Z Working holiday na Young professionals, to je většinou cesta Čechů, kterým se v Kanadě natolik zalíbilo, že chtějí zůstat déle a své pracovní povolení si nějakým způsobem prodloužit. Working Holiday víza jsou na 1 rok a po jejich vypršení jsou nejsnadnější cestou Young Proffesionals víza. Přechod z WH na YP nemusí být procházka růžovým sadem a samotná víza mohou přinést pár starostí v porovnání s WH. Pokud se s nimi však seznámíte a smíříte ještě před požádáním o víza, jsou Young Professionals skvělou volbou, jak si užít další rok v Kanadě!
Young professionals jako prodloužení WH
Proč žádat v průběhu pobytu na WH vízech o Young Professionals? Právě tato víza jsou logickým dalším krokem po vypršení working holiday, pokud si chcete pobyt v Kanadě prodloužit a stále legálně pracovat.
Ačkoliv mají více podmínek než Working Holiday víza, je cesta k nim stále tou nejjednodušší. Stejně jako u Working holiday víz je potřeba trochu toho štěstíčka, aby vás vytáhli z poolu. Dokonce možná trochu víc, protože kvóta pro YP je menší než pro WH, ale také je méně uchazečů.
Největším a hlavním rozdílem je pak to, že víza Young Professionals jsou vázaná na zaměstnavatele. Tedy už při žádosti o ně je vhodné a doporučené mít pracovní nabídku. Po získání pracovního povolení pak u daného zaměstnavatele musíte zůstat až do ukončení víz.
Pracovní nabídka pro Young professionals
Základním požadavkem pro získání Young Professionals víz je pracovní nabídka od kanadského zaměstnavatele. Nejedná se o žádný oficiální dokument či dopis. Prakticky to znamená, že jakmile dostanete pozvánku k žádosti o YP, musí zaměstnavatel ve svém profilu vyplnit několik informací a následně vám předá employer number, které zahrnete do své žádosti o víza. Tím dáte kanadské vládě najevo, že máte nabídku práce a zaměstnavatel s vámi počítá a potřebuje vás.
Označení skilled job a úrovně pracovních dovedností NOC
Jelikož se jedná o víza s titulem „Odborný rozvoj“, je potřeba, aby byla nabízená práce na určité úrovni. Jedinou podmínkou pro Young Professionals je, že se musí jednat o tzv. skilled job.
Práce, která vám je nabízena, proto musí spadat do úrovně pracovních dovedností NOC (National Occupation Classification) 0, A nebo B.
Ovšem nikde není řečeno, že musíte hned dělat manažera. Ve většině případů se jedná o lehké povýšení, například z pozice Housekeeper přejdete na Housekeeping Supervisor, z pozice Barista přejdete na Café Supervisor a podobně. A děláte nadále tu samou práci. O jakou úroveň se jedná, snadno zjistíte na stránkách kanadské vlády.
Jak najít zaměstnavatele pro YP víza?
V některých, obvykle větších, městech jsou zaměstnavatelé s Young Professionals vízy obeznámeni. Znají jejich výhody, umí vyplňovat formuláře a rádi tato víza poskytují. Zejména nám Čechům se zlatýma ručičkama.
Pro zaměstvavatele to obvykle znamená, že si uváže schopného zaměstnance na jeden rok, což není v zemi, kde lidé střídají zaměstnání jak ponožky, tak běžné. Dost často se proto stane, že pokud někde pracujete na WH a panuje oboustranná spokojenost, zaměstnavatel vám YP sám nabídne nebo rozhodně neprotestuje, pokud přijdete s nápadem vy.
Druhou možností je, že si projdete pracovní nabídky, dostavíte se na pohovor a potenciálního zaměstnavatele o možnosti YP informujete.
Důležité je, že se jedná o sponzorovaná víza, kdy v průběhu žádosti platíte poplatek vy, ale také zaměstnavatel. Nicméně pokud by se tomu bránil, můžete navrhnout, že si může onu částku strhnout z vašeho prvního platu, není vysoká.
O celém procesu žádosti o YP se můžete dozvědět více informací v článku Young Professionals, Odborný rozvoj v programu Zažijte Kanadu.
Vázanost na zaměstnavatele – nevýhoda YP víz
Největší rozdíl od WH víz a dle mého názoru i největší nevýhoda je ona větička ve spodní části YP víz: „NOT AUTHORIZED TO WORK FOR ANY EMPOLYER OTHER THAN STATED.“
Právě touto větou se zavírají dveře ke svobodě. Už si nemůžete cestovat, jak se vám zlíbí, a měnit místa, kde chcete žít. Nyní jste zavázáni pracovat na jednom místě po celý rok a pouze pro jednoho zaměstnavatele.
Co na tom, že šéf je blbec, práce vás nebaví a málo vás platí. Zatněte zuby a vydržte, nebo odejděte a přicházíte o víza. Pevně doufám, že těchto hororových scénářů je minimum, ale je dobré si promyslet, do čeho jdete. Protože jednoduše řečeno, ztrácíte výhody práce na open work permit.
Výhody Young Professionals
Ovšem pokud jste v dané práci šťastní jak blechy, jsou Young Proffesionals jasná jednička! Můžete celý další rok legálně pracovat v Kanadě a užívat si! Pokud by snad zaměstnavatel byl nucen redukovat počet zaměstnanců, máte velkou šanci, že vás si nechá.
Navíc pokud se rozhodnete v Kanadě zůstat ještě o něco déle a žádat o Permanent Residency, tak díky YP máte odpracovaný rok na skilled pozici, což vám přinese důležité body pro žádost.
Kdy Young professionals víza začít řešit?
Žádost o YP je dobré začít řešit co nejdříve 🙂 Pokud jste spokojení v práci, kterou právě děláte, a jste si jistí, že na dané pozici vydržíte další rok, není na co čekat.
Do poolu se můžete registrovat kdykoliv. Nicméně časový harmonogram je stejný jako u Working Holiday víz a šance výběru z poolu je zcela náhodná. Nový pool se otevírá koncem roku (konec listopadu či začátek prosince) a od ledna či února se rozbíhají kola pozvánek.
Načasování je proto dobré promyslet. Největší pravděpodobnost získání YP víz je začátkem kalendářního roku. Pokud tedy víte, že vám Working Holiday vyprší koncem roku, je nejlepší cestou požádat o prodloužení víz či turistická víza.
Druhou možností je vycestovat z Kanady a počkat, dokud nová víza nedostanete. Young Professionals se aktivují překročením hranic do Kanady, proto je prodleva mezi WH a YP ideálním časem pro dovolenou, návštěvu jiné země či pobyt doma v Čechách.
Sdílej osobní zkušenost
Máš osobní zkušenost s přechodem z WH na YP a chceš ji sdílet s ostatními cestovateli? Dej nám vědět svůj příběh a pojďme společně vymyslet, jak předat tvé zkušenosti dále.