Od října 2019 již budou cestující s turistickým pobytem potřebovat eTA povolení na Nový Zéland, podobně jako tomu je již v Kanadě. Kde o ně můžete zažádat, kolik vás budou stát a na jak dlouho platí? Odpovědi najdete v článku, který přináší stručný přehled, jak vyzrát na NZeTA.
Cestovní povolení eTA na Nový Zéland
Od 1. října 2019 budou cestující na Nový Zéland pro turistické pobyty do 3 měsíců potřebovat obdobně jako do Kanady povolení eTA, tedy Electronic Travel Authority.
Od 1. října letošního roku bude také při cestě na Nový Zéland novinkou turistický poplatek International Visitor Conservation and Tourism Levy (IVL).
Co je to NZeTA?
Pod zkratkou NZeTA se skrývá označení New Zealand Electronic Travel Authority a jedná se o elektronické cestovní povolení. Pokud plánujete tříměsíční cestování po ostrovech Nového Zélandu, už vám nebudou stačit jen turistická víza, která dostanete po příletu na letišti, ale budete potřebovat právě toto povolení.
Povolení eTA je vázáno na váš cestovní pas a jeho platnost trvá po dobu 2 let.
Systém registrací eTA je již spuštěný a už je možné odesílat formuláře. Vyřízení žádosti může trvat až 72 hodin, proto raději zažádejte s předstihem a ne až těsně před odletem. Počítejte s tím, že na NZeTA se vás budou ptát pracovníci přepážky na letišti ještě před tím, než vůbec nastoupíte na palubu letadla směr Nový Zéland.
Kdo potřebuje NZeTA?
New Zealand Electronic Travel Authority musí mít od 1. října 2019 turisté mířící na Zéland na dobu kratší než 3 měsíce. Zažádat můžete buď na stránkách imigračního úřadu, nebo přes mobilní aplikaci.
Podle stránek novozélandského imigračního potřebují eTa i ti, kdo pouze přestupují.
Kdo nepotřebuje NZeTA?
Jak již bylo řečeno, o eTA žádají turisté, kteří cestují bez pracovních víz a kteří plánují maximálně tříměsíční pobyt v zemi. Cestovatelé s vízem Working Holiday na Nový Zéland povolení eTA nepotřebují. Pokud tedy máte pracovní víza na Nový Zéland, tato žádost se vás netýká.
Co je třeba k registraci eTA vyplnit a doložit?
- Cestovní pas,
- kreditní/debetní kartu (Visa nebo Mastercard),
- e-mailovou adresu,
- osobní údaje a účel návštěvy,
- informace z cestovního pasu,
- bezpečnostní otázky.
Jak o eTA na Nový Zéland zažádat?
Nejrychlejší způsob žádosti o eTA na Nový Zéland je přes mobilní aplikaci, která je zdarma ke stažení. Na webových stránkách imigračního úřadu Nového Zélandu je avizováno, že žádost přes appku vám zabere jen pár minut a je rychlejší než přes webový formulář. Přes appku můžete také naskenovat pas nebo třeba i platební kartu a budete mít vše zjednodušené.
Druhou možností je zažádat klasicky přes formulář na webu. Je hodně podobný jako formulář pro eTA do Kanady. Víceméně se zde ptají na totéž. Důležité jsou zejména správně uvedené osobní údaje, informace z cestovního pasu a také bezpečnostní otázky typu zda nejste obviněni z trestného činu, nebyli jste vyhoštěni ze země a podobně.
Kolik stojí eTA na Nový Zéland?
Žádost o eTA provedená přes speciální mobilní aplikaci bude stát 9 NZD. Za žádost přes stránky novozélandského imigračního úřadu zaplatíte 12 NZD.
Spolu s žádostí eTA zaplatíte také turistický poplatek 35 NZD.
Až se rozhodnete koupit letenky na Nový Zéland, zkontrolujte raději znovu web novozélandské vlády, abyste věděli aktuální novinky ohledně vízové povinnosti.
Pokud jste nedostali víza do Kanady v rámci programu Zažijte Kanadu, jsou zajímavou alternativou pracovní víza Working Holiday na Nový Zéland. Stejně jako kanadská víza platí po dobu 12 měsíců. Aktuálně je kvóta pro Čechy na Nový Zéland 1 200 míst. Na rozdíl od Kanady, kde žádost funguje na principu loterie, odvisí novozélandská Working Holiday víza od rychlosti.