Yukon
Samota, úžasné scenérie i nespoutaná divočina – to je Yukon neboli Yukonské teritorium na severozápadě Kanady. Oblast plná majestátných hor, řek i průzračných jezer je z východu obklopena Severozápadními teritorii, z jihu Britskou Kolumbií, na západě sousedí s Aljaškou a ze severu ji omývá Beaufortovo moře. V pozdním 19. století zde vrcholila zlatá horečka, ale kombinace arktického klimatu a celková odlehlost učinila z Yukonu jen řídce osídlenou oblast, která má však rozhodně co nabídnout.
Základní informace
Na celkem 482 tisících kilometrech čtverečních žije necelých 36 tisíc obyvatel a celé území je tak převážně nedotčenou divočinou. Jedná se o 9. největší kanadskou oblast (provincii/teritorium).
Hlavním městem Yukonu je Whitehorse, kde žije většina yukonského obyvatelstva (necelých 26 tisíc). Whitehorse leží na řece Yukon (v překladu jazyka původních obyvatel Velká řeka), po níž je pojmenováno i celé teritorium.
V tomto hlavním městě se nachází většina yukonských hotelů, podobně jako v turisticky oblíbeném městečku Dawson. Další ubytování pak nabízejí pouze izolované lovecké nebo rybářské chaty, k nimž se ale mnohdy nelze dostat jinak, než na lodi nebo letadlem. Dá se zde i kempovat, ovšem pouze v oficiálních tábořištích.
V létě je Yukon ideální k prozkoumání na kole či na koni, v zimě zase na běžkách nebo sněžném skútru. Nejznámější turistickou trasou v tomto regionu je 53 kilometrů dlouhá Chilkootova stezka.
Podnebí
Území Yukonu je známé svým standardním suchým sub-arktickým podnebím, ale mohou se zde objevit i celkem překvapivé teplotní rozdíly. V létě zde bývají zaznamenávány nejvyšší teploty z celé Kanady dosahující běžně ke 30 °C a slunce zde svítí až 20 hodin denně.
V zimě naopak teploty klesají v průměru k -30 °C a velká část Yukonu je zahalena do tmy. Obecně se zde počasí velice rychle mění a je vhodné mít s sebou po celý rok teplé oblečení. Jedná se o velice slunnou oblast, kde ročně napadne jen něco kolem 160 mm srážek a 140 cm sněhové pokrývky.
Ideální doba k návštěvě je během pozdního jara nebo brzy na podzim. Lze se tak vyhnout mrazivým zimám i letním komárům. Návštěvníci však přijíždějí hlavně v létě, kdy se zde odehrává nejvíce turistických a horolezeckých výprav, exkurzí a zdejší města a městečka ožívají společně s novými cestovateli.
Zajímavá místa
Yukonské teritorium láká k cestování, hlavně díky přírodním krásám. Je zde více jak 70 řek, mnoho horských štítů i údolí, divoká zvěř, a hlavně zdánlivě nekonečná a nedotčená samota, která uchvátí každého dobrodruha. Zajímavé je ale vydat se i po stopách zdejší historie.
Národní park Kluane
Tento yukonský národní park ležící 150 kilometrů západně od Whitehorse v sobě skrývá jak majestátné horské vrcholy, tak ledovcová pole i průzračná jezera včetně největšího yukonského jezera Kluane. Pozornost však na sebe strhává hlavně nejvyšší hora Kanady Mount Logan (5 959 m. n. m.), která je oblíbená jak turisty, tak horolezci. Kluane je rovněž domovem medvědů grizzly, losů, horských koz, orlů a mnoha dalších divokých zvířat.
Miles Canyon
Miles Canyon ležící jen několik minut od centra Whitehorse je ukázkou ojedinělých geologických útvarů, které kdysi vznikly vlivem protékající lávy. Nyní tudy protéká řeka Yukon, která sem láká hlavně milovníky raftingu. Historii místa připomíná dřevěný most Roberta Lowa z roku 1922, z něhož je krásný výhled na klikatící se řeku.
Dawson city
Pár set kilometrů od polárního kruhu leží městečko Dawson (Dawson City), které má jen něco kolem 1300 stálých obyvatel. Okolní příroda i historie točící se kolem zlaté horečky sem však každoročně láká desetitisíce návštěvníků. Bývalé hlavní město Yukonu ležící na soutoku řek Yukon a Klondike láká na ojedinělou architekturu plnou barev i historii spojenou s rýžováním zlata.
Emerald Lake
Emerald Lake neboli Smaragdové jezero je přezdíváno klenotem Yukonu. Typická smaragdová barva je zapříčiněna světlem odrážejícím se od směsi slínu, hlíny a uhličitanu vápenatého. Pozoruhodné není jen jezero, ale i cesta k němu vedoucí z Aljašky přes dálnici Klondike Highway. Trasa vede skrz průsmyk White Pass i historické městečko Carcross, u něhož se nachází překvapivý přírodní úkaz – písečné duny připomínající malou poušť.