Vyrážíte na working holiday víza do Kanady a přemýšlíte o tom, jak vyřešit zdravotní pojištění v ČR? Možná jste už slyšeli o možnosti odhlášení od zdravotního pojištění, ale jak to funguje v praxi? Tento článek je shrnutím toho nejdůležitějšího, co byste měli vědět o odhlášení zdravotního pojištění z důvodu dlouhodobého pobytu v cizině.
Návod mohou využít nejen ti, kteří vyráží do Kanady na WH víza, ale všichni, kteří mají cestu do zahraničí delší než 6 měsíců.
Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině
Obecně platí, že pokud odjíždíte z České republiky na dobu delší jak 6 měsíců, můžete se odhlásit od zdravotní pojišťovny v ČR. Důležité je zmínit, že se musí jednat o nepřetržitý pobyt v cizině – tedy neměli byste se v rámci minimálně 6 měsíců vrátit do ČR.
Jako občané České republiky máme zároveň povinnost být zdravotně pojištěni každý den. Pro tyto případy lze využít cestovní pojištění. Pokud odjíždíte na working holiday víza, namísto cestovního pojištění si uzavřete pracovní pojištění (to v sobě již obsahuje cestovní pojištění).
Dlouhodobý pobyt v cizině musí splňovat tyto znaky:
- Pobyt musí být delší jak 6 měsíců.
- Pobyt musí být nepřetržitý.
- Musíte doložit uzavřené pojištění za každý den, kdy nejste pojištění v ČR.
Proč se odhlásit od zdravotního pojištění?
Tím, že se odhlásíte od zdravotního pojištění, jednoduše nebudete muset platit zdravotní pojištění v ČR. To činí přes 2 tisíce korun měsíčně. Vzhledem k tomu, že lze uzavřít cestovní nebo pracovní pojištění v ceně přibližně 500-1000 korun měsíčně, každý měsíc v zahraničí tak můžete ušetřit i tisíc korun. A to myslíme stojí za zvážení!
Kdo se může odhlásit?
Předpokládáme, že nejste student prezenčního studia na české akreditované škole. Za studenty českých škol platí zdravotní pojištění stát (proto jste zdravotní pojištění neřešili jako studentni střední školy, gymnázia či vysoké školy prezenčního studia). Odhlášení pro studenty české akreditované školy tak nemá smysl. S Erasmus programem nemáme zkušenosti, takže zde nedokážeme 100% poradit. Pokud odjíždíte studovat do zahraničí na jazykovou či oborovou školu (studentská víza do Kanady), odhlášení od zdravotního pojištění v ČR doporučujeme.
Pokud odjíždíte do zahraničí na delší dobu jak 6 měsíců, pravděpodobně nebudete ani zaměstnaní na pracovní smlouvu. Pokud byste měli pracovní smlouvu, která trvá po dobu pobytu v zahraničí, zdravotní pojištění za vás bude odvádět zaměstnavatel. V takových případech ale doporučujeme uzavřít minimálně cestovní pojištění do zahraničí. Pokud budete mít uzavřenou DPČ (dohodu o pracovnní činnosti) anebo DPP (dohodu o provedení práce), zdravotní pojištění za vás zaměstnavatel pravděpodobně neplatí (zde záleží na smlouvě, doporučujeme proto zeptat se přímo zaměstnavatele).
Pokud jste OSVČ, můžete se od zdravotního pojištění v ČR odhlásit. Platí pro vás stejná pravidla, jako jsme uváděli výše, tedy odjezd z ČR na dobu minimálně 6 měsíců a nutnost doložit cestovní pojištění za každý den.
Někteří pracovníci zdravotních pojišťoven především v menších městech nejsou zvyklí na takový požadavek od OSVČ. Ale možnost odhlášení od zdravotního pojištění je pro OSVČ naprosto legální. Já jsem se odhlašoval jak při odjezdu na studentská víza do Austrálie, na working holiday víza do Kanady, tak na moji nomádskou cestu po Jižní Americe.
Martin bloguje na digitalninomadstvi.cz
Kdy se odhlásit od zdravotního pojištění
Je doporučováno, abyste informovali svoji zdravotní pojišťovnu o odhlášení ještě před svým odjezdem, ideálně na pobočce v ČR. Přerušení pojištění realizujete obvykle vyplněním příslušného formuláře (Prohlášení o dlouhodobém pobytu v zahraničí), kde uvedete také datum, ke kterému se odhlašujete od zdravotního pojištění v ČR.
Dle informací od Všeobecné zdravotní pojišťovny se pojištěnec může odhlásit od zdravotního pojištění z ciziny, a dokonce také zpětně. Tato novinka platí od září 2015. Nemusíte tedy být nutně v ČR a odhlásit se na pobočce, což dává výhodu celé řadě cestovatelů, kteří se nechtějí vracet do Čech a mohou jednoduše přeletět do své další destinace.
Zpětně se odhlašovat od zdravotního pojištění není vždy možné. Např. oborová zdravotní pojišťovna zde výslovně uvádí, že přerušení pojištění není možné. Požadavky jednotlivých zdravotních pojišťoven se mohou lišit (a měnit), proto vřele doporučujeme každému, aby si tyto informace ověřil na webových stránkách své zdravotní pojištovny či dotazem na pracovníka v pojišťovně.
Pro pojištěnce VZP doporučujeme přečíst informace o dlouhodobém pobytu v cizině na webu VZP.
Odhlášení od sociálního pojištění
Účast na sociálním pojištění není povinná. Po dobu, kdy budete v zahraničí nemusíte hradit sociální pojištění, avšak tato doba se vám nebude započítávat pro následný výpočet důchodu. V některých případech je třeba provést určité úkony k odhlášení a ukončení platby sociálního pojištění. Přečtěte si celý článek Jak se odhlásit od sociálního pojištění před zahraničním pobytem.
Přihlášení na zdravotní pojišťovnu po návratu do ČR
Po našem návratu do České republiky bychom se měli co nejdříve přihlásit na českou zdravotní pojišťovnu. Nezapomínejte, že uzavřené cestovní pojištění se (v drtivé většině případů) nevztahuje na úrazy a jiné zdravotní případy, které se stanou v ČR (resp. v zemi, kde máte občanství).
Zdravotní pojišťovně v ČR doložíme cestovní pojištění, které jsme měli sjednané na dobu, kdy jsme byli v zahraničí. Dle našich zkušeností je třeba doložit jen kopii (např. vytištěné PDF smlouvy o cestovním pojištění), navíc může být v cizím jazyce, pokud jste sjednali pojištění v zahraničí.
Důležité je, abyste doložili zdravotní pojištění, které kryje každý den, který jste strávili za hranicemi ČR. Pokud byste nebyli schopni doložit byť jen jeden den, bude vám účtován celý měsíc doplatku zdravotního pojištění v ČR.
Po přihlášení ke zdravotnímu pojištění v ČR je nutné zůstat zde přihlášen minimálně po dobu 2 měsíců. (Je možné, že se bude lišit v závislosti na dané pojišťovně.)
- Srovnáváme nabídky cestovního pojištění (až 60% slevy pro naše čtenáře)
- Odjíždíte za prací? Přečtěte si doporučení, jak vybrat vhodné pracovní pojištění
Díky za všezahrnující článek. Před odjezdem na cestu kolem světa jsem se ze zdravotního pojištění odhlásila a poctivě shromažďuji doklady dokazující, že jsem po celou dobu výpravy kryta cestovním pojištěním. Na pobočce mi totiž „vyhrožovali“, že bude-li mi chybět byť jen jediný den, musím doplatit zdravotní za celou dobu, kdy jsem z něj byla odhlášená. Ty ovšem zmiňuješ jen jeden měsíc doplatku. Jak je to tedy? 🙂 Předem díky za odpověď.
Ahoj Káťo!
Pokud Ti bude chybět např. pouze 4.dubna, pak platíš celý měsíc duben. Pokud Ti bude chybět 4. – 8.dubna, pak opět platíš celý měsíc duben. Pokud Ti bude chybět 23.3. a 4.4., pak budeš doplácet celé dva měsíce. Takže je to tak jak říkáš (za každý den platíš celý ten konkrétní měsíc). Promiň, jestli to z článku nebylo zřetelné 🙂
Měj se fajně!
Dobrý den, zajímalo by mě, zda je pouhé cestovní pojištění skutečně bráno jako „náhražka“ českého zdravotního pojištění, tedy pokud si české zdravotní pojištění odhlásím na půl roku či více, bude mi zpětně stačit jako doklad. Mám totiž v rodině zkušenost, že samotné zdravotní a cestovní pojištění jsou dvě odlišné věci, a pokud po návratu ze zahraničí, byť jde třeba o zemi, kde placení zdravotního pojištění není povinné, člověk neprokáže, že zde zdravotní pojištění platil (a měl jenom cestovní), musí skutečně zpětně doplatit celé české zdravotní pojištění za dané období…
A další věc – je nějaký rozdíl, jestli pracuji v zahraničí pro místní, nebo prostě jenom popoletím jinam a přitom celou dobu fakturuji českým klientům? Nějak se mi nezdá, že by bylo možné celou dobu platit jenom cestovní pojištění, když celou dobu pracuji pro české zákazníky.
Děkuji 🙂
Ahoj Renato,
děkujeme za dotaz. Doporučujeme zeptat se na své vlastní české zdravotní pojišťovně. Z naší zkušenosti u VZP skutečně stačí doložit „pouze cestovní pojištění“, tak jak píšeme v článku. Jsme OSVČ, dlouhodobě v zahraničí, odhlášeni od českého zdravotního pojištění a dokládáme při návratu do ČR skutečně „pouze“ cestovní pojištění. Ze zkušenosti také můžeme potvrdit, že někteří úředníci na pojišťovně nevědí, že toto je možné (ze zákona), my jsme se museli dovolávat nadřízeného, aby nám to paní v PC databázi pojišťovny nastavila a „schválila“.
K druhé otázce, ideálně se Reni poraď s účetním/daňovým poradcem, záleží na statutu, který budeš mít (pracovní smlouva v zahraničí, smlouva v ČR, OSVČ, atp.), dle toho se to může měnit.
Zdravim, jen takovy spoiler alert: po navratu do CR a prihlaseni se zpet k placeni zdravotniho pojisteni musite (bylo mi receno pani na prepazce) platit, resp. byt prihlasen, nejmene 2 mesice nez se muzete odhlasit znovu 🙂
Ahoj Jiří, díky moc za info a upozornění, doplníme do článku 🙂
Dobrý den,
Jsem od srpna v UK a odhlásil jsem se z pojišťovny. Chtěl bych se o vánocích na 2 týdny vrátit a pak jet zpět do UK nebo jiné země. Jak je to s tím, že pobyt musí být nepřetržitý? Můžu jít do jiné země? Stačí mi to cestovní pojištění nebo že budu zaměstnán a budou za mě platit zdravotní pojištění. Předem díky za odpověď.
Ahoj Michale,
pokud jsi odhlášený od české zdravotní pojišťovny, pak bys dle podmínek neměl vstupovat na území České republiky. Nepřetržitý pobyt v zahraničí není omezený na státy, kde cestuješ (z UK můžeš cestovat kamkoli po světě), avšak pohyb by měl být mimo ČR.
Dobrý den, já jsem se chtěla zeptat, před třemi lety jsem odjela do Itálie a zdravotní pojištění jsem si platila v ČR. V prosinci jsem se vdala a mám zdravotní pojištění zde. Stačí jako doklad oddací list a fotokopie zdravotní karty, protože nepracuji a nemám to čím jiným podložit. Předem děkuji za odpověď
Ahoj Jitko,
to úplně nevíme – jsi v docela jiné situaci, než s jakou máme zkušenost. Doporučujeme kontaktovat zdravotní pojišťovnu, možná bude i záležet na tom, kde máš trvalé bydliště. Ale netuším, jak se toto řeší… Takže určitě spíše oslovit pojišťovnu. 😉
Ahoj,
nemohu přijít na odpověď otázky spojené s konkrétním dnem odhlášení od systému zdravotního pojištění. Můj příklad je, že opouštím ČR na delší pobyt v zahraničí 10.října. Na jednu stranu píšete, že je povinnost být zdravotně pojištěný každý den a na druhou stranu se mě paní na pojišťovně snažila přesvědčit, že zdravotní pojištění se nedělí na dny a tedy když odlítám 10. října, na říjen mě již odhlásí. Nějak se mi nechce uvěřit že těch prvních 10 dní v říjnu nikdo nebude řešit a logičtější mi přijde to co píšete vy. Potom tu ale zase koukám do onoho prohlášení, kde mám vyplnit dobu, od kdy budu v cizině a pod tím pouze vysvětlení „Povinnost platit pojistné zaniká dnem. který je výše uveden jako začátek pobytu v cizině“. Když se pojištění nedělí na dny je tedy měsíc zániku říjen nebo až listopad? Máte s tím nějaké zkušenosti?
Tomáši, doporučujeme odhlásit se od zdravotního pojištění v ČR 9. října a mít cestovní (či pracovní) pojištění od 10. října. Dává smysl? Každý den musíš být někde pojištěný, je ale jedno, jestli to bude v ČR nebo přes cestovní pojištění (nikoli ale doplňkové). Až přijedeš zpět do ČR a budeš se přihlašovat k české zdravotní pojišťovně, budou po Tobě chtít, abys doložil, že jsi byl v mezidobí pojištěný (např. tedy právě to cestovní pojištění).
Dobrý den, lze jako doklad o cestovním pojištění pro potřebu pojišťovny použít cestovní pojištění aktivované z platební karty?
Děkuji
Ahoj Karle, odpovíme ti na email 🙂
Dobry den, odletam do kanady na YP viza, takze mam zajistenou praci, potrebuji si tedy vyridit v CR pracovni pojisteni a nebo to za mne bude platit zamestnavatel ? Dekuji za odpoved 🙂
Ahoj Ando,
super, moc gratulujeme 🙂 Určitě budeš potřebovat cestovní (pracovní) pojištění z ČR. O tom, zda nějaké pojištění v Kanadě bude platit zaměstnavatel se prosím informuj u něho – většinou to tak bývá. Ale toto pojištění nekryje repatriaci, proto po tobě mohou chtít prokázat pojištění při vstupu do Kanady – a to na celou plánovanou dobu pobytu. Více najdeš v podmínkách programu YP na oficiálních stránkách CIC: http://www.cic.gc.ca/english/work/iec/eligibility.asp?country=cz&cat=yp&#country_category_name
Užij si Kanadu naplno! 🙂
Dobry den,
mam dotaz, ktery tu jiz byl napsan a to:
¨Karel Petýrek says
Říjen 19, 2017 at 12:35 pm
Dobrý den, lze jako doklad o cestovním pojištění pro potřebu pojišťovny použít cestovní pojištění aktivované z platební karty?
Děkuji¨
Dekuji
Ahoj Vojto,
myslím, že toto pojišťovně nejspíše nebude stačit, protože se ve většině případů jedná o pojištění s opakovanými výjezdy (tedy musel by ses opakovaně vracet do ČR). Ale to si musíš ověřit ve své smlouvě a také se svou pojišťovnou, co po Tobě případně budou chtít po návratu doložit. My máme zkušenost takovou, že je důležité mít pojištění vztahující se na nepřetržitý pobyt v cizině po dobu alespoň 6 měsíců. 😉
Dobrý den, všude čtu jak je to se zdravotním. A sociální ? S ním je to jak? To se odhlašuje?
Ahoj Anet, určitě záleží na Tvé dané situaci. Když jsem vyrážela na WH do Kanady, akorát jsem ukončila studium a bylo mi na OSSZ řečeno, že nic platit nemusím (nějak se tam ještě řešilo to dokončování studia, kdy to platí stát) Ale nic jsem platit nemusela a pouze se mi to nějak nezapočítává do důchodu nebo tak nějak to bylo. Ale pokud bys cestovala jako OSVČ a nepřerušovala činnost, tak bys SP měla normálně platit. Určitě ale doporučujeme spíše poradit se ohledně svého případu přímo na OSSZ 😉
Dobrý den,
občan ČR, dlouhodobě pracující v UK (odhlášený z pojištění v ČR, platba soc a zdrav poj v UK) chce cestovat v rámci EU. Může cestovní pojištění uzavřít s českou pojišťovnou? UK pojišťovny vesměs požadují občanství UK (mimo pojišťoven typu worldwideinsure apod.)
Děkuji.
Ahoj ahoj,
tušíme, že cestovní pojištění je i ve Tvém případě možné uzavřít s českou pojišťovnou. Ale určitě doporučujeme ověřit si raději s danou pojišťovnou či pročíst si předem v obchodních podmínkách.
Hodně štěstí!