Ostrov Prince Edwarda
Ostrov Prince Edwarda je nejmenší provincií Kanady tvořící jen 0,1 % celkové plochy této země. Nachází se v Zálivu svatého Vavřince a přes Northumberlandskou úžinu sousedí s Novým Skotskem a Novým Brunšvikem. Ne nadarmo popsal francouzský objevitel ze 16. století Jacques Cartier tento kus Země jako „nejkrásnější zemi, jakou je možné vůbec spatřit“. Místní lidé, kteří si říkají Ostrované, nedají na svou úrodnou půdu typickou červeným zbarvením obklopenou vlnami Atlantského oceánu dopustit.
Základní informace
Mikmakové, zdejší původní obyvatelé, nazývali ostrov Abegweit, což v překladu znamená „kolébající se na vlnách“. Tento název trefně vystihuje kus půdy ve tvaru půlměsíce vnořené do vod Atlantského oceánu.
V nejhustěji osídlené provincii Kanady v současnosti žije 140 tisíc obyvatel, a to na ploše 5 683 kilometrů čtverečních. Úředním jazykem je angličtina.
Provincie se také pyšní Mostem konfederace, který je vůbec nejdelším mostem světa vedoucím přes zamrzající vody. Stavba vedoucí přes Northumberlandskou úžinu do Nového Brunšviku měří 12,9 kilometru a celkově patří k nejdelším mostům světa vůbec.
Hlavní město žije kulturou
Hlavním městem ostrova je Charlottetown, v němž žije přibližně 36 tisíc obyvatel. Město se rozkládá při ústí řek Elliot, North a Hillsborough ve stejnojmenném zálivu (Hillsborough). Charlottetown je obchodním centrem provincie s rušným přístavem, letištěm i mnoha kulturními stánky.
Zdejší historii se věnuje Konfederační centrum umění (Confederation Centre of the Arts), kde je možné si prohlédnou galerii se stálou i proměnlivou expozicí. Charlottetown je rovněž rájem pro milovníky typické viktoriánské architektury.
Podnebí
Ostrov Prince Edwarda má mírné klima díky teplým vodám zálivu Svatého Vavřince. Moře však sebou přináší i všudypřítomný vítr, který je zde využíván k energetickým účelům. Většina zdejších obyvatel by potvrdila, že jejich nejoblíbenějším ročním obdobím je léto. Teploty se pohybují od 20 do 34 °C, na podzim pak klesají k 8 až 22 °C.
V zimě se zde objevuje vydatná sněhová pokrývka a teploty se pohybují kolem -3 do -11 °C. Studený vítr však zapříčiňuje mnohem nižší pocitovou teplotu. Sníh se zde drží zhruba od listopadu do dubna.
Zajímavosti aneb romantika, kam oko dohlédne
Venkovskému kouzlu pestrobarevného vnitrozemí mísícího se s písečnými plážemi a divokými útesy podlehne nejeden návštěvník, který do těchto končin zavítá.
Ostrov, který se stal dějištěm slavného románu Anna ze Zeleného domu, se pyšní mnoha přírodními krásami a možnostmi, jak zde strávit aktivní dovolenou. Podle zdejších obyvatel ostrov nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů z pobřeží na světě, zatímco ve vnitrozemí se vlní zelené kopce plné malebných zemědělských usedlostí.
Do této malé provincie se hojně sjíždějí milovníci golfu i gastro nadšenci, kterým zdejší restaurace nabízejí například pochoutky z čerstvých mořských plodů.
Prince Edward Island National Park
Za návštěvu určitě stojí Prince Edward Island National Park, který zabírá většinu severního pobřeží ostrova. Návštěvníci zde mohou pozorovat místní faunu, užívat si slunce na dlouhých plážích nebo se projíždět na kole a užívat si mnoho prostorů pro venkovní pikniky.
North Cape
Úžasné výhledy i majáky jako vystřižené z románu lze spatřit v North Cape, jehož špičatý cíp vyčnívá do zálivu Svatého Vavřince. Toto místo je paradoxně navštěvováno méně než zbytek ostrova, a díky tomu nabízí poklidnou venkovskou atmosféru. North Cape je ideální projet na kole podél červeně zbarvených útesů. Po cestě je možné vyrazit na výlet na kajaku nebo mořskou plavbu kolem ostrova.
The Bottle Houses
Mezi zdejší zajímavosti patří i skleněné domky známé jako The Bottle Houses. Jsou tvořeny z tisíců skleněných lahví, jejich autorem je umělec a stavitel Édouard Arsenault. Za pomocí lahví vystavěl dům, hospodu i kapli vybavenou lavičkami a oltářem. The Bottle Houses se nacházejí v Cape Egmont.