Kanada je díky rozloze 9 985 000 km² jednou z největších zemí světa. I velikost jednotlivých kanadských provincií je tak veliká, že by pojala mnoho průměrně velkých evropských zemí. Pokud bychom spojili třeba dvě největší provincie, téměř bychom rozlohou předčily plochu celé Evropy. Proto je nutné při cestování v Kanadě brát v potaz nejrůznější místní specifika, která by nás předtím ani nenapadla.
Doprava v Kanadě
Zaměříme se zejména dopravu autobusem, letadlem a hlavně se budeme věnovat cestování po Kanadě autem. Vlastní automobil je podle nás bezesporu nejlepší způsob, jak tuto rozlehlou, ale zároveň neuvěřitelně pestrou zemi poznat. Cestování lodí a vlakem záměrně vynecháváme. Lodní doprava je velmi specifická a výhradně by se jednalo o dopravu trajektovou či výletní plavby na východním a západním pobřeží Kanady.
Vlakové spoje
Ceny vlaků jsou v Kanadě poměrně vysoké a domníváme se, že tento druh cestování by byl poměrně neefektivní. Určitě lze ale doporučit projetí některých úseků železniční sítě Kanady. Za všechny uvádíme jako příklad White Pass and Yukon Route, která se nachází v provincii Yukon a patří k těm nejlepším na celém světě. Nabízí neuvěřitelnou jízdu historickou trasou z dob zlaté horečky s nádhernými výhledy na divokou severskou krajinu a celá železnice je neuvěřitelné dílo inženýrství tehdejší doby.
Letecká doprava
Oblíbenost letecké dopravy celosvětově stále roste a v Kanadě tomu není výjimkou. Stále stoupá počet jak jednotlivých letů, tak i možností odkud a kam letět. Není se čemu divit, protože i cesta autem z jednoho místa do sousední provincie by mohl trvat klidně i více než celý den. Nabídka letů a letenek je velká a frekventovaná.
Není problém sehnat v řádu několika stovek dolarů let v rámci větších kanadských měst. Vnitrostátní lety trvají většinou jen pár hodin. Komplikovanější letecké spojení může být v rámci severských částí – např. Yukonu, Northwest Territorries (Severozápadní teritoria). Zde jsou často využívána menší vrtulová letadla nebo dokonce tzv. „bush planes“, které jsou v některých odlehlých částech Kanady i jedinou možností dopravy. Ceny takových letů ale mohou výrazně převýšit cenu jednoho tisíce (nebo i několika tisíc) dolarů.
Autobusová doprava
Autobusová doprava je v Kanadě dostupný a vcelku oblíbený způsob, jak se dostat z místa A do místa B, a to i v rámci delších přesunů. Kanada má kromě slavné Trans-Canada Highway poměrně slušnou síť silnic a dálnic, která je pokrytá místními dopravci (např. Greyhound). Pokud se chcete přesouvat na střední i delší vzdálenosti, nemáte vlastní auto a zároveň vám nevadí snížené pohodlí a spousta času strávená na sedadle, pak je autobus dobrou volbou. Sice neušetříte čas, ale za to relativně dost peněz.
Například oblíbená cesta z Vancouveru v Britské Kolumbii přes Rockies až do albertského Calgary vám bude trvat přibližně 15 hodin a bude stát zhruba 85 – 100 dolarů.
Cestování autem
Cestování autem je bezesporu nejlepší a nejefektivnější způsob dopravy, pokud chcete z Kanady opravdu něco vidět, zažít a skutečně cestovat – ať už budete mít vlastní auto, nebo možnost spolujízdy či jízdy stopem. Cestování autem má v Kanadě řadu specifik, pozitiv i negativ, s kterými je nutno počítat. Jedná se hlavně o vzdálenosti, odhad času potřebného na cestu a braní v úvahu místních podmínek. Pokud uvažujete o pronájmu auta, bude se vám hodit náš článek s tipy a radami.
Silnice a provoz
Nejslavnější silnicí je transkontinentální systém Trans-Canada Highway. Jedná se o dálnici, která prochází všemi deseti kanadskými provinciemi a měří v celé své délce téměř 8 000 kilometrů. Přestože je na ni většinou provoz na naše evropské poměry neuvěřitelně poklidný a plynulý, tak pokud ji budete chtít projet celou, nebo byste jeli třeba z jednoho pobřeží na druhé a zpátky, budete si muset vyčlenit týden na cestu tam a týden na cestu zpět.
Pokud se ale chcete systematicky přesouvat a cestovat, nebo si zajet na daleký víkendový výlet, Kanada je na to jako dělaná. Pokud pomineme velkoměsta a jejich okolí, provoz bývá skutečně poklidný a cesta i vzhledem ke vzdálenosti (několik stovek kilometrů), utíká poměrně rychle.
Příklady a zkušenosti
Například srdcem národních parků Banff a Jasper 10 878 km² vede 230 km dlouhá dálnice Icefields Parkway. Bez zastávek trasa z Banffu do Jasperu zabere minimálně 3 hodiny jízdy. S tím že nejvyšší povolená rychlost je 90 km/h. Pokud ale plánujete zajížďky a zastávky v rámci parku vyhraďte si mnohem více času, klidně i v řádu několika dnů.
Z vlastní zkušenosti např. v rámci Rockies a okolí je možné hravě ujet na hlavních tazích vzdálenost 400 km poměrně rychle v rámci pár hodin. Pro příklad můžeme uvést naše víkendové výlety z Canmore do Waterton Lakes, Jasperu atd. To je čas, který by nám nestačil k projetí mnohem kratšího úseku v rámci ČR.
Přestože jsou v Kanadě vzdálenosti celkově delší, ujetá vzdálenost ale naskakuje mnohem rychleji.
Zvláštnosti cestování v Kanadě
Úskalí nastává, pokud sehneme z hlavních tahů. V odlehlejších oblastech jsou méně kvalitní silnice a často také nepopulární štěrkové cesty, tzv. „gravel roads“. Pokud člověk nechce riskovat defekt nebo nehodu, jízda už nemusí být tak rychlá.
Další atypickou věcí na cestování v Kanadě jsou počasí a přírodní živly. Přichází často nečekaně, rychle a v nevídaných rozměrech. Zpomalí nebo zcela zastaví dopravu nejen na pár hodin, ale i dní.
V létě se jedná hlavně o problém rozsáhlých požárů, které sužují zejména provincie Britské Kolumbie a Alberty. Problémem pak nejsou jen rychle se šířící požár a plameny, ale i hustý kouř, který zamoří okolí desítky až stovky kilometrů daleko. V zimě některé úseky silnic v horách ohrožuje lavinové nebezpečí a není výjimkou, že se extrémně velké laviny přeženou přes dálnici a trvá několik dní je odklidit.
Zvláštní kapitolou je ledovka a sněžení. A zvláště pak, pokud nasněží třeba přes noc více sněhu. Jedna z mála věcí, která nás po celém roce stráveném na kanadském severu překvapila, je nepřizpůsobivost místních řidičů na sníh. Přestože (nebo právě protože) mají ty nejnadupanější trucky, je zcela běžné, že jen na cestě z Banffu do Calgary (90 km) potkáte 15 vozidel převrácených na střeše, v příkopě či závěji.
Letět anebo jet autem?
Pojďme se podívat na konkrétnější příklady. Jestliže se rozhodnete cestovat mezi městy v rámci jedné provincie, i zde můžete narazit na opravdu velké vzdálenosti. Typickým příkladem je cesta mezi Calgary a Edmontonem, hlavním městem provincie Alberta.
Calgary – Edmonton (cca 300 km)
- Pokud se rozhodnete letět, vyjde vás jednosměrná letenka zhruba okolo 120 CAD. Let trvá asi hodinu.
- Autem počítejte se 3 hodinami jízdy.
Vancouver – Calgary (cca 970 km)
- Poletíte 1,5 hodiny a za one-way let zaplatíte 80 -100 CAD.
- Autem pojdete tuto vzdálenost přes Trans- Canada Highway cca 10 hodin.
Toronto – Vancouver (cca 4 380 km)
- Cesta autem by trvala zhruba 40 hodin.
- Letadlem zdoláte vzdálenost za 5,5 hodin. Jednosměrná letenka stojí okolo 200 CAD.
- Pro zajímavost: vlakem byste jeli 3 dny.
Car shipping – co je to a jak to využít?
Je možné, že v závislosti na cíli vaší cesty zjistíte, že se nevyplatí řídit, a rozhodnete se využít jiný způsob dopravy. Zároveň si ale nechcete na místě půjčovat nebo pořizovat nové auto. Pak můžete využít službu převozu auta neboli car shipping. Více informací najdete například zde.
Suma sumárum nám osobně cestování vlastním vozidlem přirostlo k duši a bylo nejlepším a bezpečným prostředkem, jak si Kanadu a cestování po ní opravdu užít. Další tipy a užitečné informace najdete v článku Možnosti cestování v Kanadě.