Petr vyrazil do Kanady na stáž skrze agenturu AIESEC a bylo to rozhodnutí, které by udělal klidně znovu. Roční pobyt v rámci Young Professional si mohl prodloužit o další půlrok a nakonec zažádal o permanent residency a Kanada je pro něj v současné době už třetím rokem domovem. Přečtěte si inspirativní rozhovor, kde se dozvíte spoustu informací týkajících se nejen zajímavostí ohledně získávání a prodlužování víz v Kanadě.
Ahoj Petře, mohl by ses na úvod ve zkratce představit? Jak dlouho v Kanadě jsi? Kdy ses rozhodl vyrazit na cestu?
Ahoj! Pocházím z Jižní Moravy – vinařské obce Mutěnice. Vystudoval jsem fakultu informatiky na VUT v Brně a ještě před dokončením magisterského studia jsem se začal zajímat o možnost vyjet za oceán. Mým plánem bylo buď USA nebo Kanada a nakonec jsem se tři měsíce po dokončení studia na podzim 2014 odebral do Toronta, kde si to od té doby užívám.
Do Kanady jsi vyrazil na jiný typ pracovního povolení než je klasický Working holiday program – tedy vízum v rámci IEC jsi získal skrz agenturu AIESEC. Můžeš specifikovat, co to obnášelo? Proč ses rozhodl takto, jaké jsou klady a zápory?
AIESEC je celosvětová agentura, která funguje stylem studenti pro studenty. Vysoké školy po celém světě mají své buňky studentů, kteří se dobrovolně přidávají k AIESECu na cca dvouleté období. V rámci něj pak pracují na hledání nových placených i neplacených stáží ve svém regionu a tyto poté spravují v celosvětové databázi.
Za malý poplatek pak zájemci o vycestování dostanou přístup k této databázi a mohou začít hledat svého budoucího zaměstnavatele.
Poté probíhají na dálku pohovory a pokud vše vyjde AIESEC pomůže i se získaním víza. Spolupracují totiž přímo s vládními agenturami a jdou mimo regulérní kvóty. V Kanadě se jedná o Young Professional vízum vázané na zaměstnavatele, které mohou poskytnout na rok a poté ještě o 6 měsíců prodloužit.
Velkou výhodou je pak také to, že vám místní buňka AIESECu po příjezdu do zahraničí pomůže zařídit věci jako SIN number, telefon a bankovní účet a v neposlední řadě taky nějaký ten social life, aby bylo s kým na pivo.
Co jsi dělal v Kanadě za práci v rámci tohoto víza? Pro svou stáž jsi musel najít nejprve zaměstnavatele, jak dlouho to trvalo? Co Ti tahle zkušenost dala? Bylo to pro Tebe poprvé takhle daleko v zahraničí a popř. I v Kanadě?
Zaměstnavatele jsem díky AIESECu mohl hledat už z Česka a přihlásil jsem se na několik IT pozic. Když jsme pak v červenci sjížděli Vltavu, přišel mi email z Torontské firmy Audatex, že by se mnou rádi udělali okamžitě pohovor. Posilněn několika pivy jsem je zpravil o nezpůsobilém prostředí (parkoviště před hospodou, kde byl nejlepší signál na 3G), ale v pohovoru jsme stejně pokračovali. Na skypu se svým budoucím nadřízeným a nynějším business partnerem jsme si rozuměli a tak jsem mohl začít zařizovat vše k odjezdu na svou první cestu za oceán.
Často se nás uchazeči ptají, zda je obtížné získat práci v oboru. Sami jsme v Kanadě v rámci WH pracovali spíše jako “brigádníci” i když jsme naši práci měli rádi. Ty aktuálně pracuješ v IT, předpokládám tedy, že je to Tvůj obor. Bylo obtížné tuto práci získat?
Samotný proces hledání stáže byl díky přístupu k databázi AIESECu velmi jednoduchý. První firma z Montrealu o mě projevila zájem už po asi dvou týdnech. Prošel jsem tříkolovým přijímacím řízením a byl jsem přijat, načež firma stáž zrušila kvůli problémům na jejich straně. Toto mě odradilo od Quebecu a už jsem podával přihlášky pouze do ostatních provincií.
Druhá firma si mě pak našla po dalších dvou týdnech.
Musel jsi v Kanadě někdy dokládat vzdělání či nějaká osvědčení pro svou práci?
Pouze když jsem žádal o Permanent Residency. K tomu bylo potřeba oficiální ověření diplomu a dále reference letters od bývalých zaměstnavatelů.
Po roce v rámci WH jsi se rozhodl v Kanadě zůstat, co Tě k tomu vedlo?
Upřímně řečeno jsem si v ten moment nedokázal představit, že bych se vrátil do Česka. Po roce jsem se právě začínal usazovat a začal se cítit více “jako doma”.
Musel jsi tedy znovu žádat o vízum – o jaký typ víza si po vypršení WH žádal a jak probíhal celý proces? Jak dlouho dopředu jsi vše vyřizoval?
Mé původní vízum bylo na rok a v rámci AIESECu šlo ještě jednoduše prodloužit o dalších šest měsíců, což jsem udělal. Už ale někdy po osmi měsících v Kanadě jsem začal pracovat na žádosti o Permanent Residency, kterou jsem odeslal na mé roční výročí tady.
V rámci PR bylo potřeba absolvovat anglický test (asi 300 CAD) a ověřit diplomy (asi 200 CAD). Tyto dvě věci byly časově nejnáročnější, jelikož místa na anglický test byla poměrně hodně omezená a pro ověření diplomu je potřeba, aby vaše univerzita poslala kopie v úřední obálce organizaci tady v Kanadě.
Následně jsem vyplnil dotazník, který mi spočítal bodové skóre a zařadil mě do poolu uchazečů. Z poolu jsem byl vybrán hned v prvním kole, jelikož jsem měl díky Master's degree a pracovním zkušenostem jak z Kanady tak z Česka velký počet bodů.
Po oficiální pozvánce jsem pak musel doložit další dokumenty včetně lékařské prohlídky (cca 180 CAD) a nakonec odeslat hotovou přihlášku (správní poplatek cca 1000 CAD). Po zhruba dvou měsících od odeslání žádosti o PR mi pak byla schválena první fáze, díky čemuž jsem si mohl požádat o Open Bridging Work Permit. Ten byl schválen během asi dvou týdnů a umožnil mi změnit zaměstnavatele, jelikož už není vázaný na žádného sponzora. Celý proces trval všehovšudy rok a poté jsem konečně dostal svou PR Card.
Co bys poradil dalším zájemcům, kteří by si pobyt v Kanadě rádi prodloužili? Je to obtížné?
Poradil bych co nejdříve prostudovat všechny položky, které bodově přispívají do Express Entry. Mnohdy se lidé snaží pouze o Young Professional nebo Working Holiday, i když už by měli šanci získat PR. Je to sice dlouhý proces, ale Open Bridging Work Permit jako první fáze schválení PR se dá nakonec získat poměrně rychle.
Kde momentálně žiješ a kde se Ti zatím líbilo nejvíce?
Žiju už od začátku v Torontu. V jižním Ontariu je sice vždycky, co dělat, ale přírodě na západě Kanady se to prostě nevyrovná. Jinak ale je pro život i práci ideální Toronto a neplánuji se v rámci Kanady stěhovat. Jedině na jih za teplem.
V Kanadě už tedy nějakou dobu žiješ, vracíš se někdy do Čech za přáteli a rodinou? Stýská se Ti po něčem od nás? Plánuješ se do Čech jednou vrátit nebo už je doma Kanada?
Do Česka jezdím třikrát za rok, takže se mi ani nestíhá stýskat. Co mi ale chybí jsou rohlíky a slivovice. Momentálně se natrvalo vracet neplánuji a rád bych si za rok zažádal o dvojí občanství tady v Kanadě.
V čem vidíš největší rozdíly mezi životem v ČR a v Kanadě?
Konkrétně na Torontu je to diverzifikovanost. Více než polovina populace jsou tu imigranti a někde jsem viděl statistiku, že se zde mluví asi 160 jazyky. Člověk si rozšíří rozhledy bez toho, aby musel cestovat a je to vidět třeba na restauracích – můžete tu zkusit jakoukoliv světovou kuchyni a vždy bude autentická od rodilého kuchaře.
Když by ses měl znovu rozhodovat nad vycestováním do Kanady, šel by si stejnou cestou? Nebo bys rovnou sáhl po jiném typu víza?
Asi bych neměnil, pořád vidím AIESEC jako nejlepší volbu. Vycestování a hlavně aklimatizaci mi hodně usnadnili a s lidmi které jsem poznal první den v Kanadě se stále stýkám.
Mockrát děkujeme Petrovi za rozhovor a jsme si jistí, že inspiruje nejednoho cestovatele, který by se chtěl do Kanady vydat na déle než 1 rok nebo tam dokonce i zůstat.