
Medvěd je jeden ze symbolů Kanady. Nejčastěji se zde setkáte s medvědem grizzly nebo s medvědem baribalem. V souvislosti se setkáním s medvědem ve volné přírodě vyvstává člověku v hlavě celá řada otázek: Je možné, že na mě medvěd zaútočí? Jak se zachovat pokud ho potkám?Jak od sebe odliším medvěda grizzly a baribala a který z nich je nebezpečnější? Je medvěd grizzly nebezpečný? Na co potřebuju bear spray?
Medvěd hnědý severoamerický je grizzly
Medvěd grizzly, latinsky Ursus arctos horribilis, je známý také pod názvem medvěd stříbrný či medvěd hnědý severoamerický. Označení hnědý symbolizuje nejen zbarvení jeho srsti, ale také to, že je poddruhem medvěda hnědého.
Vědecká klasifikace
- Říše: živočichové
- Kmen: strunatci
- Třída: savci
- Řád: šelmy
- Podřád: psotvární
- Čeleď: medvědovití
- Rod: Ursus
- Druh: medvěd hnědý
Charakteristika
Název grizzly je odvozen z anglického slova „grizzled“, což znamená šedovlasý. Srst medvěda grizzlyho je většinou hnědá, ale objevuje se i béžová a černá barva, většina chlupů má bílo-šedé konečky.
Dospělý samec medvěda grizzly váží zhruba 180 až 360 kilogramů, zatímco samice váží okolo 130 až 200 kilogramů. Dospělý medvěd je dlouhý skoro dva metry a ve stoje dosahuje délky až 2,5 metru.
Pro porovnání: Největší medvěd všech dob je medvěd hnědý kodiak žijící na stejnojmenném ostrově u jižního pobřeží Aljašky. Nezřídka dosahuje délky více než 3,2 metrů a může vážit přes 780 kg. Jedná se o jednu z největších suchozemských šelem na naší planetě.
Výskyt medvěda grizzly
Medvěd hnědý se dříve objevoval v Asii, Evropě i Severní Americe na území od Aljašky po Mexiko. V současné době jsou ale medvědi grizzly rozšířeni zejména Aljašce, na většině území západní Kanady a v horských oblastech na severozápadě USA, případně v národních parcích Grand Teton a Yellowstone.
V Kanadě se v současnosti nachází asi 25 000 medvědů grizzly. Kde je můžete potkat? Zejména v provinciích Britská Kolumbie a Alberta, v Severozápadních teritoriích, v teritoriích Yukon a Nunavut i na severu provincie Manitoba.
Medvědí strava
Medvěd grizzly je všežravec, neboť součástí jeho jídelníčku je i rostlinná strava, nejenom maso. Konzumuje různé rostliny, jako jsou brusnice, ostružiny, klikva, ale i luštěniny. Není to tedy tak úplně medvěd lidožrout, jak se mnozí děsí. Rádi loví ryby, zejména lososy a pstruhy, pochutnají si na různých hlodavcích, mršinách, ale loví také větší savce jako je los, jelen či sob polární. Jejich strava se různí v souvislosti s ročním období a oblastí, kde žijí.
Medvědi se zpravidla snaží přibrat několik kilogramů do zásoby, než se připraví na zimní spánek, který trvá okolo 150 dní. Během zimy přečkávají v brlohu, který se obvykle nachází v nadmořské výšce okolo 1 800 metrů.
Medvěd grizzly versus baribal
Od medvěda baribala (nebo také medvěda černého) se grizzly odlišuje výrazným hrbem na ramenou, je větší a mohutnější. Baribal je nejmenší a nejčastější severoamerický druh medvěda. Odborníci obvykle označují medvěda grizzly za agresivnějšího než medvěda baribala. Grizzly také údajně na rozdíl od baribala neumí šplhat na strom.
Ochrana medvěda grizzly
Medvěd grizzly patří mezi ohrožené druhy v pevninské části USA i v některých částech Kanady. Ve Spojených státech existuje organizace Fish and Wildlife Service, která se snaží obnovit populace grizzlyů v různých oblastech zejména na severu kontinentálního rozvodí a v Yellowstonském národním parku.
I v Kanadě fungují různé organizace zacílené na ochranu grizzlyů. Například zde funguje rezervace v provinčním parku Khutzeymateen na severním pobřeží Britské Kolumbie, kde platí omezený veřejný přístup a zákaz lovu. Další rezervaci pro ohrožené druhy najdeme například na vancouverské Grouse Mountain, kde od roku 2001 žijí dva medvědi grizzly.
Zajímavosti
- Medvěd grizzly dokáže běžet rychlostí až 48 km/h.
- Až do roku 2018 byla samice medvěda grizzly k vidění v ZOO v Děčíně v České republice, ale v listopadu 2018 samice zahynula.
- Lov medvědů je v USA a Kanadě bohužel celkem populární a je příčinou nevyváženosti mezi samci a samicemi, protože populárnější je lovit samce.
Základní pravidla pobytu v kanadské přírodě
- Dělat zejména v zarostlém terénu hluk,
- chodit ve skupině,
- sledovat zda neuvidíte čerstvé medvědí stopy či výkaly,
- jídla při kempování uchovávat ve speciálních boxech odolných proti zvěři nebo zavěsit na stromě v dostatečné vzdálenosti od kempu,
- udržovat od medvědů i jiné divoké zvěře dostatečnou vzdálenost a nekrmit je ani neprovokovat,
- pohybovat se jen po vyznačených stezkách,
- mít po ruce obranný sprej na medvědy (bear spray).
Útoky medvěda
Věřte tomu, že medvěd grizzly se převážně vyhýbá kontaktu s člověkem. V lidech nespatřují kořist, spíše se brání ve chvílích, kde se cítí ohroženi. Medvěd má tendenci bránit sebe, svoje území nebo medvíďata. Mějte na paměti, že samice jsou vždy nebezpečnější, pokud mají u sebe mláďata.
Přímo na stránkách kanadské vlády se dočtete, že pokud uvidíte medvěda ve volné přírodě, máte zůstat klidní a neutíkat pryč. Opatrně se připravte na případné použití bear spreje. Pokud vás medvěd nevidí, co nejtišeji opusťte místo. Pakliže vás medvěd spatří, zůstaňte klidní, pomalu a klidně mluvte. Zvolna odcházejte, ale nikdy neutíkejte.
Rozlišují se 2 základní druhy útoků medvěda (útočný a neútočný neboli obranný).
1. Obranný útok medvěda (Deffensive)
Obranný útok je mnohem častější a nastává, pokud medvěda svou přítomností vyrušíte a on ve vás vidí hrozbu (například když krmí mladé) a má potřebu se bránit. Jak to poznáte? Medvěd se bude zdát stresovaný, rozrušený a může se různě zvukově projevovat.
Jak se zachovat?
- Snažte se vypadat pokojně.
- Mluvte klidným hlasem.
- Když medvěd přestane postupovat, začněte pomalu odcházet.
- Pokud se vás medvěd snaží dotknout, zahraje mrtvé: Lehněte si na břicho s nohama od sebe a ruce nechte zkřížené za krkem. Tato pozice vás činí méně zranitelnými vůči tomu, že vás medvěd převrátí, a chrání obličej, hlavu a krk. Zůstaňte tak dlouho, dokud si nejste jisti, že medvěd opustil oblast.
2. Útočný útok medvěda (Non-deffensive)
Medvěd může být zvědavý, cítit vaše jídlo nebo chtít předvést svou dominanci. V nejvzácnějším případě by ve vás mohl vidět potenciální kořist. Tento typ útoku je ale vzácný, útoky medvěda na člověka nejsou časté. Je to paradoxně los, který je pro turisty statisticky nebezpečnější.
Jeden z hlavních znaků tohoto typu útoku: Medvěd se na vás přímo zaměří s hlavou a ušima nahoru.
Jak se zachovat?
- Uhněte medvědovi z cesty.
- Pokud vás následuje, zastavte.
- Křičte a snažte se medvěda zastrašit – házejte větví, kamenem, dejte najevo, že nejste snadná kořist.
- Pokud se blíží, použijte obranný sprej na medvěda (odjistěte pojistku, namiřte na medvěda a zmáčkněte).
Medvěd u cesty
Během cestování v Kanadě mimo zimní sezónu, se vám s velkou pravděpodobností poštěstí spatřit medvěda i z okna auta. Jedním z nejlepších míst pro pozorování medvědů a další kanadské zvířeny jsou národní parky.
Pokud uvidíte medvěda z auta, určitě si ho budete chtít vyfotit, ale dbejte na pravidla bezpečnosti (své, ostatních řidičů i medvěda).
- Zůstaňte v bezpečí auta a ujistěte se, že stojíte na bezpečném místě a neohrožujete provoz.
- Použijte výstražná světla, abyste upozornili ostatní řidiče.
- Zastavte pouze na krátkou chvíli, pořiďte si fotku a pokračuje plynule dál.
Sprej na medvědy
Ať už vyrážíte na treky nebo jen na procházky do přírody, noste s sebou pro jistotu vždy sprej na medvědy, tzv. bear spray. Koupíte ho v obchodech jako je Canadian Tire, kde stojí okolo 50 CAD, nebo ve specializovaných loveckých obchodech. Existují i prodejny nebo hostely, kde vám nabídnou sprej z druhé ruky, ale vždy je lepší mít nový, protože nikdy nevíte, kolik přesně spreje ještě v nádobce zbývá.
Pokud jste nuceni ho použít, mějte na paměti směr a sílu větru, vzdálenost od zvířete i okolí, které můžete ohrozit.
Jak používat bear sprej na medvědy
Medvěd grizzly je jedním z typických symbolů severoamerické přírody. Pokud se s ním setkáte, zůstaňte klidní a užijte si z bezpečné vzdálenosti pozorování této šelmy. Dbejte na základní pravidla bezpečnosti, které jsme popsali výše, a pořiďte si unikátní fotografie nebo jen vzpomínky na celý život.