Kanada je bezesporu mekkou klasické i vysokohorské turistiky, skalního lezení i ledolezení. Následující článek vám přináší shrnutí toho, kde najdete nejlepší oblasti pro skalní lezení v Kanadě, jaké vybavení s sebou potřebujete, kde si lezení natrénujete i kde seženete lezeckého parťáka.
Skalní lezení a Kanada
Kanada je bezesporu jednou z nejvyhlášenějších světových destinací pro obdivovatele všech odnoží horolezectví. Zároveň je Kanada tak obrovskou zemí, že je vyloučeno v jediném článku obsáhleji popsat jednotlivé lezecké oblasti v celé zemi.
Rádi bychom se zaměřili na stručné shrnutí skalního lezení v západní Kanadě. Jednak díky tomu, že jsme v této oblasti měli možnost téměř rok aktivně lézt a jednak díky tomu, že ty nejvýznamnější kanadské lezecké lokace leží právě na západě.
Kde a jak s lezením v Kanadě začít
Stejně jako kdekoliv jinde ve světě, i v Kanadě zažívá skalní lezení nyní obrovský boom. Pokud nemáte dostatečné zkušenosti s lezením, vyplatí se začít nejprve na umělé stěně. V Kanadě budete muset na stěně (vzhledem k přísnějším normám bezpečnosti, než jsou u nás) projít určitými „testy“ vašich schopností a zkušeností pod dohledem personálu a instruktorů dané stěny.
Umělé lezecké stěny jsou také dobrým místem, kde se dá najít parťák na lezení, případně sehnat tištěný průvodce či doplnit lezecké vybavení.
Lezecké vybavení
Řada lidí si vzhledem k váhovým limitům zavazadel nemůže dovolit dovést vybavení s sebou z domu. Není důvod k panice, protože v Kanadě bují specializované lezecké a outdoorové obchody jako houby po dešti a kromě všech světových značek nabízejí i osvědčené severoamerické špičkové značky jako Black Diamond, The North Face, MSR, MEC a další. Ceny jsou často o dost vyšší, než u nás v ČR, ale vzhledem ke kanadským platům to není nic hrozného.
Kde hledat vybavení?
- kijiji.ca – pokud pomineme lano, které se vyplatí koupit vždy nové, většinu věcí najdete na serveru kijiji.ca,
- second hands – věci k doplnění výzbroje seženete v second handových outdoorových obchodech za rozumné ceny,
- sociální sítě – pokud sháníte věci z druhé ruky nebo parťáky na lezení, doporučujeme prohledat lezecké skupiny na sociálních sítích.
Kam vyrazit aneb TOP oblasti skalního lezení v Kanadě
1. Squomish
Outdoorové městečko Squomish se nachází v Britské Kolumbii a leží na dálnici Sea to Sky Highway spojující Vancouver a Whistler. Asi nejznámější je v této oblasti skalní stěna Stawamus Chief, která je přirovnávána k americkému El Capitanu (v Yosemitech).
Jedná se o jedno z nejvýznamnějších míst, kde se psala historie skalního lezení v Severní Americe. Populární je zde zejména bouldering, ale můžete si zde dosyta užít také vysokohorskou turistiku, cyklistiku, vodní sporty a v zimě například skialpy.
2. Okanagan Valley a Skaha Rocks
Údolí Okanagan je unikátní oblast Britské Kolumbie, která je charakteristická zejména svým atypickým podnebím i podobou. Velmi teplé a suché podnebí poskytuje i přes kanadskou zimu možnost dlouhé lezecké sezóny. Často sem míří za sezónními pracemi cestovatelé s WH vízy a čím dál početnější část z nich jsou milovníci skalního lezení.
V okolí měst Kelowna, Vernon a Penticton je mnoho lezeckých oblastí, z nichž největší a pravděpodobně nejpopulárnější je Skaha Bluffs. Skály Skaha jsou ideální zejména pro příznivce zajištěných sportovních cest. Je tu rozeseto opravdu velké množství nejrůznějších sektorů různých lezeckých obtížností.
Výhodou je dlouhá sezóna a velké množství cest, nevýhodou je pak stále rostoucí popularita, v létě až extrémní teplo a je nutné si kromě divokých zvířat dát pozor i na v celé oblasti hojné chřestýše.
3. Kanadské Rockies
Skalisté hory aneb Rocky Mountains se táhnou od Mexika přes území Spojených států a dále pokračují západní Kanadou až na daleký sever. Jsou tak bezesporu nejrozsáhlejší oblastí pro skalní lezení v Kanadě. Poskytují nekonečné možnosti pro milovníky všech podob skalního lezení od boulderingu, přes zajištěné sportovní lezecké cesty, odvážného tradičního lezení „po svém“ až po ty největší klasiky vícedélkového lezení na kontinentu.
Sezóna zde ale není kvůli poloze v severských horách dlouhá – pokud jsou dobré podmínky, dá se lézt už od konce dubna zhruba do konce září. Výhodou Rockies, zejména v části provincie Alberta, je stálé počasí – prší poměrně málo a lézt se tak dá skoro každý den.
Tipy na lezení v Rockies
Nejvíce oblastí pro skalní lezení se koncentruje kolem měst Jasper, Revelstoke, Lake Louise, Banff a Canmore. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že pouze v okolí Canmore je alespoň deset velmi rozsáhlých lezeckých oblastí a člověk by jen na tuto část potřeboval několik životů. Leze se většinou na vápenci.
- Grassi Lakes – populární oblast pro skalní lezení, kde si každý přijde na své,
- Echo Canyon – oblast s delším nástupem, ale osobitými dlouhými cestami,
- Cougar Canyon,
- Heart Creek,
- Acephale,
- provinční park Bugaboo – charakteristický vysokými žulovými věžemi. Je to opravdu něco pro zkušené horolezce, preferující vícedélkové lezení ve vyšší nadmořské výšce po vlastním jištění.
Kdo si chce užít od všeho trochu, musí si zajet jen pár desítek kilometrů k legendárními skalnímu masívu Yamnuska. A kdo touží po něčem mimo davy, zajede ještě dále a objeví novou dimenzi lezení se zajímavou atmosférou v odlehlé oblasti skal Ghost. Spoustu hezkých a odvážných klasik a velký potenciál pro prvovýstupy nabízí též Peter Lougheed Provincial park a Kananaskis.
Mimo lezecký hlučící dav
Obrovský a stále téměř neobjevený potenciál skalního lezení čeká na Yukonu. Několik oblastí skalního lezení je v okolí hlavního města této provincie Whitehorse. Z vlastních zkušeností je stále velkou neznámou Tombstone park na dalekém severu u Dempster highway se stále víceméně nezmapovanými a nekonečnými možnostmi pro skalní lezení.
Řadou pěkných lezeckých oblastí disponuje též geopark Tumbler Ridge na severu Britské Kolumbie, zejména v oblasti Pinnacle Peaku nebo unikátní Boulder Garden.
Tipy a na co si dát pozor
- K lezení nejsou výjimkou často velmi dlouhé nástupy (třeba i několik kilometrů se stovkami metrů převýšení). Často se jedná o odlehlejší oblasti, proto byste měli dodržovat stejných pravidel, jako u volného pohybu v divočině. Informujte se u správ parků nebo infocentrech ohledně případných uzavírek oblastí kvůli výskytu divoké zvěře (hlavně medvědů),
- zejména pokud plánujete lézt v Rockies, pamatujte na helmu. Skála je často nestabilní a velmi drolivá,
- v Severní Americe mají jinou stupnici lezeckých obtížností.
Kanada je jednou z nejlepších destinací, kde můžete vyzkoušet nejen vysokohorskou turistiku (VHT), horolezectví a skalní lezení, ale také ice-climbing neboli ledolezení. Narazit můžete také na termín drytooling neboli mixové lezení, který se používá k označení lezení v místech bez ledu. Pokud uvažujete o skalním lezení v Kanadě, doporučujeme pro podrobnější info navštívit například stránky rockclimbing.com.