Usilovně jste se připravovali na otevření kvóty pro working holiday víza do Kanady a marně čekáte na svůj POE letter dodnes? Pokud vám working holiday víza nevyšly, i tak máte možnost, jak chytře vyrazit do Kanady. Připravili jsme pro vás skvělého průvodce možnostmi, které se vám otevírají, pokud stále rozmýšlíte a nevíte, co teď dělat.
Začneme ihned specifickým případem, který se stává velmi často – a to, že jeden z vás dostal WH víza a druhý na ně stále čeká. A poté už přejdeme na konkrétní varianty, které máte pro své budoucí kanadské dobrodružství.
Jsme dva, jeden z nás dostal WH víza, druhý ale ne
Tohle je poměrně častý problém párů a kamarádů, kteří chtějí vyrazit do Kanady společně. Jeden z vás dostal víza a druhý stále nikoli. Je to zapeklitá situace a nový systém přidělování WH víz je bohužel ještě více nešťastný pro dvojčlenné a vícečlenné skupiny, které chtějí odletět do Kanady spolu.
Vyplatí se počkat, co když druhému víza po čase udělí?
Odpověď na otázku, jak dlouho budete vyčkávat než dojde k úplnému vyčerpání kvóty a budete mít jistotu, že už není místo a druhý WH víza definitivně tento rok nedostane, je zcela subjektivní. V tomto bohužel neporadíme, ale zato přinášíme přehled možností, které máte a mezi čím můžete rozhodovat.
Chcete do Kanady, a to co nejdříve
Pokud se nechcete zdržovat v ČR ani kdekoli jinde a váš cíl je co nejdříve se dostat do Kanady, pak nejsnazší cestou s nejméně papírováním je, že odjedete na WH víza a druhý si udělá eTa registraci. Ve stručnosti má ten z vás, kdo má eTa víza, 6 měsíců na to, aby si našel práci, ve které vám zaměstnavatel dá pracovní víza.
Možnost odletu do Kanady lze kombinovat tak, že jeden s WH vízy do Kanady odletí dříve a bude hledat kontakty pro druhého. Např. po 2 měsících přiletí druhý s eTa vízy a hledání může pokračovat společně. Kombinací lze najít mnoho, záleží, co vám bude sedět nejlépe.
Pokud chcete zůstat v Kanadě déle než 6 měsíců, další alternativou je zorganizovat studium v Kanadě. O této možnosti píšeme více o pár řádků níž.
Máte čas a chcete vážně jet společně
Pokud jste trpěliví a netlačí vás čas, máme pro vás zajímavé řešení. Pojďme pečlivě počítat, protože tady nesmíme udělat žádnou chybku.
Ten z vás, kdo má WH víza, musí ve většině do Kanady odcestovat do 12 měsíců – časová lhůta je uvedena na vašem POE. Pokud jste získali POE např. 20. března 2019, vstoupit na kanadskou půdu můžete nejpozději do 19. března 2020, abyste mohli uplatnit svůj nárok na working holiday víza. To znamená, že druhý z vás bude moct žádat o WH víza do Kanady v další kvótě, tj. předpokládejme začátkem ledna 2020.
Už víte, kam směřujeme?
Do 19. března 2020 máte čas na to, aby druhého vybrali v kvótě a získal POE letter. Pokud se tak stane, společně vyrazíte do Kanady (první z vás na kvótu 2019, druhý na kvótu 2020). Důležité je, že musíte hlídat datum, ke kterému vám bylo uděleno POE a jeho platnost.
Studium v Kanadě
Pokud toužíte poznat kanadský život, studentská víza umožňují strávit v Kanadě celou řadu měsíců. Pravda, tento způsob není nejlevnější, avšak dobrou zprávou je, že některé varianty umožňují také legálně pracovat. Pokud máte tedy našetřeno, můžete zorganizovat svůj studentský výlet, který zkombinujete s prací. Úroveň soukromého i veřejného školství je v Kanadě vysoká, a tak získáte i cenné vědomosti (v některých případech i papíry = certifikace).
Více najdete na detailně zpracované stránce Studium v Kanadě.
Pokud přemýšlíte o studiu v Kanadě, je vhodné jej organizovat s agenturou, která má dobré kontakty na kanadské školy a dokáže vám navrhnout dobrý program. Zájemcům doporučujeme účast na několika schůzkách s různými agenturami, ať máte porovnání.
Vyraz do Kanady na turistu s eTa povolením
Kanada umožňuje Českým občanům odcestovat do Kanady bez složitého papírování a povolování, stačí vyplnit před odletem eTa registraci. Do Kanady tak pojedete jako turista. K dispozici máte 6 měsíců.
Toto je nízkonákladová alternativa pro všechny, kteří nezískali working holiday víza a nechtějí svůj pobyt v Kanadě oddalovat.
Cítíme povinnost upozornit, že eTa víza vám nedovolují legálně pracovat. Skutečnost je taková (chceme být maximálně otevření a upřímní), že řada zahraničních cestovatelů jezdí do Kanady na turistická víza a v Kanadě nelegálně pracují. O nelegální práci, jejich výhodách a nevýhodách, píšeme více na stránce Práce v Kanadě.
Za lepší variantu nám připadá, jet na eTa víza do Kanady s tím, že budete networkovat a hledat kanadské zaměstnavatele, kteří vám dokážou nabídnout pracovní víza. V takovém případě je nutné umět anglicky na komunikativní úrovni a být dobrý ve svém oboru.
Není to nemožné a důkazem může být příběh Vojty z Hradce Králové, který odjel do Kanady hledat práci ve 35 letech a za pár měsíců letěl do Kanady podruhé, tentokrát už s celou rodinou a pracovním povolením.
Práci v Kanadě můžeš hledat i na dálku, přímo z počítače v ČR. Využívej sociální sítě, LinkedIn anebo piš přímo konkrétním kanadským zaměstnavatelům. Myslíme, že toto je jedna z nejnáročnějších metod, jak získat pracovní víza, mnohem efektivnější je, se do Kanady odstěhovat na pár měsíců.
Common-law partnerská víza jako varianta pro páry
Pokud chcete do Kanady na Working holiday víza odcestovat v páru a do kvóty je vybrán pouze jeden z vás, samozřejmě jsou možností předchozí varianty. V tomto případě je zde pak ještě jeden tip a tím je doložit, že jste partneři tzv. common-law a pro druhého z vás zažádat o pracovní povolení tímto způsobem. Inspirovat se můžete třeba rozhovory s páry, které takto svá víza řešili.
Nutností je, aby si první z páru našel pracovní pozici označovanou jako tzv. skilled job,neboli spadající do kategorie NOC A, B nebo O a byli jste schopni doložit společné soužití po dobu alespoň 1 roku.
Zkus working holiday do jiných destinací
Nezoufejte, kvóta na WH víza do Kanady se otevírá každý rok. Mezitím můžete zkusit WH program v jiných zemí. Podívejte se na kompletní přehled možností pro working holiday víza pro Čechy.
Working Holiday na Nový Zéland
Jedním z nejpopulárnějších programů pro práci v zahraničí je Working Holiday na Novém Zélandu. Kvóta se otevírá vždy v březnu a spočívá v tzv. klikací soutěži (jak tomu bylo s WH vízy do Kanady v minulých letech).
Work and Travel v USA
Program Work and Travel v USA je velmi oblíbený především mezi studenty, kteří právě dokončili střední nebo vysokou školu v ČR. Strávit 3 měsíce prací a 1 měsíc cestování po Severní Americe zní lákavě. Pracovních možností je celá řada, zřejmě nejčastější jsou práce v dětských a sportovních kempech či práce plavčíka.
Work and Holiday do Austrálie
Víte o tom, že již můžete žádat o Work and Holiday vízum do Austrálie? Otevírají se dveře pro dobrodružné Čechy, kteří mohou vyrazit do Austrálie za prací skrze program Work and holiday víz (nepleťte si s Working Holiday). Kvóta je aktuálně pro 500 uchazačů a otevřela se 1. března 2018.
Důležité je, nevzdat to…
I když vám Working holiday do Kanady nevyjde letos, můžete to zkusit v dalším roce. Kvóta se bude opět otevírat a vy už budete vědět více, co vás čeká. Budete připraveni včas a snad budete mít více štěstí při výběru z poolu.
Pokud se vám nechce čekat na další ročník a do Kanady chcete co nejdříve, pak je možnost:
- Vycestovat do Kanady na studentská víza
- Vycestovat do Kanady s povolením eTA
Pokud prostě chcete zkusit život v zahraničí a nezáleží tolik na tom, jestli to bude Kanada, mrkněte na možnosti získání Working holiday víz do jiných zemí:
- Working holiday na Nový Zéland
- Work&Travel do USA
- Work and Holiday do Austrálie
- Working Holiday do Chile
- Working Holiday do Izraele
- Working Holiday do Jižní Koreji
- Working Holiday na Taiwan
Cestovateli, zůstaň v obraze
Zůstaňte v obraze o tom, co je na našem portálu nového a to jak v rámci Working holiday, tak po cestovatelské stránce, ať se máte na co těšit. Stačí se přihlásit k odběru newsletteru a my už se o zbytek postaráme. Žádné podstatné novinky vám určitě neutečou…
[convertkit form=4985118]
Dobrý den,
hlásila jsem se na WH víza na rok 2017, ale bohužel jsem je nedostala. Vím, že to můžu zkusit znovu na rok 2018, ale nevíte prosím jestli se mám ze současného poolu nějak odhlásit? Nebo mě automaticky vyřadí v posledním kole a můžu se pak bez problémů přihlásit znovu?
Děkuji za odpověď
Hezký den
Anežka Chrtová
Ahoj Anežko,
po ukončení kvóty tohoto kola budou všichni z poolu vyřazeni. Pak si zatím nejsme jisti, zda zůstane profil IEC aktivní a ty se budeš moci rovnou přihlásit po spuštění nového poolu nebo jak to bude…
Měj se krásně 🙂
Dobrý den, slyšela jsem o možnosti vyjet do Kanady na tzv. common in low. Tedy, když manželé usilují o víza, ale dostane ho jen jeden z partnerů, je možnost na letišti získat pracovní povolení na druhého partnera.
Zpracovávali jste toto téma, popř máte s tímto nějaké zkušenosti?
děkuji za odpověď
Ahoj Ester, na toto téma připravujeme obsah, ale ještě to určitě nějakou dobu potrvá. Osobní zkušenost nemáme, nicméně je to možností a Češi o toto povolení žádají. Nevíme, jaká je pravděpodobnost udělení či zamítnutí. Každopádně toto vízum Ti jen tak na letišti určtiě nedají. Tak jako pro každé vízum budeš muset splňovat nějaké požadavky a zažádat o něj. Jedná se tam pak především o pracovní povolení – určitě zkuste proklikat stránky CIC http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/answer.asp?qnum=1326&top=25 a mrkněte, co je třeba pro získání tohoto víza udělat 🙂
Ahoj! Nejdriv vam obema chci podekovat za tenhle uzasnej blog. 🙂 Bohuzel jsme s partnerem take v situaci, kdy ja dostala pozvanku a nasledne viza a on ne. Zaujala nas moznost, ze by vyjel na eTA viza a ja napr. o 2 mesice drive na pracovni a hledali bychom tam praci i pro neho. Prosim jak by to takto presne fungovalo? Jaka viza by pak dostal, young proffesionals nebo jeste jiny typ? Jaky by byl postup a slo by vse vyridit na uzemi Kanady, tedy ze by se nemusel vracet zpet do CR?
Mockrat diky za odpoved.
Ahoj Nikčo,
díky za dotaz. Potřebujete se zajímat o možnosti týkající se Open work permit pro partnera. Přesné fungování tohoto postupu nemáme ověřené na vlastní kůži, takže nemůžeme přímo soudit. Ale mrkněte na inspirativní rozhovor týkající se partnerských víz: https://jakdokanady.cz/rozhovor-do-kanady-na-wh-v-paru-s-common-law-partner/
Pokud byste nejprve hledali práci a pak až řešili víza, tak se za partnera musí zavázat zaměstnavatel – nejspíše by pak šlo o YP nebo možností je ještě LMIA – jsou tam opět nějaké podmínky a postup nemáme úplně ověřený, takže tam mrkněte na stránky CIC, co je třeba. 😉 Ale možnosti určitě jsou, jen je pořádně prozkoumat 🙂
Držíme moc palce a když by cokoliv, dejte vědět.