Přinášíme vám pár základních rad a informací, jak se během cestování chovat (a jak přežít) v kanadské divočině. Budou užitečné pro všechny, kdo se chystají vyrazit během roku za dobrodružstvími do kanadské přírody, ať už v rámci Working Holiday víz nebo plánují „pouze“ zájezd do Kanady za poznáním.
Bezpečnost v kanadské divočině
Ať se v Kanadě vydáte na krátkou procházku nebo náročný vícedenní hike, ještě než vyrazíte, měli byste vědět, že pravidla pro pohyb kanadskou divočinou jsou úplně jiná než ta, která platí pro toulky českými luhy a háji.
Kanada je domovem velkých predátorů, zejména medvěda černého, medvěda hnědého (grizzly), horské pumy a na dalekém kanadském severu i medvěda ledního. Nemá cenu být zbytečně přestrašený, ale je důležité dodržovat pár základních pravidel prevence střetu s těmito zvířaty.
Základní pravidla
- Na rozdíl od Čech je vhodné dělat (zejména v nepřehledném a zarostlém terénu) hluk a chodit ve skupině.
- Nenosit zbytečně voňavá jídla a při přespávání je mít ve speciálních boxech odolných proti zvěři nebo zavěšené na stromě, vždy v dostatečné vzdálenosti od kempoviště.
- Udržujte od divoké zvěře dostatečnou vzdálenost.
- Psychologicky je lepší mít trekové hole.
- Mějte s sebou vždy po ruce obranný sprej na medvědy (bear spray).
- Nekrmte divokou zvěř.
- Pokud s sebou máte čtyřnohého parťáka, mějte ho na vodítku.
V případě konfrontace s divokou zvěří se snažte řídit zdravým rozumem. Přestože může být skvělým suvenýrem selfie s losem v bezprostřední blízkosti, jen málo lidí ví, že los je statisticky největším zabijákem z velkých zvířat v Kanadě.
Ačkoliv i ostatní jelenovitá zvěř (elkové, jeleni wapiti, sobi a různé druhy jelenů) vypadá roztomile a nechá vás přiblížit se téměř na dosah ruky, může být na jaře (kdy se rodí mláďata) a na podzim (období říje) extrémně nebezpečná!
Jak předejít střetu s medvědem a jak se v chovat v kanadských národních parcích?
Pokud se chystáte do kanadských hor, je dobré vědět, jak se chovat při případném střetu s mědvědem. Upozorňujeme, že těmto střetům by se mělo snažit především předcházet a to jak z důvodu ochrany své, tak i medvědů.
Mobilní signál v kanadské přírodě
V Kanadě to není s mobilním signálem žádná sláva a pravděpodobně nikde jinde na světě se vám nestane být tak často mimo signál, byť jen vyjedete ven z města. Pokud chcete hodně cestovat a vyrážet na vlastní pěst do přírody, je dobré si nejprve ověřit pokrytí signálem u několika operátorů. A to jak pro vaši provincii, tak i nejlépe i v té sousední. Pro případy, kdy se nemůžete dovolat pomoci prostřednictvím mobilu, se využívají satelitní telefony.
Základní pravidla v letním období
Ať už vyrazíte kdykoliv, měli byste si předtím najít informace o počasí, aktuálním stavu stezek či vodních toků. Můžete to provést online, v nejbližším informačním centru či rangerské stanici. Pokud to myslíte s treky v přírodě vážně, velmi doporučujeme pořídit si dobré průvodce pro danou aktivitu a oblast.
Tištěné průvodce jsou pravidelně k mání v second handech a charitních obchodech doslova za pár babek. Informační centra bývají také velice dobře vybavená. Dále můžete zapátrat po vhodné mobilní aplikaci – nám se hodila například AllTrails.
V Kanadě se toho dá přes léto zažít opravdu hodně a outdooroví příznivci si rozhodně přijdou na své. Jsou zde téměř neomezené možnosti pěší a vysokohorské turistiky, skalního lezení, dále můžete zkusit rafting, kajak a kanoistiku, vícedenní túry divočinou, rybolov a lov. K posledním dvěma zmiňovaným aktivitám je však potřeba si založit VIN a následně zakoupit licenci pro danou provincii.
V Kanadě je vybudována výborná síť infocenter, tábořišť, horských chat (zejména ve vlastnictví ACC – Kanadského horolezeckého klubu) a srubů v divočině. Pokud uvažujete o pobytu v některé z chat v těch nejlepších či nejznámějších lokalitách, musíte se rozhodnout ve velkém předstihu a udělat online rezervaci dopředu (často však i více než půl roku předem), jelikož tato místa bývají beznadějně vyprodána v celé hlavní sezóně.
Uvažujete-li o vícedenním výletu s pobytem v přírodě, často se budete pohybovat na území národního parku či provinční rezervace, teritoriálního parku a podobně. Zde je nutné se zaregistrovat a zaplatit na daný počet dní tzv. backcountry permit, který vám umožní legálně přespat v divočině na zpravidla předem stanovených tábořištích. Nenechte se zmást ani tím, že kempování ve stanech může být bezproblémové a jednoduché – i tady je často potřeba rezervovat kemp s velkým předstihem, ale záleží na lokalitě a daném měsíci.
Bezpečnost v zimě
Kanadské Rockies jsou hotovým Eldorádem zimních sportů. Je téměř jedno, jakou oblast a město navštívíte. V okolí měst jako je Banff, Canmore, Jasper, Lake Louise, Golden, Kicking Horse či Revelstoke najdete nekonečné možnosti pro všechny typy zimních sportů, které si dokážete představit.
Všude najdete upravené trasy pro běžecké lyžování, skicentra pro sjezdové lyžování a v neposlední řadě spoustu značených tras pro stále populárnější sněžnice.
V Kanadě najdete perfektní podmínky pro extrémní lyžování (heli-skiing, cat-skiing, freeride) a skialpinismus. Celé Rockies jsou mekkou ledolezení a dost možná zde poprvé v životě okusíte jízdu v psím spřežení. Pokud budete mít štěstí a schopnosti, můžete se stát třeba i dog musherem, jako spousta našich přátel.
Zimy jsou v horách dlouhé a mocné sněhové nadílky s sebou nesou množství lavin nevídaných rozměrů. Na zimní, hlavně skialpinistické a freeridové výpravy je povinností základní lavinová výbava (lavinový vyhledavač, sonda a lopata). Více než vhodné jsou předchozí zkušenosti, případně lavinové kurzy. Během pobytu v horách raději preventivně sledujte lavinovou předpověď.
Počasí v Kanadě
Počasí v kanadských Rockies, stejně jako v horách po celém světě, si zaslouží zvláštní pozornost. Počasí se může v průběhu celého roku rychle měnit, zejména odpoledne. I v létě můžete v kanadských horách zažít všechna roční období v jeden den. Teploty mohou sahat do extrémů nad i pod nulou.
V létě může být dlouhodobě i extrémní sucho (například jako v roce 2017), které s sebou může přinášet rozsáhlé lesní požáry. Pro požáry je nechvalně známá hlavně provincie Britská Kolumbie. Zejména uprostřed léta pak kouř z rozsáhlých požárů sužuje okolí na stovky kilometrů daleko a zasahuje i do ostatních provincií.
V zimě teploty klesají na většině území Kanady a Rockies hluboko pod bod mrazu.
Opravdové jaro začíná většinou spíše v druhé polovině dubna. Podzim (hlavně září) je nádherně barevný, výrazně klesají ceny i počty turistů a je pořád dobré počasí pro letní outdoorové sporty.
Vybavení do kanadské přírody
Během celého roku je vhodné mít s sebou dobré funkční oblečení, vždy i dostatek toho teplého a nepromokavého. Na jakkoliv dlouhou túru si vždy vezměte bear spray proti medvědům (a eventuálně horským pumám) a upevněte si ho někam dostupně u pasu či na ramenní popruh batohu, hlavně ne dovnitř batohu.
Léto
V létě to chce mít při sobě hlavně vydatnou zásobu pitné vody a v případě delších či dokonce vícedenních podniků filtr na vodu. Solidní pohory jsou takřka samozřejmostí. Hodně sil (a bolesti) mohou ušetřit trekové hole a kvalitní batoh. Pokud chcete v létě přežít v kanadské divočině, nikdy nezapomeňte na nějaký účinný repelent. Čím více složky deet repelent obsahuje, tím je účinnější. Ale samozřejmě jsou i přírodní varianty, které vás ochrání. Komáři a ostatní bodavý hmyz dokážou být nesnesitelně otravní.
V některých měsících a místech Kanady, zejména při vodáckých výpravách, může dost pomoci i síťka na hlavu. Proti slunečním paprskům je dobrý opalovací krém s faktorem zhruba 30 a více.
Pokud se již pustíte do vysokohorské turistiky nebo skalního lezení, nikdy nezapomínejte na helmu. Celé Skalnaté hory jsou neuvěřitelně drolivé. I když polezete po kvalitní skále, nikdy nevíte, co nad vámi skopnou ostatní lezci, nebo kdesi výše turisté či divoká zvěř (horské ovce a kozy).
Vzhledem k často mizernému nebo žádnému signálu se může hodit satelitní telefon.
Zima
Na zimu to chce to nejlepší teplé oblečení, nejlépe péřové a vlněné (vlna merino). Dobré jsou i boty do vysokých mrazů (např. značky Sorel nebo Windriver). Uvidíte sami, v čem chodí skoro všichni místní – oni dobře vědí, co dělají. Pokud jste si kvalitní zimní oblečení nepřivezli, není nutno věšet hlavu. V Kanadě se to samými výhodnými výprodeji jenom hemží. Případně můžete opravdu velmi levně nakoupit z druhé ruky (charitní krámy, second handy, na webu kijiji.ca apod.)
Jak již bylo řečeno výše, na zimní výpravy v horách nezapomeňte na základní lavinovou výbavu.
Na závěr zopakujeme ještě jednou tu nejdůležitější radu pro cestování kanadskou divočinou – řiďte se zdravým rozumem a zbytečně neriskujte.