Kanadská vlajka neboli vlajka javorového listu je oficiálním symbolem Kanady již od roku 1965. Víte, proč jsou na ní červená a bílá barva a proč je uprostřed javorový list? Každá kanadská provincie i teritorium mají navíc své vlastní vlajky znázorňující jejich charakteristické prvky.
Jak kanadská vlajka vypadá?
Současná kanadská státní vlajka má poměr výšky a délky 1:2 a je horizontálně symetrická. Dva červené lemující pruhy obklopují bílý čtverec s jedenácticípým červeným javorovým listem.
Proč červená a bílá? Tyto barvy jsou od roku 1921 díky prohlášení krále Jiřího V. považovány za národní barvy Kanady. Červená a bílá barva se vztahují k vazbám na Velkou Británii. Červeno-bílá vlajka se svatojiřským křížem zavlála na území Kanady již roku 1497. Vyvěsil ji tehdy italský námořník v anglických službách John Cabot.
Dva svislé bílé pruhy na stranách kanadské vlajky představují Atlantský a Tichý oceán. Javorový list se jako typický kanadský znak objevoval už v 18. století. V roce 1868 se list javoru objevil na erbu Ontaria a Quebecu a v roce 1921 byl tento symbol přidán do státního znaku Kanady.
Autorem současné kanadské vlajky je Dr. George Stanley. Vlajku Kanady v dnešní podobě přijal 22. října 1964 kanadský parlament a v únoru 1965 ji uzákonila britská královna Alžběta II. Nahradila tak vlajku známou pod názvem Union Jack, tedy národní vlajku Spojeného království. Dnes je 15. únor dnem, kdy se v Kanadě slaví tzv. Flag Day (National Flag of Canada Day).
Zajímavosti aneb Co jste o kanadské vlajce nevěděli
- Kanadská vlajka byla poprvé vztyčena 15. února 1965 na Parliament Hill.
- Francouzská přezdívka vlajky javorového listu zní L’Unifolié.
- Jedenáct cípů na javorovém listu uprostřed vlajky nemá žádný skrytý význam.
- Kdo by měl zájem o vlajku, která vlála na Peace Tower v Ottawě, bude si muset počkat, protože čekací doba je prý až 5 let. Zájemci si musí oficiálně zažádat.
Další znaky a symboly Kanady
Oficiální státní znak Kanady udělil britský král Jiří V. roku 1921. Nese znaky zemí, které osídlovaly Kanadu. Vpravo je anglický lev, který třímá vlajku spojeného království, levý štítonoš představuje skotského bílého jednorožce s vlajkou symbolizující Francii. Znak vespodu zdobí nápis „A mari usque ad mare“, tedy od moře k moři.
Kanadská hymna nese název O Canada! Dříve byla hymnou skladba God Save the Queen, stejně jako ve Velké Británii.
Tak to bychom měli hlavní oficiální znaky. Kanada má ale samozřejmě ještě celou řadu dalších typických symbolů, které lidem vytanou na mysli, když se řekne „Kanada“ – například hokej, medvědy, bobry, polární záři, tartan a podobně.
Předchozí vlajka Kanady
Vlajka s názvem Canadian Red Ensign byla oficiální vlajkou od roku 1867 až do doku 1965, kdy byla nahrazena vlajkou javorového listu, jakou známe dnes.
Kde koupit kanadskou vlajku
Chtěli byste si kanadskou vlajku pověsit u vás doma? Pokud se pohybujete na území Kanady, není problém sehnat vlajky a vlaječky různých velikostí v obchodech se suvenýry. Kanadské vlajky bývají k dostání také v obchůdcích typu Dollar Store a Dollarama anebo ve větších obchoďácích jako je například Wallmart. Vlajky Kanady jsou na prodej také v e-shopech. Cena se různí podle velikosti a typu vlajky, pro inspiraci se mrkněte na příklad na heureka.cz
Málokterý Kanaďan nemá doma vlajku nebo alespoň obrázek kanadské vlajky, jsou to vlastenci a zejména ve státní svátky rádi vyvěšují vlaječky do oken.
Vlajky kanadských států a teritorií
Jak ukazuje mapa Kanady, celá země se skládá z 10 provincií a 3 spolkových teritorií. Každá z těchto 13 zemí má své vlastní symboly a samozřejmě i svou vlajku.
Alberta
Vlajka Alberty je oficiálním symbolem provincie od roku 1968. Vlajka má poměr 1:2. Barvami provincie jsou modrá a zlatá, což se na designu vlajky odráží. Hráči NHL týmu Calgary Flames nosí hrdě znak albertské vlajky na svých dresech.
Britská Kolumbie
V horní části vlajky Britské Kolumbie je vyobrazena část vlajky Royal Union Flag. Zapadající slunce v dolní části má reprezentovat umístění provincie Britské Kolumbie u západního konce Kanady. Čtyři vlnité bílé a tři vlnité modré čáry symbolizují polohu provincie mezi Tichým oceánem a Skalistými horami.
Saskatschwan
Provinční vlajka Saskatchwanu je zeleno-žlutá, v pravé části je vyobrazená červená lilie. Horní zelená polovina vlajky představuje severní lesy Saskatchewanu, zatímco žlutá (zlatá) spodní polovina symbolizuje jižní prérie.
Manitoba
Vlajka Manitoby byla oficiálně schválená roku 1966. Byla navržena tak, aby se podobala původní kanadské vlajce Canadian Red Ensign.
Nový Brunšvik
Vlajka Nového Brunšviku vyobrazuje zlatého lva na červeném poli v horní třetině. V dolní části vlajky je zlaté pole s lodí a modrými vlnovkami. Tato vlajka byla přijatá v roce 1965 krátce poté, co byla uzákoněna nová státní vlajka Kanady.
Nové Skotsko
Vlajka byla vytvořena v roce 1858. U této vlajky je patrná podobnost se skotskou vlajkou. Vlajka Nového Skotska má bílý podklad s modrým úhlopříčným křížem. Uprostřed je zlatý štít s červeným lvem obklopeným fleurs de lis neboli lilií.
Severozápadní teritoria
Vlajka je bílá se dvěma svislými modrými pruhy po stranách. Ve středu je štít s erbem Severozápadních teritorií. Modrá reprezentuje vodstvo, zatímco bílá představuje sníh a led.
Yukon
Vlajka Yukonu má na levé straně zelený pruh představující yukonské lesy, na pravé modrý pruh symbolizující řeky a jezera. Uprostřed je erb s květinovým věncem a malamutem stojícím na kopci. Oficiálně byla přijatá 1. března 1968.
Ontario
Podobně jako u Manitoby i vlajka Ontaria se hodně podobá původní kanadské vlajce Canadian Red Ensign, která byla oficiální vlajkou od roku 1867 až ro doku 1965.
Quebec
Vlajka Quebecu bývá nazývaná Fleurdelisé. Bílá fleurs-de-lis je symbolem čistoty a modré pole symbolizuje nebe. Oficiálně byla tato vlajka přijatá v lednu 1948.
Nanavut
Oficiální vlajka Nunavutu byla vyhlášena 1. dubna 1999 spolu s územím Nunavut. Na vlajce je vyobrazený červený inuksuk – tradiční inuitský symbol – a modrá hvězda, která reprezentuje Niqirtsuituq neboli severní hvězdu, symbolizující vedení starších v komunitě.
Newfoundland a Labrador
Vlajka Newfoundlandu a Labradoru byla představena v roce 1980 a byla navržena místním umělcem Christopherem Prattem. Modrá představuje moře, jezera a řeky, bílá reprezentuje sníh a led, červená představuje lidské úsilí a zlato symbolizuje důvěru, kterou mají lidé z Newfoundlandu a Labradoru v sebe a v budoucnost.
Ostrov prince Edwarda
Horní třetina vlajky Ostrova prince Edwarda představuje anglického heraldického lva, který byla vyobrazený i erbu prince Edwarda, podle kterého je provincie pojmenována, tak na erbu krále Edwarda VII. Nižší dvě třetiny vyobrazují ostrov, na kterém se objevují tři malé dubové stromky představující okresy Prince, Queens a Kings. Tyto stromy jsou pod ochranou velkého dubu, který reprezentuje Velkou Británii.