Možná jste zažili situaci, kdy s vaším partnerem čekáte na vylosování z poolu v rámci programu Working Holiday či Young Professionals a vytáhli z něj pouze jednoho z vás. Věříme, že v té situaci jste oba smutní z toho, že se do Kanady spolu možná vůbec nevydáte. Nevěste hlavu! Přinášíme vám informace, díky kterým vám třeba i vaše společná cesta do zahraničí vyjde!
V rámci studia či práce v Kanadě můžete požádat o pracovní povolení pro vašeho partnera či partnerku. Musíte však splňovat hned několik kritérií a splňovat podmínky pro takzvaný „Common-law relationship“.
Pokud by se s vámi partner do Kanady chtěl vydat pouze za turistickým účelem na dobu až 6 měsíců, není třeba řešit žádné partnerské povolení k pobytu, ale stačí, když se vydá s platným povolením eTA.
Co to znamená „Common-law relationship“?
V rámci imigračního kontextu tzv. Common-law relationship/partnership znamená, že pár spolu žije minimálně jeden rok. Termín se vztahuje jak k opačnému, tak stejnému pohlaví. Common-law partnership existuje od té doby, odkdy mohou partneři dokázat různými důkazy jejich vztah. V českém překladu se jedná zkrátka o obvyklý partnerský vztah nesezdaného páru.
Kdo je to Common-law partner?
- Osoba, která za vás není legálně oddána (Common-law je tzv. vztahem faktickým vztah založený na faktech dle individuálních případů VS Marriage neboli manželství je zakotveno v zákoně)
- Osoba s věkem minimálně 18 let
- Osoba s jakýmkoliv pohlavím
- Osoba, která s vámi žije minimálně 12 měsíců bez delších odluk od vás (Pokud jste žili na delší dobu od sebe, bylo to kvůli rodinným záležitostem, práci či služebním cestám. Čas, kdy jste žili od sebe musí být krátký a dočasný.) Pokud spolu po jednom roce partneři na delší dobu nežijí – například kvůli práci, vzdělání, rodinným důvodům atd., vztah je uznáván, jelikož k této změně došlo až po minimální době jednoho roku (After the one year period of cohabitation has been established, the partners may live apart for periods of time while still maintaining a common-law relationship). Pokud však trávíte hodně času odděleně, bude se váš vztah dokazovat hůře.
Pozor, pokud jste partneři byli i předtím, než vám bylo 18 let, tento čas se do potřebného roku soužití nezapočítává! (Partners may begin to live together before age 18, but their relationship is not legally recognized as common-law until both partners have been cohabiting for one year since both were at least 18 years of age.)
Co nemůže být považováno za „Common-law partnership“?
- Polygamie
- Osoby v incestním vztahu
- Osoby mladší 18 let
- Osoby, které byly zadrženy či uvězněni za trestný čin podle kanadského trestního zákoníku (One of the partners detained or incarcerated for what would be offences in Canada under the Criminal Code.)
Kdo může získat pracovní povolení pro svého „Common-law partnera“?
Pracovní povolení můžete pro svého partnera získat, pokud studujete na vybraných kanadských školách nebo pracujete v Kanadě v rámci tzv. Skilled Jobs (NOC A, B, 0) například s pracovním povolením v rámci Working Holiday či Young Professionals. Váš partner v takovém případě žádá o otevřené pracovní povolení (Open work permit), jedná se tedy o pracovní povolení, které není vázané zaměstnavatelem či profesí.
Studium v kanadské škole
Dopředu se ujistěte, že vaše studium splňuje podmínky pro budoucí žádost o pracovní povolení pro vašeho partnera. Pokud v Kanadě studujete, může váš partner přijet za vámi a získat tak pracovní povolení, aby mohl v Kanadě pracovat. Vyřízení otevřeného pracovního povolení trvá několik týdnů až měsíců. Doba platnosti pracovního povolení bude na stejnou dobu, jako doba vašeho studia. Oficiální kanadské imigrační stránky doporučují žádosti online formou.
Mezi základní podmínky patří:
- platné studijní povolení
- studium na plný úvazek v některé ze škol (a public post-secondary school, such as a college or university, or CEGEP in Quebec, a private college-level school in Quebec, a Canadian private school that can legally award degrees under provincial law (for example, Bachelors, Masters or Doctorate degree))
Práce v Kanadě
Studium na kanadských školách není zdarma, a to ztěžuje celý proces. Existuje však další možnost, jak vašemu partnerovi získat pracovní povolení, a tím je vaše práce v Kanadě. Práce musí být kvalifikována jako tzv. Skilled Job s označením NOC A, B nebo 0. Díky zkušenostem Čechů v Kanadě víme, že ačkoliv nepracujete přímo na některé z těchto pozic, ale pozici jí blízké, váš zaměstnavatel vám může napomoci s dokumentací. Podmínkou pravděpodobně budou dobré vztahy mezi vámi a vaše pracovitost.
K žádosti budete pravděpodobně potřebovat smlouvu včetně popisu práce a bonusem budou jistě také výplatní pásky.
Jakým způsobem zažádat o pracovní povolení pro partnera
Existují dvě cesty, jak si zažádat o pracovní povolení pro partnera, neboli, jak se tomu často nesprávně říká – Common-law víza. První z nich je provést žádost online skrz kanadské imigrační stránky – tuto možnost popisuje v rozhovoru Lucka s Kryštofem. Druhou možností je osobní aktivace pracovního povolení na kanadských hranicích, jako s námi v rozhovoru sdíleli Markéta s Matějem.
Potřebné dokumenty pro doložení common-law partnerství
Pokud se rozhodnete požádat o pracovní povolení pro vašeho partnera, budete muset prokázat, že spolu žijete minimálně 12 měsíců. Doporučujeme si veškeré tyto dokumenty připravit již v ČR a poté je případně naskenovat či vzít s sebou do Kanady. Jaké dokumenty dle oficiálních kanadských stránek mohou být považovány za důkaz?
- Vyplněný a ověřený dokument Statutory declaration of common-law union (IMM 5409)
- Společné bydlení (nájemní smlouva s oběma jmény)
- Účty za sdílené služby (plyn, elektrika, telefon a další)
- Důležité dokumenty zobrazující stejnou adresu (řidičské průkazy, pojištění,..)
- Identifikační dokumenty
- Fotografie, dopisy, letenky se společnou cílovou destinací
- Další dokumenty potvrzující společný vztah
- Dokumenty potvrzující studium na dané kanadské škole nebo dokumenty potvrzující pracovní pozici skilled job (výplatní pásky, pracovní smlouva…)
Tyto důkazy jsou prošetřeny a posouzeny. Doporučujeme tuto část nepodcenit. Čím více důkazů o společném vztahu máte, tím lépe.
Common-law partnership mezi českým a kanadským občanem
Pokud si v Kanadě najdete místního partnera a jste spolu déle než rok, začnete spolu být v tzv. Common-law vztahu. Pokud jste schopni prokázat, že váš vztah trvá déle než jeden rok včetně společného bydlení, máte nárok na žádost o PR pod takzvaným Spousal or Common-law partner in Canada Class, které spadá pod Family Class. Součástí žádosti o PR je také žádost o OWP (Open Work Permit) v délce dvou let který přijde za zhruba 4 měsíce, PR přijde zhruba za rok od podání žádosti. Podrobnější informace pro tento případ najdete na oficiálních stránkách kanadské vlády.
Stejně tak, jako nesezdaný pár, můžete žádost o PR a OWP poslat také po svatbě s Kanaďanem či Kanaďankou.
Tipy a zkušenosti Čechů v Kanadě
Díky těmto pracovním povolením si lze prodloužit váš pobyt na více let. Například – pokud jsou oba z páru vybráni na Working Holiday, aktivují pouze jednu žádost a partnera k sobě připojí v rámci „Common-law relationship“ a po roce si to vymění.
Pokud máte v době žádosti o pracovní povolení common-law partnera, nebojte se již v úvodní žádosti (a také např. ve Family Form) označit ikonku s tímto názvem. Už i toto vám může pomoci a pokud si zachováte screenshot či jiný důkaz z tohoto dokumentu, můžete ho použít při prokázání vašeho vztahu v budoucnu.
Jestliže jeden z vás získal POE letter of Introduction, doporučujeme druhému z páru letět do Kanady na tzv. eTA (Electronic Travel Authorisation), které platí až na 6 měsíců. Pár dní po příletu začněte řešit Common-law partnership. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, od českých cestovatelů víme, že téměř všichni z nich se k sobě při cestě do Kanady nehlásili a jeli odděleně tak, aby nepřitahovali pozornost imigračních úředníků.
Celý tento proces bývá označován jako Common law vízum, neboli partnerské vízum/partnerská víza – ta ale neexistují! Jedná se o open work permit pro vašeho partnera. Na stránkách CIC tedy hledejte Open Work Permit.
Kdy je vhodný čas Common-law řešit?
Na možnost této varianty je vhodné myslet už v době, kdy čekáte s partnerem na výběr z poolu nebo plánujete svou cestu do Kanady a víte, že chcete jet společně a mít možnost pracovat. Zjistěte si předem všechny potřebné informace, podmínky, které byste museli splňovat, co vše byste potřebovali doložit a jak byste mohli váš vztah dokázat. Sežeňte si co nejvíce dokumentů, které by váš vztah dokazovaly. V rámci online procesu žádosti např. o WH se pak nezapomeňte vzájemně vyplňovat právě do kolonky Common-law partnera v informacích o rodinných příslušnících.
Jak získat partnerská víza do Kanady?
Jako partneři můžete do Kanady vycestovat různými způsoby. Ať už se jedná o Working holiday, Young professionals, studijní povolení či turistické povolení eTA. Ačkoliv se tento pojem používá, partnerská víza do Kanady jako taková ale pro občany ČR neexistují, vztahuje se na nás bezvízová povinnost. Je však třeba být v Kanadě legálně a pro případ práce mít vhodné pracovní povolení.
Výhody a nevýhody pro pracovní povolení díky Common-law relationship
Výhody
- Možnost vydat se do Kanady v páru, i když pracovní či studijní povolení má pouze jeden z páru a druhý např. stále čeká na výběr z poolu pro Working holiday.
- Možnost prodloužit si tímto způsobem pobyt v Kanadě. (Jeden z páru získá pracovní povolení v rámci např. WH a druhý na Common-law, další rok se vymění.)
Nevýhody
- Nejistota přidělení pracovního povolení pro druhého partnera.
- Potřebné plnění podmínek a dokládání vztahu.
- Možná časová prodleva, než si např. v rámci Working holiday najde jeden z páru práci spadající do kategorie Skilled job.
Rozhovory o Common-law partnerství
Mnoho informací si najdete na internetu. My si ale myslíme, že člověku pomůže slyšet skutečný příběh, který si vyzkoušel na vlastní kůži. Podívejte se na rozhovory, které obsahují velmin užitečné informace v rámci Common-law partnerství
- Rozhovor s Davidem Kikou, imigračním specialistou – na téma Jak do Kanady v páru jako Common-law
- Rozhovor s Davidem Kikou, imigračním specialistou žijícím ve Vancouveru, který nám povyprávěl o různých druzích víz včetně Common-law partnerství, prodloužení víza a odpovídal na časté dotazy.
- Podcast s Markétou a Matějem, kteří se společně do Kanady dostali díky Common-law partnerství. Psané informace se dozvíte také v dalším rozhovoru s nimi.
- Rozhovor s Luckou a Kryštofem, kteří vyrazili do Kanady na Working Holiday a turistické povolení eTA.
- Rozhovor s Bětkou a Michalem, kteří se do Kanady vydali v páru a ještě v době pandemie Covid-19.
- Další informace s tématem Common-law partner můžete najít i v dalších článcích a rozhovorech na našem blogu.