Jakdokanady.cz | Pomáháme Čechům do KanadyJakdokanady.cz | Pomáháme Čechům do Kanady

  • Víza
  • Letenky
  • Pojištění
  • Cestování
  • Studium
  • Práce
  • Blog
  • Podcast
  • Slevy
  • Kontakt
Členská sekce

Proces na imigračním oddělení aneb Co vás čeká na letišti po příletu do Kanady

Autor: Andrea Željazková / Pondělí, 03 dubna 2017 / Publikováno: Cestování v Kanadě, Rady a tipy
imigracni-oddeleni-kanada
  • Facebook
  • Twitter
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Email
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • WhatsApp
  • Gmail
  • Telegram
  • Messenger
  • Email

Jak probíhá proces na imigračním oddělení do Kanady? Přečtěte si zkušenosti Čechů, kteří letěli z Čech do Kanady na Working Holiday víza. Po přistání na území Kanady čeká každého WH cestovatele proces na imigračním oddělení. Co vše mít připravené a na co si dát pozor?

Proces na imigračním oddělení

Obsah

  1. Proces na imigračním oddělení
  2. Proces na imigračním oddělení v době koronaviru Covid-19
    1. Co je nutné mít bezpodmínečně vyřízené a připravené na cestu s sebou:
    2. Jak je to s povolením eTA v rámci Working holiday víza?
  3. Zkušenost Simči a Davida s imigrační kontrolou v Calgary
    1. Naše cesta do Kanady – z Prahy do Calgary
    2. Let do Kanady
    3. Batohy nám zůstaly v Seattlu… Cože, nevešly se do letadla?
  4. Zkušenost Andy s imigrační kontrolou v době koronaviru

Samotná cesta do Kanady i proces na imigračním se liší případ od případu, ať už skutečností, odkud letíte, kde přestupujete a kam máte namířeno, tak i nároky (a náladou) samotného úředníka za přepážkou imigračního oddělení.

Proces probíhá různě také v závislosti na druhu víza, které máte. Například držitelé WH víz si musí navíc vyřídit pracovní povolení (Work Permit), což je poslední zastávka před odchodem z letiště.

O tom, zda můžete vstoupit na kanadské území rozhodne kanadský imigrační úředník. Ten může také zkrátit vaši délku pobytu. Z ročního pobytu na WH vízech se tak může stát pouhých pár měsíců. Datum, kdy musíte opustit Kanadu vám bude vepsáno do pasu. Nejdéle v tomto termínu pak musíte Kanadu opustit.

V letadle obdržíte formulář s celní deklarací, který vyplníte a necháte si ho u sebe. Po příletu ho předáte imigračnímu úředníkovi. Každý cestující může být dále podroben kontrole zavazadel a ústnímu pohovoru.

Cílem imigračního procesu je zjistit, zda jste vhodným „kandidátem“ pro cestování, studium či práci v Kanadě. Někteří lidé mají z tohoto procesu strach, avšak ve většině případů proběhne proces snadno. Pokud u sebe máte potřebné dokumenty, které jste vyplnili pravdivě, nemáte se čeho bát.

Proces na imigračním oddělení v době koronaviru Covid-19

Pokud máte platný  POE letter, Job Offer (pracovní nabídku) i plán pro čtrnáctidenní karanténu, můžete se do Kanady vydat i v době koronaviru Covid-19.  Na tyto tři dokumenty dbají všichni imigrační úředníci.

Mějte u sebe také veškeré dokumenty, které uvádíme níže a raději také vytištěné dokumenty, které jste v minulosti nahráli do vaší žádosti o WH víza. V současné situaci a nadměrným zkoumáním dokumentů ze strany úředníků na imigračním oddělení, je lepší mít dokumentů raději více.

Co je nutné mít bezpodmínečně vyřízené a připravené na cestu s sebou:

  • Platný cestovní pas s dostatečně dlouhou dobou expirace.
  • Cestovní pojištění na dobu pobytu v Kanadě (v Kanadě nebudete pravděpodobně pouze cestovat, proto je dobré zauvažovat o nějakém pojištění na míru – tedy cestovní pojištění „za prací“ (Martin srovnává pracovní pojištění zde). V případě adrenalinových sportů, vysokohorské turistiky, skalního lezení apod. stojí za zvážení případné další připojištění)
  • Vytištěný POE letter, na základě kterého obdržíte na kanadském imigračním doslova „vlepené“ vízum do pasu.
  • Potvrzení z banky o finančním krytí (2500 CAD) + případné navýšení částky o cenu zpáteční letenky, pokud ji nemáte.
  • Připravenou adresu pobytu na první dny ve vaší cílové destinaci v Kanadě.
  • Pokud cestujete s přestupem na území USA, je nezbytné vybavit si ESTu (elektronický systém cestovního povolení USA).
  • V období koronaviru je nutné předložit také Job Offer a karanténní plán.

Jak je to s povolením eTA v rámci Working holiday víza?

Co se týká obdobného systému elektronického cestovního povolení ESTA, které mají USA, Kanada má obdobný systém jménem eTA. V otázce vybavení eTA, pokud vlastníte Working Holiday vízum, existují po všemožných fórech na internetu a sociálních sítích zcela protichůdné informace a názory.

Skutečností však je, že pokud máte WH vízum (respektive POE letter, na základě kterého pak obdržíte na imigračním platné WH vízum), nemusíte si eTA zařizovat – je totiž součástí vašeho WH víza! Sice se jedná o případnou investici v rámci pár dolarů, ale není to vůbec nutné. Zájemci si mohou přečíst kompletní informace o eTa registraci.

Ověřit si to můžete také na druhé stránce dokumentu POE Letter of Introduction (Correspondence letter), kde by měla být uvedena také platnost vašeho eTA. Pozor! V případě, že jste od přihlašovacího procesu měnili pas, musíte si zažádat o nové eTA povolení, protože je propojeno právě s číslem pasu.

Zkušenost Simči a Davida s imigrační kontrolou v Calgary

Jsme Simona a David Pátkovi, pár lidí, kteří nečekají celý týden na pátek, celý rok na léto a celý život na štěstí. 🙂 Po získání WH víz by se mohlo zdát, že už není v cestě do Kanady žádná překážka. To ale není tak docela pravdou, a proto vám kromě obecně známých věcí, na které nezapomenout, poskytneme i pár osobních postřehů a zjištění, které se pravděpodobně nikde nedozvíte nebo vás třeba ani nenapadnou.

Naše cesta do Kanady – z Prahy do Calgary

Velmi důležitý apel úředníci kladli na prokázání vašeho cestovního nebo pracovního pojištění na dobu pobytu v Kanadě. Byli jsme poslední měsíce tak rozcestovaní, že jsme zapomněli vytisknout Davidovu smlouvu o pojištění, a tak jsme ji museli lovit prostřednictvím značně přetíženého internetového připojení na letišti. Úředníci byli ale naprosto v klidu, počkali a my jsme smlouvu postupně dohledali v e-mailech. Samotný POE letter ani výpis z bankovního účtu vidět nechtěli.

Let do Kanady

Letenku jsme zakoupili přes společnost Condor (odlet z Prahy , přestupy ve Frankfurtu a Seattlu). Počátečním překvapením bylo, že i když jsme měli zakoupenou dražší letenku s větším váhovým limitem (32 + 7 kg), museli jsme na část letu s ČSA na místě doplácet za větší zavazadlo.

Stejně tak nás zarazilo, že jsme museli prokázat při odbavení v ČR dokument ESTA (elektronický systém cestovního povolení USA), avšak o samotná víza a dokumenty, týkající se Kanady, nikdo nejevil zájem. To, že si paní za přepážkou pletla ESTA a eTA je zase jiná kapitola.

Přestup ve Frankfurtu se nesl v duchu velmi důkladných bezpečnostních opatření a mimo jiné jsme zde před vstupem do letadla museli uvést adresu pobytu v Kanadě. Což jsme taky nečekali, takže jsme rychle dohledávali adresu hotelu, zatímco pracovnice letiště netrpělivě klepala prsty o přepážku. Z Frankfurtu do Seattlu jsme již letěli se společností Condor, u níž byly naše letenky zakoupeny. Při přestupu v USA v Seattlu jsme prošli imigračním naprosto bez problémů, byla to poměrně rychlá záležitost a úředníci se na nic speciálního nevyptávali, zajímal je pas a ESTA.

Batohy nám zůstaly v Seattlu… Cože, nevešly se do letadla?

Poslední část našeho letu ze Seattlu do Calgary jsme letěli opět s jinou společností – Alaska Airlines. Let malým vrtulovým letadlem byl zážitkem sám o sobě.

Menším problémem následujících dní byla skutečnost, že Davidova zavazadla vůbec nedorazila – jak nám řekli na baggage service, prý se stává často, že se do jejich malých letadel zhruba třetina bagáže nevejde, a tak nezbývá, než čekat, až batohy dorazí dalším letem. Slíbili, že nám je dopraví na adresu hostelu.

Zkušenost Andy s imigrační kontrolou v době koronaviru

Do Calgary jsem letěla 18. srpna 2020. Letěla jsem se společností KLM s trasou Praha – Amsterdam – Calgary. Po příletu do Calgary jsem prošla celkem šesti kontrolami.

  • Elektronická kontrola – První kontrola probíhala skrz elektronické zařízení (přiložila jsem svůj pas, prsty pro kontrolu otisků a nechala se vyfotit). Ze zařízení jsem obdržela lístek s mou fotkou a údaji, který jsem poté přeložila na další, tentokrát osobní, kontrole.
  • Ústní kontrola s otázkami – Tam se mě úřednice ptala na čtyři otázky, které zkratkovitě napsala na mnou přinesený lístek a k tomu si udělala poznámky Yes/No. Nechtěla vidět žádné dokumenty, jen se mě ústně ptala  na to, co tu budu dělat, na jak dlouho tu chci být, kde budu trávit karanténu a jestli jsem si s sebou dovezla nějaké jídlo. S lístečkem s jejími poznámkami jsem šla dále.
  • Deklarace zavazadla – Došla jsem na další kontrolu, opět ústní, tentokrát jen krátkou, úřednice se mě ptala, jestli mám něco nevšedního v kufru (co je zakázané dovážet do Kanady). Když jsem odpověděla, že ne, poslala na tzv. Second Inspection – už ten samotný název mě vystrašil. Nicméně jsem si opět připravila svoje desky s veškerými dokumenty a čekala ve frontě za dalšími mladými lidmi.
  • Oddělení Second Inspection – U stolku, za kterým stál úředník, jsem předložila všechny dokumenty, které jsem s sebou měla. Úředník je vložil do zvláštních desek a zavolal další úřednici, která si tyto desky vzala a šla za svou přepážku, zatímco já jsem celá nervózní čekala na nedaleké lavičce. Viděla jsem, že konzultuje mou složku s někým dalším. Samozřejmě jsem myslela na to nejhorší. V minulosti mi byla dvakrát zamítnuta víza do víza do USA, a tak jsem se bála, že mě vyhostí kvůli tomu. Byla jsem si totiž jistá, že všechny dokumenty mám v pořádku.
  • Získání Work Permit – Úřednice mě zavolala a následoval imigrační pohovor. Ptala se mě na pár otázek ohledně mé práce a nástupu do ní a poté jsem obdržela Work Permit (pracovní povolení). Ulevilo se mi, ani nevíte jak. Po dvou hodinách jsem celkem unavená odcházela směrem exit. Tam mě ale čekala další a naštěstí poslední kontrola.
  • Informace týkající se karantény – Zatímco jsem stála ve frontě, musela jsem skrz aplikaci vyplnit formulář týkající se povinné karantény (kde budu, jak dlouho, kontakt na majitele i na mě, adresu). Na konci fronty byla další z úřednic, která se mě ptala na vše, co jsem vyplnila v on-line formuláři, řekla mi, jaké jsou příznaky koronaviru a co mám v případě nákazy dělat.

Moje imigrační kontrola v Kanadě tedy neproběhla tak klidně jako ta Simči a Davida. Ale zvládla jsem to! Po celém dni na cestách a několika kontrolách jsem byla konečně volná. Teda skoro. Teď hurá na čtrnáctidenní karanténu v Calgary, kterou trávím u rodiny, kde budu pracovat jako au-pair.

5 / 5 ( 5 votes )
    • Facebook
    • Twitter
    • Messenger
    • WhatsApp
    • Telegram
    • Email
    Štítky: 2020, calgary, cestovní pas, cestovní pojištění, ESTA víza, eta víza, kanada, letenky do kanady, víza do kanady

    Autor: Andrea Željazková

    Andrea studovala, pracovala a cestovala v Asii, Austrálii, Novém Zélandu a nyní žije již rok v Kanadě. Ráda inspiruje a sdílí své zážitky s Čechy, kteří mají zájem objevovat svět.

    Související články

    Národní park Waterton Lakes
    Národní park Waterton Lakes
    Rozhovor: Kdo nezažije studium v zahraničí, o hodně přichází
    podcast natka matěj kanada
    Podcast s Natkou a Matějem: Rok v Banffu a poslední měsíce během pandemie koronaviru

    7 komentářů to “ Proces na imigračním oddělení aneb Co vás čeká na letišti po příletu do Kanady”

    1. Jana says :
      27 května, 2017 at 3:08 pm

      Ahoj Simi, ďakujem za informácie, za pár mesiacov si na ne na letisku v Kanade určite spomeniem 😉 Nebudem mať teda problémy pri nástupe do lietadle, keď budem mať eTa číslo iba v POE? Kolega Talian, čo sa práve vrátil z Kanady, mi tvrdí, že on dostal Work permit iba na 6 mesiacov a že dátum platnosti môjho POE je zároveň posledným dňom, kedy musím opustiť Kanadu. Myslela som, že Work permit sa dáva automaticky na rok. A ak mi POE končí v máji 2018 a ja vstúúpim napr. v októbri, tak môžem ostať do októbra 2018. Viete mi s tým prosím poradiť? Ďakujem

      1. Simona Pátková says :
        15 června, 2017 at 1:12 am

        Ahoj Jani,
        doufám, že informace pro Tebe budou užitečné 🙂 Pokud se nemýlím, víza nabývají platnosti v tu chvíli, kdy na kanadském imigračním oddělení dostaneš do pasu razítko. Od té doby platí jeden rok. My jsme například přijeli v březnu 2017, to znamená, že work and holiday visa nám platí do března 2018. Číslo eTa je obsažené v POE letter, to by neměl být problém. V našem případě tomu nejdřív pracovnice na pražském letišti nevěřila, tak odešla někomu zatelefonovat a potom se vrátila s tím, že je to takto v pořádku.
        Hodně štěstí!
        Simona

    2. Jana says :
      30 června, 2017 at 7:07 pm

      Ahojky. Ďakujem za odpoveď. Musím mať zmluvu o poistení v angličtine?

      1. Simona Pátková says :
        30 června, 2017 at 7:46 pm

        Není zač! Nám stačila smlouva v češtině (úředníkům jde především o dobu, na kterou je pojištění sjednané).
        Hezký den

        Simona

    3. Kuba says :
      17 května, 2018 at 1:51 pm

      Bacha na tu eTA. Informace v clanku jsou 100% pravdive, eTA neni potreba. Kdyz ale letite treba s Jet Airways z Amsterdamu, tak jsem slysel pripady, ze vas bez samostatne eTA nepusti do letadla. Kamarad se s nima dohadoval, pak musel delat eTA na mobilu a letadlo mu uletelo. Jsou to proste Indove a moc se v tom neorientuji.

      1. Jana Dyškantová says :
        1 června, 2018 at 9:35 am

        Ahoj Kubo, díky moc za poznámku.:)
        Část o eTA jsem ještě maličko upravila. V rámci WH je totiž udělováno současně s POE Letter of Introduction. Uchazeči však musí zažádat o nové eTA, pokud od té doby měnili svůj pas, protože je to spjato s číslem pasu. Každopádně, co se týče turistického víza, tak pokud se do Kanady letí, eTA je nutná.

    Pomůžeme Ti do Kanady

    Jsme Martin a Janča, provozovatelé webu JakDoKanady.cz, ale především cestovatelé, kteří rádi sdílí své zkušenosti a pomáhají dalším na cestě do Kanady.

    Členská sekce Jak do Kanady

    Vstup do uzavřené členské sekce pro Working Holiday cestovatele, kteří chtějí získat informační náskok a příležitosti k získání práce v Kanadě.

    Podcast Volání Kanady

    Podcast Volání Kanady

    Kanada nebyla nikdy blíž. Poslechni si rady a inspiraci pro Tvoji cestu do země javorového listu.

    Nejnovější články

    • General Delivery v Kanadě

      Dočasná doručovací adresa až na 4 měsíce zdarma

    • Common law David Kika rozhovor

      Rozhovor s Davidem Kikou: Jak do Kanady v páru jako Common-law a jak zůstat více než 1 rok

    • Livestream s Lukášem: Kanadiny - zajímavosti a postřehy z Kanady

      Rozhovor s Lukášem: Kanadiny – zajímavosti a postřehy z Kanady

    Rubriky

    • Cestování v Kanadě
    • Členská sekce
    • Letenky do Kanady
    • Podcast
    • Pojištění do Kanady
    • Práce v Kanadě
    • Rady a tipy
    • Rozhovory
    • Studium v Kanadě
    • Videa z Kanady
    • Zažijte Kanadu
    • Život v Kanadě

    E-book Jak do Kanady

    E-book, který jsme sepsali po naší roční zkušenosti v Kanadě. Praktická brožura s více než 100 stranami obsahuje postup, jak získat víza, jak najít nejlevnější letenky, zorganizovat pojištění, ubytování a spousta dalších rad a tipů nejen pro cestovatele, ale také pro WH zájemce.

    Více informací o e-booku

    Sleva 60 % na pojištění

    Slevové kódy na pojištění do Kanady

    Porovnejte cenu cestovního a pracovního pojištění do Kanady. Vyjednali jsme navíc až 60% slevu. Zobrazit kalkulaci

    Instagram

    Sleduj nás na Instagramu a mrkni na #jakdokanady. Tvoříme komunitu Čechů s láskou ke Kanadě.

    Přejít na Instagram

    Pojištění se slevou

    Výhodné pojištění s bezpečnými léčebnými limity i úrazovým pojištěním. Získejte slevu až 60%.

    Sleva na pojištění

    Podcast

    Poslechni si podcast Volání Kanady. Pravidelné rozhovory s Čechy v Kanadě, kteří sdílí své zkušenosti.

    Pustit podcast

    Členská sekce

    Katalog prací v Kanadě, e-book, video přednášky a checklisty pro Working Holiday uchazeče.

    Vstoupit

    Nejoblíbenější destinace

    • Vancouver
    • Toronto
    • Calgary
    • Montréal
    • Banff
    • Jasper

    Víza do Kanady

    • Vízová povinnost
    • eTa povolení a turistická víza
    • Working holiday víza
    • Studentská víza
    • Pracovní víza a stáž
    • Emigrace do Kanady

    Život v Kanadě

    • Půjčení auta v Kanadě
    • Možnosti cestování
    • Ubytování v Kanadě
    • Počasí v Kanadě
    • Práce v Kanadě
    • Vrácení daní z Kanady

    Doporučujeme

    • Newsletter zdarma
    • E-book pro Working Holiday
    • Mobilní aplikace
    • Festival o Kanadě
    • E-shop
    • Užitečné nástroje a vybavení

    Nejnovější články

    • General Delivery v Kanadě

      Dočasná doručovací adresa až na 4 měsíce zdarma

    • Common law David Kika rozhovor

      Rozhovor s Davidem Kikou: Jak do Kanady v páru jako Common-law a jak zůstat více než 1 rok

    • Livestream s Lukášem: Kanadiny - zajímavosti a postřehy z Kanady

      Rozhovor s Lukášem: Kanadiny – zajímavosti a postřehy z Kanady

    O autorech portálu JakDoKanady.cz

    Jsme cestovatelé, kteří sdílí své zkušenosti. V Kanadě jsme strávili celý rok na working holiday víza. Dnes pomáháme dalších zájemcům s dlouhodobým i krátkodobým pobytem v Kanadě, na pracovní, studentská i turistická víza.

    Janča a Martin
    S námi je Kanada o trochu blíž!

    Rádi Ti pomůžeme s kanadským dobrodružstvím…

    © 2014 - 2022. Všechna práva vyhrazena. Kontakt | Spolupráce | Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

    TOP
    Souhlas s cookies
    Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení soubory cookies. Souhlas s těmito cookies nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
    Funkční
    Vždy aktivní
    Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistiky
    Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
    Spravovat možnosti Manage services Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
    Zobrazit nastavení
    {title} {title} {title}
    Sdílejte tento zajímavý obsah