Lezení v ledu je zábavný, aktivní a stále populárnější sport. Kanadské Rocky Mountains nabízejí jedny z nejlepších míst pro ledolezení na světě. Kromě dlouhých a náročných vícedélkových cest jsou zde i útesy vhodné pro začátečníky.
Co znamená lezení v ledu?
Ledolezení čili lezení v ledu je označení sportu, při kterém se s potřebným vybavením leze na ledové útvary, jakými jsou zamrzlé vodopády, skalní stěny nebo útesy pokryté dostatečnou ledovou vrstvou.
S ledolezením velmi úzce souvisí i tzv. drytooling nebo také mixové lezení (smíšené lezení, při kterém se část úseku výstupu zdolává ledolezením a další část klasickými horolezeckými technikami), což jsou horolezecké disciplíny, při kterých se k lezení po skále používají cepíny a mačky.
Lokality pro ledolezení ve Skalistých horách
Kanadské Skalisté hory se mohou pochlubit jedněmi z nejlepších ledových a mixových lezení na světě. Snadno přístupné kaňony a masivní vícedélkové zamrzlé vodopády poskytují téměř neomezené výzvy pro začátečníky i pro zkušené lezce.
Nejlepší (nejen) začátečnické lokality jsou:
- Junkyards v Canmore,
- Grotto Falls u Canmore,
- King Creek v Kananaskis,
- Johnston’s Canyon v Banffu,
- Haffner Creek v národním parku Kootenay,
- Icefields Parkway.
Vysoce kvalitní vícedélkové výstupy jsou posety národními parky Banff, Kananaskis, Yoho, Jasper a Kootenay. Čím dál tím populárnější je také oblast David Thompson Highway mezi Saskatchewan Crossing a Red Deer. Celá škála ledolezení, kde si každý ledolezec přijde na své, nabízí trochu méně frekventovaná oblast Ghost, sousedící s národním parkem Banff. Takové vícedélkové výstupy ale již vyžadují výborné zkušenosti obou ledolezeckých partnerů.
Pokud s ledolezením začínáte, máte možnost využít služeb placeného instruktora, který vás zasvětí. Ledolezení je ještě o level vyšší a nebezpečnější outdoorová „hra“, než běžné skalní lezení, a proto v případě začínajících lezců nelze jinak než doporučit absolvování kurzu pod dohledem zkušené (ideálně certifikované) osoby. Dobré hodnocení a pestrou škálu kurzů nabízí například komerční organizace jako canmorská Yamnuska nebo Banff Adventrues.
Nejrůznější škálu kurzů též nabízí tradiční Kanadský horolezecký spolek ACC, který sídlí přímo v Canmore a má též velice zkušené horské vůdce. Jejich aktuální nabídku na každý rok je dobré sledovat na jejich stránkách.
Sezóna lezení v ledu
Sezóna lezení v ledu v kanadských Skalistých horách trvá přibližně od listopadu do konce dubna v závislosti na teplotách, lavinovém nebezpečí a nadmořské výšce. Jsou zaznamenány případy, kdy sezóna na některých místech Rockies začíná už na konci září. Lezení po ledu v nižších polohách obvykle taje začátkem dubna. Optimální období je prosinec až polovina března.
Přímo na kanadské Rockies existuje několik facebookových skupin, kde horolezci každý den vkládají příspěvky o aktuální kvalitě ledu a zkušenostem z výstupů, včetně fotek a doporučení (například Canadian Rockies Ice Climbing, Rockies Ice and Mixed Conditions, Canadian Rockies Ice Conditions).
Výbava na ledolezení
Nezbytnou výbavou jsou kvalitní horolezecké boty, na které lze upevnit mačky, dále nástroje na led, tedy speciální cepíny a samozřejmě také lano. Pro ledolezení je naprosto nezbytná průprava, zvládání klasických horolezeckých technik a vybavení v perfektním stavu.
Mačky i hroty cepínů by měly být využívané výhradně pro lezení ledů, eventuálně skále v mixových/drytoolových cestách.
Doporučuje se mít u maček ploché hroty, které by měly být perfektně ostré. Vertikální hroty jsou vhodné do kompaktního a tvrdého ledu s monolitickou strukturou, do úseků kombinujících led a drytooling je nejvhodnější mačka s monohrotem.
Ledolezení je sport závislý na počasí a podmínkách, sledujte proto z důvodu bezpečnosti aktuální počasí a podmínky. V poslední době je v Kanadě kladen čím dál větší důraz na sledování lavinové předpovědi a nošení plné lavinové výbavy (sonda, pípák, lopata) stejně, jako je tomu u skialpových túr. Je to díky častému lavinóznímu charakteru přístupu k ledopádům (lavinové svahy, hluboké rokle a kaňony, sevřená údolí…). Zasněženým terénem často přístupu dosti pomohou sněžnice či lyže a hůlky.
Doporučenou výbavu na ledolezení tvoří:
- jístítko,
- sedací úvazek (postačí vám klasický sedák na skalní lezení),
- horolezecké lano (podle charakteru cesty je ale často nutné použít dvě tzv. poloviční lana, tzv. půlky),
- lezecké cepíny,
- lezecké mačky a kvalitní tuhá obuv (typ D),
- horolezecká helma a ochranné brýle,
- šrouby do ledu pro založení postupového jištění a štandů,
- dostatek teplého nepromokového funkčního oblečení včetně náhradního,
- expresky,
- karabiny,
- ploché smyce, prusíky, eventuálně „šťáradlo na protažení tzv. „abalakových hodin“ (ke slanění vícedélkových cest, kde není možnost slanit z fixních jištění či jiných přírodních jištění),
- informace k dané ledolezecké oblasti (tištěný průvodce, internetové zdroje),
- lékárnička,
- v případě náročnějších /rizikových výletů i pro případ nouze čelovka, skialpinistická výbava, hůlky, žďárák, spací pytel, satelitní telefon apod.
Vhodné pojištění
Před tím, než začnete nastupovat na nějaký ledopád si určitě ověřte, jaké máte pojištění pro sporty. Ideálně ve své pojistné smlouvě přejděte do kategorie rizikových sportů a ujistěte se, že nenajdete nějaké omezení anebo výjimku pro horolezení nebo ledolezení. Inspirovat se můžete v našem přehledu Pojištění rizikových a nepojistitelných sportů.