Národní park Kootenay v Britské Kolumbii je plný kontrastů. Láká své návštěvníky ledovcovými řekami, vodopády, scenerickými turistickými trasami, ale i horkými prameny. Mezi hlavní atrakce parku patří horké prameny Radium Hot Springs, Sinclair Canyon, Marble Canyon a ledovec Stanley Glacier.
Základní údaje o NP Kootenay
Národní park Kootenay byl založený v roce 1920 jako součást dohody o výstavbě nové silnice přes Skalnaté hory. Znamená to, že v roce 2020 oslavil 100 let od doby, kdy za své pomyslné brány pustil první návštěvníky. Rozkládá se na severozápadě Britské Kolumbie poblíž hranic s Albertou na ploše o rozloze 1,406 km2. Je jedním ze sedmi parků spadajících do Canadian Rocky Mountain Parks World Heritage Site.
Nejbližšími městy jsou Banff a Lake Louise, kde také sežene základní služby. Calgary je vzdálené asi dvě hodiny jízdy autem. Návštěvnické centrum najdete v Radium Hot Springs (Village of Radium Hot Springs).
Denní vstupné do národního parku Kootenay činí 10 CAD pro dospělého, 20 CAD za rodinu či skupinu. Parks Canada Discovery Pass stojí cca 70 CAD.
Národní parky Kanady jsou skvělým místem pro pozorování zvířat ve volné přírodě. V národním parku Kootenay se pohybuje až 57 druhů savců a 180 druhů ptáků. Nejčastěji můžete narazit na zemní veverky, chipmunky, sviště, ale také jeleny wapiti, kamzíky, a při troše štěstí také na losa, medvěda či vlka.
V národním parku Kootenay očekávejte problém s mobilním signálem. Pro případy, kdy se nemůžete dovolat pomoci prostřednictvím mobilu, se využívají satelitní telefony.
Nejlepší doba pro návštěvu
Národní park Kootenay je nepochybně krásný ve všech ročních obdobích. Na jaře se probouzí příroda, léto je ideální pro kempování a v zimních měsících můžete obdivovat zasněžené vrcholky Skalistých hor, ledopády, klid přírody a mnozí z vás uvítají i menší počet turistů.
Park je otevřený po celý rok. Návštěvnický servis funguje od května do polovin října.
Hlavní turistická sezóna je od června do poloviny září. Osobně doporučujeme pro letní turistiku jako nejlepší měsíc červen, kdy ještě není park tolik zaplněný prázdninovými návštěvníky.
Než vyrazíte, doporučujeme přečíst článek Co zařídit před cestou do národních parků v Kanadě, kde se dočtete kdy je nejlepší vyrazit, kolik stojí vstupné, jak je to s ubytováním a kempováním a další užitečné rady.
Zajímavá místa
Při plánování výletů se určitě mrkněte na podrobnou mapku zajímavých míst v národním parku Kootenay. Vybrali jsme pro vás pár zajímavých tipů na procházky, jednodenní i vícedenní výlety. Další tipy na výlety najdete v článku Národní park Yoho a Kootenay.
Radium Hot Springs
Jednou z největších atrakcí národního parku Kootenay jsou horké prameny a lázně Radium Hot Springs. Komplex horkých pramenů obsahuje několik bazénů s teplotou kolem 30 – 39 °C. Pro dospělého vstup cca 8 CAD.
Marble Canyon
Marble Canyon neboli Mramorový kaňon je oblíbeným lákadlem parku a lákavým místem pro fotografování. Nenáročná procházka kolem kaňonu s krystalově modrou vodou je dlouhá necelé dva kilometry.
Helmet Creek Trail
Zhruba 30 kilometrů dlouhý trek je nejlepší rozdělit do dvou až tří dnů a využít při tom pro přespání místní kempy. Po cestě můžete obdivovat alpské louky, vodopády Helmet falls a jedinečnou kanadskou přírodu.
Rockwall Trail
Chcete-li zkusit další vícedenní trek, pak zkuste 55 kilometrů dlouhý Rockwall Trail, který zabere 3 až 4 dny. Trasa vám ukáže jedny z největších pokladů kanadských Skalistých hor – zalesněné stezky, alpské průsmyky, horské vrcholky, potoky, vodopády a jezero.
Cobb Lake
Příjemná zalesněná stezka, která sestoupí k Swede Creek, se poté vystoupá k malému jezeru obklopenému lesem.
Podobná, avšak ještě kratší procházka, vede k tyrkysovému jezeru Olive Lake.
Stanley Glacier Trail
Výlet k ledovci Stanley vede od vypáleného lesa, který shořel v roce 1968 v důsledku zasažení bleskem. Túra je dlouhá asi 11 kilometrů s převýšením necelých 600 metrů a je označená jako středně obtížná.
Kindersley – Sinclair Loop
Pokud vás láká celodenní výlet, vydejte se na se na 16,5kilometrovou túru Kindersley-Sinclair Loop, která vás provede vysokohorskými loukami a horskými hřebeny.
Parks Canada nabízí možnost prohlídek s průvodcem, při kterých můžete například vidět až několik milionů let staré fosilie. Navštivte stránku reservation.pc.gc.ca pro více informací o guided tours. Mapy, podrobné vyhledání trasy a popisy stezek najdete v návštěvnickém centru nebo na stránkách parku, kde najdete i aktuality o stavu trailů a pohybu divoké zvěře.
Mrkněte se na tipy na další aktivity, které můžete v Kanadě provozovat v létě i v zimě nejen v národních parcích.
Doprava
Nejpohodlněji se do národního parku Kootenay dostanete autem. Dálnice 93 South (někdy najdete také pod názvem Banff-Windermere Highway) vede centrem národního parku Kootenay a je jedinou hlavní cestou do parku. Je přístupná po dálnici Highway1 neboli Trans-Canada Highway asi 40 kilometrů východně od Banffu.
Nejbližší letiště se nachází v Calgary (Alberta). Kyvadlové autobusy jezdí z letiště do Lake Louise a do Banffu.
V národním parku Kootenay neoperuje žádná veřejná doprava. Většina lidí cestuje v osobním vozidle. Půjčovny vozidel jsou k dispozici v Invermere (Britská Kolumbie) i v Banffu a Lake Louise (Alberta).
Ubytování
Mrkněte se na oficiální stránky BC pro tipy na ubytování v národním parku Kootenay.
Skvělým zážitkem je spaní přímo od hvězdami v jednom z několika kempů, jejichž kompletní výčet najdete na stránkách Parks Canada. Rezervaci můžete provést online na oficiálních stránkách národních parků.
Setkáte se s rozdělením na frontcountry a backcountry kempy. Rozdíl spočívá v zázemí a v dostupnosti. Backcountry kempy nebývají snadno dostupné, často jsou spojené s pěší túrou či jinou aktivitou. Často bývají pouze základně zařízené například piknikovými stolky, ohništěm, bearproof biny a suchými toaletami. Frontcountry kempy jsou často dostupné autem a najdete v nich potřebné zázemí, pitnou vodu a podobně.
Při kempování je třeba mít na paměti základní pravidla pobytu v divočině, to znamená:
- Neskladujte jídlo ve stanu, ani před stanem, ani v okolí tábořiště.
- Doporučuje se zavěsit jídlo na strom, ideálně do výšky zhruba čtyř metrů, alespoň 100 metrů od vašeho tábořiště.
- Nepřipravujte si jídlo v blízkosti místa na spaní.
- Odpadky vyhazujte jen do popelnic, které jsou zabezpečené proti medvědům.
- Jídlo a aromatické věci uchovávejte ve speciálních boxech odolných proti zvěři.
- Noste obranný sprej na medvědy (bear spray).
Více informací o kempech, vybavení a nutnosti rezervací najdete v článku Kempování v Kanadě.
Pokud se vydáte na treking, je vhodné mít s sebou příslušné vybavení do přírody, vhodně zvolené oblečení na základě počasí, sprej proti medvědům, dostatek pití a jídla, případně trekové hole. Tipy na vybavení najdete i na našem e-shopu.
Pozor! Kvůli koronavirové pandemii může dojít k uzavírkám kempů a dalším preventivním opatřením, proto doporučujeme před návštěvou parku zkontrolovat aktuality na oficiálních stránkách parku.