Bridging open work permit se může jednat také o období až 4 měsíců před vypršením víza stávajícího.
Pokud zažádáte o nové vízum a pracovní povolení v době, kdy máte v Kanadě stále „legal status“ – tedy dokud vám nepropadne vízum či pracovní povolení, můžete oprávněně zůstat v Kanadě do rozhodnutí o žádosti v rámci tzv. implied statusu.
Co znamená implied status?
Implied status je stav oprávnění k pobytu v zemi do doby než je rozhodnuto o prodloužení či zamítnutí prodloužení víza. Tento status získávají uchazeči, kteří včas (před vypršením stávajícího víza) požádají o prodloužení či změnu typu víza a to do doby vyjádření příslušných orgánů k žádosti.
Implied status je získáván v případě, že před vypršením vašeho platného pracovního povolení zažádáte s dostatečným předstihem o:
- prodloužení současného IEC víza,
- jiný typ pracovního povolení jako je Bridging open work permit nebo Open work permit under Family Class,
- prodloužení pobytu jako student,
- prodloužení pobytu jako turista.
Kdo nezíská implied status?
Pozor, implied status nevzniká tím, že zažádáte o pracovní povolení v rámci jiné kategorie IEC, tedy o novou účast v programu IEC (např. o Young professionals nebo Internship Co-op).
Pokud chcete v takovém případě zůstávat v Kanadě, zatímco čekáte na výběr z poolu atd., musíte si alespoň 30 dní před vypršením platného víza zažádat o tzv. visitor visa. Před udělením nového pracovního povolení v rámci IEC pak nejste oprávněni v Kanadě pracovat.
Implied status také není udělován, pokud o změnu víza zažádáte poté, co vám vypršela platnost víza stávajícího. Proto je třeba si dobře ohlídat, kdy vám vízum a pracovní povolení končí a zažádat o prodloužení či jiné vízum s dostatečným předstihem.
Mohu s implied statusem pracovat?
Pokud žádáte o jiný typ pracovního povolení, pak v rámci implied statusu můžete dále pracovat. Musí to však být pro stejného zaměstnavatele, za stejných podmínek a samozřejmě v Kanadě.
V případě, že jste žádali o prodloužení na studentské nebo turistické vízum, pak v rámci implied statusu nejste oprávnění pracovat.
Více oficiálních informací, týkajících se implied statusu naleznete na stránkách kanadské vlády, odkud jsme informace primárně čerpali. Doporučujeme veškeré podmínky zkonzultovat při vyřizování prodloužení víza s příslušným úředníkem.
Prodloužení Working holiday víza
Working holiday vízum v Kanadě jako takové nelze prodloužit. Podmínkou programu pro Českou republiku je účast na WH pouze jednou za život. Možnosti, jak zůstat v Kanadě déle – ať už jako turista nebo pro práci – ale jsou.
V případě, že chcete v Kanadě po vypršení vašeho WH víza cestovat a zůstat pouze jako turista, pak je potřeba zažádat o změnu statusu a o tzv. visitor record. V takovém případě samozřejmě nejste oprávněni legálně pracovat.
Pokud chcete stále pracovat, případnou možností je zažádat o jiný typ programu v rámci IEC, tedy Young professionals nebo International Co-op internship. Věnujte ale pozornost různým podmínkám programů a také tomu, že znovu musíte žádat skrze pool a nedá se odhadnout, zda mezi dvěma pracovními povoleními bude prodleva nebo budete vybráni z poolu s dostatečným předstihem a víza na sebe budou navazovat.
Pokud ale chcete zůstat v Kanadě déle nežli je vaše pracovní povolení, je třeba znovu žádat o vízum.
Zažádat o další typ víza musíte alespoň 30 dní před vypršením víza stávajícího. Nikdy nečekejte na to, až vám vízum vyprší, protože pak byste byli v zemi neoprávněně.
Z WH na Young professionals
Pokud ze současných working holiday víz chcete přejít na vízový program Young professionals, budete znovu žádat skrze pool. Výběr uchazečů z poolu je náhodný, stejně jako tomu bylo u Working holiday víz. Pokud o této variantě uvažujete, zažádejte si co nejdříve a také co nejdříve hledejte vhodnou pracovní pozici a zaměstnavatele, který by vám s tímto vízem pomohl.
Pokud budete žádat z WH o YP a dojde k prodlevě, je potřeba zažádat o potřebné povolení k pobytu v Kanadě v mezidobí. Tímto přechodem nevzniká implied status.
Berte určitě v potaz, že Young professionals znamená pracovní povolení vázané na zaměstnavatele a nejedná se o open work permit.
„Co se týče zaměstnání dost záleží… např. v Torontu je opravdu velké množství podniků, které hledají zaměstnance. Mě šéf umožnil YP už po 2 týdnech práce pro něj. Takže pokud je člověk šikovný a ochotný pracovat, najít práci není problém. Kanaďané si váží pracovitých lidí a umí ocenit dobré pracovníky.“
Helča
Prodloužení pracovního povolení až k PR
Trvalý pobyt v Kanadě je označován jako Permanent residency a proto je využívána zkratka PR. Pro možnost o PR zažádat je potřeba splňovat podmínky, mezi které patří např. také odpracovaná doba na určitých pozicích v Kanadě, jazyková úroveň. PR vás pak opravňuje v Kanadě samozřejmě legálně žít a také pracovat.
PR je udělováno skrze typ víza Express Entry, které je pak propojeno s různými programy, mezi které patří např.
- Canadian Experience Class,
- Federal skilled worker program,
- Federal skilled trades program,
- Provincial Nominee program.
Pro zjištění, o který program můžete žádat, si stačí vyplnit dotazník na této stránce.
Další užitečné informace můžete najít také v článku Imigrace do Kanady.
Každý z těchto programů má své specifické požadavky, mezi které může patřit také specifikace pracovní pozice, u některých programů musíte spadat do pracovní kategorie skilled worker National Occupation Clasification (NOC) 0, A, B. Porovnat podmínky některých programů můžete zde.
Inspiraci týkající se prodlužování pracovního víza můžete najít i v některých našich rozhovorech:
- Vojta a Kiki: Přes Working holiday až k trvalému pobytu v Kanadě.
- Petr: Přes Young professionals až k trvalému pobytu v Kanadě.
- Petra: Přijela jsem do Kanady na rok, už jsem tu čtyři.
- Vojta: Není nemožné se do Kanady odstěhovat. A klidně i s celou rodinou.
Z Working holiday v Kanadě na turistu
Pokud se vám blíží konečný termín vašeho pracovního povolení a tedy i víza v rámci Working holiday a chcete v Kanadě nadále zůstat a cestovat – tedy chcete zůstat jako turista, pak je potřeba alespoň 30 dní před vypršením víza zažádat o tzv. změnu statusu. Více informací o prodlužování víza v podobě tzv. visitor record či visitor visa najdete níže. Informace by měly být platné také pokud chcete z Working holiday zůstávat jako turisté v Kanadě déle.
Určitě nezapomeňte pročíst také oficiální informace na stránkách canada.ca.
Prodloužení turistického povolení v Kanadě
Turistické vízum v rámci povolení eTA je běžně udělováno na 6 měsíců. Vždy ale záleží na imigračním pracovníkovi a může se tedy stát, že vám bude povolení k pobytu uděleno i na dobu kratší.
Poznáte to podle razítka, které vám bylo uděleno při vstupu na území Kanady do cestovního pasu. Pokud je na něm pouze termín vstupu do země, pak platí, že máte na cestování po Kanadě právě 6 měsíců. Pokud by však u razítka byl vepsán ještě další termín, udává to čas, dokdy musíte Kanadu opustit.
V případě, že víte již při vstupu do Kanady, že budete chtít zůstávat déle než 6 měsíců, řekněte to imigračnímu úředníkovi i s důvodem. Úředník vás může rovnou autorizovat k delšímu pobytu za cílem pokrýt účel vaší cesty.
Visitor record nebo visitor visa?
Pozor nepleťte si pojmy Visitor visa a Visitor record. V případě prodlužování pobytu v Kanadě s turistickým cílem je mezi nimi rozdíl především ten, že s visitor record nejste oprávněni vycestovat z Kanady a zase se vrátit.
Prodloužení pobytu pomocí Visitor record
V případě, že se rozhodnete pro delší pobyt v Kanadě, můžete si zažádat o prodloužení vašeho pobytu v Kanadě. Jeho vyřízení stojí 100 CAD a výsledkem je tzv. visitor record.
Visitor record je dokument, který vás opravňuje k delšímu pobytu v Kanadě jako turista a zobrazuje do jakého termínu musíte Kanadu opustit. Visitor record pouze umožňuje v Kanadě zůstat déle a cestovat, ale neopravňuje k opětovnému vstupu do Kanady v případě vycestování. V takovém případě je potřeba znovu zažádat o potřebné vízum pro vstup do země např. visitor visa.
Vyřízení prodloužení pobytu v Kanadě jako turista může trvat i několik měsíců a je možnost žádat online i papírově. Více podrobných informací k žádosti a procesu o prodloužení pobytu v Kanadě za pomoci Visitor record najdete na oficiálních stránkách kanadské vlády.
Pokud žádost o visitor record podáte včas (alespoň 30 dní předtím, než musíte Kanadu dle platného víza opustit), můžete v Kanadě legálně zůstat až do doby, kdy je vaše žádost vyřízena. V takovém případě spadáte pod tzv. implied status.
Kdo může žádat o Visitor record?
O Visitor record může žádat ten, kdo chce prodloužit pobyt v Kanadě jako turista nebo ten, kdo chce změnit typ pobytu ze studentského nebo pracovního povolení.
Kdo musí žádat o Visitor visa namísto visitor record?
O nové turistické vízum do Kanady (visitor visa) musí žádat ti, kteří splňují všechny následující podmínky:
- Jste aktuálně v Kanadě.
- Jste držitelem platného studentského nebo pracovního povolení.
- Chcete vycestovat a vrátit se zpět do Kanady.
- Vaše turistické vízum již expirovalo nebo bylo pouze na jeden vstup.
Žádost o turistické vízum – visitor visa byste měli podávat alespoň 2 měsíce před předpokládaným odjezdem.
Více informací o visitor vízech a jejich žádostech najdete zde.
Zapoměl jsem zažádat o prodloužení víza včas, co dělat?
Pokud jste zapomněli, že vám vízum vyprší a promeškali jste termín, dokdy jste měli vycestovat z Kanady, můžete až 90 dní zpětně zažádat o tzv. Restoration of status vašeho víza. V tomto mezidobí však nesmíte pracovat – ani v případě, že jste žádali o prodloužení právě pracovního povolení.
Poplatek za Restoration of status činí 200 CAD a výsledek není jistý. Do doby vyjádření jste v Kanadě na implied status a tedy jste v Kanadě legálně.
O restoration of status můžete žádat v případě, že:
- jste zůstali v Kanadě déle než bylo označeno na vašich vízech – ne však déle než 90 dní,
- nebo jste změnili zaměstnavatele, lokaci či typ práce předtím než vám bylo uděleno nové pracovní povolení,
- nebo jste změnili typ studia, vzdělávací instituci, lokaci aj. specifikace studia, které byly uvedeny na studentském vízu bez žádosti jejich změny na vízu.
Více informací týkající se Restoration of status najdete na oficiálních stránkách kanadské vlády nebo zde.
Máte osobní zkušenost s prodlužováním víz v Kanadě?
Upozorňujeme, že článek jsme psali převážně za pomoci dostupných informací od kanadské vlády. Nejedná se však o osobní zkušenost ani návod. Proto si informace vždy ověřujte na oficiálních stránkách, na které vždy odkazujeme.
Pokud máte osobní zkušenost s prodlužováním kanadských víz a chtěli byste ji sdílet či objasnit některé údaje v tomto článku, neváhejte a dejte nám vědět. Rádi vaši pomoc a zkušenost předáme dál.