Chystáte se do Kanady na Working Holiday? Před cestou do zahraničí procházíme všichni zvýšeným stresem a neustále se ptáme sami sebe, jestli jsme na něco nezapomněli. Nemějte strach, v tomto článku jsme sepsali to nejdůležitější, co je potřeba zařídit a zorganizovat před tím, než opustíte Českou republiku na delší dobu.
Jsme toho názoru, že cesta do Kanady s WH vízem by měla být dobře naplánovaná, než-li spontánní. Organizace všech záležitostí před odletem do Kanady vám ušetří nejen starosti a stres, ale také dost peněz.
Pojďme se podívat na kompletní seznam toho, co vše doporučujeme zorganizovat. Seznam jsme shrnuli do 18 nejdůležitějších bodů. Věříme, že na cestě mnohým z vás opravdu pomohou.
1. Platný dopis POE (Port of Entry letter of Introduction)
Kdy zařídit: Až 1 rok před plánovaným odletem
Jako završení žádosti o účast v programu Working holiday do Kanady vám přijde v elektronické podobě tzv. POE (Port of Entry letter of Introduction) nazývaný také jako Letter of Introduction či Correspondence letter. Na tomto dopisu bude uvedeno, do kdy musíte vycestovat do Kanady k získání vašeho pracovního povolení, spolu s uděleným povolením eTA. Tímto dopisem končí online proces žádosti – pracovní povolení ale dostanete až při vstupu do Kanady na imigračním oddělení.
Pokud jste od vaší žádosti měnili cestovní pas, se kterým poletíte do Kanady, budete si muset zažádat o nové povolení eTA.
2. Letenka do Kanady
Kdy zařídit: 1 – 5 měsíců před odletem
Letenku důrazně doporučujeme kupovat až poté, co vám je uděleno POE.
Pokud se rozhodnete pro letenky od nízkonákladových společností, nezapomeňte si vždy zkontrolovat, zda je v ceně zahrnuto také odbavené zavazadlo. Např. aerolinka WestJet nabízí často ty nejlevnější spoje z Londýna do Kanady, avšak jen s příručním zavazadlem (odbavené si musíte dokoupit, což navýší cenu). Přímé lety z Prahy do Kanady jsou nejoblíbenější přes leteckou společnost AirTransat.
Sledovat můžete akční letenky do Kanady anebo se rovnou naučte hledat levné letenky.
Pokud se rozhodnete letět do Kanady s jednosměrnou letenkou, počítejte s navýšením finančního krytí o zpáteční letenku pro případnou kontrolu na imigračním oddělení.
3. Návštěva lékaře před odjezdem
Kdy zařídit: 3 měsíce před odletem
Zajděte před vaší cestou s dostatečným předstihem také k doktorovi/zubaři/gynekologovi/oční na klasickou preventivní lékařskou prohlídku. Je lepší odjíždět s vědomím, že jste v pořádku, nežli pak lítat po doktorech hned po příletu do Kanady.
4. Doporučené očkování
Kdy zařídit: 3 – 5 měsíců před odletem
Zkonzultujte také očkování, která máte a zkontrolujte datumy platnosti povinných očkování. Zhodnoťte vaše plány po Kanadě. My jsme z Kanady např. ještě chtěli vyrazit do Střední Ameriky, kde se nám samozřejmě hodila očkování navíc. Doporučujeme zkontrolovat expiraci očkování proti tetanu. Očkování proti žloutence typu A i B je dle našeho názoru velmi dobrým preventivním opatřením.
Očkování z důvodu cestování je vhodné řešit s odbornými lékaři. Doporučujeme domluvit si schůzku na Oddělení cestovatelské medicíny či v Očkovacím centru. Rozhodně očkování nepodceňujte a vyplatí se plánovat řadu měsíců dopředu. Některá očkování se nemohou zavádět dohromady s jinými.
Zde vám také mohou za poplatek vystavit Mezinárodní očkovací průkaz. Skvělý a přehledný pomocník pro všechny cestovatele. V některých zemích vám poslouží jako doklad o očkování. Pro Kanadu však žádné očkování není povinné. Možná ale budete chtít procestovat také Mexiko, Střední a Jižní Ameriku po stráveném roce na Working Holiday v Kanadě.
5. Druhý cestovní pas
Kdy zařídit: 2 – 3 měsíce před odletem
Mít druhý cestovní pas není vůbec na škodu, naopak získáte tím jen výhody. Zažádat o něj musíte opět s předstihem, však víte, jak to na úřadech chodí. Důvody, proč je dobré mít dva cestovní pasy a informace o tom, jak si druhý cestovní pas vyžádat sepsal Martin v článku Mít dva cestovní pasy považuji za výhodu.
6. Plná moc, zastoupení v ČR a datová schránka
Kdy zařídit: 1 měsíc – týden před odletem
Chystáte se odjet na dlouhou dobu a sakra daleko, proto je dobré vybrat si někoho, kdo vás v případě jakékoliv úředničiny bude moci zastoupit. Pro tyto účely je vhodné sepsat úředně ověřenou plnou moc. Dobře si vždy rozmyslete, do koho svou důvěru vložíte.
Mrkněte na vzor plné moci, kterou využíváme při našich několikaměsíčních zahraničních pobytech. Pozor, plná moc se nevztahuje na zásilky, které jsou výhradně do rukou adresáta. Pro tyto účely nepomůže ani speciální kartička sepsaná na pobočce pošty pro přebírání pošty. Pro zásilku lze v takovém případě nechat na poště prodloužit úložní dobu o jeden měsíc. V případě, že by se jednalo o odesílatele veřejné moci (sociální pojišťovna, úřad práce, finanční úřad, atd.), tyto situace vyřešíte pomocí datové schránky.
Datovou schránku doporučujeme nejen pro podnikatele (což máte nově i jako OSVČ povinnost), ale také pro občany. Pokud podnikáte, nezapoměňte, že si potřebujete zřídit druhou datovou schránku jako občan. Datová schránka vám umožní přijímat korespondenci od orgánů veřejné moci, což je při dlouhodobém pobytu velkou výhodou. Datovou schránku si zřiďte na oficiálních stránkách: www.mojedatovaschranka.cz Datovou schránku nestačí zřídit, je nutné ji následně aktivovat s kódem, který vám přijde poštou na vámi zadanou adresu. Aktivaci proveďte v ČR, ať víte, že se do datové schránky dostanete a je funkční.
Doporučujeme také udělat kopie cestovních pasů, cestovního pojištění, POE a plné moci – pro všechny případy nechat 1x vytištěno doma někomu, komu věříte a 1x si vzít s sebou.
7. Ukončení pracovního poměru
Kdy zařídit: 3 měsíce před odletem
Pokud jste zaměstnaní, nezapomeňte včas oznámit, že se chystáte nabrat zkušenosti na druhém konci světa. Ať už bude váš pracovní poměr ukončen dohodou, výpovědí nebo několika měsíci neplaceného volna, je třeba pro jistotu počítat se 3 měsíci v předstihu. Výpovědní doba je obvykle 2měsíční, ale počíná běžet první den následujícího měsíce.
8. Ukončení nájmu bytu
Kdy zařídit: 3 měsíce před odletem
Pokud si pronajímáte byt na základě nájemní smlouvy, určitě si přečtěte smluvní podmínky o výpovědi smlouvy. Výpovědní lhůta je nejčastěji sjednána na 2 měsíce. Oznamte svoji výpověď včas pronajímateli (doporučujeme písemné oznámení). Můžete také pomoci s hledáním náhrady za sebe, případně spolupracujte s pronajímatelem, ať si neděláte zbytečné problémy.
9. Pronájem vlastního bytu či domu
3 měsíce před odletem
Pokud jste vlastníkem bytu či domu, pak se nejspíše kvůli cestě do Kanady nechcete zbavovat úplně všeho, co máte. Rozmyslete tedy možnost pronájmu bytu, najděte vhodné kandidáty a následně domluvte někoho, kdo vás po dobu vaší cesty bude zastupovat. Ve větších městech je velmi oblíbený AirBnB pronájem.
10. Odhlášení od zdravotní pojišťovny
Kdy zařídit: 7 – 30 dní před odletem
Od zdravotní pojišťovny se můžete odhlásit v případě, že se chystáte opustit území České republiky na dobu delší než 6 měsíců. Pokud tak neučiníte, je třeba brát v potaz, že za vás každý měsíc musí někdo platit zdravotní pojištění (pokud jste zaměstnaní, pak za vás platí zdravotní pojištění zaměstnavatel, pokud jste student, ZP za vás odvádí stát, pokud jste OSVČ, ZP si platíte sami).
11. Výpověď smlouvy a paušálu na telefonu
Kdy zařídit: 2 – 3 měsíce před odletem
Mrkněte do smlouvy, kterou máte uzavřenou se svým mobilním operátorem a na základě toho zavolejte nebo zajděte na pobočku. Nemá smysl platit 400 Kč měsíčně za něco, co nevyužijete, proto se určitě pokuste vyjednat co nejpříjemnější podmínky ukončení smlouvy ještě před odjezdem. Obvykle platí výpovědní doba 2 měsíce.
Ujistěte se také, že na vaší SIM kartě máte aktivovaný roaming. Rodiče a blízcí určitě ocení, když se po příletu ozvete a vám určitě dodá jistotu i to, že nějakou možnost volání máte do chvíle, než si pořídíte kanadskou SIM kartu. Tu si můžete pořídit už z Čech v rámci eSIM karty.
12. Platební karta a internetové bankovnictví v ČR
Kdy zařídit: 2 – 3 měsíce před odletem
Dopředu si zkontrolujte platnost vašich platebních karet a pokud by jejich platnost končila před vaším plánovaným příjezdem, vyžádejte si od banky včas kartu novou. Určitě není na škodu také mít kartu jak VISA, tak MasterCard, protože v zahraničí se může stát, že jedna z nich prostě nemusí být akceptována. Předejdete tak zbytečným finančním problémům. U banky si ověřte, že máte kartu embasovanou – tedy vhodnou i pro platby v zahraničí.
Zkontrolujte si také, zda máte vedení účtu zdarma. Pokud nebudete mít na českém účtu žádný příjem, proč byste měli platit nějaké poplatky?
Do Kanady si vezměte také šikovnou kartu od Revolut a taky kartu od Wise. Jedná se o Fintech služby včetně debetní karty, které vám dávají lepší kurzy (tj. středové kurzy) a pro běžné operace mají nižší poplatky než kdybyste používali českou platební kartu. Otevření účtu u Revolut i Wise je zdarma. Kartu si nechte zaslat (za 0 – 10 dolarů) do Čech, ať ji můžete aktivovat v mobilní aplikaci a máte ji s sebou už při odletu.
13. Potvrzení o dostatku finančních prostředků
Kdy zařídit: 7 – 14 dní před odletem
Potvrzení o dostatku finančních prostředků patří mezi dokumenty, vyžadované při vstupu na území Kanady. Toto potvrzení by mělo být co nejaktuálnější (doporučovaná doba by dle CIC měla být max. jeden týden před vstupem do Kanady) a nejlépe v anglickém jazyce. Zjistěte si předem, zda vaše banka takovou možnost dává a případně jak moc dopředu potřebujete o potvrzení zažádat. Dle našich zkušeností to v AirBank trvalo 2 – 7 pracovních dnů, ale samozřejmě se může měnit.
Pokud jste si zakoupili pouze jednosměrnou letenku do Kanady, nezapomeňte, že vaše finanční krytí (2500 CAD) by mělo být navýšené také o částku na zpáteční letenku.
14. Cestovní pojištění
Kdy zařídit: 7 – 30 dní před odletem
Cestovní pojištění je jednou z povinností pro vstup do Kanady v rámci Working Holiday pobytu. Imigrační úředník po vás při vstupu do Kanady může chtít doložit, že jste pojištěni na celou dobu vašeho plánovaného pobytu.
Pokud jedete na Working holiday, rozhodně doporučujeme Pracovní pojištění, a to jak na manuální, tak na administrativní práce. V odkazovaném článku srovnáváme jednotlivé nabídky pojišťoven, vysvětlujeme, na co si dát pozor při sjednávání a také zde zveřejňujeme slevové kódy na pojištění.
15. Lékárnička na cesty
Kdy zařídit: 7 – 30 dní před odletem
A i když jste zdraví jako řípa, nepodceňujte ani lékařskou výbavu, která by se mohla hodit. Ačkoliv nejsme zastánci práškování, základní léky jako je apo-ibobrufen, endiaron, ibalgin, něco na krk, dezinfekce a náplasti byste měli mít s sebou.
Za hlavní samozřejmě považujte léky, které vám musí předepsat váš lékař. Vysvětlovat lékaři v Kanadě, že to opravdu potřebujete asi nebude ideální. Navíc léky nemusí být vždy obdobné. Proto se raději zásobte dopředu. Ať už to jsou léky na alergii, nějaké vážné zdravotní problémy nebo antikoncepce.
A jako další z našich poznatků jsou také kontaktní čočky a roztok. Sice se jedná o věci, které jsou dostupné téměř všude, ale pozor – ne každá značka. Může se pak stát, že vaše oči budou citlivější na nový roztok, jiné čočky vám tolik nesednou atp. Takže výbava předem vám ušetří zbytečné experimentování.
Pokud svému lékaři řeknete, že vyrážíte na rok do zahraničí, určitě vám poradí, co by se vám mohlo hodit, případně vám třeba předepíše i preventivně antibiotika a vysvětlí použití.
16. Mezinárodní řidičský průkaz
Kdy zařídit: 1 – 30 dní před odletem (pouze v úřední dny)
Pokud budete chtít v Kanadě řídit, tak před odletem vyražte zažádat o Mezinárodní řidičský průkaz. Úředníkovi oznámíte, že se chystáte do Kanady, vyplníte formulář, zaplatíte poplatek 50 Kč a věnujete jednu pasovou fotografii. Na počkání je vám pak vystaven Mezinárodní řidičský průkaz platný po dobu 1 roku.
17. Ubytování v Kanadě
Kdy zařídit: 1 – 30 dní před odletem
Pro první dny v Kanadě neopomeňte také ubytování. Budete mít za sebou dlouhou cestu a věřte tomu, že za postel budete vděční. Ať už se rozhodnete pro hostel, Couchsurfing, hotel nebo rozhodíte sítě na skupinách na Facebooku, když si zajistíte ubytování předem, nebudete po příletu litovat.
V členské sekci najdete také návod, jak hledat ubytování v Kanadě ještě před odletem.
Pro přílet se také hodí mít poznamenanou adresu. Je možné, že ji po vás budou vyžadovat také při kontrole na letišti.
18. Pracovní možnosti v Kanadě
Kdy zařídit: 1 – 30 dní před odletem
A pokud už budete s blížícím se odletem nervózní, jestli najdete práci, doporučujeme začít hledat možnosti na internetu. V závislosti na tom, co vás osloví si můžete připravit předem CV pro různé varianty, které by vás bavili. Po příletu pak nemusíte na nic čekat a rovnou můžete vyrazit roznášet svá CV a dělat první dojem na nové zaměstavatele.
Finální Checklist
Před odletem si nezapomeňte vytisknout a sbalit veškeré potřebné dokumenty a ujistěte se, že máte s sebou:
- Rezervaci letenky a hotový check-in, pokud je to možné (včetně rezervace zpátečního letu, pokud máte)
- Potvrzení o dostatku finančních prostředků (ekvivalent 2500 CAD + případné navýšení o zpáteční letenku)
- Potvrzení o uzavření cestovního pojištění na celou dobu vašeho plánovaného pobytu v Kanadě
- Platný dopis POE (LOI) potvrzující vaši účast v programu Working holiday Canada
- Platné povolení eTA (bývá součástí POE/LOI)
- Platný cestovní biometrický pas + 1 kopie
- Kopie plné moci (zřízená datová schránka)
- Mezinárodní řidičský průkaz
- Kopie dokumentů, které jste přikládali k vaší online žádosti o WH
Nervozita stoupá? Mrkněte ještě na článek, který se zabývá kontrolou na imigračním oddělení při příletu do Kanady v rámci Working holiday.
Chcete být co nejlépe připraveni na Kanadu?
Vstupte do členské sekce pro dobrodruhy, kteří plánují vyrazit na Working Holiday do Kanady. Najdete tam katalog prací, vzor životopisu, video průvodce jak projít celým procesem žádosti o WH, popříletová orientace, checklisty, průvodce bydlením a také seznam úžasných míst v Kanadě, které stojí za to navštívit.
Zpracovali jsme praktického průvodce, který obsahuje na 115 stran zkušeností s cestou a pobytem v Kanadě. Je speciálně zpracovaný pro ty, kteří letí do Kanady na Working holiday a vychází z našich osobních zkušeností a zkušeností dalších Čechů v Kanadě. V elektronické knize najdete ucelené informace, přehledné tabulky i detailní srovnání různých variant (pojištění, letenek, ubytování, cestování). Prohlédněte si detail e-booku Jak do Kanady na Pracovní prázdniny.
P.S. Víte, že e-book je součástí členské sekce a získáváte ho v rámci členství?
Mám otázku potřebuji opravdu plnou moc na co ?prosím o vysvětlení Děkuji Karolína
Ahoj Kájo, proč se hodí mít plnou moc je vysvětleno v článku. Za nás je to doporučení, rozhodnutí je na Tobě. Plná moc se hodí, pokud ti hrozí nějaká komunikace s úřady, bankou atd… Nikdy nevíš a vracet se kvůli úředničině není úplně levná sranda. Samozřejmě to není dokument, který k vycestování potřebuješ. Je to zkrátka pro pohodovější cestu.
Ahoj Jančo a Martine, super shrnutí, postupuji podle vás :), odlétám hned na začátku ledna, mám na Vás dotaz k těm lékům. Nemám žádné léky předepsané od lékaře, ale v článku píšete, že je lepší se předzásobit dopředu. Znamená to tedy, že když si od každého léku přivezu po 1 ks, nebude nějaký problém? Chci si vzít něco na oči, uši, nachlazení, horečku, žaludek atd. prostě nakoupit si to tady v ČR, jelikož mám body od zaměstnavatele v rámci benefitu, abych to nemusela kupovat v Kanadě za draho a lítat po lékárnách. Jsou nějaké restrikce jaké léky a jaké množství je povoleno do Kanady dovážet? Samozřejmě povezu vše jen pro osobní potřebu a rezervu. A ještě se chci zeptat, co se týče kosmetiky – takové ty základní věci, jako šampon, sprcháč, tužidlo, šminky, dámské vložky mohu také pro osobní potřebu přivézt bez omezení? Vím, že se to dá koupit i tam, spíš mi jde o to, abych nemusela hned v začátcích lítat po obchodech a kupovat zbytečně tyto věci. Samo neplánuji toho vézt plný kufr, to by se mi tam asi nic nevešlo 😀 děkuji, děkuji moc.
Ahoj Ewi, o restrikcích moc nevíme, určitě případně něco vygooglíš na stránkách imigračního. My jsme si také vezli základní výbavu pro všechny případy a problémy jsme žádné neměli. Pokud nejde o něco nebezpečného či návykového a nebude toho celý kufr, myslím, že trable by neměly nastat. Obecně se doporučuje léky vozit v originálních obalech i s příbalovými letáky 😉
A všechny ty holčičí věci určitě nebude problém dovézt 😉 Ale určitě v odbaveném zavazadle, nikoliv v příručním 😉
Ahoj Jani a Martine,
měla bych dotaz ohledně potvrzení o dostatku finančních prostředků. V článku píšete, že máte zkušenosti s bankou Airbank. Rozumím tomu dobře, že máte účet v této bance, a že potvrzení o dostatku financí do Kanady jste zařizovali přes tuto banku? Zajímalo by mne, jestli jste potvrzení nechali přeložit do angličtiny a úředně ověřit. Byla jsem totiž na pobočce v Airbank a bylo mi řečeno, že potvrzení (výpisy) dávaji jen v českém jazyce. Jde o to, že podle CIC je doporučovaná doba pro potvrzení jeden týden a vy píšete, že v Airbank to trvá tak od 2 do 7 pracovních dnů, než potvrzení vydají. Tím pádem je možné, že bych to už nestihla nechat přeložit a úředně ověřit, pokud bych chtěla mít potvrzení tak týden staré.
Za odpověď předem mockrát děkuji,
S pozdravem Světlana
Ahoj Světlano,
ano, je to jak píšeš. Máme účet u Airbank a vždycky než někam odlétáme, tak si od nich necháváme zaslat potvrzení o zůstatku na účtu v angličtině – řešíme to pouze přes internetové bankovnictví. Vždycky napíšeme zprávu s požadavkem, že nám stačí potvrzení v elektronické formě a nikdy to nebyl problém. Nemyslíme si, že by tuto službu zrušili, ale je možná jakási neinformovanost na pobočce. Určitě zkus napsat skrze internetbanking 😉 Bohužel, dříve bylo potvrzení třeba během 2 dní, teď už to trvá déle, ale různí se to, takže určitě je lepší si o to zažádat dříve.
Měj se skvěle 🙂
ahoj Jani a Martine,
chtela jsem se zeptat ohledne imigracniho rozhovoru,cetla jsem,ze by bylo dobre mit pripraveny i itinerar cesty.ja zatim pouze vim,ze letim do Jasperu,mam tam zarezervovane ubytovani v hostelu na tyden a praci budu shanet az na miste. Spoleham,ze praci najdu a vicemenne se budu zdrzovat tam,a nejake vylety po okoli.a nevim,na kolik by mel byt ten plan obsahly,nebo jestli by byl problem,ze to mam zatim takto ,,otevrene,,?nemate nejake info od ostatnich cestovatelu,nebo tak?
moc dekuji za odpoved 🙂