Do Kanady se vydal jako student BCIT za pomoci agentury Information Planet. Pracuje 20 hodin týdně v baru a k tomu zvládá nejen studium, ale také další pracovní náplň v roli podnikatele. Takový je ve zkratce příběh Martina, který ochotně odpovídal na všechny naše otázky v rozhovoru. Jaké výhody mu přineslo podnikání při studiu? Jaký je život ve Vancouveru? A jak funguje spolupráce s agenturou při vyřizování studentského víza? Spoustu zajímavostí i inspirace ze života studenta podnikatele na vás čeká níže.
Ahoj Martine, moc děkujeme za možnost rozhovoru. Jsme rádi, že jsi se rozhodl sdílet svou nemalou kanadskou zkušenost i s ostatními cestovateli. Tvůj začátek v Kanadě byla cesta za studiem. Bylo tou první iniciativou opravdu studium v zahraničí nebo to byla přímo Kanada? Kdy jsi do Kanady vůbec přiletěl?
Ahoj! Pleasure is indeed on my side.
No, moje začátky v Kanadě se táhnou až k mému dětství, jehož část jsem strávil ve Winnipegu. Nicméně chápu, že tento rozhovor se týká té cesty aktuální, o kterou se s Vámi rád podělím.
Věděl jsem, že dřív nebo později se chci vrátit do Kanady a popravdě, původně jsem ani neměl důvod. Žil jsem relativně pohodový život v Brně, pracoval v Social Media teamu jednoho z nejúspěšnějších startupů české historie – Kiwi.com, nicméně politická situace, kdy se na vládě podílí osoby, právě kvůli kterým tisíce lidí do Kanady kdysi utekly a fakt, že můj i relativně nadprůměrný český plat znamená v realitě života defakto nic. Nebo alespoň ne tolik, kolik by mi umožnilo život, o kterém jsem vždycky snil, natož žít alespoň jako průměrný občan našich sousedů na západě.
Byl jsem z Česka asi fakt unavenej. Jednou jsem se bavil s kamarádem, který se právě vrátil z Working Holiday, které strávil ve Vancouveru, o jeho plánu se vrátit přes studijní vízum. Ani jsem nepřemýšlel nad WH, věděl jsem, že chci rovnou nastoupit na školu, kde se zdokonalím ve věcech, které jsem se naučil v Kiwi.com a to mi eventuelně pomůže získat podobnou práci v oboru v Kanadě. Takže abych odpověděl na otázku – bylo to oboje. Věděl jsem, že chci do Kanady a zároveň jsem chtěl studovat. Do Vancouveru jsem přiletěl 3/3/18 po dvoutýdenní dovolené v Californii.
K vyřizování studentského víza jsi využil pomoci agentury. Zkoušel jsi zjišťovat informace ohledně studentských víz, že by sis je vyřídil sám? Podle čeho jsi vhodnou agenturu vybíral? Dělal jsi si nějaký průzkum a prošel více variant?
Ani jsem nad tím dělat celý proces sám neuvažoval. Naprosto bez váhání jsem tyto záležitosti předal Petře z InformationPlanet.cz, kterou mi doporučil onen kamarád, který mi dříve básnil o Vancouveru.
Byl to čistě referral. A to ten nejlepší! Petra a celý tým IP jsou beyond amazing. Nenacházím ani slov, jak bych tento velmi osobní, ale zároveň profesionální přístup dokázal popsat.
Jak probíhala předodjezdová spolupráce s Information Planet? Během kolika schůzek jste vyřešili vše potřebné? Jezdil jsi na schůzky osobně nebo stačil skype/telefon?
S Petrou jsme si semtam zavolali, když bylo třeba dodat nějaké dokumenty, či konzultovat možnosti, které se v danou chvíli nabízely. Osobně jsme se viděli až těsně před odletem, kdy jsem jel do Prahy se stavit do kanceláře IP na finální předodletovou schůzku.
Tam jsem se poprvé osobně setkal s Petrou. Bylo to velmi příjemné odpoledne, které mi dalo klid na duši před odjezdem, který vždycky bude tak nějak stresující. Ač chceš či nechceš.
Jsi s touto možností spokojený? V čem vidíš výhody a nevýhody vycestování do Kanady přes agenturu?
Jak jsem řekl v předchozích větách – pokud chcete vyřešit svoje vízové papírování a věci ke studium v Kanadě náležité – Information Planet jsou lidé, které hledáte. Exkluzivní servis a přístup.
Vím, že s dávkou trpělivosti bych to zvládnul i sám, ale v době, kdy jsem řešil stěhování z Česka, můj odchod z práce, loučení s přáteli a rodinou a podobné záležitosti, se tento servis ukázal jako nejlepší možnost, za kterou jsem dodnes vděčný.
Zůstal jsi v kontaktu s agenturou či využíváš jejich služby i následně po příletu do Kanady? Nebo jak vlastně celý proces studia v Kanadě přes agenturu funguje? Co vše pro Tebe agentura dělá před/po příletu?
Jasně! S Petrou si občas píšeme i voláme, pokaždé se zasmějeme.
Agentura pro tebe dělá téměř vše, občas musíš pomoct procesu dodáním určitých dokumentů, ale drtivá většina věcí je náležitě vyřešena pracovníky agentury. Stačí akorát vytisknout potřebné papíry a ty mít připravené pro imigrační. Všechno proběhlo úplně hladce. Po příletu jsem několikrát navštívil kancelář IP přímo v Kanadě, v mém městě, což je podle mě jedna z největších výhod – možnost konzultace či asistence přímo v místě, kde se nacházím. Boží!
Petra mi stihla celý systém ukázat, takže si jakékoliv další věci týkající se imigračního řeším bez problémů sám.
Studuješ ve Vancouveru vysokou školu BCIT, kde je nabízena široká škála oborů, vybíral jsi v závislosti na tom, co jsi studoval dříve v ČR? Jaké byly požadavky pro přijetí, co vše jsi musel dokládat? Jak je to s angličtinou – musel jsi dělat nějaké zkoušky?
Chtěl jsem navázat na svoji předchozí práci v Kiwi.com studiem Marketingu, nakonec jsem si zvolil obor Marketing Communications. Musel jsem dokládat úředně ověřené a do angličtiny přeložené maturitní vysvědčení (graduation proof or GED). Také jsem musel prokázat, že mám alespoň nějaké peníze na studium a život tady.
Původní plán byl vstoupit na univerzitu přes jazykovou školu Kaplan, ale tu jsem po několika dnech opustil, jelikož lektoři pochopili, že pro defakto rodilého mluvčího jsou pro mě doba strávená v jejich hodinách pouze ztráta času, a to pro obě strany. To mi dalo pár týdnů volna na poznávání krás mého nového domova před ostrým začátkem semestru na BCIT.
Insider info: Náš profesor Clay se v jedné lecture zmínil, že od tohoto roku začne BCIT plošně zavádět jazykové testy (expected level IELTS 7+) z důvodu velkého influxu studentů převážně z Indie, Číny a Brazílie, kteří nemají dostatečné jazykové schopnosti držet krok s tempem vyučování.
Já toto nařízení velmi vítám, jelikož sám můžu potvrdit, že některé classes měly velké rozdíly ve výkonu některých studentů. Toto se týkalo populárních předmětů jako Essentials of Marketing nebo Accounting I., které se kryly i s dalšími obory. Jiné, hlavně oborově specializované classes jsou převážně s Kanaďany či native english speaking spolužáky.
Předpokládám, že máš za sebou studium také v ČR, vnímáš nějaké zásadní rozdíly v přístupu ke studiu (jak ze strany studentů, tak ze strany profesorů) mezi Českou republikou a Kanadou?
Studoval jsem Interaktivní Média na Masarykově Univerzitě v Brně a Medienwissenschaft na Universitaet Wien.
Rozdíl je obrovský. V Česku to bylo většinou o samostudiu.
Vídeň byla hodně klasická, ale taky nadčasová, nicméně s velkým důrazem na čtení literatury. BCIT je hodně o aktivitě v hodinách a týmové spolupráci.
Nikdy jsem neměl final overall score z předmětu nižší než 80%. Některé předměty, hlavně ty esenciální jsou těžké, ale dají se zvládnout a odejdete s hodně vědomostmi v hlavě. Další jsou vyloženě zábava a pleasure. Hned první semestr jsem si zapsal Digital Marketing a SEO + Social Media Lab a stalo se téměř nemožné – tyto předměty mě tak strašně chytly, že jsem několikrát už hodiny před začátkem lekcí cukal rukou, jak jsem se nemohl dočkat.
Pokud se chystáte stejnou cestou jako já, určitě si dejte jakoukoliv class s Claytonem Mitchellem, jenž je člověk, který ve mně vyvolal vášeň pro SEO a basic coding. Geniální, vtipné a interaktivní lekce s člověkem, který není starý a názorově zaseklý profesor, ale mladý profesionál přímo z daného oboru, který ví, o čem mluví. Dále můžu určitě doporučit Fair Gordon nebo třeba Joe Cuzzetto.
Doneslo se k nám, že za svůj pobyt v Kanadě jsi se zapojil také do podnikání v oblasti konopného byznysu, což je netradiční nejen vzhledem k oboru, ale také vzhledem k tomu, že většina Čechů jezdí do Kanady za prací s tím, že se nechá zaměstnat. Jak tato oblast v Kanadě funguje? Můžeš podnikat jako cizinec? Co vše si proto musel udělat, dokládat, zařizovat?
Ihned po příjezdu jsem začal makat v nejstarším baru ve Vancouveru – The Cambie, což zajistilo, že budu moct pracovat 20h týdně, které mi dovoluje moje současné studijní vízum.
Do legálního cannabis průmyslu jsem se dostal tak, že jsem poznal lidi z oboru, pro jejichž firmy jsem začal dělat marketing, communications i třeba accounting, které jsem uměl už z mé předchozí práce v Kiwi.com, ale zároveň jsem totéž studoval na BCIT, což mi pomohlo samotnému zdokonalovat na obou frontách, jak ve škole, tak i v kariérním životě.
Postupem času jsem se začal podílet na běhu několika z těchto firem a dnešním dnem jsem dokonce jedním ze spolumajitelů firem pracujících v tomto oboru.
Faktem je to, že jsem sice aktivně v legal cannabis industry, nicméně stále dělám převážně marketing a jsem manažerem operations, takže pokud si někdo myslí, že vysedávám někde v dispensary (obchod s cannabisem) s brkem v ruce, není tomu tak.
Naše firmy se většinou zabývají pouze CBD, ne psychotropním THC. Naše výrobky a produkty našich partnerů pomáhají lidem získávat benefity cannabisu, ale bez nutnosti být high.
Daří se nám tak moc, že jsme nedávno rozjeli značku CBD výrobků pro zvířata, která zatím sklízí veliký úspěch.
Insider info: Tohle je právě ten trik, který mi pomáhá žít tak bezstarostný život – v baru jako zaměstnanec můžu momentálně pracovat pouze 20h, s čímž podle práce kterou si najdete se da vyžít.
Všechny mé ostatní zaměstnání vedu a daně platím jako “independent contractor”, kdy do $30k nemusíte platit daň, cokoliv nad už se danit musí.
Tento jakýsi živnosťák vás nelimituje odpracovanými hodinami, jelikož pracujete na sebe. Veškeré danění se dá dělat velmi jednoduše skrz bankovní výpisy, hodně věcí se dá z daní také odepsat. Záleží podle bydliště, ale stačil criminal record check a vízový dokument a dva doklady totožnosti. Je toho hodně, ale jakmile k tomu celému systému člověk přičichne, dá se v tom chodit docela lehce a elegantně.
Začal jsi podnikat během studia nebo až po jeho ukončení? Jak to zvládáš časově a finančně? Řadu lidí děsí studium v Kanadě vzhledem k nemalým poplatkům za studium a možnosti pracovat pouze 20 hodin týdně. Dá se to zvládnout a utáhnout i ve Vancouveru?
Hned ze začátku studia. Zjistil jsem docela brzo, že pokud chci žít ve Vancouveru takový život, o kterém jsem snil, musím pro to začít něco okamžitě dělat nebo tomu jít alespoň naproti.
Lhát vám nebudu, první dva semestry to bylo docela rodeo. Pracovat od rána z domu, udělat projekt do školy, jít na přednášku, potom hned do baru, kde jsem zavíral ve 4 ráno a další den znova? Už asi nikdy víc, ale žádné období života mě nevyškolilo tolik, jako první půlrok. Samozřejmě vyškolilo v dobrým!
Btw, pokud budeš mít extra dobré známky, škola dává slevu na tuition za určitých podmínek. Není to vůbec nedosažitelné, měl jsem několik spolužáků, kteří prospěchové stipendium na základě svých grades automaticky dostali.
Velká píle a snaha v začátcích mi pomohly vydělat relativně slušné peníze, takže teď už se tolik nemusím uhánět. V půlce léta jsem si splnil sen koupi nového Mustangu, stěžovat si nemůžu.
Vancouver je nádherné, ale drahé město. Minimální hodinová sazba je dokonce nižší než v sousední Albertě, ale i tak tu může pracující student bez problemů přežít. Hodně záleží, kde chcete bydlet/jak daleko chcete dojíždět. Stejně jako všude, povětšinou platí, že čím dál od centra, tím levněji se s cenou za ubytování dostanete.
Já osobně bydlím v části downtownu zvané West End. Platím $1200 za byt 1+den s výhledem na pláž, Stanley Park, marinu i hory. Další z důvodu, proč se probouzím jako šťastný člověk. K tomu přidej $40 za internet ($80 bez studentské slevy), BC Hydro cca $25 měsíčně. Další výdaje už jsou jen na tobě.
Benzin je levnější než v Česku, sýry a dairy products jsou několikanásobně dražší, sklo a plech se třídí společně a je na něj vratná záloha, je tady dokonce obchod s českými potravinami, kam si pravidelně chodím pro kokosovou Fidorku a Kofolu. Milované Pilsner Urquell, Kozel a Czechvar (US verze Budvaru) najdete v téměř každém liquor store 🙂
Doneslo se k nám, že se zpátky do Čech úplně nechystáš a nyní jsi žádal o Working holiday víza. Musel jsi v mezidobí řešit také nějaké prodlužování víz nebo jsi zatím stále student?
Do Česka rozhodně ne. Když občas vidím zprávy z Česka, spíš se už jenom zasměju. Výhodou je, že lidi v Kanadě si Českou republiku stále asociují s pozitivními věcmi, takže když se zmíníte o svém původu, většinou vám řeknou, že znají: Jaromír Jágr, Václav Havel, Petr Čech, George Voskovec, Prague, Kutná Hora, Pilsner beer, což je super.
Nerad bych jakkoliv tento rozhovor politizoval, ale momentální až tragikomická politická situace v Česku, kde jsou u moci lidé minulosti, kteří akorát v mezičase změnili kabát, byl určitě jeden z hlavních důvodů odejít pryč ze země.
Don’t get me wrong – jsem hrdý na původ svých rodičů, miluju českou kulturu, český humor, českou kuchyni, český jazyk, ale určitě nepostrádám tu až přehnanou závist a nepřejícnost, zapšklost a občasné omezené názory. Čest výjimkám a všem lidem, co vidí dál než za špičku svého nosu!
Pokud někdy zpět do Evropy, tak určitě zpět do Vídně nebo Barcelony. V obou jsem strávil dost času a vím, že to jsou místa, kam se chci vracet.
Momentálně žádám o WH víza, což mi dá dostatek času si dořešit moje záležitosti z minulosti. Ještě donedávna nebyla možnost pro české občany mít dvojí občanství, tudíž jsem nyní v procesu získání Certificate of citizenship. Kanadská vláda je schopna mi uznat čas, který jsem strávil v Kanadě jako dítě, takže jsem na cestě být brzy občanem. Nicméně do doby, než bude záležitost dořešena, budu fungovat na svém WH vízu, což pro mě nemění defakto nic, jelikož budu stále pokračovat ve svém byznyse a v baru určitě častěji pracovat nehodlám.
Za svůj pobyt v Kanadě jsi určitě stihl navštívit také řadu zajímavých míst, je něco, co bys doporučil k navštívení? Ať už nějaký secret spot tak turistickou atrakci?
Sakra, to je docela těžká otázka! Je tady tolik krásných míst, že ani nevím, co bych dřív zmínil.
Můžu Vám dát local tip. V North Vancouveru je nádherný Capilano suspension bridge. Vstup stojí $47. Hloupost! Jeďte do Lynn Canyon na suspension bridge, je téměř totožný, je ZDARMA a na trails bude daleko míň turistů.
Moje nejoblíbenější místa tady v okolí jsou určitě Quarry Rock v Deep Cove nebo Brandywine Falls.
Martine, moc děkujeme za rozhovor a pořádnou dávku tipů i inspirace pro život v Kanadě nejen jako student.
Martinovu cestu kanadským životem můžete sledovat také na jeho instagramu.