Nina se vydala do Kanady v rámci Working holiday víz a usídlila se v Torontu. Pracuje jako agent odbavení na mezinárodním letišti a také v kině. Přečtěte si, jak náročné bylo najít práci, jaký je život v Torontu nejen po finanční stránce.
Ahoj Ninuš, moc děkujeme, že se chceš s ostatními podělit o svoje zážitky a poslat tak svou dávku pomoci někomu dalšímu. Do Kanady jsi vyrazila v rámci Working holiday víz, jaká myšlenka Tě k tomu dovedla? Nepřemýšlela jsi i o jiném programu či státu?
Vždycky jsem snila o životě v cizině. Během studia na vysoké škole mi bohužel utekl program Erasmus. Pak jsem chtěla vycestovat jako aupair do USA, ale to jsem zase nestihla kvůli věkové hranici 26 let. O možnosti pracovat rok v Kanadě jsem se dozvěděla až později a přišlo mi to super.
Podařilo se Ti získat Working holiday do Kanady hned první rok, co jsi žádala? Jak dlouho už v Kanadě vlastně jsi?
Jelikož jsem české občanství získala až nedávno, před dvěma lety jsem se snažila získat Working holiday do Kanady s chorvatským občastvím, což mi nevyšlo, protože kvóta je nižší než pro občany České republiky. Nicméně za Českou republiku jsem se hlásila v prosinci 2017 a dostala jsem pozvánku po druhém losování. Momentálně jsem v Kanadě už devátý měsíc.
Jak jsi postupovala v průběhu vízového procesu? Sama jsi zmínila, že Ti pomohl náš web, hledala jsi informace ještě někde jinde? Co bys doporučila dalším uchazečům o WH?
Všechny informace jsem si hledala na internetu. Největším zdrojem informací mi byl určitě váš web JakDoKanady.cz a potom také facebookové skupiny, kde bylo výhodou, že se člověk mohl na různé věci ostatních zeptat. Velmi dobrým zdrojem, i když za mě vcelku nepřehledným, je i oficiální stránka, kde se o víza žádá, www.cic.gc.ca.
Bylo něco, co Tě v průběhu vízového procesu zaskočilo, co jsi nečekala?
Byla jsem překvapená, jaké velké množství lidí vybrali během prvního a druhého losování.
Pro svůj WH pobyt sis vybrala Toronto. Byla to jasná volba od samého začátku? Nebo jsi zkoušela i jinou oblast? Co se Ti právě na Torontu nejvíc líbí?
Už od začátku pro mě bylo velkoměsto jedinou variantou. Váhala jsem samozřejmě jaké si zvolit, protože jsem v Kanadě nikdy předtím nebyla. Jelikož Kanada nemá moc velkých měst, nebylo až tak těžké si vybrat. Četla jsem si tedy různé blogy a články na internetu a Toronto mi přišlo jako město, které se mi svou energií nejvíc líbí. A zpětně musím říct, že nelituji.
Jak dlouho jsi hledala po příletu práci a kde jsi nakonec našla?
Nejdřív jsem hledala práci tradičně v pohostinství, protože v tomto oboru většina working holiday účastníků pracuje a zároveň v něm mám hodně zkušeností. Chodila jsem po restauracích se svým životopisem a posílala jsem i emaily, ale ukázalo se, že to není až tak jednoduché.
Přijde mi, že každý zaměstnavatel se zajímá o to, jestli má člověk kanadskou zkušenost, a nějaká zkušenost z Česka je moc nezajímala.
Jelikož jsem před odjezdem pracovala zhruba 4 roky v letectví, zkusila jsem se přihlásit na pár pozic tady na letišti a vyšlo to. Tuto práci jsem našla po 3 týdnech a jsem v ní dodnes. Pracuji jako agent odbavení cestujících pro United Airlines na mezinárodním letišti v Torontu. Zároveň mám i part time práci v kině, kde se pořádá TIFF (Toronto International Film Festival).
Splňuje Kanada Tvé očekávání?
Já myslím, že ano. Chtěla jsem vycestovat, mít zážitky, osvobodit se, poznávat kultury a být jen sama se sebou. Všechno se stalo.
Jak vnímáš finanční stránku života v Kanadě (v Torontu)? Přijde Ti Kanada drahá, pokud v Kanadě pracuješ?
Konkrétně Toronto je jedno z nejdražších měst vůbec, takže finančně je to tu hodně náročné. Vzhledem k tomu, že nedávno došlo k velkému navýšení minimální mzdy na 14 CAD za hodinu, velké množství pracovních pozic je placeno zhruba touto částkou.
Pokud člověk sežene práci na plný úvazek, což je opravdu velmi těžké, tak si přijde na necelé 2.000 CAD měsíčně.
Pokoj ve sdíleném domě se pohybuje mezi 600 – 1.000 CAD za měsíc. Nejdražší mi připadá cena MHD, které měsíčně vyjde na 140 CAD. Potraviny odhaduji, že jsou zhruba jednou tolik dražší než v Čechách. Když do toho ještě připočítáte počáteční výdaj se samotným vycestováním do Kanady, asi si dovedete představit, že je to občas boj.
Co Tě napadá, pokud bys srovnávala Kanadu se životem v ČR?
Hlavně zpočátku jsem byla hodně v šoku z velkého množství pravidel a také z toho, že je lidé skutečně dodržují. Například v Ontariu je velké omezení, co se týká konzumace a prodeje alkoholu. Alkohol se smí podávat do 2 hodin do rána a pak vlastně všechny podniky zavřou, protože by už neměli na čem vydělávat. To je něco, co je v Čechách nemyslitelné.
Jinak mi životy připadají hodně podobné. Toronto je klasická západní konzumní džungle. Asi největší problém mám s nutností chodit do veřejné prádelny 🙂
Jsi v Kanadě spokojená i jako cizinec? Jaké máš pocity z místních lidí vzhledem k tomu, že jsi zde cizinec?
V Torontu je takové množství cizinců z celého světa, že se tu člověk cítí dobře a naprosto svobodně. Město je celkově přátelské, i když mi občas vadí ty přehnané americké úsměvy od ucha k uchu.
Mockrát děkujeme za rozhovor a přejeme hromadu splněných snů do dalších let!