Osmadvacetiletá Tereza Přidalová pochází z malého města na Moravě. V roce 2013 strávila s přítelem léto v USA, kde oba nasadili toulavé boty – další rok pracovali a cestovali na Novém Zélandu, navštívili Austrálii, Taiwan i Havaj a na začátku roku 2017 odjeli do Kanady.
Téměř každý rozhovor začínám logickou otázkou – co tě přivedlo do Kanady? 🙂
V létě 2013 jsme se s přítelem Michalem rozhodli odjet na první větší cestu do USA, kde jsme pracovali v letním dětském táboře a poté jsme měsíc jezdili po národních parcích USA, které nás absolutně dostaly. Vrátili jsme se do ČR, začali jsme pracovat a zabydlovat se. Já ale měla pořád v hlavě můj největší sen – Nový Zéland. Jelikož jsme byli s Michalem na stejné vlně, zažádali jsme o pracovní víza a oba je úspěšně obdrželi. A tohle odstartovalo naši cestu, která je delší než jsme původně plánovali a pořád se prodlužuje.
Už jsme stihli nasát asijskou atmosféru na Taiwanu, totálně se zamilovat do přírody a lidí na Novém Zélandu, plavat s velrybami na Tonze, obdivovat Uluru v Austrálii a projít si jeden z nejkrásnějších treků světa na Havaji. V průběhu pracovních prázdnin na Zélandu, které byly naprosto parádní, jsme se rozhodli zkusit své štěstí a zažádat o víza Working holiday i do Kanady. Ta mají víceméně stejné podmínky jako ta zélandská, a nám dala možnost si cestování trošku prodloužit a ještě si něco přivydělat. Navíc, kanadská příroda je více než lákavá. Štěstí nám opět přálo, takže jsme teď v Kanadě a nemůžeme se dočkat, co nám všechno přinese naše kanadské dobrodružství.
Zažádali jste s partnerem o pracovní víza v době, kdy se měnil systém vybírání žadatelů z „rychlejší vyhrává“ na „losování loterie.“ Co proces žádání provázelo?
Nejprve je potřeba se přihlásit do poolu, kde si člověk vybírá, o který program má zájem a zda je vůbec způsobilý žádat. Poté jsou pravidelně rozesílány pozvánky, na základě kterých je možné zkompletovat a odeslat žádost o víza. Pozvánky jsou rozesílány tak dlouho, dokud není vyčerpána kvóta, což je 1000 osob za rok pro ČR.
Tip: Mrkněte na celý proces žádosti o Working holiday víza do Kanady.
Vzpomínáš, jaké dokumenty byly potřeba?
V žádosti je potřeba vyplnit všeobecné informace a poté doložit přeložený výpis z rejstříku trestů plus výpisy z rejstříku trestů ze všech zemí, kde člověk pobýval déle než 6 měsíců. Dále pak fotku, životopis, sken cestovního pasu a formulář s informacemi o rodině. Potom už jen zaplatit poplatek a čekat, zda je všechno v pořádku a žádost o víza byla schválena nebo je potřeba dodat další dokumenty.
Po jak dlouhé době ses dozvěděla, že jsi byla vybrána?
Mně zvací dopis přišel víceméně dva týdny po přihlášení do poolu, Michalovi přišel asi po třech měsících, v posledních kolech losování. Mezitím ale měli Kanaďané asi více než měsíční výpadek na jejich webových stránkách a pozvánky vůbec neposílali.
Jak bys popsala svoje první dny v Kanadě? Jaký jsi měla pocit, když jsi vystoupila na kanadské půdě?
Zima, zima, zima. Po více než roce, kdy jsme se úspěšně vyhýbali zimnímu období, to byl opravdu teplotní šok. Prvních pár dnů jsme strávili v Calgary, kde jsme si zařizovali bankovní účet, SIN number a další věci. Samotné Calgary nás ničím neokouzlilo. Jakmile jsme ale vyjeli z Calgary do Canmore a před námi se otevřel pohled na Rockies, hned jsme se zamilovali.
Jaké jsou tvé plány v Kanadě – nejdřív pracovat, potom cestovat nebo obráceně?
Jelikož jsme po cestě ze Zélandu do Kanady udělali pár zastávek, pár měsíců jsme nepracovali a zúžili naše úspory, tak jsme se rozhodli nejdřív pracovat. Navíc jsme přijeli v březnu, což tady rozhodně neznamená jaro, v Calgary bylo – 20°C, proto jsme nechali cestování na trochu příznivější teploty.
Zakládala sis v Kanadě bankovní účet?
Bankovní účet jsme zakládali hned po příjezdu, na rozdíl od Zélandu tady člověk nepotřebuje skoro nic a hned mu dokonce cpou kreditku. Chtěli jsme hlavně účet zdarma, a aby se dali pobočky a bankomaty najít všude. Proto jsme zvolili CIBC s účtem pro cizince na rok zdarma a zatím je vše v pohodě.
Jak je to s hledáním práce v Kanadě? Lze to porovnat s Novým Zélandem?
Jak na Zélandu, tak i tady v Kanadě jsme našli práci téměř hned po příjezdu. Všude se nám poštěstilo pracovat společně jako pár a ještě jsme se nezabili. Na Zélandu nám tehdy bylo skoro jedno, co budeme dělat za práci a kde. Pracovních nabídek bylo všude hodně, zejména v pohostinství a na farmách. Tady jsme se rozhodli, že chceme jet do Canmore a pracovat v nějakém menším hotelu, což se nám povedlo, i když jsme přijeli mimo sezónu. Nám se osvědčily webové stránky kijiji.ca, kde je jak spousta pracovních nabídek, tak všechno možné k prodeji.
Plánujete kupovat v Kanadě auto?
Auto koupit určitě plánujeme. Na Novém Zélandu jsme žili a cestovali ve staré dodávce, což bylo úplně parádní. Takže tady máme stejný plán. Chceme koupit něco trochu menšího, než jsme měli. Vzhledem k tomu, že většina amerických aut má silné motory a my se nechceme nechat sežrat zaživa a plánujeme přestavět auto na campervan. Jediná překážka v koupi auta je, že už nemáme platné mezinárodní řidičáky, takže by nám tu nikdo auto nepojistil. Takže si Michal právě dělá kanadský řidičák. Ale už pomalu projíždíme kijiji.ca a vybíráme vozítko, se kterým budeme objevovat okolí.
Jaké oblasti v Kanadě vás cestovatelsky nejvíc lákají?
Jelikož Kanada nebyla vysněná, tak jako Zéland, tak ještě ani pořádně nevíme. Teprve budeme muset zahájit průzkum. Každopádně musíme projet celé kanadské Rockies, jelikož jsme jimi víceméně obklopeni. Také už jsme zjišťovali nějaké informace o West Coast Trailu, tak uvidíme.
Děkujeme Terce za rozhovor a přejeme, aby vše vyšlo podle představ 🙂
Musíte být přihlášeni abyste mohli přidat komentář.