Žádali jste o Working holiday program ze zahraničí a ačkoliv jste byli vybráni z poolu, nakonec vám žádost zamítli s odůvodněním, že se aktuálně nenacházíte na území ČR? I tak je tu ale naděje na jakési odvolání, díky kterému bylo některým uchazečům nakonec WH uděleno. Takže, proč to nezkusit také?
Žádost o Working holiday víza do Kanady ze zahraničí
V podrobném procesu o WH víza pro rok 2018 jsme upozorňovali na to, že v některých případech byly žádosti ze zahraničí zamítnuty. Něco nám tady ale stále nehraje, a to téměř nemožné nalezení informací na toto téma a jejich případné 100% ověření.
Samozřejmě nechceme dělat z komára velblouda, ale spíše upozorňovat na základě zkušeností od jiných uchazečů, že se tato situace může přihodit. Stále však předpokládáme, že je větší množství uchazečů, kterým byla Working holiday víza schválena, ačkoliv ze zahraničí žádali. Rozhodně nechceme vytvářet nějaký odstrašující případ, ale berte to spíše jako takové upozornění. Věříme, že letos tyto problémy vznikat nebudou.
O informacích týkajících se místa pobytu lze najít více na jedné těžko dostupné stránce CIC. Nicméně na té běžné úvodní stránce s informacemi pro IEC Working holiday program podmínka o aktuálním místě pobytu není. Je zde pouze povinnost prokázat, že jste rezidentem ČR.
Ptali jsme se na to dokonce i na různých oficiálních zdrojích, ale přímou odpověď, která by objasňovala některá zamítnutí, jsme se bohužel nedozvěděli. Pravděpodobně došlo k chybám v žádosti v políčku „permanent address“, která musí být na území ČR.
Jak prokázat, že jste rezidentem ČR je popsáno také na oficiálních stránkách kanadského úřadu v sekci odpovědí – dle kterých je nutné uvést adresu rezidenční (tedy ČR) v poli Mailing address nebo Permanent address.
Tip od cestovatelů: Někteří cestovatelé doporučují, že Mailing address musí být vždy v ČR (i když aktuálně žijete v zahraničí), přechodnou adresu (mimo ČR) můžete vyplnit do pole Residential address.
Aktualizace leden 2020:
V sezoně 2019 si nevybavujeme případy, kdy by nám uchazeči psali o tom, že jim žádost nebyla udělena z důvodu pobytu v zahraničí. Pro sezonu 2020 byly na stránkách CIC změněny přímo podmínky pro občany ČR a to takto:
Je tedy potřeba prokázat, že jste rezidentem ČR v době žádosti a to buď prokázáním adresy trvalého pobytu nebo korespondenční adresy na území ČR.
Aktualizace v říjnu 2018:
Na stránkách CIC je dobré věnovat pozornost některým informacím.
Zároveň je na této stránce také informace týkající se místa pobytu „Residence requirements“, ze které rozumíme, že ačkoliv adresa současného bydliště není v ČR, je nejdůležitější uvést adresu trvalého bydliště v ČR, což může být i adresa u rodičů nebo rodinných příslušníků. Toto uplatní zejména ti, kteří jsou v zahraničí dlouhodobě.
Věnujte proto prosím zvýšenou pozornost při vyplňování políček týkajících se adres. Bohužel po našem vlastním průzkumu a testování formulářů jsme toho názoru, že nápověda od CIC terminologicky (tj. přesné slovíčkaření) neodpovídá formulářovým polím v žádosti. Ve formulářích jsme totiž nenašli žádnou kolonku Parmanent mailing address.
Proto někteří z našeho týmu JakDoKanady.cz doporučují těm, kdo vyplní Residential address jinou než adresu v ČR, aby kolonku Is your mailing address the same as your current residential address označili No.
Každopádně doporučujeme váš případ konzultovat a objasnit s kanadskou ambasádou ve Vídni, kam se lze obracet s dotazy týkajícími se víz.
Co dělat při zamítnutí WH žádosti kvůli pobytu v zahraničí?
Když nám psalo více a více uchazečů, kterým žádost zamítli, začali jsme hledat možnost řešení. Protože se žádosti vyřizují pouze na území Kanady, ambasáda ani velvyslanectví s tímto nejspíše nic nezmůžou a je třeba proto kontaktovat samotné CIC a řešit to napřímo s Kanadou.
Ano, bude to stát úsilí proklikat se celým formulářem, ale třeba se to vyplatí i vám. Některým uchazečům, kteří situaci vysvětlili nakonec byla žádost přece jen schválena a dali nám to vědět, za což jsme vděční, protože to můžeme poslat dál.
Co je dobré zmínit při komunikaci se CIC?
- Že jste v zahraničí dočasně a že vaše trvalé bydliště je stále v ČR.
- Že adresu současného bydliště nevidíte nikde mezi podmínkami, tak jestli se nemůže jednat o nějakou chybu?
- Že víte o některých uchazečích, kterým bylo WH uděleno, i když jsou aktuálně v zahraničí.
- Vysvětlete svou situaci.
Nezapomeňte být zdvořilý, slušně se zeptejte, ale nečekejte že to určitě vyjde. Netvrdíme, že tento postup zafunguje u všech a bude stoprocentní, ale proč to nezkusit, když ta možnost a naděje tu pořád je? Možná to rozvíří kontrolu přihlášek v Kanadě zase trochu jiným směrem, ujasní se podmínky a bude se vědět, na čem žadatelé ze zahraničí jsou.
Vyjádření k Working holiday žádosti od CIC
A co dál? Dál už stačí jen pár dní počkat, až se vám ze CIC ozvou. Pokud se dočkáte odpovědi, budeme rádi, když nám dáte vědět, jak to dopadlo i u vás. A když ta odpověď bude kladná a WH vám přece jen udělí, nezbývá než začít se připravovat na cestu!
V takovém případě mrkněte na to, co vše je třeba zařídit před odletem, vyberte si vhodné letenky, zařiďte si zdravotní pojištění do Kanady se slevou, uspořádejte poslední rozlučku a hurá vstříc kanadskému ročnímu dobrodružství!
Pokud vám ani tento postup nepomůže, nevěste hlavu a zkuste to v další sezóně, nebo mrkněte na Working holiday programy i do jiných zemí. Třeba je to správně, že Kanada letos nevyšla a vyjde něco lepšího.