Těhotenství a porod v Kanadě – i to se může přihodit a také již přihodilo nejednomu českému páru, který do Kanady vyrazil za prací. Neznamená to ale, že byste Kanadu měli opustit. Jak se k takové situaci v Kanadě postavit, co zařídit a jak probíhá předporodní péče, samotný porod i poporodní zdravotní asistence v Kanadě? Vše se dozvíte v článku, který je postavený na základě vlastní zkušenosti Markéty, která v listopadu 2019 rodila v Albertě.
Systém péče o těhotnou ženu v Kanadě
Systém zdravotní péče o těhotnou ženu je v Kanadě stejný ve všech provinciích. Liší se pouze výše poplatků v závislosti na zdravotním pojištění (např. Alberta Health Care má vše zdarma).
Péče o těhotnou ženu je následně tedy vázaná na zdravotní pojištění. V době, kdy je žena na pracovních vízech (Common-law, Young Professionals, Working holiday) a je přihlášena ke kanadskému zdravotnímu pojištění, za ni automaticky péči tedy hradí daná zdravotní pojišťovna – v případě Markéty je to tedy AHC.
- Informace potřebné k tématu těhotenství v Kanadě je možné dohledat na stránkách www.pregnancyinfo.ca.
- Podrobnější informace ke kanadskému pojištění je možné nastudovat na oficiálních stránkách kanadské vlády dle jednotlivých provincií.
Těhotenství v Kanadě a zaměstnavatel
V Kanadě jsem byla druhý měsíc. Našla jsem si práci jako „bar hand“ na jedné menší farmě kousek od svého bydliště (High River). Byla zima a já v mínus 30 odhazovala sníh z kravích přechodů, přenášela železné tyče a vyklízela stodolu.
Poslední únorový pátek a mně se při čištění stájí začala motat hlava. Na doporučení Sindy (majitelky) jsem odjela domů, kde jsem několik hodin spala. Při uklízení koupelny jsem narazila na těhotenský test a čiře ze zvědavosti ho zkusila. Ten moment, kdy jsem chtěla test odhodit do koše a letmo jsem zjistila, že na místo jedné čárky jsou tam dvě, nikdy nezapomenu.
Spolupráci se Sindy jsem musela ukončit a zrychleně najít práci, kterou bych mohla během těhotenství dělat. Na webu www.kijiji.com jsem odepsala na pár inzerátů. Do pár hodin jsem, k mému údivu, dostala odpověď v češtině. Tímto emailem začala moje „nanny kariéra“.
Jana (zaměstnavatel) měla tři dcery a mým úkolem bylo je rozvážet na kroužky, dělat s nimi úkoly, vařit a uklízet. Holky uměly trochu česky, takže jsme se takovou angličtino-češtinou dokázaly vždycky v klidu domluvit.
Zároveň Jana od začátku věděla, že jsem těhotná a neměla s tím žádný problém. Práci jsem dostala klasicky na smlouvu, což mi otevřelo možnost se později přihlásit o mateřskou a rodičovskou v Kanadě.
Pracovala jsem do konce 8. měsíce těhotenství. Mateřská mi pak naskočila týden po oficiálním podání žádosti o mateřskou a rodičovskou dovolenou. Na mateřskou v Kanadě můžete odejít maximálně 6 týdnu před očekávaným termínem porodu.
Těhotenství a zdravotní pojištění Alberta Health Care
Asi jako každý, kdo přijede do Calgary, jsem i já měla pojištění AHC (Alberta Health Care). Tato kartička zdravotního pojištění vám umožní, že celou zdravotnickou péči během těhotenství, porod a poporodní péči máte zdarma.
Jak postupovat během těhotenství v Kanadě
V první řadě si musíte vybrat, kdo o vás bude během těhotenství pečovat. V podstatě máte na výběr ze tří možností. Může to být
- Family doctor (u nás podobně jako obvodní lékař),
- porodní asistentka
- a nebo se přímo přihlásit do porodnice.
Protože shodou okolností Jana byla Family doctor, přihlásila jsem se k ní. První dvě prohlídky jsem tedy absolvovala u ní. Bylo to spíše seznámení s průběhem těhotenství a vyplnění dotazníků na téma závažná rodinná onemocnění, alergie apod.
Bydlela jsem v High River, kde se nacházela i taková malá porodnice, a tak mě Jana předala „do péče“ tam. Pro mě to bylo samozřejmě jednodušší, jelikož jsem nemusela na každou prohlídku dojíždět do Calgary.
První UTZ mi dělali přímo na klinice v High River, kde se zjišťovala velikost a poloha plodu. Četnost návštěv porodnice (pravidelné prohlídky) se lišila dle postupujícího těhotenství, tzv. v prvním trimestru jednou za měsíc, ve druhém každých 14 dní a ve třetím co týden. Dvakrát za těhotenství jsem také jela do Calgary na velký UTZ, při kterém se zjišťovala možnost dědičných chorob, velikost, postavení kostí na hlavě, růst, tlukot srdce aj.
Jak probíhaly těhotenské prohlídky?
Kanadský systém péče o matku v těhotenství se od toho českého liší. Celková doba rutinní prohlídky nepřesáhla 20 minut a většinou začala pohodovým rozhovorem o tom, jak se mám, jak se cítím a jestli mě něco trápí. Poté mě doktorka nebo porodní asistentka zvážila a změřila tlak.
UTZ se na běžných prohlídkách nepoužívá a proto se metrem (přes břicho) měří velikost dělohy, poloha miminka (ano opravdu poznají, kde leží hlavička pouze pohmatem) a pomocí kapesního „snímače srdečních rytmů“ jsem pokaždé mohla slyšet tlukot srdce miminka. Vnitřní vyšetření jsem absolvovala pouze jednou a to až skoro ke konci těhotenství, kdy mně paní doktorka brala stěr kvůli testování na přítomnost bakterie streptokoka.
Úplně na začátku těhotenství mě také brali krev a zjišťovali hladinu cukru v krvi z důvodu nebezpečí těhotenské cukrovky. Protože na tento test je potřeba přijít na lačno, dostala jsem od doktorky „přednostní kartičku“, která mi umožnila jít na odběr krve před ostatními pacienty (pozn. musím uznat, že tento systém mě zachránil před tím, aby obsah mého žaludku neskončil na ostatních lidech v čekárně).
Ještě bych ráda zdůraznila, že porodnice v High River nese celý název: Low risk maternity clinic. Znamená to, že zde mohou být rodičky, které mají bezproblémové těhotenství. Pokud by se při prohlídkách narazilo na závažnější problém, je matka předána do péče některé z velkých porodnic v Calgary.
Průběh porodu v Kanadě
Termín porodu jsem měla stanovený na 14.11.2019. Přesně v tento den jsem měla poslední prohlídku. Zrovna sloužil mladý, velmi sympatický doktor. Nabídnul mě tzv. Hamiltonův hmat (narušení vaku blan při vnitřním vyšetření), který by mohl porod rozběhnout. Tento zákrok jsem zatím odmítla, protože jsem chtěla počkat na přirozený „start“. Bylo 16.11.2019 a kolem 7 ráno mě vzbudila prasklá voda. Rozjely se kontrakce, ale byly velmi nepravidelné.
Kolem druhé odpolední už jsem odjížděli do porodnice (máme ji asi 5 min od domu). Při příjezdu jsem vyplnila jeden dokument, dostala náramek a čekala na příchod doktora v „přípravném“ porodnickém pokoji. Doktor s úsměvem potvrdil prasklou vodu a dodal, že jsem otevřená na 5 cm.
Po vyšetření jsem šla do svého porodního pokoje – velká místnost s vlastní koupelnou, kde byla vana, sprcha a toaleta. Naproti porodní posteli byl gauč, kde mohl partner spát.
Bylo kolem 9 večer a porod se zastavil. Doktor mě nabídl popohnání oxytocinem, ale viděl, že váhám, tak řekl, ať si to rozmyslím a odešel. Asi po 10 minutách přišla porodní asistentka, která začala mluvit o možnosti přirozeného rozběhnutí porodu, které spočívalo v připevnění odsávačky mléka na prsa. Stimulací se v mém těle začal uvolňovat přirozený oxytocin a asi po hodině jsem byla připravená porodit.
Závěrečnou fázi tlačení jsem na doporučení porodní asistentky strávila opřená o hrazdu na posteli a ve dřepu. Ihned po narození jsem měla dceru na sobě. Asi po hodině začala přirozeně „hledat“ bradavku a za pomoci laktační poradkyně se poprvé přisála.
Viktorka se narodila na důležité, české datum a to 17.11.2019. Celý porod trval asi 19 hodin a budu na něj mít pouze příjemné vzpomínky. Celou dobu jsem měla kolem sebe usměvavé porodní asistentky, které mě masírovaly a povzbuzovaly. Přístup doktora byl úžasný a velmi respektující, čehož si nesmírně vážím.
Poporodní péče
V porodnici jsem strávila ještě asi dva dny a po celou dobu byl u mě i můj partner. Druhý den po porodu nám porodní asistentka přinesla formulář k vyplnění (žádost o rodný list), který jsme do 7 dnů odeslali na Canada Government. Tady je běžné, že se chodí domů takto brzy. Týden na to nás doma navštívila porodní asistentka, která zkontrolovala kojení, stav miminka a moje hormonální rozpoložení.
Po 6 týdnech jsme s Viktorkou zamířili zpátky do porodnice, kde proběhlo první vyšetření. Já jsem dostala sérii otázek na téma „poporodní deprese“ a dcera prošla testem sluchu a rutinní prohlídkou těla.
Uběhlo něco přes 10 měsíců a já jsem se s touto úžasnou klinikou musela rozloučit. Nyní jsme v péči Family doctor v High Riveru. Při výstupní kontrole v porodnici mně nabídli možnost přihlásit Viktorku k některému z doktorů na vedlejší klinice.
Osobní zkušenosti s porodem v Kanadě
Článek je postavený na základě osobní zkušenosti Markéty, která žije a také rodila v Albertě. Je možné, že poplatky spojené se zdravotní péčí v těhotenství se mohou lišit provincii od provincie v závislosti na dané zdravotní pojišťovně. Pokud máte osobní zkušenost, která je jiná, z jiné provincie nebo byste cokoliv do článku rádi doplnili, budeme vděční za sdílení dalších zkušeností.