Studium v Kanadě bylo i šancí pro Marka, jak se poměrně rychle dostat na druhý konec světa. Za pomoci agentury se vydal do Vancouveru, zpátky do školních lavic, pryč od českého stereotypu. Přečtěte si v rozhovoru, jaké jsou jeho zkušenosti se životem ve Vanu, jak je obtížné v Kanadě studovat a pracovat a jaké pozitiva studium v zahraničí přineslo právě jemu. Všechno to totiž není vždycky jenom růžové…
Můžeš se prosím ve zkratce představit? Kdo jsi a jak si se do Kanady dostal?
Ahoj, jmenuji se Marek Exner, je mi 29 let a pocházím z malebného města na severu Čech – Liberce.
V Liberci jsem vedl krásný rodinný život – Chodil do práce, navštěvoval rodinu, občas žil s nějakou tou přítelkyní, chodil do hospody a měl psa. Práci jsem měl kancelářskou a trávil spoustu času před monitorem, respektivě před dvěma, abych byl víc IN. Časem jsem začal pociťovat jak ze mě počítač a stereotypní život postupně “drainuje” energii a jak mě přestávají těšit věci, co mě těšívaly. Práce, domů, práce a domů.
Vesele jsem si tloustnul a tak nějak jsem cítil, jak mi život tzv. uniká mezi prsty. Proto jsem se rozhodl opustit pohodlí domova a vyrazit za dobrodružstvím. Nevěděl jsem ale vůbec nic o Kanadě, krom toho, že tu žijí moji dva spolužáci ze střední školy. Spojil jsem se tedy s nimi a dostal jsem tak kontakt na agenturu Information Planet, díky které jsem cca za měsíc a půl už stál ve Vancouveru.
Pohled na Vancouver z Crag beach
Proč sis vybral právě studijní program v rámci IEC? Účastnil ses už jiného podobného programu?
Nikdy jsem se podobného programu nezúčastnil a moc jsem netušil, do čeho jdu. Bylo to velice rychlé a z mé strany dost naivní, až pošetilé rozhodnutí. Tento program jsem si vybral především proto, že to je nejrychlejší způsob jak se dostat do Kanady. Na working holiday se čeká někdy i velice dlouho (mám zažádáno od února 2017 a stále nic) a jiné programy jsem ani nevěděl, že existují. Takže zůstala jediná možnost – hurá zpátky do školy.
Jak probíhal přihlašovací proces? V čem bys vyzvihl pomoc agentury?
Vše jsem řešil pomocí emailů a telefonicky. Probírali jsme veškeré možnosti, které mám a to v podstatě na denní bázi. Moje agentka Míša byla trpělivá na všechny moje nekonečné otázky a byla dostupná 24 hodin 7 dní v týdnu. Myslím že i na Vánoce jsme si volali.
Jinak proces není zas až tak náročný. V podstatě udělat přijímací pohovor na školu (ukázka testu), zaplatit poplatky, vyplnit milion papírů a počkat na vízum.
V podstatě to každý může udělat i zcela sám bez agentury, ale je to nekonečné čtení – co, kde, jak, proč a člověk je na to sám bez jakékoliv opory a síly. Pamatuji si jak jsme čekali na schválení víz úplně do poslední chvíle. V pondělí jsem nastupoval do školy a ve středu týden předtím jsem ještě neměl víza. Míša to urgovala a krásně to vyšlo. Ve čtvrtek přišlo schválení, v pátek jsem koupil letenku a v sobotu odlétal.
Pro jaký typ studia jsi se rozhodl? V jaké oblasti? Na jak dlouho?
Rozhodl, nerozhodl, měl jsem v podstatě na výběr hospitality nebo business. Myslím tím z hlediska mých dostupných financí, času, zkušeností. Zvolil jsem tedy školu SELC career, kde jsem studoval business. Program je nastaven na moduly, přičemž trvá dohromady rok. Z toho půl roku je ale jen praxe.
Marek se spolužáky z různých konců světa (Singapur, Mexiko, Španělsko, Korea, Itálie)
Pokud by Ti nevadilo pobavit se trochu na téma financování – jaká byla Tvoje finanční rezerva před výjezdem do Kanady? Vzhledem k tomu, že jedeš do Kanady s tím, že budeš moci pracovat omezeně, tedy pouze 20 h/týdně.
Ono je rozdíl, jestli sem člověk jede studovat nebo pracovat. Jako student musíte předkládat na hranicích, že máte na účtu $10.000 za každý rok, co tu budete + zaplatit krásných cca $7.000 za školné. A to upozorňuji, že to je nejlevnější škola. Samozřejmě plus letenky atd. Takže máte buď našetřeno nebo si půjčíte a tím výdaje vlastně teprve začínají. Brzy totiž zjistíte, že za nájem a deposit dáte okamžitě alespoň dalších $1.000. Navíc, školu máte v dowtownu, takže nechcete bydlet někde v okrajových částech Vancoveru a dojíždět. Nemluvě o tom, že lítačka je další nemalá položka na seznamu. Downtown ve Vancouveru je tak krásně předražený na bydlení.
Jeden můj kamarád ze Španělska bydlel na balkoně, který majitel nechal jen zasklít a dal tam postel, za $800 měsíčně. A práce? Představte si že přijedete bez zkušeností do předraženého města studovat v cizím jazyce. Škola vám dává miliony úkolů a testů a vy musíte ještě chodit do práce, abyste tu tak nějak vůbec přežili. Navíc práci máte limitovanou na 20 hodin týdně (viz studentská víza do Kanady). Dopoledne jste ve škole, takže můžete do práce jen na víkendy či odpoledne. Takže jediné místo byla putika. Kde si ovšem člověk přijde na minimálku což je v Britské Kolumbii $10,85 na hodinu + dýška.
Když si to spočítáme, zjistíme že měsíční příjem může být s dýškama $1.200. Víc než půlka jde do nájmu a zbytek na život. A ano, každý měsíc jdete do mínusu. Nelze ušetřit, pokud neděláte na černo navíc nebo porušujete zákon s 20-ti hodinami týdně.
Považuješ financování studia – kombinaci práce a studia za náročnou?
Je to challenge, kterým by si podle mě měl projít každý člověk. Úplně vám to změní pohled na určité věci a hlavně si člověk uvědomí , jak to měl doma lehké a na co si vlastně pořád tak stěžoval. Na druhou stranu tady člověk mlčí a drží krok, protože prostě nemá moc na výběr a na stěžování si není čas, chuť ani nálada. Takže ve výsledku pak jen všem doma tvrdí, že toho rozhodnutí nelituje a jaká to tu je pohoda a jak je vše boží.
Stíháš také objevovat krásy Kanady?
Co mám tak odpozorované od mých spolužáků jiných studentů a z mé zkušenosti, tak během studia není moc prostoru pro cestování. Takže člověk dá takové kratší hiky okolo města, pár nočních lyžovaček a tím to v podstatě hasne. Avšak to se změní během praxe, kdy člověk převezme tzv. život do vlastních rukou. Začne se o víkendu jezdit kempovat a všeobecně ochutnat to, proč tu vlastně jsme – alespoň někteří z nás. Léto ve Vancouveru je skutečně úžasné a ty hory kolem? Jedním slovem – dechberoucí.
Výlet k Jofree Lake
Jak bys popsal svůj běžný všední den?
Během studia velice hektický a bezspánkový. Ráno na devátou do školy, přičemž děkuji bohu že bydlím v centru a nemusím dojíždět. Ve tři končí škola a ve čtyři už začíná směna v práci, někdy i do jedné ranní. Potom hurá hodinu domů a rychle dokončit nějaký ten projekt, připravit warm up a naučit se na další z milionu testů. Takto člověk funguje alespoň čtyři dny v týdnu. Sociální život rovná se nule.
Jaká je úroveň studia/přístup profesorů v porovnání s ČR či jinou zemí?
Tak je to jen college, takže nechci srovnávat s univerzitama jako je UBC a podobně. Nicméně, jde vidět, že tu je silný asijský vliv. V podstatě Vás učí pouze pamatovat si vše nazpaměť. Z každého odchýlení jsou velice nervózní. Vypni mozek, opakuj si a budeš premiant. Nicméně jsem tu narazil na jednu profesorku, která byla výjimka a u ní jsem byl premiantem já, díky mé evropské drzosti a iniciativě. Jinak jsem proplouval s B až B-. Nejsem zrovna nejlepší v recitování básní, jestli mi rozumíte.
Cypress v zimě
Jaký máš dojem z kanadských studentů/profesorů? Jak reagují na cizince coby studenty?
Je vtipné, že veškeré stereotipy o cizincích, co člověk všude slýchával, se tady potvrdí.
Profesoři jsou zvyklí a všeobecně Kanada je v tomto směru v pohodě. Možná hlavně proto, že oni sami nemají svůj vlastní genom. Asiati mají tipický vzhled, Evropani též atd. Ale Kanaďan může být vzhledem jak Asiat, tak cokoliv jiného a je to prostě pravý Kanaďan.
Co bys poradil po své zkušenosti ostatním, kteří se rozhodnou vyrazit do Kanady za studiem?
Ač jsem říkal jak je to náročné, drahé atd. Na 100 % doporučuji. Pokud jste komunikativní, získáte kamárády z celého světa a všude bydlíte už pak zadarmo. Ne vážně, pokud chcete studovat jako že studovat, volte spíše Evropu. Pokud v tom máte jakýkoliv jiný aspekt, Kanada je jasná volba.
Sea to sky of gondola
Moc děkujema Markovi za rozhovor a sdílení svých zkušeností s ostatními! Naberte inspiraci a vyrazte do Kanady studovat i vy…