Severozápadní teritoria
Propadnout kouzlu polárních září, projet se na divoké řece, lovit obrovské ryby nebo prozkoumat divoké hory – to vše a mnohem více je možné zažít v kanadských Severozápadních teritoriích. Severozápadní teritoria pokrývají rozsáhlou oblast na severu Kanady. Zdejší populace jen lehce přesahuje 43 000 lidí, přičemž více než polovinu tvoří domorodé obyvatelstvo. Jaké zde panuje počasí a co stojí za to navštívit?
Základní informace
Území, které kdysi zabíralo většinu Kanady, dnes sousedí s Nunavutem, Saskatchewanem, Albertou, Yukonem a Britskou Kolumbií. Hlavním městem a kulturním centrem je Yellowknife, kde žije přibližně 20 000 lidí. Velkou část obyvatelstva tvoří původní obyvatelé, a i díky nim je v této provincii 11 úředních jazyků. Hlavní domorodé skupiny tvoří Inuité a Métisové, kteří se dělí do několika dalších skupin.
Většinu plochy Severozápadních teritorií tvoří lesy a tundra, jsou zde také největší jezera Kanady (Otročí a Medvědí jezero). Největší řekou je řeka Mackenzie a teritoriu rovněž patří část Kanadského arktického souostroví.
Významnou část zdejšího hospodářství tvoří nerostné suroviny, na něž je území bohaté. Návštěvníky sem však láká hlavně bohatství přírodní.
Podnebí
Severozápadní teritoria jsou protnuta severním polárním kruhem a v létě je zde po dobu tří měsíců téměř kontinuální sluneční světlo. V zimně se teritorium halí do tmy a denní světlo se stává vzácností. Relativně suché klima je zde velice náročné.
Zatímco na jihu jsou mírná léta s dlouhými dny, zimy jsou velice studené a na severu až extrémní. V létě jen málokdy stoupne teplota nad 25°C a v zimě se rtuť posouvá obvykle až k -40°C. To však nebrání dobrodruhům z celého světa, aby zde podnikali všemožné expedice mnohdy zahrnující jízdu se psím spřežením.
Zajímavá místa
Krajinu z velké části roku zahalenou do tmy si nelze nezamilovat. Zasněžené vrcholky Mackenziova pohoří, mohutné vodopády, tisícihlavá stáda majestátných sobů karibu a losů, polární medvědi i velryby u pobřeží Severního ledového oceánu, národní parky, úchvatná historie zdejších indiánských kmenů. V podobném duchu by se dalo pokračovat ještě dlouho.
Národní park Nahanni
Tento národní park byl jako jeden z vůbec prvních zapsán na seznam UNESCO a tohoto privilegia se drží dodnes. Hranice parku se nachází zhruba 500 kilometrů od hlavního města Yellowknife a jeho území představuje 4 700 kilometrů čtverečních nedotčené plochy.
Hluboké říční kaňony protínající Mackenziovo pohoří plné vysokých vodopádů i jeskynních systémů si zápis na seznam světového dědictví určitě zaslouží. Stejnojmenná řeka Nahani je navíc jednou z vůbec nejkrásnějších řek v Severní Americe.
Velké medvědí jezero
Pro milovníky rybolovu, pozorování divoké zvěře i míst vzdálených daleko od civilizace je Velké medvědí jezero jako dělané. Průzračná pitná voda nabízí náhled do vzdálené minulosti, kdy ještě existovaly naprosto nedotčené přírodní krásy, do nichž lidská ruka nijak výrazně nezasáhla.
Ideální dobou k návštěvě je červenec nebo srpen, což je asi jediné období z celého roku, kdy je zde počasí relativně stabilní a přívětivé.
Největší jezero v Kanadě a čtvrté největší v Severní Americe nese své jméno podle medvědů grizzly, kteří chodí navštěvovat jeho břehy.
Twin Falls Territorial Park
Twin Falls Territorial Park je jedním z nejnavštěvovanějších míst na území Severozápadních teritorií. Park, který leží 75 km severně od hranic s Albertou zahrnuje ikonické vodopády Alexandra Falls a Louise Falls, které se ztrácí v hlubokém kaňonu.
Návštěvníci si mohou vychutnat pohled na vodopády z několika vyhlídek a projít tříkilometrovou turistickou stezku propojující oba vodopády.
Prince of Wales Northern Heritage Centre
Toto centrum sídlící v Yellowknife uchovává a spravuje objekty a archivní materiály, které mapují historii a kulturu Severozápadních teritorií.
Jedná se o velice důležité centrum archeologického a etnologického výzkumu, které mapuje život původních obyvatel. Disponuje velkou sbírkou inuitských památek a předmětů a nabízí i vhled do historie zdejší těžby zlata.